Skocz do zawartości

wojna na ukrainie


lorak

Rekomendowane odpowiedzi

Ale zdajesz sobie sprawę, że Azow to Prawy Sektor? Wystarczy zobaczyć ich tatuaże. Stali się sławni po 2014 i żeby nie było przypadku wciągnięto ich w oficjalne struktury.

Ci od pickupa, kamizelek, noktowizora itd siedzą pod Chersoniem. Czyli OT naprzeciw jak to sam napisałeś rosyjskiej elity. A jak bronili wiosna Donbasu to był problem z morale i dezercjami, bo byli tym czym obecnie są ługańscy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, ptak napisał:

Ale zdajesz sobie sprawę, że Azow to Prawy Sektor

Nie do końca są to tożsame grupy. Azow ma swoje i Prawy Sektor też ale po akcji jak Prawy Sektor wyrźnął jeńców z 90 dywizji Pancernej to już ich na poważne akcje nie rzucają. Oni walczyli pod Charkowem ale tam front był takie z gatunku trochę rakiet plus od czasu do czasu wysłanie 40 ludzi z jednym BMP by symulować atak.

Oczywiście ze w maju było źle co pisałem ,ze wtedy straty sięgały od 500 do 800 zabitych dziennie.Ale teraz np Gwardia narodowa i dwie brygady Terytorialsów atakowały Liman od południa choć trudno to nazwać wielkm atakiem. Bardziej wiązanie wroga no ale naprzeciwko byli rezerwiści ochotnicy z BARSU. Raczej też coś słabego.  No i teraz w Limaniu to ja nie wiem czy jest chioć z tysiąc żołnierzy bo nawet 216 ługańscy wycofali 2 dni temu by bronił Torskie i Kremniny.

Ale za chwile może być kolejny kocioł bo Rosjanie nadal siedzą w Borowej a Ukraina wychodzi z dwóch kierunków na drogę Borowa -Swatowe- no ale tam do zamknięcia kotła nadal 25 km brakuje. No ale sprawdzałem topografię terenu. OD Kupiańska do Swatowe jest ok 45 km . Dużo dolin wzgórz małych rzeczek. Kiepskie drogi. Ale Rosja musi bronic terenu bo samo Swatowe lezy na nizinie i nie da się go obronić jeśli Ukraina zdobędzie płaskowyż

3 minuty temu Kraken na swojej stronie podał ,ze wyzwolili wioskę Nowosynowe co w sumie zakłądałem dwa dni temu i biorąc pod uwagę ukraińskie embargo to pewnie tak się stało a teraz Ukraina pewnie już jest te 5-7 km bardziej na południe lub wschód

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

49 minut temu, mistrzBeatka napisał:

on chyba nie lamie zadnego punktu regulaminu

To prawda.

Cytat

, wiec o co ci chodzi , nie obraza innych userow

Poza tym jednym przypadkiem:

Cytat

A Ty Kretyn bez lustrzanego odbicia

 

52 minuty temu, mistrzBeatka napisał:

ma prawo sie wypowiadac w jakim dziale mu sie podoba

To prawda.

52 minuty temu, mistrzBeatka napisał:

dlaczego probujesz go uciszac bo ma inne zdanie niz TY

Nie próbuję. Nie zamierzam. Bezpodstawny zarzut.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, T+?%hZ<A<5ZZB~5L napisał:

Poza tym jednym przypadkiem:

Cytat

A Ty Kretyn bez lustrzanego odbicia

Nie siej propagandy. Sprawdź w odpowiedzi na na jaką wiadomość to było. To tutaj widzę skłonność do obrażania przez niektórych użytkowników. Nie znam się jakie zasady obowiązują w internecie, czy powinno się nadstawić drugi policzek, czy nazwać równie głupio, mimo że temat jest o czymś innym?

W realu pewnie Ci co mnie obrażali byliby tak samo odważni :D może się okaże na jakimś zlocie hehe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Gregorius napisał:

Różnimy się tylko w ocenie co faktycznie ruscy mają w dalszych składach i czy jest możliwe szybkie wyciagnięcie  i naprawienie tego.

Nie mam oceny, gdyż nie aspiruje do miana analityka. Wierzę, że zachód i Ukraina robią to znacznie lepiej. :)

12 godzin temu, Gregorius napisał:

 Przy czym jeśli byli by w stanie uzupełnić ad hoc to jestem ciekawy dlaczego Twoim zdaniem tego nie robią?

Myślę, że czołg to nie furmanka i niezbędna jest pełna załoga, aby wprowadzić go do walki. Ale mogę się mylić.

To była odpowiedź na nagonkę, którą mityczni "my" stosują w sytuacji, w której nie odpowiada im treść serwowana na forum.

Ciebie akurat stać, aby nie podążać w tym kierunku.

Edytowane przez starYfaN
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, starYfaN napisał:

Myślę, że czołg to nie furmanka i niezbędna jest pełna załoga, aby wprowadzić go do walki. Ale mogę się mylić

Tak ale jak pokazuje ostatni miesiąc to załoga czołgów składa się z żołnierzami zabranych z Floty Bałtyckiej z Brygad Rakiet Balistycznych. Rosjanie ze względu na głupotę dowódcy 1 armii Panceernej stracil iwiększosć doświadczonych pancerniaków. Podobnie jest z 90 dywizją. więc Rosjanie wciąz czołgi mają ale potem na Kupiańsk idzie fala czołgów T-90A obsługiwana przez luidzi którzy w czołgu siedzieli raptem dwa razy i to jeszcze nie na tym modelu więc czołgi spadają z drogi. Pod Kupiańskiem dwa wjechały do jeziora bo najwyrażniej kierowca czołgu nie wiedział jak się jedzie do tyłu

Tak więc załogę da się sklecić z byle czego i czasem ani jeden nie ma doświadczenia. Na dodatek Rosjanie przez lata uprawiali kanibalizm sprzętowy i często T-72 typ 89 ma pancerz aktywny gdzie połowa bloków jest zrobiona z gumy bo oryginalne albo zostały zabrane do innego czołgu albo ukradzione. Podobnie jest z cieżarówkami bo teraz Rosja rzuca na front te produkwoane w latach 60tych bo te z lat 90tych mają pokradzione rózne elementy np silniki , 

A co do frontu to czekam na zdjęcia bo na razie to już pewne ,że Jampil jest Ukraiński. Rosjanie utracili kolejny ra kontatkz BARS13 w Dobryszewie choć z tego co czytałem to tam zostałą tylko tylnia straż pewnie 100 osób . Reszta uciekła do Limania.. Ukraina toczy walki w Zarzyczne i ma większosć wioski opanowane. W Limaniu jest chaos choć Ukraina w ogóle nie atakuje miasta. W nocy Rosjanie próbowali ustawić wał ogniowy do osłony ewakuacji ale nie do końca wiaodmo czy się udało bo informacje są sprzeczne. 

A co do dzisiejszej aneksji Zaporozą Chersonia itp to tak naprawdę Rosja ma teraz konstytucyjny obowiązek wyzwolić tereny swojego kraju więc armia powinna walczyć tak długo aż zajmie cały rejon Doniecki, Zaporoski i chersoński ( ługański w teorii już mają w 99,6% opanowane). Putin zastawia pułapkę na samych Rosjan .To ich stawia w sytuacji bez wyjścia. Ale Rosjanie a przynajmniej ci z którymi rozmawiałem nie czują by Donbas był częśćią Rosji. Krym to inna bajka. Dla nich to zawsze był fragment ich terytorium. Ale nadniestrze, Osetia czy Zaporoże to dla nich jest abstrakcja i choć popierają Putina to jednak masowo uciekają z Rosji bo nie chcą walczyć i ginać za Donbas czy Chersoń 

Rosjanie podobno zaczęli przerzucać 58 armia i elementy 19 dywizji zostały rzucone by odblokować Liman ale średnio im poszło, Na dodatek w nocy Ukrana przeszłe rzękę Źrebieniec i opieruja teraz na połnoc od Troskie i odcięli drogę na Swatowe. Teraz już Rosja może tylko uciekać polami

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ely3 @Gregorius zakładam, że już widzieliście, ale wczoraj potwierdzono śmierć Alexeia Nagina, czyli dowódcy Wagnerowców walczących pod Bachmutem. Ciekawe czy ten zgon ma coś wspólnego z niedawnym wdarciem się rosyjskich oddziałów do miasta i późniejszym wypchnięciem ich stamtąd przez Ukraińców. Jeśli tak, to był to chyba last dance Wagnerowców w okolicy Bachmutu, ale bez happy endu :)

Co do okrążenia Łymania, to pojawiają się informacje, że tym razem Rosjanie postanowili bronić miasta i zamiast uciekać, to w niedomknięty kocioł wpakowali sformowane na szybko jednostki, które teraz utknęły razem z tym, co znajdowało się w Łymaniu wcześniej. To jak nieudolnie rosyjskie wojsko działa w tamtym rejonie jest wręcz niewiarygodne, ale może oni na serio próbują po prostu zagrać na czas i wierzą, że decyzje podjęte na Kremlu zmienią w najbliższym czasie wynik wojny. Jeżeli nie, to ja nic z tego nie rozumiem, bo działania opóźniające polegają głównie na tym, że Rosjanie siedzą na pozycjach i patrzą jak Ukraińcy obchodzą ich z każdej strony, żeby zamknąć ich w kotle. Wszystko co robi ukraińska armia jest przewidywalne i oni po prostu powielają schemat, który w tej wojnie sprawdza im się najlepiej, a i tak Rosjanie nie potrafią temu zaradzić. Na uformowanie nowych linii obronnych mieli naprawdę sporo czasu i efekt jest taki, że Ukraińcy omijają je z łatwością i to przy zaangażowaniu naprawdę niewielkich oddziałów, które bazują głównie na szybkim i precyzyjnym działaniu. Znowu Rosjanom wychodzi bokiem ich krótka kołderka, bo to, że Ukraińcy znajdą wyłom w ich obronie nie byłoby żadnym problemem, gdyby Rosjanie mieli przygotowane siły, którymi od razu mogą kontratakować. To, co robili wcześniej Ukraińcy rzucając w zagrożone rejony brygady pancerne jest nie do powtórzenia przez Rosjan, bo jak im coś w liniach obronnych pęka, to nie ma czym tego załatać. Ukraińcy to widzą, więc szukają najsłabszego ogniwa, przebijają się przez nie z łatwością i prą przed siebie, żeby wejść na tyły tych jednostek, które muszą ratować się paniczną ucieczką przez pola. Powtarzalny, banalny do rozszyfrowania schemat, wobec którego Rosjanie kolejny raz są bezbronni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Hoolifan

Bo Rosjanie w Limaniu ustawiali głównie Ługańczyków, oddziały ochotnicze BARS. Ja bym ich tak nie potępiał bo moim zdaniem oni sobie kupuja czas by ustawić obronę na rzece Krasna. Liman i tak był stracony od momentu jak separatyści pozwolili Ukraińcom zdobyć przyczółki na rzece i co jeszcze głupsze nie kontrowali by wypchnąc. 

wczoraj pojawiły się elementy 58 armii , której wcześniej nie było w tym rejonie. Więc widać ,że sa wieksze siły . Dla Rosjan krytyczne jest Swatowe. Dla Separatystów Kremnina. Wbrew pozorom to wchłonięcie do Rosji Ługańska kreuje taki problem ,że nagle separatyści będa w armii rosyjskiej i nagle obrona Siewierodoniecka będzie strategicznie ważna a Rosja nie ma aż tylu sił . Znowu będą musieli rozcieńczyć swoje siły

To co pisze od miesiaca ,że mam deja vu z Popasnej. Upada ci silna obrona i potem Rosjanie ścigają się z Ukraińcami o ustaiwenie nowej linii. Wtedy Ukraina szykwoała obronę wokół Bahmutu i Soledaru i kupowali sobie czas nawet za cenę szalonej ofensywy w Siewierodoniecku , która kupiła im conajmniej tydzień czasu.

Tak samo teraz po upadku Bałkliji Rosjanie nie mieli kolejnej linii obrony uszykwoanej. 11 korpus poniósł ogromne straty więc nawet nie mieli kim ustawić obrony na OSkole. W Limaniu mieli tylko pomocnicze oddziały. 144 dywizja cały czas walczyła w środkowej częsci na kierunku Swatowe. 3 zmechanizowana w okolicach Kupiańska. 20 armia jest chwilowo zbyt słaba by obronić ale skoro 11 i 14 korpis był zabrany spod Charkowa a teraz 58 armia została przesunięta z Zaporoża to pewnie gdzieś ROsjanie ustawili silną obronę z duża ilością pól minowych artylerii. Teraz będzie trochę trudniej bo nie da sie obejść Kremniny a ona musi być zdobyty by uderzyć na Rubiżne i Lisiczańsk. Dlatego rzucali na ten odcinek frontu zołnierzy prosto z mobilizacji bo im tylko chodziło o czas. 

Teraz w ciągu tygodnia się przekonamy czy Rosja wykorzystała miesiac na zorganizowanie dobrej obrony . Linia frontu będzie krótsza i będzie w końcu linią prostą. Zakładam ,ze teraz raczej wycofaja sie z obwodu charkowskiego bo jest za duże ryzyko odcięcia kolejnych oddziałów pod Borową a tym razem by odcięli wojska rosyjskei a nie jakiś śmieszny BARS czy Kubańskich Kozaków

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ely3 wchłonięcie obwodów niekoniecznie musi generować dodatkowy problem, ponieważ to nadal będą obszary najniższej kategorii, których granice niekoniecznie muszą pokrywać się ze stanem sprzed 24.02.2022. Nie chce mi się wierzyć, że jedna, podjęta na Kremlu decyzja spowoduje to, że rosyjska generalicja zacznie traktować te tereny inaczej niż dotychczas, choć nie można wykluczyć, że Putin nakaże przerzucić więcej oddziałów do ich obrony. Tak czy siak prędzej trafią tam goście zataczający się na filmikach niż doborowe jednostki na najlepszym rosyjskim sprzęcie.

Ogólnie ciężko wyrokować, w którą stronę to wszystko dalej pójdzie, bo do kolejnej błyskotliwej ofensywy Ukraińcy mogą się już w najbliższym czasie nie zebrać. Z jednej strony oni sami minimalizują ryzyko porażki, a z drugiej Rosjanie zaraz wtłoczą na front kolejne oddziały, które samą obecnością zmuszą Ukraińców do zmiany taktyki. Gdyby pod Chersoniem udało się zepchnąć Rosjan bliżej rzeki, to byłbym większym optymistą, ale tam za wiele dobrego się ostatnio niestety nie dzieje. Tutaj ewidentnie Ukraińcy skupią się na paraliżowaniu rosyjskiej logistyki i jestem przekonany, że przekazanie kolejnych kilkunastu HIMARS-ów ma umożliwić armii ukraińskiej rażenie nowych przepraw na Dnieprze przy jednoczesnym utrzymaniu zdolności do atakowania celów w innych częściach frontu. Powodów jest na pewno więcej (choćby sama mobilizacja w Rosji, zużywanie się sprzętu), ale myślę, że Amerykanie chcą zapewnić Ukraińcom możliwość pokrycia HIMARS-ami większej części frontu niż dotychczas, bo przerzucanie tych zestawów jest problematyczne. Gdyby nie mobilizacja, to powiedziałbym, że Ukraińcy mają perspektywę na kolejne wspaniałe zwycięstwa, ale teraz potrzebują kolejnych dostaw zaawansowanego sprzętu, żeby być w stanie zneutralizować wpływ kilkuset tysięcy choćby i słabo wyposażonych Rosjan.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, Hoolifan napisał:

ale teraz potrzebują kolejnych dostaw zaawansowanego sprzętu, żeby być w stanie zneutralizować wpływ kilkuset tysięcy choćby i słabo wyposażonych Rosjan.

ZApominasz o jednym ważnym aspekcie. Trzeba dostarczyć im żywność, więcej amunicji więcejciepłej odzieży. Trzeba zapewnić odpowiednią ilość śpiworów bo idzie zima. Fajnie ,że będzie 300 tys  ale ostatniej zimy mieli problem by zapewnić ciepłą odzież posiłki śpiwory dla 200 tys ramii więc teraz moga być masowe dezercje jak zaczną zamarzać z braku odpowiedniej odzieży. Moim zdaniem ta mobilizacja może pomóc Rosji tylko krótkoterminowo i prędzej bym się zastanwaił czy Rosja rzuci tych z mobilizacji do ochorny Kurska a armię  6 czy resztę 35 bo na razie to z niej rzucili tylko kilka BTG a nie całe dywizje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, ely3 napisał:

ZApominasz o jednym ważnym aspekcie. Trzeba dostarczyć im żywność, więcej amunicji więcejciepłej odzieży. Trzeba zapewnić odpowiednią ilość śpiworów bo idzie zima. Fajnie ,że będzie 300 tys  ale ostatniej zimy mieli problem by zapewnić ciepłą odzież posiłki śpiwory dla 200 tys ramii więc teraz moga być masowe dezercje jak zaczną zamarzać z braku odpowiedniej odzieży. Moim zdaniem ta mobilizacja może pomóc Rosji tylko krótkoterminowo i prędzej bym się zastanwaił czy Rosja rzuci tych z mobilizacji do ochorny Kurska a armię  6 czy resztę 35 bo na razie to z niej rzucili tylko kilka BTG a nie całe dywizje

Zgadza się, tak przeprowadzana mobilizacja może pomóc tylko w krótkim okresie czasu, ale to właśnie teraz Ukraińcy są w gazie i mają inicjatywę po swojej stronie. Wtłoczenie na front kilkuset tysięcy żołnierzy spowoduje, że możemy znaleźć się w sytuacji, w której front stanie, a następnie do ataku ruszą Rosjanie, którzy najpewniej znów się od Ukraińców odbiją, ale przynajmniej na chwilę wymuszą na nich przejście do defensywy. Przy obecnych dostawach zachodniego uzbrojenia Ukraina powinna się przed tym bez problemu obronić, ale ciężko będzie od razu ruszyć z własną kontrofensywą.

Wiadomo, że rosyjska logistyka już teraz znajduje się w ciężkiej kondycji, ale pomimo tych wszystkich kuriozalnych filmików z mobilizacji ja bym tego tak bardzo nie lekceważył, bo o tych masowych dezercjach słyszeliśmy już wiele razy, a nic takiego finalnie nie nastąpiło. W lutym Rosjanie też poszli na front ubrani jak lumpy, a armia z lepszym lub gorszym skutkiem walczy na Ukrainie do teraz. Wiem, że mobilizowani mają o wiele niższe morale i będą pękali szybciej, ale po tym narodzie prędzej spodziewałbym się ustawienia na oddziałów zaporowych niż rozsądniejszego zarządzania zasobami i prób poprawienia swojej logistyki. Ewentualnie cofniemy się te kilkadziesiąt lat wstecz i zobaczymy jak babuszki szyją ciepłe swetry na potrzeby wojska i to ta łagodniejsza wersja :)

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak ale czym innym są zawodowi żołnierze na kontraktach, którzy przyzwyczajeni są do spania w cienkim namiocie przy minus 15. A co innego poborowi , którzy nie dostaną jedzenia, picia i będą spać na zmarzniętej ziemi. Ale ja nie lekceważę mobilizacji. Cały czas piszę ,że krótkoterminowo wzmocni obronę bo z atakiem to już różnie może być bo jednak Rosja straciła swoje siły uderzeniowe. A widać ,że nawet nowe czołgi w rękach niedoświadczonych nie dają nic. Równie dobrze moga je po prostu iddać Ukraińcom bo i tak je przejma na polu walki

Butusow rzucił zdjęcie jak kolumna rosyjska stoi w Zarzecznym i czeka aż się będzie mogła przebić przez Torskie bo teraz podobno się nie da przejechać . Rosjanie próbują odbić Torskie by umożliwić ucieczkę okrążonym oddziałom. 

Przy okazji się okazało ,że Ukraina zdobyła w Iziumie sporo sprzętu do przepraw dzięki czemu mogli tak łatwo zbudować kilka mostów na połdunie co zaskoczyło Rosjan. Tak samo most w Kupiańsku jest juz naprawiony bo Rosjanie zostawili sprzęt do naprawy . Nie zdziwię się jak zaraz 4 pułk pancerny przesiądzie się z T-64 na T-90 A bo tych podobno sporo zdobyto pod Kupiańskiem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyzwyczajeni jak przyzwyczajeni, bo to co działo się tuż przed inwazją znacząco odbiegało od warunków, w których zwykle przebywali, gdyż Rosjanie nie mieli przy granicy z Ukrainą infrastruktury, w której mogliby skoszarować tak wielu żołnierzy. Poza tym warto pamiętać o tym w jakich warunkach ogólnie żyją Rosjanie, także może się okazać, że cienki namiot nie będzie różnił się aż tak znacząco od rozlatujących się chat, w których mieszka na co dzień część ludzi zmobilizowanych z dalszych rejonów :)

Informacje o kolumnie widziałem i jeżeli ona jest łapana w taki sposób na zdjęciach, to Rosjan czekają przysłowiowe ciężary przy próbie wyjścia z tego kotła. Nawet jeśli wypchną Ukraińców z Torskiego, to muszą przejechać jedyną drogą +/- 15 kilometrów będąc pod ostrzałem ukraińskiej artylerii. Pewnie spróbują to robić partiami, ale będę w szoku jeśli nie utkną na podziurawionej drodze, która zacznie się zaraz zapełniać wrakami.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Putin przemawia do swego wiernego ludu. Jeśli dobrze zrozumiałem rosyjski to powiedział m. in. coś takiego :,, Zachód chce widzieć Rosję jako kolonię. Jest dla nich istotne, aby wszystkie kraje oddały  suwerenność POLSCE na rzecz USA".

Ale wyróżnienie.🤪

A chodzi mu pewnie o kraje postsowieckie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Hoolifan

Z tego co podają to Rosjanie  wprowadzili chyba caly pułk z 19 dywizji piechoty wzmocniony artylerię GRAD by odblokować Torskie. Bombarudją druga stronę drogi bo na razie nie ma szans by przejechać. Pytanie tez czemu Ukraina nie bombarduje tej kolumny już teraz. No i ciekawe czy rzeczywiście zdobyli Terny i Rojsanie moga tylko uciekać na Kremnine pod ciągłym ogniem armii ukraińskiej . Wygląda na to ,że nie było rozkazu by walczyć do ostatniego żołnierza ale albo armii zależało by utrzymać Liman do ogłoszenia aneksji albo ktoś był pewien do końca ,ze Ukraina nie zamknie kotła

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.