Skocz do zawartości

wojna na ukrainie


lorak

Rekomendowane odpowiedzi

1 minutę temu, Gregorius napisał:

NATO tego na 100% nie zostawi. Zresztą nie tylko Atom ale cała triada ABC. Natomiast pierwszym krokiem zapewne będzie odpowiedz konwencjonalna.

czyli po konwencjonalnej odpowiedzi istotnej (Kaliningrad/Krym/Flota Czarnomorska / jakieś kluczowe miesjca rosyjskie) - Rosja nie będzie odpowiadać?
Czy liczymy na to, że ROsja tak bardzo boi się odpowiedzi, że nie zrobi pierwszego ruchu?


Ja myślę, że z punktu widzenia rosji, myślenie jest następujące: Zachód boi się bardziej odpowiedzi Rosji na odpowiedź NATO na atak na Ukrainę, niz samego ataku na Ukrainę.
Stąd śmiało mogą tłuc w Ukrainę, bo wiedzą, że nikt z Zachodu nie odważy się atakować ich i wziąć odpowiedzialność za odpowiedz rosyjską.

Chyba że NATO jest w stanie jednym atakiem sparaliżować całe zdolności nuklearne rosji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Orus92 napisał:

Odpowiedź NATO jest skrajnie mało prawdopodobna. Myślę, że Putin ma tego świadomość i stąd mobilizacja. Będzie dalsze wsparcie, no to będzie usprawiedliwiony - mówiłem, prosiłem, wy dalej sie w to mieszacie, więc nie mam wyjścia - BUM

To zaburzyłoby cały ciąg przyczynowo-skutkowy. Abstrahując od kwestii ekonomicznych (na wojnie USA zawsze zarabia), to nie po to było angażowanie tych wszystkich środków i sił w UKR, żeby po jednostkowym ataku nuklearnym o niskiej mocy podkulić ogon, przeprosić i wrócić do sytuacji sprzed wojny. RU nie może pozwolić sobie na przegraną z powodów wizerunkowych, ale NATO & USA też nie mogą.

Scenariusz:

  • RU atakuje nuklearnie UKR mimo ostrzeżeń ze strony NATO & USA o konsekwencjach
  • NATO & USA nic z tym nie robią 

jest niemożliwy z tych samych względów co w przypadku RU. Z jednej strony sytuacja staje się patowa, ponieważ RU tak długo grozi atakiem nuklearnym, że jeżeli tego nie zrobi to przegra, a jeśli zaatakuje to dostanie kontrę militarną, której się tak samo obawia. Z drugiej, w którymś momencie albo RU pęknie i okaże się, że cały czas blefowała, albo postanowi poświęcić kraj (vide popełnić polityczne i społeczne samobójstwo). Tak jak pisałem wcześniej - RU to tylko Moskwa i Petersburg - wszystkie inne większe miasta są w Azji. Atak RU na resztę świata musi być mocno rozproszony - atak odwetowy wąsko ukierunkowany (nie mam na myśli stricte ludności cywilnej, tylko infrastrukturę, która jest mocno scentralizowana).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Orus92 napisał:

- Rosja nie będzie odpowiadać?

Jak odpowie to zostanie zmieciona z powierzchni ziemi. Dosłownie nie zotanie kamień na kamieniu a najvbardziej promieniowaniem kto oberwie? Chiny i Białoruś. Putin tylko odpowie gdyby zrzucili na niego atom. Zatopienie np 4 okrętów podwodnych będzie musiał potraktowac jak wypadki na morzu

Bo moim zdaniem jeśli NATO odpowie to topiąc Rosji okręty podwodne.  Raz ,że nie będzie tego widać w telewizji więc jakby co można ukryć. A dwa utrąci największa groźbe nuklearną. Rakiety wystrzeliwane z baz wojkowych czy samolotów mają spore opóźnienie i mogą czaem drony wpaść do silosów zanim rakiety wyleci w powietrze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Orus92 napisał:

czyli po konwencjonalnej odpowiedzi istotnej (Kaliningrad/Krym/Flota Czarnomorska / jakieś kluczowe miesjca rosyjskie) - Rosja nie będzie odpowiadać?
Czy liczymy na to, że ROsja tak bardzo boi się odpowiedzi, że nie zrobi pierwszego ruchu?


Ja myślę, że z punktu widzenia rosji, myślenie jest następujące: Zachód boi się bardziej odpowiedzi Rosji na odpowiedź NATO na atak na Ukrainę, niz samego ataku na Ukrainę.
Stąd śmiało mogą tłuc w Ukrainę, bo wiedzą, że nikt z Zachodu nie odważy się atakować ich i wziąć odpowiedzialność za odpowiedz rosyjską.

Chyba że NATO jest w stanie jednym atakiem sparaliżować całe zdolności nuklearne rosji.

Tak jak napisał Ely3. Nato musi odpowiedzieć bo jeśli nie odpowie to sprowokuje takie incydenty w przyszłości. Rosja o tym wie jak również  tym że użycie broni masowej zagłady uczyni z niej pariasa na świecie. Co prawda wyobrażam sobie że ruscy uzyją atomu ale jestem na 100% pewien że po odpowiedzi konwencjonalnej sami jej nie użyją na większa skale. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, ely3 napisał:

Jak odpowie to zostanie zmieciona z powierzchni ziemi. Dosłownie nie zotanie kamień na kamieniu a najvbardziej promieniowaniem kto oberwie? Chiny i Białoruś. Putin tylko odpowie gdyby zrzucili na niego atom. Zatopienie np 4 okrętów podwodnych będzie musiał potraktowac jak wypadki na morzu

Bo moim zdaniem jeśli NATO odpowie to topiąc Rosji okręty podwodne.  Raz ,że nie będzie tego widać w telewizji więc jakby co można ukryć. A dwa utrąci największa groźbe nuklearną. Rakiety wystrzeliwane z baz wojkowych czy samolotów mają spore opóźnienie i mogą czaem drony wpaść do silosów zanim rakiety wyleci w powietrze

czyli jak USA jest w stanie rozwalić okrety podwodne Rosji, to czemu prewencyjnie ich nie rozpierzy? Albo rozpieprzy zaraz po ataku na Ukrainę? W tej sytuacji NATO nie jest w ogole zagrożone, chyba, że pierwszy atak nuklearny byłby na kraje NATO a nie Ukrainę.

I dwa - czyli konwencjonalny atak na Rosję bedzie bez odpowiedzi, a atak na Ukrainę to zatopinie 4 okrętów podwodnych?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, ely3 napisał:

Jak odpowie to zostanie zmieciona z powierzchni ziemi. Dosłownie nie zotanie kamień na kamieniu

Na to nie pozwolą Chiny. Nie pozwoli na to lewacka część zachodniego świata (bo niehumanitarne). Natomiast scenariusz z unieszkodliwieniem marynarki wojennej RU jest bardzo dobry - Putin otrzyma realną odpowiedź + radziecka propaganda zatuszuje lub zbagatelizuje sprawę, z kolei społeczność UE & USA potraktuje to jako zło konieczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Orus92 napisał:

czyli jak USA jest w stanie rozwalić okrety podwodne Rosji, to czemu prewencyjnie ich nie rozpierzy? Albo rozpieprzy zaraz po ataku na Ukrainę? W tej sytuacji NATO nie jest w ogole zagrożone, chyba, że pierwszy atak nuklearny byłby na kraje NATO a nie Ukrainę.

ciezko zrozumieć to pytanie. Zniszczenie prewencyjne było by wypowiedzeniem wojny i niosło by olbrzymie konsekwencje geopolityczne. Uzycie atomu przez ruskich spoowduje że zaden kraj nie wstawi się za ruskimi .

 

2 minuty temu, Orus92 napisał:

dwa - czyli konwencjonalny atak na Rosję bedzie bez odpowiedzi, a atak na Ukrainę to zatopinie 4 okrętów podwodnych?

Może ruscy bedą probowali kontrowac ale konwencjonalnie. Ale z 4 okretami to był przykład. Ale raczej z tego jak przedstawiciele nato sie wypowiadaja były to jakis rodzaj zmaasowanych ataków konwencjonalnych rakietami bądź samolotami. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Orus92 napisał:

Czyli dochodzimy do wniosku, że Putin blefuje, i nie będzie atakować Ukrainy, bo jest pewny odpowiedzi NATO i braku odpowiedzi Rosji. Ukrainy tym nie pokona, odpowiedz NATO zniszczy infrastrukture, wiec będzie mieć jeszcze gorzej...

Czyli chillout

Dokładnie. Z tą różnicą, że on nie tyle "blefuje", ile bardzo chciałby to zrobić, ale nie bardzo może z uwagi na konsekwencje. "Blefuje" byłoby wtedy gdyby mówił że to zrobi, ale tak naprawdę nie chciał tego zrobić.

"Skąd to wiem? Bredzę..."

8 minut temu, Orus92 napisał:

W jaki sposób skończy się konflikt Ukraina Rosja ?  Oczywiscie bez szczegółów, ale takie ogólniki - wygrana ukrainy, odzyskanie terenów po 24 lutego / krym etc

Przewrót w Rosji, chaos i wielka smuta jak w latach 90-tych. RU zajęte samą sobą oleje UKR. Taki jest przynajmniej plan UE & USA.

Edytowane przez T+?%hZ<A<5ZZB~5L
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, T+?%hZ<A<5ZZB~5L napisał:

Dokładnie. Z tą różnicą, że on nie tyle "blefuje", ile bardzo chciałby to zrobić, ale nie bardzo może z uwagi na konsekwencje. "Blefuje" byłoby wtedy gdyby mówił że to zrobi, ale tak naprawdę nie chciał tego zrobić.

"Skąd to wiem? Bredzę..."

Rozumiem - rynek pieniężny wycenia te szanse trochę inaczej. Zobaczymy (albo i nie ;) ) jak się to skończy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Reikai napisał:

Ja bym się z tym 0% nie zapędzal , bo my tu oceniamy przez pryzmat tego czego nie powinni , co nie ma sensu itd.

 

Z tym że mówimy O ruskich gdzie logiki i sensu nie ma wcale , a do tego teraz są rannym zwierzęciem pod ścianą.

tak. Dlatego ja daje poniżej 1% na jeden mały ładunek około 10Kt i 0% na wojnę atomową z NATO. Po odpowiedzi konwencjonalnej ruscy albo udadzą ze ktoś palił w zaatakowanych miejscach albo dostarczą głowę putina.

BTW jak to się zakończy to nie mam pojęcia. Gdybym wiedział to byłbym kimś kto tutaj nie pisze. Co prawda i będąc amatorem można być kapitalnym źródłem informacji jak Ely3 którego wpisy są lepsze niż wszystkich polskich dzienikarzy i twitterowych ekspertów. Ale za dużo zmiennych choć tendencje które widać wskazują że po zimie będzie koniec walk i ruscy wycofają sie z Ukrainy (nie liczać Krymu)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A moim zdaniem, wcale nie jest pewne, że NATO by odpowiedziało bezpośrednio na atak nuklearny na Ukrainę. Trzeba jeszcze powiedzieć o rodzaju ataku.

Tak jak mówili w Strategy&Future, taktyczny atak nuklearny(counter force) nic nie da Rosji. Ukraina nic sobie nie zrobi z tego, za to będzie ogromny szok dla świata, Nato będzie dalej eskalować przesyłając co raz lepszą broń na Ukrainę.

Scenariusz dający zwycięstwo Rosji, atak nuklearny (counter value) na Ukrainę. - idzie bomba na Kijów -  6h na całkowite poddanie albo następna bomba itd itd do skutku. Oczywiście nie jestem ekspertem i nie wiem czy Rosja ma takie możliwości w ogóle. No i jest to scenariusz mega ekstremalny ale jedyny na poddanie się Ukrainy, a co zrobiłby zachód(Europa)? Nie jestem pewien, na pewno byłby zszokowany i totalnie przerażony.

Edytowane przez mcreativo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, P_M napisał:

Bartosiak o ile był ciekawy jak wypłynął na początku, tak popłynął w jakąś totalną megalomanię, mam wrażenie że wpadł w przeświadczenie o własnej zajebistości niczym max kolonko. 

Dokładnie tak. no i co z tego jak ciekawe jak nic poza totalnie oczywistymi rzeczami(jak rola morale w konflikcie) się nie sprawdziło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, Reikai napisał:

Ja bym się z tym 0% nie zapędzal , bo my tu oceniamy przez pryzmat tego czego nie powinni , co nie ma sensu itd.

 

Z tym że mówimy O ruskich gdzie logiki i sensu nie ma wcale , a do tego teraz są rannym zwierzęciem pod ścianą.

Jest tjakas dziwna tendencja na forum robienia z Rusków debili a to nie jest prawda

Popatrzmy na Chersoń. Tam Ukraina uderzyła z zaskoczenia. Zdobyłą sporo terenu i nawet długo miała inicjatywę. Rojanie wciąz jednak utrzymują pozycję. Potrafili przerzicioć mosty przez tamę w Nowej Kachowce na tyle sprytnie ,że łatwo je zastąpić. Nie tak łatwo zniszcyzć bez całkowitego znizczenia tamy a to nie wchodzi w rachubę. 

Sami zniszczyli tamę w Krzywym Rogu przez co zatrzymali kompletnie ofensywę na przyczółku, Rosjanie sprytnie ustawiają kombo pół minowych i artylerii i odbili większoć utraconych pozycji na południu. Tym razem to oni wciągali Ukrainę w pułapki minowe. Dowódca tego odcinka ma łeb na karku. I wciąz trzymają pozycje choć nie jest im łatwo. 

Problem Iziumu czy teraz Limania brał się z tego ,że ktoś na górze zadecydował by zabrać 15tys żółnierzy z tego rejonu i przerzucić do obrony Zaporoża. Efekt jet taki ,że ten rejon ma duże problemy osobowe. Mieli pecha ,że Ukraina przełamała 2 bataliony ługańskie i mają efekt domina z którego wciąz nie mogą wyjść

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.