Skocz do zawartości

wojna na ukrainie


lorak

Rekomendowane odpowiedzi

Ciekawa sprawa bo pisałem z dwoma analitykami i obaj mi odpisali ,ze dostali wczoraj maile od Ukrańskiego Misterstwa by nie publikowali żadnych informacji , które zdobywają od żołnierzy czy lokalnych mieszkańców bo jest OSPEC na cały rejon charkowski.

Zazwyczaj w takich sytuacjach trajkotały źródła rosyjskie ale tu też od wczoraj od 12 mniej więcej cisza. Nie wiem  czy to oznacza pauże w działanaich czy może po prostu następuje przegrupowanie . Zdobywanie jakiś wiosek i Ukraina nie chce zbyt szybko zdradzić gdzie się przesuwają? Albo wręcz przeciwnie dostają gdzieś łupnia i nie chcą straszyć ludzi choć w to akurat mnie wierze bo wtedy Rosjanie by trąbili o sukcesie. A tak to od rana tylko słucham na Telegramie jak to Polscy najemnicy atakują Liman i że to Polacy ich pokonują a nie Ukraińcy. Walki się toczą w róznych reiwrach choć w sumie to tylko dziś prosyjski burmistrz Borowej mówił o atakach z 3 stron ( samo miasto wyglądało na całkowicie opuszczone) . Można sobie gdybać co i jak. Trolle prorosyjskie nagle tworzą narracje o bitwie pod Bastogne ( choć bardzo podobnie pisali o Bałakliji, które potem nagle padła w 8 godzin. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wojna w Ukrainie trwa. Czwartek to 218. dzień rosyjskiej inwazji. Wojska rosyjskie stacjonujące w Naddniestrzu, separatystycznym regionie Mołdawii, przeprowadziły ćwiczenia symulujące atak z użyciem broni radiologicznej - podał kiszyniowski portal Deschide. Powołując się na komunikat rosyjskiego ministerstwa obrony, Deschide sprecyzował, że podczas ćwiczeń odbyła się również symulacja ataku bronią chemiczną oraz biologiczną. Według mołdawskiego portalu ćwiczenia w Naddniestrzu zostały przeprowadzone przez żołnierzy sił zadaniowych wojsk rosyjskich. 

 

Ratlerki Dalej straszą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, Reikai napisał:

Wojna w Ukrainie trwa. Czwartek to 218. dzień rosyjskiej inwazji. Wojska rosyjskie stacjonujące w Naddniestrzu, separatystycznym regionie Mołdawii, przeprowadziły ćwiczenia symulujące atak z użyciem broni radiologicznej - podał kiszyniowski portal Deschide. Powołując się na komunikat rosyjskiego ministerstwa obrony, Deschide sprecyzował, że podczas ćwiczeń odbyła się również symulacja ataku bronią chemiczną oraz biologiczną. Według mołdawskiego portalu ćwiczenia w Naddniestrzu zostały przeprowadzone przez żołnierzy sił zadaniowych wojsk rosyjskich. 

 

Ratlerki Dalej straszą.

W nadniestrzu stacjonuje jakieś 5 tys żólłnierzy z kiepskim sprzętem. Wątpie by tam była broń biologiczna. Na dodatek są odcięci i nie mają zaopatrzenia .Tamte siły nie mają żadnej wartości bojowej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Po przekazaniu Ukrainie kilkuset czołgów, dostaliśmy od Niemiec środkowy palec w ramach rekompensaty.

Ci przynajmniej zrekompensowali równowartość ~ 45 Leopardów 2A7 - 48 Merkav, lub 35 Abramsów  (kasę musimy wydać w USA)

@Gregorius

https://tech.wp.pl/strategiczne-zlomowiska-putina-dlaczego-rosja-wysyla-do-ukrainy-stare-czolgi-t-62,6817578482735968a

Edytowane przez starYfaN
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, starYfaN napisał:

Dziękuje czytałem ten artykuł zanim napisałeś. Czy poza tym coś chciałeś? Nie zgadzasz się z czymś co pisałem masz jakieś pytanie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, Gregorius napisał:

Dziękuje czytałem ten artykuł zanim napisałeś. Czy poza tym coś chciałeś? Nie zgadzasz się z czymś co pisałem masz jakieś pytanie?

Jak doszedłeś do tak daleko idących wniosków, formułując pasywno agresywne pytanie? :)

W dniu 23.09.2022 o 17:19, Gregorius napisał:

 A pamiętaj też że nie wiadomo czy dużo tego sprzętu jest nadającego się do użytku. Przecież już obecnie mają problem ze sprzętem i wyciągają 60-70 letnie starocie. 

W dniu 24.09.2022 o 08:12, starYfaN napisał:

Jest kilka stopni magazynowania sprzętu, u ruskich chyba 4. Na razie wyciągają to, co po dekonserwacji może jechać na front.

Uzupełniłem tezę o dowód.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Gregorius

0% czy tam 1% i strasza ?

"Ryzyko użycia przez Rosję taktycznej broni jądrowej przeciwko Ukrainie jest bardzo duże; gdyby do tego doszło, mogłyby zostać zaatakowane duże skupiska wojsk w pobliżu linii frontu, a także ważne punkty dowodzenia i obiekty infrastruktury krytycznej - ocenił przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) Wadym Skibicki."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, starYfaN napisał:

Jak doszedłeś do tak daleko idących wniosków, formułując pasywno agresywne pytanie?

Normlanie to wypadało by dodać choć jedno zdanie a nie tylko link wkleić.

31 minut temu, starYfaN napisał:
W dniu 23.09.2022 o 17:19, Gregorius napisał:

A pamiętaj też że nie wiadomo czy dużo tego sprzętu jest nadającego się do użytku. Przecież już obecnie mają problem ze sprzętem i wyciągają 60-70 letnie starocie. 

W dniu 24.09.2022 o 08:12, starYfaN napisał:

Jest kilka stopni magazynowania sprzętu, u ruskich chyba 4. Na razie wyciągają to, co po dekonserwacji może jechać na front.

Jak tak uważnie czytałeś to może zwróciłeś uwagę że o tym że pogrubione jest w artykule. 7 miesięcy wojny a dalej wyciągają t62 i te w miarę nowe. Jakoś z tych stojących na polu nie korzystają.

 

31 minut temu, starYfaN napisał:

Uzupełniłem tezę o dowód.

zapamiętam sobie że teksty "dziennikarzy" WP są dowodem*. Przyda się podczas rozmów o polityce.

*od razu dodam że o ile pamiętam nie negowałem że takie składy są. Negowałem czy tak składowany sprzęt będzie do czegoś nadawał. Dziwnym trafem po 7msc liczba ruskich dzielących czołgów na Ukr jest zauważalnie mniejsza niż parę miesięcy temu.

22 minuty temu, Orus92 napisał:

0% czy tam 1% i strasza ?

Nic się nie stało żebym zmienił swoje zdanie. Gra w tchórza jak na razie. Natomiast ilość Twoich pytań na ten temat jest zdumiewająca.

Edytowane przez Gregorius
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej @Orus92, dzięki za ciekawe wpisy na tym wątku. BTW: dziś @Reikai stworzył równie ciekawy temat w sekcji o koszykówce: 

Może znalazłbyś czas aby i tam się wypowiedzieć...? A może w innym, pokrewnym temacie? Wiemy już co myślisz o wojnie na UKR (dzięki za dobrą robotę - coraz bardziej zaczynamy się bać zagłady nuklearnej) i o coronavirusie - nie mamy za to pojęcia co myślisz na temat NBA? Interesujesz się tym w ogóle?

Edytowane przez T+?%hZ<A<5ZZB~5L
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Gregorius napisał:

Jak tak uważnie czytałeś to może zwróciłeś uwagę że o tym że pogrubione jest w artykule. 7 miesięcy wojny a dalej wyciągają t62 i te w miarę nowe. Jakoś z tych stojących na polu nie korzystają.

Są różne stopnie konserwacji. Tak jak w Polsce - utrzymanie całego sprzętu w gotowości jest wyjątkowo drogie i nieekonomiczne.

9 minut temu, Gregorius napisał:

zapamiętam sobie sobie teksty "dziennikarzy" WP są dowodem*. Przyda się podczas rozmów o polityce.

Przecież to są opracowania ukraińskie, zachodnie i ruskie raporty. Z wp jest tylko ctrl c i v.

11 minut temu, Gregorius napisał:

*od razu dodam że o ile pamiętam nie negowałem że takie składy są. Negowałem czy tak składowany sprzęt będzie do czegoś nadawał. Dziwnym trafem po 7msc liczba ruskich dzielących czołgów na Ukr jest zauważalnie mniejsza niż parę miesięcy temu.

Toczysz wojnę której nie ma. Nie piszę, czy negowałeś, czy nie. Wkleiłem link z odpowiedzią na pojawiające się pytania, czy ruska mobilizacja ma sens w ujęciu braków sprzętowych.

Prawdopodobnie inne rodzaje broni mają podobną sytuację. Jeżeli ruscy są w stanie ad hoc uzupełnić straty i formować dodatkowe jednostki - to jak najbardziej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, starYfaN napisał:

Są różne stopnie konserwacji. Tak jak w Polsce - utrzymanie całego sprzętu w gotowości jest wyjątkowo drogie i nieekonomiczne.

To jest oczywiste. Śmieszne jest to że w sumie piszemy o tym samym. Różnimy się tylko w ocenie co faktycznie ruscy mają w dalszych składach i czy jest możliwe szybkie wyciagnięcie  i naprawienie tego. Przy czym jeśli byli by w stanie uzupełnić ad hoc to jestem ciekawy dlaczego Twoim zdaniem tego nie robią? 7 miesięcy wojny od co najmniej 3-4 widać braki sprzętowe a mimo to jedynie co jest rzucane czołgi które były praktycznie gotowe do użycia.  Co nie zmienia faktu że ja nie widzę żeby większość generałów z zachodu wierzyła że ta mobilizacja coś zmieni w przekroju najbliższych miesięcy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Magda Malinowska od nas wróciła właśnie z Krzywego Rogu, gdzie nagrywały materiał na film. Gadałem z nią teraz z pół godziny, robiły też wywiady żołnierzami z frontu. Ogólnie syf, bestialstwo, brud i PTSD.

Nigdy nie twierdziłem inaczej, ale to kontrastuje z przekazem medialnym, też tu wrzucanym. Ludzie z którymi one gadały byli wychudzeni, gadali już jak De Niro w taxi driverze, np gościu w kapocie KKK z Azova, co cały czas, że oni z chłopakami oni z chłopakami, a jak od nas Tatiana klasnęła, żeby audio z wideo potem zgrywać, to aż podskoczył

 

Tak wygląda szara rzeczywistość jednostek które nie są elitą, które mają gorsze uzbrojenie, zaopatrzenie itp. oni muszą kupować sprzęt za swoje. Kamizelka minimum 4000, hełm 2000. Noktowizor, żeby patrol w nocy nie był na ślepo około 25000. Terenówka też ze składek. Dobrze, że lewacy na zachodzie to nie parlamentarna lewica bo inaczej kolesie wyglądaliby jak radziecka armia w 68. Z Niemiec na Ukrainę około 40 ton wsparcia pojechało. Leki, elementy umundurowania, batony energetyczne itp. piszę tylko to o czym wiem, co szło przez znajomych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, ptak napisał:

Magda Malinowska od nas wróciła właśnie z Krzywego Rogu, gdzie nagrywały materiał na film. Gadałem z nią teraz z pół godziny, robiły też wywiady żołnierzami z frontu. Ogólnie syf, bestialstwo, brud i PTSD.

Nigdy nie twierdziłem inaczej, ale to kontrastuje z przekazem medialnym, też tu wrzucanym. Ludzie z którymi one gadały byli wychudzeni, gadali już jak De Niro w taxi driverze, np gościu w kapocie KKK z Azova, co cały czas, że oni z chłopakami oni z chłopakami, a jak od nas Tatiana klasnęła, żeby audio z wideo potem zgrywać, to aż podskoczył

 

Tak wygląda szara rzeczywistość jednostek które nie są elitą, które mają gorsze uzbrojenie, zaopatrzenie itp. oni muszą kupować sprzęt za swoje. Kamizelka minimum 4000, hełm 2000. Noktowizor, żeby patrol w nocy nie był na ślepo około 25000. Terenówka też ze składek. Dobrze, że lewacy na zachodzie to nie parlamentarna lewica bo inaczej kolesie wyglądaliby jak radziecka armia w 68. Z Niemiec na Ukrainę około 40 ton wsparcia pojechało. Leki, elementy umundurowania, batony energetyczne itp. piszę tylko to o czym wiem, co szło przez znajomych.

Ale to chyba wiadomo, że Ukraina używa poborowych jako mięsa armatniego ? Kałach dwa magazynki i tyle. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wojna jest romantyczna tylko na pocztówkach. To ,że ukraińskie wojsko poza elitarnymi jednostkami wygląda słabo to wiadomo. Ba nawet te elitarne jednostki jak stracą SUVA to proszą o zrzutkę.  Ale jeszcze gorzej to wygląda po stronie roysjkiej...

Ukrainskie wojsk potrzebuje wszystkiego dlatego fajne sąHIMARSY ale no brat Edgara od nas z firmy jest policjantem w Zaporożu. Oni walczą na froncie mając prywante auta na których montują karabiny maszynowe. KAmizelki sobie przekazują na zmiane. Potrzbne jest wszystko. Ale z tego co mówił to jeśli zdobęda roysjki zwiad to jedyna przewaga ,ze oni jeżdża w pojazdach wojskowych ale żrą byle co. . Mają problem z noclegami.

2 minuty temu, Sebastian napisał:

Ale to chyba wiadomo, że Ukraina używa poborowych jako mięsa armatniego ? Kałach dwa magazynki i tyle. 

Raczej pomyliłeś armie. Ukraina ponosi straty ale nie wśród poborowych tylko kiedy atakuje umocnione wioski z pojazdami opancerzonymi czołowo . A tego nie robią poborowi z kałachami.. Największe straty kiedy naprawe straty są po ok 100 osób to właśnie ataki czołgami bo wtedy idzie masa i jak atak nie pójdzie to jest naprawdę źle. Ale tak się dzieje głównie w Chersoniu bo tam Rosja ma elitę. Ukraina poborowych rzuca raczej na ługańczyków. Oni mają za mało sił by rzucać jednostki z kłaachami na silnie umocnione wioski.

Liman jest okrążony a przynajmniej sporo źródeł to powierdza

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, ely3 napisał:

Wojna jest romantyczna tylko na pocztówkach. To ,że ukraińskie wojsko poza elitarnymi jednostkami wygląda słabo to wiadomo. Ba nawet te elitarne jednostki jak stracą SUVA to proszą o zrzutkę.  Ale jeszcze gorzej to wygląda po stronie roysjkiej...

Ukrainskie wojsk potrzebuje wszystkiego dlatego fajne sąHIMARSY ale no brat Edgara od nas z firmy jest policjantem w Zaporożu. Oni walczą na froncie mając prywante auta na których montują karabiny maszynowe. KAmizelki sobie przekazują na zmiane. Potrzbne jest wszystko. Ale z tego co mówił to jeśli zdobęda roysjki zwiad to jedyna przewaga ,ze oni jeżdża w pojazdach wojskowych ale żrą byle co. . Mają problem z noclegami.

Raczej pomyliłeś armie. Ukraina ponosi straty ale nie wśród poborowych tylko kiedy atakuje umocnione wioski z pojazdami opancerzonymi czołowo . A tego nie robią poborowi z kałachami.. Największe straty kiedy naprawe straty są po ok 100 osób to właśnie ataki czołgami bo wtedy idzie masa i jak atak nie pójdzie to jest naprawdę źle. Ale tak się dzieje głównie w Chersoniu bo tam Rosja ma elitę. Ukraina poborowych rzuca raczej na ługańczyków. Oni mają za mało sił by rzucać jednostki z kłaachami na silnie umocnione wioski.

Liman jest okrążony a przynajmniej sporo źródeł to powierdza

Nie, nie pomyliłem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, T+?%hZ<A<5ZZB~5L napisał:

Hej @Orus92, dzięki za ciekawe wpisy na tym wątku. BTW: dziś @Reikai stworzył równie ciekawy temat w sekcji o koszykówce: 

Może znalazłbyś czas aby i tam się wypowiedzieć...? A może w innym, pokrewnym temacie? Wiemy już co myślisz o wojnie na UKR (dzięki za dobrą robotę - coraz bardziej zaczynamy się bać zagłady nuklearnej) i o coronavirusie - nie mamy za to pojęcia co myślisz na temat NBA? Interesujesz się tym w ogóle?

A Ty jakimś świadkiem Jehowy jesteś ze się tak interesujesz co kto i dlaczego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, T+?%hZ<A<5ZZB~5L napisał:

Może znalazłbyś czas aby i tam się wypowiedzieć...? A może w innym, pokrewnym temacie? Wiemy już co myślisz o wojnie na UKR (dzięki za dobrą robotę - coraz bardziej zaczynamy się bać zagłady nuklearnej) i o coronavirusie - nie mamy za to pojęcia co myślisz na temat NBA? Interesujesz się tym w ogóle?

on chyba nie lamie zadnego punktu regulaminu , wiec o co ci chodzi , nie obraza innych userow , ma prawo sie wypowiadac w jakim dziale mu sie podoba .  dlaczego probujesz go uciszac , bo ma inne zdanie niz TY ????? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, Sebastian napisał:

Nie, nie pomyliłem. 

Powiem ci ,ze widziałem sporo filmów puszczanych przez Rosjan z masakr jakie dokonują na Ukraińcach i nigdzie nie widziałem y to dotyczyło oddziałow atakujących z samymi kałachami. Największe jatki to śa kiedy oddziały zmechanizowane z BMP-1 i czołgami próbują czołowo zdobyć jakieś wioski które są bardzo dobrze chronione. Są słabo wyposażone jednostki jak Gwardia Naordowe,  Jak Prawy Sektor ale one jeśli są na froncie to atakują Światohirks w której stała kompania donieckich separatystów wyposażona w kałachy i trochę moździerzy. Teraz też bardziej blokują Liman niż atakują. Tak samo obrona terytorialna. Oni nie robia przęłamań. A jeśli walczą to też kiedy naprzeciwko sa antyterrości ze SBORU czy inne BARSY.

Ok jest coraz więcej potwierdzeń ,że Ukraina weszła do Jampila, Do Torske i Zarzeczne. Kto nie uciekł z Limania ten jest fizycznie okrązony ale tam jest głównie BARS i ochotnicy kozaccy z Kubania. Może trochę 216 ługańskiego. Tam na pewno nie ma regularnej armii rosyjskiej bo oni akurat tacy głupi nie są by tkwić w mieście które może zostać odcięte

Jampil wg zdjęc które widziałem przed chwilą to chyba już w całości jest ukraiński.Myślę, że rano pewnie będą tez flagi nad Limaniem.

@Sebastain Zobacz jak Ukraina unika walk ulicznych .. Każde większe miasto zdobywa zmuszając wroga do ucieczki. Każde atakowali od tyłu. Czasem zostawiali miejsce na ewakuacje wręcz tyle ,ze pod ogniem  Jedynie Wysokoplilię zdobywali dom po domu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.