Skocz do zawartości

wojna na ukrainie


lorak

Rekomendowane odpowiedzi

7 godzin temu, Hoolifan napisał:

Jeśli chodzi o krótką kołderkę, to ja nie wykluczam, że Rosjanie są obecnie ofiarami dość częstego zjawiska w wielu armiach świata, czyli ściągania do siebie oddziałów w nadmiarze w obawie przed spodziewaną ofensywą. Rosjanie uznali kierunek południowy za priorytetowy, przerzucili tam część oddziałów spod Charkowa, bo dowództwo donosiło, że mają za mało sił do obrony i teraz nie chcą tych oddziałów oddać, bo boją się, że zaraz podobne piekło rozpęta się u nich. To nie jest kwestia patologii w armii rosyjskiej

Dość logiczne. Uznali za priorytetowy, bo Ukraińcy wyprowadzili natarcie, dodatkowo (co dziwne) "ogłaszając" ofensywę w tym kierunku. Nie pamiętam nazwiska polskiego wojskowego, który dość trafnie określił wtedy, że ataki wyglądają na markowane, a natarcia należy oczekiwać w innych miejscach.

Krótka kołdra wynika z obecnej przewagi Ukrainy, która z kolei ma wiele twarzy, na czele z morale. Nie są w stanie obronić całej długości frontu, więc zabezpieczają kluczowe w ich mniemaniu kierunki. To otwiera drogę, do uzyskania przewagi w innych miejscach ( i z tym mamy do czynienia). Absurd polega na tym, że relokacja w dalszym ciągu zwiększa czasową przewagę Ukrainy. Dalej to już samograj, bo łomot na północy daje kolejne lokalne okazje itd.

 

Ps. Mam prośbę, naprawdę istnieją tematy, gdzie spokojnie toczy się walka o pół pierdoły. Czy koniecznie trzeba sobie ulżyć nawet tutaj?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, starYfaN napisał:

Dość logiczne. Uznali za priorytetowy, bo Ukraińcy wyprowadzili natarcie, dodatkowo (co dziwne) "ogłaszając" ofensywę w tym kierunku. Nie pamiętam nazwiska polskiego wojskowego, który dość trafnie określił wtedy, że ataki wyglądają na markowane, a natarcia należy oczekiwać w innych miejscach.

Tylko że ruscy przerzucili również siły które dalej stoją po wschodniej stronie rzeki i nie są w stanie w okolicach Chersonia pomóc ,a przy Bahmucie czy Kupiansku zrobiły by dużą różnice. Zadziwia mnie jak złe rozpoznanie mają ruscy.

20 minut temu, starYfaN napisał:

Ps. Mam prośbę, naprawdę istnieją tematy, gdzie spokojnie toczy się walka o pół pierdoły. Czy koniecznie trzeba sobie ulżyć nawet tutaj?

Całkowicie się zgadzam bo wojna na Ukrainie jest zajebiście ważnym i ciężkim tematem . Codziennie ludzie giną lub są torturowani. I stad tez moja reakcja na kolejne mało wnoszące pytanie Orus92. Bo ilez można.

13 minut temu, Reikai napisał:

comment_16643858906DR7uE983ZrTTJSPuCiH4C

O panie, 18 himmarsow to kolejny game change.

A przy okazji nie było informacji o kolejnych 11 Miliardach przyznanych na dalszą pomoc?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MSZ odradza podróże do Rosji. USA wzywa do ewakuacji, Estonia, Bułgaria podobnie. Łotwa wprowadza stan wyjątkowy na granicy z Rosja. 

Plus ten NS rozwalony. Ciekawe co tam się dzieje teraz za kulisami.

 

Btw. Pierwsi menele z tej pseudomobilizacji już w niewoli lub zgruzowani.

comment_1664388997P4DgrQMzcHrG0yOmuj7Nnt

 

Edytowane przez Reikai
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Reikai napisał:

MSZ odradza podróże do Rosji. USA wzywa do ewakuacji, Estonia, Bułgaria podobnie. Łotwa wprowadza stan wyjątkowy na granicy z Rosja. 

Plus ten NS rozwalony. Ciekawe co tam się dzieje teraz za kulisami.

 

Btw. Pierwsi menele z tej pseudomobilizacji już w niewoli lub zgruzowani.

comment_1664388997P4DgrQMzcHrG0yOmuj7Nnt

 

Od dwóch lat Rosja nie wpuszcza Polaków do siebie 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@

Godzinę temu, RappaR napisał:

Od dwóch lat Rosja nie wpuszcza Polaków do siebie 

A niby skąd takie info? Bo może trudniej wjechać ale problemów większych nie było

@Gregorius @Hoolifan <ożliwe ,że się wyjaśniła zagadka czemu Rosjanie tak intensywnie atakowali Kupiańsk

Zobaczcie na datę. Oni 21 byli w rejonie magazynów rosyjskich. A ogłosili wyzwolenie dwa dni temu. Czyli Rosjanie od 5 dni próbowali pewnie odbić stację kolejową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, RappaR napisał:

Z ministerstwa spraw zewnętrznych 

No to dziwne bo do fabryki w Moskwie bez problemu ode mnie jeżdzili ludzie. Polskie firmy i polscy kierowcy jeździli tam kilka razy w miesiącu. W Kaliningradzie mieliśmy duzego klienta , którego nawet odwiedziłem. Więc nie wiem co miało na myśli MSZ ale to nieprawda. Mozna bylo jeździć do Rosji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, ely3 napisał:

No to dziwne bo do fabryki w Moskwie bez problemu ode mnie jeżdzili ludzie. Polskie firmy i polscy kierowcy jeździli tam kilka razy w miesiącu. W Kaliningradzie mieliśmy duzego klienta , którego nawet odwiedziłem. Więc nie wiem co miało na myśli MSZ ale to nieprawda. Mozna bylo jeździć do Rosji

pewnie pracujesz ze szpionami! szach-mat!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie trochę cisza ostatnie 24 i gdzieś tam trafiłem na kilku analityków , którzy kupili zdjęcia satelitarne wysokiej rozdzielczości i wg nich widac kilka rzeczy. 

1  - Rosjanie wysadzili mosty na małych rzeczjach np w borowej wysadzili dwa mosty lokalne i miasto jest podzelone na pół. , Podobnie jest też na innych rzeczkach miedzy Kupiańskiem a Borowa więc moim zdaniem Rosjanie juz szykują się do ewakuacji. Wczoraj popołudniu Ukraina zdobyła teren na południu od Kupirańska i resztki strefy przemysłowej ( choć wątpię czy tam byli czy to tylko wymysł propagadny rosyjskiej) Rosjanie trzymają się tylko na północ od Kupiańska w wioskach Liman Pierwszy i Spyriwka  i chyba chodzi im o to by Ukraina nie połączyła obu przycziłków. Na południe wg niektórych są ok 10 km od Borowej a pod samą Borową są juz Ukraińcy ( choć tu tez widziałem info od razu skasowane ,ze tak naprawdę już Ukraina kontroluje to miasto tylko ze względu na OSPEC nie informują)

2 - Jesli chodzi o Liman to tu zdjęcia pokazują ,że sam Liman-Jampil -Dobryszewe mają sporo transzei bunkrów ale poza tymi miastami to tylko na wjeździe do Zarczyne jest jeden bardzo silny punkt obronny ale on jest od strony Limania. Od Torskie nie ma żadnej obrony. W Torskie tez nie ma bunktów ani okopów. Te są wokół Kreminy ale ale rejon pomiędzy rzekami Źrebieniec i Krasna wydaje się nie mieć umocnień . Ukraina używa niemieckich MARSÓw do minowania drogi. MARS to lepsza wersja amerykanskich HIMARSÓW . Wali 12 pociskami. Do tego Niemcy dali lepsze pociski niż AMerykanie. Ale łącznie przekazali tylko 4 wyrzutnie chyba ,że ja o czymś nie wiem

Dodaktowo Ukraina nie atakuje Limania więc info od Rybara jakoby wczoraj Ukraina straciła 5 pokazdów. 70 trupó w ataku na Liman to bzdet.. Niestety Rybar ma często tendencje do ufania bezgranicznie swoich źródłom w armii więc jak ci mu powiedzią ,ze zniszczyli 200 ukraińskich żołnierzy to on to powtarza zamiast weryfikować. I potem piszę bzdury ,że Rosjanie zepchnęli w Kupiańsku Ukraińska armię do rzeki  iznuszczyli cały batalion . Tylko ,ze obecnie pojawiające się zdjęcia pokazują ,że w tym czasie jak niby Rosjanie mieli potężny kontratak to Ukraina już zdobyła miasta na południu i miasteczko Pololy. 

Na razie ploitki o atakowaniu wioski Trosky się nie potwierdziły albo taki OSPEC funkcjonuje. Tak samo są jakieś plotki ,ze Ukraina walczy w Makiwce gdzie jest most na rzece Źrebieniec ale jak jest nie wiem

 

Jedna korekta do tego co pisałem wcześniej, że Liman nie ma znaczenia strategicznego. Dla Rosjan jako tako nei ma. I jego zdobycie przez Ukraine nie zaskodzi wiele Rosjanom ale dla Ukrainy to inna bajka bo w tej chwili kolej z Charkowa w rejon walk praktycznie nie dochodzi. Zdobycia Limania który jest bardzo dużym węzłem kolejowym wraz z Borową gdzie moga odbudować most kolejowy sprawi ,ze transporty kolejowe z Charkowa będa mogły dochodzic regularnie. A to przyspieszy uzupełnienie zapasów przed zimową ofensyą ( jestem pewien ,że po tym co widzimy teraz Ukraina przeprowadzi kolejna dużą ofensywę pod koniec października )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, the_secret napisał:

pytanie do seniorów - Były takie akcje dystrybucji tabletek z jodkiem potasu w latach 80 gdy napięcie było większe?

 

Nie było ale wtedy była Obrona Cywilna na każde województwo i oni mieli coś takiego w magazynach więc jakby co to dystrybucja byłaby szybka ale to teoria . W praktyce po Czarnobylu dawali płyn lugola obowiązkowo w przychodniach każdy isę musiał zgłosić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.