Skocz do zawartości

wojna na ukrainie


lorak

Rekomendowane odpowiedzi

11 minut temu, Krzemo napisał:

Przeliczyli się,. Przede wszystkim sami wierzyli w swoje kłamstwa.

Z drugiej strony powinni mieć niejeden scenariusz wyjścia z takiej sytuacji. Przy czym działają tak, że z każdym krokiem się pogrążają. Wydaje się, że pomysłem nie jest ograniczenie kosztów i strat po swojej stronie, ale to by pociągnąć na dno wraz z sobą kogo się da. Mamy chaos, który nie wiadomo co nam przyniesie. 

Ale to wciąz nie jest głiupota . Co najwyżej zbytnia pewność siebie a tak naprawdę to po prostu Putin ma potrzeba bycia zwycięzcą. I mu się wydawało ,że kolejny raz gładko pokazę Rosjanom kto tządzi

@Hoolifan@Gregorius

Prawie zawsze dobrym znakiem jest kiedy Ukraina masowo pokazuje zdjęcia ze zdobytych wiosek. Dziś od rana puścili dwa film z Ridkoduba, Potem z Korowego Jaru Pisky-Radkiwski oraz zdjęcia jak stoją na rosyjskim czołgu 1 km na północ od Szandryhołowe.

Do tego miejscowi mówią ,że Ukraińska armia sprawdza dokumenty tych co są w Nowoiliwce. Jeśli Ukraina pokazuje filmy z wioek , które niby sa na linii frontu to zazwyczaj oznacza ,że sa ok 5 km dalej. Taka ich polityka. Jesli dodamy info ,że Ukraina ma 3 a może 4 mosty pontonowe między Bilohoriwka i Jampilem. Podobno zdobyli już Dibrowe a to jedyna wioska pomiędzy Limaniem a Kremniną. . Właściwie to cięzko powiedzieć jak wygląda sytuacja rosyjska ale oni mają ok 5-7 tys zołnierzy z jedną droga ucieczki

Hit stulecia

 

W 250 tys mieście zagłosowało 700 osób i to ma być wiążące referendum?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, ely3 napisał:

Ale to wciąz nie jest głiupota . Co najwyżej zbytnia pewność siebie a tak naprawdę to po prostu Putin ma potrzeba bycia zwycięzcą. I mu się wydawało ,że kolejny raz gładko pokazę Rosjanom kto tządzi

@Hoolifan@Gregorius

Prawie zawsze dobrym znakiem jest kiedy Ukraina masowo pokazuje zdjęcia ze zdobytych wiosek. Dziś od rana puścili dwa film z Ridkoduba, Potem z Korowego Jaru Pisky-Radkiwski oraz zdjęcia jak stoją na rosyjskim czołgu 1 km na północ od Szandryhołowe.

Do tego miejscowi mówią ,że Ukraińska armia sprawdza dokumenty tych co są w Nowoiliwce. Jeśli Ukraina pokazuje filmy z wioek , które niby sa na linii frontu to zazwyczaj oznacza ,że sa ok 5 km dalej. Taka ich polityka. Jesli dodamy info ,że Ukraina ma 3 a może 4 mosty pontonowe między Bilohoriwka i Jampilem. Podobno zdobyli już Dibrowe a to jedyna wioska pomiędzy Limaniem a Kremniną. . Właściwie to cięzko powiedzieć jak wygląda sytuacja rosyjska ale oni mają ok 5-7 tys zołnierzy z jedną droga ucieczki

Hit stulecia

 

W 250 tys mieście zagłosowało 700 osób i to ma być wiążące referendum?

12 % to chyba procent komisji z których spłynęły protokoły? Jeśli tak to głosów będzie trochę więcej ogólnie 5-6K. Choć i tak szału nie ma. Putin sie dowie i zaraz wyda odpowiednie dyrektywy co by się nie nabijać z jego patoreferendum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, ely3 napisał:

Ale to wciąz nie jest głiupota . Co najwyżej zbytnia pewność siebie a tak naprawdę to po prostu Putin ma potrzeba bycia zwycięzcą. I mu się wydawało ,że kolejny raz gładko pokazę Rosjanom kto tządzi

@Hoolifan@Gregorius

Prawie zawsze dobrym znakiem jest kiedy Ukraina masowo pokazuje zdjęcia ze zdobytych wiosek. Dziś od rana puścili dwa film z Ridkoduba, Potem z Korowego Jaru Pisky-Radkiwski oraz zdjęcia jak stoją na rosyjskim czołgu 1 km na północ od Szandryhołowe.

Do tego miejscowi mówią ,że Ukraińska armia sprawdza dokumenty tych co są w Nowoiliwce. Jeśli Ukraina pokazuje filmy z wioek , które niby sa na linii frontu to zazwyczaj oznacza ,że sa ok 5 km dalej. Taka ich polityka. Jesli dodamy info ,że Ukraina ma 3 a może 4 mosty pontonowe między Bilohoriwka i Jampilem. Podobno zdobyli już Dibrowe a to jedyna wioska pomiędzy Limaniem a Kremniną. . Właściwie to cięzko powiedzieć jak wygląda sytuacja rosyjska ale oni mają ok 5-7 tys zołnierzy z jedną droga ucieczki

Hitem dla mnie jest film z pierwszym jeńcem zmobilizowanym parę dni temu.

A do reszty wiadomości to wcześniej nawet wklejałem mape ale faktycznie z wysypem filmów od paru h albo mamy kolejną udaną ofensywę albo gdzieś mocno UA dostała po dupie. Obstawiam to pierwsze :)

bonus ale to chyba jeszcze nie potwierdzone oficjalnie:

Image

 

Edytowane przez Gregorius
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Gregorius Ja byłbym ostrożny z takimi filmami bo jednak dość wątpliwe by Rosjanie rzucali ludzi bez szkolenia.Z tego co czytałem to jedyny , których wysłano na front to uczestnicy protestów ale co do zasady to byłoby mega dziwne. I choć Rosjanie robią wiele głupich rzeczy to to byłoby dziwne nawet jak na nich skoro nadal mają 6 armię pod bokiem. Mają 200 dywizję którą wycofali z Kozackiej Łopani. A mieliby rzucać na najbardziej gorący odcinek frontu ludzi bez doświadczenia? Byłoby to mega dziwme

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Gregorius napisał:

Hitem dla mnie jest film z pierwszym jeńcem zmobilizowanym parę dni temu.

A do reszty wiadomości to wcześniej nawet wklejałem mape ale faktycznie z wysypem filmów od paru h albo mamy kolejną udaną ofensywę albo gdzieś mocno UA dostała po dupie. Obstawiam to pierwsze :)

bonus ale to chyba jeszcze nie potwierdzone oficjalnie:

Image

 

Ten jeniec zeznaje że służy w sowieckiej armii. Dopiero przesłuc***acy go poprawia. Ale oni mają to we łby wbite. Putin to samo płakał, że rozpad ZSSR to największa katastrofa geopolityczna XXw. Ich trzeba z tego leczyć każdym możliwym sposobem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, ely3 napisał:

@Gregorius Ja byłbym ostrożny z takimi filmami bo jednak dość wątpliwe by Rosjanie rzucali ludzi bez szkolenia.Z tego co czytałem to jedyny , których wysłano na front to uczestnicy protestów ale co do zasady to byłoby mega dziwne. I choć Rosjanie robią wiele głupich rzeczy to to byłoby dziwne nawet jak na nich skoro nadal mają 6 armię pod bokiem. Mają 200 dywizję którą wycofali z Kozackiej Łopani. A mieliby rzucać na najbardziej gorący odcinek frontu ludzi bez doświadczenia? Byłoby to mega dziwme

Tak. To może być fake. Ale jeśli nie to to jest HIT i pokazuje stan umysłu ruskiej armii. Wiem tylko że dziś-jutro mieli być przesłani do Chersonia ludzie bez treningu i w okolice granicy z Ukraina koło Ługanska został przewieziony jakiś transport zmobilizowanych. plus minus 2 dni temu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Gregorius napisał:

do Chersonia ludzie bez treningu i w okolice granicy z Ukraina koło Ługanska został przewieziony jakiś transport zmobilizowanych. plus minus 2 dni temu. 

No tylko wiesz jeśli Roja zmobilizowała ludzi którzy właśnie w marcu skończyli służby a tylko takich jest kilkadziesiąt tysięcy to szkoleń nie potrzebuje. Dużo zależy kto w pierwszej fali został wezwany.

OCzywiście są rzeczy , których nie pojmuje

1 - Rosjanie zrobili dobrą rzecz i przerzucili Wagner do obrony rafineri pod Łysyczańskiem i do ataków na Spirne ale w to miejscu rzucili Czeczenów. Nie wiem po jakiego grzyba z uporem maniaka próbują zdobyć Bahmut zamiast rzucić tych Czeczenów do walk pod Kupyanskiem .

2 Skoro mieli już pod Spirne Wagnerowców to zakładałem ,że ktoś pilnuje brzegów rzeki wokół Kremniny. A tu nie dość ,że nikt nie pilnował to jeszcze się okazało ,że wczoraj przerzuciły oddziały z Kremniny do kontrataku na północ od Limania i teraz te miasta mają słabą ochronbę. Jak Ukraina mogła przerzucić 3-4 mosty pontonowe bez reakcji Rosjan?

Zwiad już się położył. Artyleria musiała się wycofać ale teraz Ukraina musi domknąć wieko trumny. Rosja z Ługańczykami j uż cierpi na brak żołnierzy a taki kocioł byłby dla nich dramatyczny. Zabraknie im ludzi do obrony rzeki Krasna  a moze i dalej

Deep State podał ,że Ukraina wyzwoliła Kateryniwke i pojawiła się informacja na razie z lokalnych źródeł ,że Ukraina przejęła most na rzece Zrebieniec ale nie wiem czy w Newskie czy Maryniwce . Niemniej nieważne, który bo oto onacza praktycznie zamknięcia kotła Limańskiego choc pewniej jakieś polne drogi istnieją którymi da się jakby co uciec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Reikai napisał:

Fdq9ES3XgAUUHAg?format=jpg&name=large

Według Rybara wygląda to teraz tak. Piękny kociołek się szykuje. 

Rybar to niestety średnio wiarygodny ostatnio. Ale to potwierdza też DPA . No i podobno właśnie Rosjanie pękli bo Ukraina praktycznie jest na obrzeżach Zarzyczne więc okrążenie się domklo 

Trzeba poczekać wiadomo ale Ukraina nie atakowała Limania i teraz ma wroga w kociołku. Pytanie tylko jakie jednostki tam utknęły i czy Rosją ma kim robić deblokade 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, ely3 napisał:

Rybar to niestety średnio wiarygodny ostatnio. Ale to potwierdza też DPA . No i podobno właśnie Rosjanie pękli bo Ukraina praktycznie jest na obrzeżach Zarzyczne więc okrążenie się domklo 

Trzeba poczekać wiadomo ale Ukraina nie atakowała Limania i teraz ma wroga w kociołku. Pytanie tylko jakie jednostki tam utknęły i czy Rosją ma kim robić deblokade 

Kolodyazi podobno zdobyte. Walki w Torske wiec siły wewnątrz otoczone. Pytanie ile tam było wojsk i na ile dobre. Mam nadzieję że UA nie będzie za wszelka cenę atakować Liman tylko rozszerzy przyczółek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, DRK napisał:

Może być piękny rewanż za Iłowajsk 2014.

Tyle, że wtedy Rosjanie mieli zajebiście kompetentnego dowódcę. No w sumie nie Rosjanie i nie ich generał, ale 2 ataki separów skończyły się klęską. Dopiero czołgiści na urlopie dali radę 😉

Nie pozwolą na to, aby Ukraińcy wzięli do niewoli 5000 żołnierzy. Pójdą na przełamanie nie bacząc na straty. A jak Ukraińcy dobrze wycelują artylerię to będzie masakra jak podczas 1 wojny światowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

55 minut temu, Gregorius napisał:

Kolodyazi podobno zdobyte. Walki w Torske wiec siły wewnątrz otoczone. Pytanie ile tam było wojsk i na ile dobre. Mam nadzieję że UA nie będzie za wszelka cenę atakować Liman tylko rozszerzy przyczółek

Wiem ,dlatego pisałem ,że są na obrzeżach Zarzyczna

@ptak Myślę,że tam nie ma 5 tys. Na pewno są 13 i 16 batalion BARS , 209 batalion ługański. Jakies kompanie ochotników z Kubania. Pewnie Ługańczycy rzucili na wzmocnienie jakies dodatkowe oddziały. Regularnych Rosjan jest tam niewiele może z 200 żołnierzy ze 144 dywizji. Całościowo to  tam jest między 1,5 a 2 tys. Gdyby tam było 5 tys to by nie zwinęło się wszystko w dwa dni bo atak od półnoicy priowadzi jedna 25 brygada spadochronowa. OK to elitarna jednostka dobrze wyposażona. Ma wsparcie polskich KRabów i niemieckich PZH 2000 ale mimo wszystko nie dałaby rado tak łatwo złamać obrony 5 tys..

Rosjanie nie beda się zabijać by wyzwolić rezerwowe jednostki. To nie Wysokopilia gdzie zamknięto 2kompanie spadochroniarzy i wtedy za punkt honoru spadochroniarze postanowili uratować kolegów. Tu jeśli bedzie kocioł to rosjanie wycofają się na linię rzeki Krasna bo tam pewnie jest szykowana główna linia obrony

Na północy raczej też już się Rosjanie cofają bo sa plotki ,ze w Borowej już są Ukraińcy .. W tej chwili już nie bardzo jest co bornić i musza się cofać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Historia upadku Limania w 5 dni

Gdzie mapa jest dość konserwatywna jeśli chodzi o postęp ukraińskiej armii. Zielona dolina wczoraj była potwierdzona filmem. Cały teren który trzymają Rosjanie jest płaski. A Ukraina siedzi na płaskowyżu 50 metrów wyszym. Oni teraz jak walec ich rozjechali. Na dodatek w nocy pojawiło sie info ,że Ukraina walczy w środku wioski Torske i zdobyła Jampil. Cieżko to potwierdzić ale trzeba założyć ,że Liman jest okrążony . Tak naprawdę Ukraina powinna teraz zabezpieczyć sobie flanki przez zdobycie rejonu Kremniny jak i pójść na północ w kierunku Swiatowe by zrolować cały front aż do granicy z Rosją

Ja wciąż zakładam ,że Rosja siły przerzucone spod Charkowa ustawiła wokół Swatowe i stworzyła jakąś linię obrony. Bo mimo wszystko większość 2 korpusu Ługańczyków nie brała udziału w walkach. 11 korpus który mocno oberwał pod Bałakliją też nie.

@Gregorius Ten filmik ze zmobilizowanym to prawda ale kolo został rozpoznany jako więzień z rejonu Moskwy. Więc wiesz to ,że rzucili więźniów jako mięso armatnie bez przeszkolenia to akurat żadna strata.. Ale normalnie mobilizowanych raczej nie rzucą bez szkolenia . Mimo wszystko jednak aż takimi amatorami nie są

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Garść przemyśleń porannych.

1 - Pogoda na Ukrainie jest taka ,że pada od kilku dni i małe rzeczki stały się większymi potokami co może spowolnić ukraiński marsz ku Swatowe ale pewności nie mam

2- Rosjanie z jakiegoś dziwnego powodu próbują odbić za wszelką cenę Kupiańsk i Petropaliwkę. Dzień w dzień rzucają oddziały ale o ile w pierwszych dwóch dniach były to ataki wsparte czołgami  o tyle teraz to są głównie ataki piechoty z lekkim wsparciem artylerii. Nie mogę tego zrozumieć bo Rosjanie traca tam dziennie ponad 100 osób ( sa raporty ,ze ginie tam ponad 200 osób. wielu rannych , którzy trafiają do niewoli). Osobiście widziałem filmy z dwóch takich ataków i to była jatka. Nie mam pojęcia co oni takiego zostawili w Kupiańsku ,że próbują to w taki desperacki sposób odbić. No chyba ,że głównym celem jest spowolnienie ofensywy

3 - Nie wiem dlaczego Rosjanie cały czas atakują Bahmut a jednocześnie mają za mało ludzi by obronić Liman oraz cały rejon Kreminy . PRzez to padła im rubież na rzećę Zrebieniec bo skoro Ukraina jest już po drugiej stronie to może sobie spokojnie zrolować wszystko aż do Swatowe

4 -  Zastanawiam sie jakimi siłami Rosja dysponuje. Tam jeszcze 2 miesiące temu była 41 armia pomniejszona o zmasakrowaną 90 dywizję pancerną i  74 gwardyjski pułk zmotoryzowany , który jak pamiętamy miał pecha forsowac dwa razy rzekę pod Bilohoriwką i stracił ok 100 pojazdów i kilkuset ludzi. Ale nie wiem gdzie one teraz są.,. Wokół Charkowa walczyły korpusy 11 ( z Floty Bałtyckiej) i 14 ( z Floty Północnej). Wiadomo ,ze oba poniosły spore straty ale to nadal była duża siła. O 14 słuch zaginął. A 11 niby broni rejonu na północ od Kupiańska. 

Logika podpowiada ,że Rosja walczyła by zyskać na czasie i zbudowac nową linię obrony tak jak kiedyś Ukraina fortyfikowała rejon Siwiersk-Bahmut po upadku Popasnej i też dramatycznie walczyli przez kilka tygodni.  

Tak naprawdę utrata Limania dla Rosjan nie jest dramatyczna. Gorzej jesli tam stracą oddziały i zabraknie im sił by obronić Kremnine. Bo akurat upadek tego miasta implikuje wiele rzeczy np całkowite odsłonięcie Lisiczańska i prawie pewną utratę tego miasta. Na dodatek pozwala atakować Rubiżne , które jest z kolei kluczem do Siewierodoniecka. Rosjanie się wykrwawili przez ostatni tydzień. Pytanie tylko po co?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.