Skocz do zawartości

wojna na ukrainie


lorak

Rekomendowane odpowiedzi

Może mógłby ktoś wrzucić ile procent (np w przedziałach 10-15%, 45-50%) terenów obwodów donieckiego, ługańskiego, chersońskiego, zaporowskiego, charkowskiego kontroluje obecnie Ukraina? Mogą być dane  z przed kilku dni bo wiadomo że o bieżące najaktualniejsze dane trudno lub mogą być jeszcze niepewne. 

Raz na tydzień takie coś wrzucić i mielibyśmy jeszcze lepszy pogląd jak przesuwa się front. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

56 minut temu, ely3 napisał:

Tak naprawdę utrata Limania dla Rosjan nie jest dramatyczna. Gorzej jesli tam stracą oddziały i zabraknie im sił by obronić Kremnine. Bo akurat upadek tego miasta implikuje wiele rzeczy np całkowite odsłonięcie Lisiczańska i prawie pewną utratę tego miasta. Na dodatek pozwala atakować Rubiżne , które jest z kolei kluczem do Siewierodoniecka. Rosjanie się wykrwawili przez ostatni tydzień. Pytanie tylko po co?

To jest dobre pytanie na które można snuć różne przypuszczenia. Wszystko zależy na ile docenimy dowództwo RUS armii i informacje o ręcznym zarządzaniu Armii przez putina.

Ja osobiście myślę że Liman,Bahmut i Kupiansk jest spowodowany trzema powodami. 

1) Czekanie że coś się zmieni po aneksji . Straszenie bronią masowego zniszczenia itd. Widać że ta kartą będą grali. Co oznacza opóźnienie maksymalnie postępów w oczekiwaniu na początek, Października.

2) Upadek Limania, Chersonia, Kupianska byłby kolejna strata wizerunkową na która Putin nie może pozowlic. Stąd odgórna decyzja o próbie odbicia Kupianska i utrzymania reszty za wszelka cene. Pod Bahmutem zostały zaangażowane za duże siły , za długo próbują żeby teraz zrezygnować. To było by z punktu widzenia morale i PR jeszcze gorsze niż strata LImania.

3) Być może ma to naprawdę opóźnić jak najbardziej sukcesy UA dając czas na przygotowanie obwodów i ewentualnego ataku np. z Białogrodu jeszcze raz na Charków. W teorii ruscy mogą dalej mieć duże siły choć ja coraz mniej wierze w magazyny ze sprzętem. 

Ogólnie mam wrażenie że stan ruskiej armii jest jeszcze gorszy niż myślimy i szybko nie da się tego zmienić. Te przesuwania wojsk to jakieś próby doraźne spełnienia życzeń góry.

Dla mnie pytanie brzmi jak szybko to się może dla nich poprawić. Ja już widziałem gdzieś szacunki że ruscy użyli  (lub stracili w magazynach z amunicja) 30-40 letnie zapasy amunicji . Nie wiem czy to prawda ale może się okazać że ruscy nie mają zapasów żeby dotrwać do wiosny. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ługański to 99.9% bo obecnie Ukraina odzyskała 2 wioski i kilka wzgórz.

Donieck to jest ok 50% ale tu nie pamiętam czy chodzi o 50% rejonu przed 2014 czy przed inwazją. 

Charków to obecnie jest niecałe 6% ale tu będzie zero w ciągu kilku dni

Chersoń to ok 80%

Zaporoże ok 65% ale jeśli chodzi o ludność to nawet nie 40%

Mikołajów to chyba 3 % pod kontrolą Rosjan

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, ely3 napisał:

Donieck to jest ok 50% ale tu nie pamiętam czy chodzi o 50% rejonu przed 2014 czy przed inwazją. 

Patrząc na mapę to chyba 50% z przed Inwazji.

Do potwierdzenia. ruscy uciekają z Limania. W dalszym ciągu słabo potwierdzone. Tweet skasowany na razie.

Edytowane przez Gregorius
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Gregorius Wiesz ja widziałem rano zdjęcia na których ukraińskie patrole wchodziły do miasta ale nie jestem ekspertem by zlokalizować czy to na pewno był Li,man . Jest kilka źródel ,że się niektóre oddziały ochotnicze poddały. Są źródła ale nie jakies super wiarygodne i to z obu stron, które potwierdzają rpzegrupowanie ale ja bym poczekał.

To znaczy nie wierze by do końca dnia Liman nie padł . Tak samo jak Zarzyczne i Torskie ale poczekajmy. 

Są też raporty już trochę bardziej wiarygodne ,że Ukraina weszła do wiosek , które sa na obrzeżach Borowy oraz ,że wczoraj wieczorem podeszli z dwóch stron pod inny Liman tzw Perski który leży na północ od Kupianska. 

 

Trochę gorzej wygląda pod Chersoniem bo tam od 2-3 dni Ukraina kompletnie stanęła a nawet sa raporty,ze wycofała się z niektórcyh wysuniętych pozycji. Ale też co ważne zmienili system obrony pod Odessą i dziś w nocy i wczoraj wieczorem zestrzelili wszystkie Irańskie drony plus dwie rakiety wymierzone w miasto. Podobnie pod Mikołajowem zestrelili kilka dronów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, Reikai napisał:

Wielka Brytania zapowiedziała że bez konsultacji z NATO sama uderzy w Rosję, jeśli ci użyją ABC. USA wysłało informacje do Rosji z tym co zrobia, jeśli ci użyją bomby.

Myślę, że na początku wojny można było się zastanawiać czy zachod nie spęka, ale dziś na pewno można być pewnym ze reakcja będzie stanowcza, może nie zbombardowanie Moskwy sle już flota myślę na pewno.

to oczywiste ze na belkot ruskich o atomie musza odpowiedziec tym samym , jednak nie wydaje mi sie zeby zaryzykowali londyn dla jakiegos kijowa czy innego miasta , biorac pod uwage jakiew europie  mamy zageszczenie ludnosci na stosunkowo malym terenie , z tego powodu zaden europejski kraj nie zaryzykuje wlasciwie calkowitej anihilacji , przeciez uk w przypadku wojny atomowej przestaloby istniec , rosja to wielki kraj i niestety zawsze beda mieli skrawek nie skazonego terenu do zycia , my w europie nie mamy takiego luksusu , wiec imo jedynie usa byloby stac aby isc w wojen na przetrwanie .

btw . usa pieka conajmniej dwie pieczenie , oslabiaja rosje i oslabiaja ue , moze i z niemcami nam historycznie nie po drodze ale to szwaby sa glowna gospodarka ue i oni napedzaja reszte ,  slabe niemcy = slaba unia , podstawa wlasciwie kazdej gospodarki sa tanie surowce ja napedzajace , przed wojna gospodarka ue miala weglowodory tylko 2 razy drozsze  niz w usa , w tej chwili ten stosunek wynosi juz 5 do 1 , przy takiej drogiej energii jak my wogole mamy konkurowac z gospodarka usa ??????????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Gregorius napisał:

Te przesuwania wojsk to jakieś próby doraźne spełnienia życzeń góry.

To efekt "krótkiej kołdry" i taktyki Ukrainy, która genialnie to wykorzystuje. Pomijając to, relokacja wojska powoduje, że na czas przemieszczeń nie ma go na froncie.

Co ciekawe, Ukraina zawsze wykorzystuje/wykorzystała luki powstałe po relokacji i wzmocnieniu np południa, błyskawicznie rujnując ruskich na froncie północnym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, ely3 napisał:

3 - Nie wiem dlaczego Rosjanie cały czas atakują Bahmut a jednocześnie mają za mało ludzi by obronić Liman oraz cały rejon Kreminy . PRzez to padła im rubież na rzećę Zrebieniec bo skoro Ukraina jest już po drugiej stronie to może sobie spokojnie zrolować wszystko aż do Swatowe

 

Cóż, pod Bahmutem tłuką się Wagnerowcy, którzy do swojej roboty podchodzą raczej w sposób zadaniowy i średnio obchodzi ich to, że kilkadziesiąt kilometrów dalej grupa Ługańczyków ucieka w popłochu przed Ukraińcami. Podobnie walczą Czeczeni, którzy robią to co, uważają za stosowne, a nie to, co często byłoby z punktu widzenia naczelnego dowództwa sensowne. Ukraińcy też mają problem z tym, że niektóre jednostki mocno odstają od ich najlepszych brygad, ale u Rosjan sytuacja jest o wiele gorsza, bo tam VDV może umierać za VDV, ale nie będzie ratowało separów za wszelką cenę. Separatyści z Donbasu mogą umierać za Donbas, ale nie za Ługańsk, a Ługańczycy nie chcą wykrwawiać się łatając dziury powstałe w wyniku rozbicia oddziałów w Donbasie. Wagnerowcy obierają za cel Bahmut, więc cisną w tamtym rejonie, bo może mają za to obiecaną dodatkową kasę. 

Jeśli chodzi o krótką kołderkę, to ja nie wykluczam, że Rosjanie są obecnie ofiarami dość częstego zjawiska w wielu armiach świata, czyli ściągania do siebie oddziałów w nadmiarze w obawie przed spodziewaną ofensywą. Rosjanie uznali kierunek południowy za priorytetowy, przerzucili tam część oddziałów spod Charkowa, bo dowództwo donosiło, że mają za mało sił do obrony i teraz nie chcą tych oddziałów oddać, bo boją się, że zaraz podobne piekło rozpęta się u nich. To nie jest kwestia patologii w armii rosyjskiej, bo historycznie podobne rzeczy działy się praktycznie w każdej armii na świecie, ale obecnie przy tak zaawansowanych systemach rozpoznania takie rzeczy powinny dziać się incydentalnie. Patologią jest natomiast to, że Rosjanie zgromadzili do inwazji na tyle małe siły, że nie mogą po prostu wrzucić oddziałów w miejsce, w którym pojawia się luka, tylko muszą zabrać je z innego miejsca frontu. Przerzut tych jednostek musi odbywać się po łuku, a Ukraińcy mogą robić to w linii prostej, więc Rosjanie siłą rzeczy nie mają aż takiej swobody i w grze w ganianego startują z przegranej pozycji. 

Po weekendzie miałem trochę do nadrobienia, ale widzę, że Ukraińcy radzą sobie bardzo dobrze. Nie spodziewałem się, że tak szybko pójdą za ciosem i fajnie, że niskim kosztem udało im się odizolować Łyman, bo to znowu stawia Rosjan w fatalnej sytuacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem Rosjan tak naprawdę się zaczął kiedy separatyści pozwolili na zdobycie przyczółków w Ozoierne i Starym Karawanie. Już od miesiąca było widać ,ze Ukraińskie siły specjalne z łatwością przepływają Doniecki i atakują rosyjskie posterunki. Kasowali w różnych wioskach pozycje rosyjskie ale reakcją było usunięcie w ogóle posterunków i skoszarowanie wszystkiego w rejonie Limania wiec Ukraina po prostu wysłała wojska i zdobyła przyczółki o których wspomniałem na początku.

I tu był drugi błąd separatystów bo oni to zignorowali i nie próbowali odbić. W tym samym czasie Ukraina zaczęłą na ostro ofensywą pod Bałkaliją i tu pojawił się kolejny problem Rosjan. Oni tam mieli dobre oddziały na obrzeżach a zaplecze chroniły słabe oddziały jako SOBRy. OMON separatyści. I zrolował im się front aż do rzeki Oskoł na której nie mieli żadnej obrony. Żadnych pól minowych . Do tego utracili większość magazynów , bazy remontowe. Kolejny błąd popełnili Rosjanie bo oni kazali rejonu Swiatohirsk-Sudenok bronić donieckim a ci tam wysłali jakieś kompanie , które zostały szybko zepchnięte przez Ukraine . Do tego niski stan rzeki pozwolił Krakenowi przejść rzekę. I na atak od zaplecza na Kupiańska. Rosyjskie oddziały pękły i uciekły z miasta

 

Ta linia obrony na rzece nigdy nie była mocna ale to z  jaką łatwością pozwolono na zdobycie przyczółków pokazało ,że Rosjanie mieli duże straty osobowe. 20 armia podeszła bliżej rzeki ale moim zdaniem za późno. Próbowali kontratakować ale Ukraina w końcu wprowadziła do walk oddziały które odbiły Izium i skończyła się zabawa. Oddziały wyposażone w rosyjską artyletrię, czołgi ( część grup uderzeniowych miałą tylko T-72 w wersji z 2016r a tych Ukraina nie miała przed wojną) plus brytyjskie Spartany i w 3 dni złamali obrone na północ od Limania. W ogóle Rosjanie mieli bardzo silnie umocniony rejon Limania ale nie mieli żadnej obrony w rejonie Korowego Jaru i Łozowe. Ukraina obeszła umocnienia i zamknęli pierscień blokady

 

Na razie to wygląda pi razy drzwi jak zakładałem ,że rzeka Żrebieniec tez nie jest linią oporu i raczej Rosja stawia wszystko na rzekę Krasną ze Swiatowe i Kremnina.

O ile jak wspomniałem Liman ma średnie znaczenie strategiczne ale jest największym miastem tego rejonu więc wiadomo ,ze musi być zdobyty. Ale Swiatowe to inna bajka . To jest główny węzeł komunikacyjny rejonu. Ukraina jest 30 km od miasta

A znowu mają już tylko słabych punktów w obronie ,że nie sa w stanie zatrzymać Ukraińskiej armii przed dotarciem. Wiadomo ,że akurat te magazyny zdołali już przerzicić w inne lokalizacje głównie okolice  Starobilska. Wiadomo ,że jest tam też więcej artylerii ługańskiej i oddziałów , które zdobywały Siewierodonieck. Niemniej Ukraina ma wciąz dużo swobody a Rosjanie nie bardzo mają jak ich spowolnić

48 minut temu, Hoolifan napisał:

Po weekendzie miałem trochę do nadrobienia, ale widzę, że Ukraińcy radzą sobie bardzo dobrze. Nie spodziewałem się, że tak szybko pójdą za ciosem i fajnie, że niskim kosztem udało im się odizolować Łyman, bo to znowu stawia Rosjan w fatalnej sytuacji.

Głównie dlatego ,że na kluczowym odcinku wprowadzili 25 Brygade Spadochronową , która po prostu zmiotła słabę obronę Rosjan i potem to już było domino bo Ridkodub jest położony na grzbiecie 50 metrów wyżej od reszty. Zdobycie tego punktu sprawiło ,ze wszystko poniżej było praktycznie nie do obrony. Ale Liman atakuje cały czas Gwardia Narodowa i 150 Brygada Obrony Terytorialnej . Tyle ,że to nie są prawdziwe ataki bo oni tak naprawde cały czas Liman atakowali małymi grupkami i artylerią. 

Podbnie jak rzucenie Krakena na zaplecze Kupiańska sprawiło ,ze w 4 godziny zdobyli wschodni brzeg i potem juz nie oddali. . Ukraina do bólu wykorzystuje rosyjską szkołę. tj najpierw atakuje słabe oddziały ale nie na poważnie tylko by przestestować reakcję Rosjan. Potem whcodzi elita a wykańcza dzieło znowu słaba jednostka. Elita robi przewagę , przełom a potem się ją wycofuje by siię kto inny wykrwawiał w mozolnych codziennych walkach

W ten sposób Ukraina pewnie ma większe straty w czasie walk ulicznych ale wciąż zachowuje swoje najlepsze oddziały w dobrej kondycji. I mogą taki Kraken czy 25 rzucić na kolejny wazny kierunek. 

Ale z Wagnerowcami nei do końca bo jednak oni odeszli od Bahmutu i poszli bronić rafinerii naftowej bo jeśli ją utracą to znowu Lisiczańsk i cały rejon jest nie do obrony. To ostatni wyoski punkt pod kontrolą Rosjan. Resztę wzgórz opanowali Ukraińcy i tego Wagnerowcy zatrzymali ofensywę i próbują ze wszystkich sił odbić Spirne

W dniu 26.09.2022 o 18:15, ely3 napisał:

Ukraina zazwyczaj takie fotki wrzuca z 24 h opóźnieniem plus sama ich postawa pokazuje ,ze tam nie Rosjan co najmniej 5 km bo by mógł ich snajper zdjąć więc to z automatu oznacza ,ze dwie wioski na południe od tego znaku  tj Kuwszariwka i Nowosynowe też są w rękach ukraińskich

No i dziś pojawiły się zdjęcia ze Kuwszaniwka jest w rękach ukraińskich 

 

To jest 18tys miasto. W tej chwili ostatnim miastem rejonu charkowskiego, które pozostaje w rękach rosyjskich j est 5 tysięczna Borowa ale wątpie by tam były jakies większe siły rosysjkie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, fluber napisał:

 

JAk jestem antyrosyjski tak w tym przypadku nei za bardzo wiem jaki to miał być sens . Te rury i tak nie pracowały . Rosjanie po prostu zakręcili kurek i ten akt sabotażu z ich punktu widzenia szkodził tylko im bo blokuje możliwośc odkręcenia kurek i to tak na zawsze. Z drugiej strony tylko Rosjanie są an tyle dziwni by coś takiego zrobić niemneij to byłoby dziwne gdyby zrobili ruch w którym to oni najbardziej obrywają

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, ely3 napisał:

JAk jestem antyrosyjski tak w tym przypadku nei za bardzo wiem jaki to miał być sens . Te rury i tak nie pracowały . Rosjanie po prostu zakręcili kurek i ten akt sabotażu z ich punktu widzenia szkodził tylko im bo blokuje możliwośc odkręcenia kurek i to tak na zawsze. Z drugiej strony tylko Rosjanie są an tyle dziwni by coś takiego zrobić niemneij to byłoby dziwne gdyby zrobili ruch w którym to oni najbardziej obrywają

tyle że jedna rura podobno została zdatna do przesyłu. W NS2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie widzicie dwóch kolejnych casus beli?
Wystąpienie Putina, Przyłączenie okregów do rosji, ataki na rosyjskie terytorium, zniszczenia infrastruktury krytycznej rosyjskiej.
W związku z powyższym jesteśmy zmuszeni zrobić BUM?

Dziwnie cicho o NS u ruskich wg polskich mediów

No i ruskie dochodzenie wskaże winnego, którego trzeba bedzie odpowiedzieć, może Polska i Baltic Pipe, może jakies miasto, a moze Ukraina i jakies miasto?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Orus92 napisał:

A nie widzicie dwóch kolejnych casus beli?
Wystąpienie Putina, Przyłączenie okregów do rosji, ataki na rosyjskie terytorium, zniszczenia infrastruktury krytycznej rosyjskiej.
W związku z powyższym jesteśmy zmuszeni zrobić BUM?

Dziwnie cicho o NS u ruskich wg polskich mediów

Sorki że pytam ale masz jakąś obsesje na punkcie atomówki? Niedługo otworzysz lodówkę i zobaczysz tam nuka i koleje casus beli

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, Gregorius napisał:
28 minut temu, Orus92 napisał:

A nie widzicie dwóch kolejnych casus beli?
Wystąpienie Putina, Przyłączenie okregów do rosji, ataki na rosyjskie terytorium, zniszczenia infrastruktury krytycznej rosyjskiej.
W związku z powyższym jesteśmy zmuszeni zrobić BUM?

Dziwnie cicho o NS u ruskich wg polskich mediów

Sorki że pytam ale masz jakąś obsesje na punkcie atomówki? Niedługo otworzysz lodówkę i zobaczysz tam nuka i koleje casus beli

W lodówce ciągle światło i jedzenie. Dwa, napisałem tylko BUM.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, Orus92 napisał:

A nie widzicie dwóch kolejnych casus beli?
Wystąpienie Putina, Przyłączenie okregów do rosji, ataki na rosyjskie terytorium, zniszczenia infrastruktury krytycznej rosyjskiej.
W związku z powyższym jesteśmy zmuszeni zrobić BUM?

Dziwnie cicho o NS u ruskich wg polskich mediów

No i ruskie dochodzenie wskaże winnego, którego trzeba bedzie odpowiedzieć, może Polska i Baltic Pipe, może jakies miasto, a moze Ukraina i jakies miasto?

 

 

Masz błąd w Niki, powinieneś zamiast r mieć n i zamiast S C 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, T+?%hZ<A<5ZZB~5L napisał:

"Casus beli" jest taki, że kolega @Orus92 sporo pisze na forum o koszykówce, ale tylko o groźbie atomowej ze strony Rosji i coronavirusie.

na forum o koszykówce w dziale INNE :D Chyba, że coś źle czytam...
 

Godzinę temu, RappaR napisał:

Masz błąd w Niki, powinieneś zamiast r mieć n i zamiast S C 

A Ty Kretyn bez lustrzanego odbicia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.