Skocz do zawartości

Polska scena polityczna w Internecie


Findek

Rekomendowane odpowiedzi

To nie sam węgiel jest winny, elektrownie czy elektrociepłownie, lecz stare piece indywidualnych użytkowników

 

"Emisja benzo(a)pirenu jest bezpośrednio związana z paleniem w przestarzałych piecach i kotłach - mówi Piotr Siergiej. - Polska jest tu wyjątkowym krajem na tle reszty Europy, bo mamy aż 2,5 mln przydomowych kotłów na paliwa stałe, z czego ok. 70 proc. to tzw. kotły kopciuchy rodem z XIX wieku, metalowe skrzynie, w których można spalić wszystko, a które nie spełniają żadnych europejskich norm. To tak jakby po naszych drogach jeździły w większości samochody sprzed stu lat. Jeśli samochód nie spełnia obecnych norm emisji spalin, to nie zostaje dopuszczony do ruchu. Tymczasem w przypadku kotłów Polska dopiero zamierza wprowadzić takie normy. Nowoczesne kotły V klasy emitują 40 miligramów zanieczyszczeń na metr sześcienny, a przestarzałe kotły "kopciuchy" nawet 20 razy więcej."

http://trojmiasto.wyborcza.pl/trojmiasto/1,35636,21216541,nie-ma-alarmu-smogowego-w-trojmiescie-ale-brak-chetnych-na.html#BoxLokPozLink

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może zwiększyła się świadomość społeczeństwa

Pewnie dzięki internetowi, bo,kiedyś próżno było szukać w mediach tskich informacji. Jeśli już o czymś wspominali to ogolnikami lecieli i bagatelizowali problem. A ludzi, którzy o tym głośno i otwarcie mówili nie dopuszczano do głosu albo robiono z nich "zielonych wariatów"

 

A jakiś rok temu mom ulubiony hipokryta, pan Cejrowski przechadzal się oboj elektrociepłowni przy Zeraniu (akurat rowerem jechałem) i atakował ustspenia komisji Europejskiej dotyczącej węgla...

 

A dziś moja znajoma, sąsiadka z Białołęki wrzucila na swoją tablicę zdjw ie dwóch wacikow. Jeden był przylozony d odkurzacza przez 3min w domu, drugo na zewnątrz...

Twoja wypowiedź sugeruje, że może być to jakiś element walki politycznej, bo rząd restrukturyzuje górnictwo i chce stawiać na węgiel i w tym całym dymie smogowym właśnie węgiel traktowany jest, jako główny winowajca (no i jeszcze samochody, tak jakby te elektryczne powodowały mniejsze zanieczyszczenia, a prąd występował w przyrodzie naturalnie), a przecież...

 

 

To nie sam węgiel jest winny, elektrownie czy elektrociepłownie, lecz stare piece indywidualnych użytkowników

 

Dokłądnie tak, jak pisze darkonza. To nie samo paliwo jest problemem tylko kotły. Drugi problem to fakt, że ludzie palą czym się da i w sumie wcale im się nie dziwię, bo ze śmieciami ciągle jest różnie, często drogo, bądź są problemy z pozbyciem się ich. Rząd powinien rozważyć dofinansowanie wymiany ogrzewania ( PO robiła Kawkę, którą aktualny rząd niestety wycofał, coś ma się pojawić w zamian, ale ciągle nie wiemy co) i powinno się to trochę uspokoić. Z drugiej strony w Krakowie taka akcja przyniosła bardzo mizerny efekt... W tej chwili trudno znaleźć jakieś skuteczne rozwiązanie, choć jest kilka możliwości poprawienia sytuacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie się wydaje,że ludzie w Polsce nie palą śmieciami z nudów,ani na złość sąsiadom tylko dlatego ,że węgiel jest za drogi.,Sam VAT i akcyza,na którą rząd okrada nabywców każdej tony węgla to mniej więcej tyle ile w USA kosztuje tona wysokiej jakości high BTU appalachian coal .Mało tego akcyza na dobry wysokokaloryczny węgiel jest kilka razy wyższa, niż akcyza na najgorsze zasiarczone gatunki i miał węglowy,.W tym wypadku to wygląda jakby rząd karał za palenie czystym węglem i koksem, a nagradzał za spalanie syfu i odpadów z kopalń,.WTF?     

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie się wydaje,że ludzie w Polsce nie palą śmieciami z nudów,ani na złość sąsiadom tylko dlatego ,że węgiel jest za drogi.,Sam VAT i akcyza,na którą rząd okrada nabywców każdej tony węgla to mniej więcej tyle ile w USA kosztuje tona wysokiej jakości high BTU appalachian coal .Mało tego akcyza na dobry wysokokaloryczny węgiel jest kilka razy wyższa, niż akcyza na najgorsze zasiarczone gatunki i miał węglowy,.W tym wypadku to wygląda jakby rząd karał za palenie czystym węglem i koksem, a nagradzał za spalanie syfu i odpadów z kopalń,.WTF?     

Akurat różnica w opodatkowaniu nie jest niczym dziwnym. Dobra zarezerwowane dla lepiej uposażonych obywateli są wyżej opodatkowane niż dobra zarezerwowane dla tych najuboższych. W praktyce bogatsi użytkownicy węgla dokładają do miału kupowanego przez biednych. To jest właśnie dla niektórych tfu socjalizm :nevreness:

 

Rząd musiałby sprawić, że ten gorszy węgiel kosztowałby więcej niż ten tani, czyli w praktyce podnieść cenę opału dla najuboższych, a to nie wiązałoby się z niczym przyjemnym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rząd powinien rozważyć dofinansowanie wymiany ogrzewania ( PO robiła Kawkę, którą aktualny rząd niestety wycofał, coś ma się pojawić w zamian, ale ciągle nie wiemy co) i powinno się to trochę uspokoić. Z drugiej strony w Krakowie taka akcja przyniosła bardzo mizerny efekt... W tej chwili trudno znaleźć jakieś skuteczne rozwiązanie, choć jest kilka możliwości poprawienia sytuacji.

Dofinansowanie nic nie da. Jeśli zagwarantujemy w całym kraju dofinansowanie np. na 1tys złotych to w kilka chwil wszystkie kotły podrożeją o 1000złotych, jesli damy 2tys to podrożeją o 2tys.

Na tej samej zasadzie mieszkania podrożały gdy pojawiły się masowo kredyty na mieszkania, na tej samej zasadzie drogie są sanatoria z dopłatami z PFRON bo dofinansowanie staje się bonusem dla sprzedajacego a nie dla kupującego.

 

Jest inna metoda (uwaga socjalizm-alert!)

Gdybyśmy mieli państwową firme handlującą w całym kraju to ta firma mogłaby ogłosić przetarg na 1 milion kotłów np. w ciągu kilku lat, które sprzedawałaby chętnym, być moze nawet trochę na siłę przy pomocy jakichś wdrażanych norm emisji.

Tak ogromny przetarg spowodowałby że cena byłaby pewnie o połowę niższa od tej które teraz obowiązują, więc mimo braku jakiegokolwiek dofinansowania z budżetu te kotły byłyby masowo dostępne i o wiele tańsze niż nawet z dofinansowaniem.

Takie masowe zamówienie mogłoby też skutkować odpowiednimi gwarancjami i serwisem bez zadnego dzikiego zachodu.

Niestety nie mamy takiej firmy (choc moglibyśmy mieć) bo jak powszechnie wiadomo prywatne jest lepsze niz panstwowe i żadne tam państwowe firmy nie powinny mieszac na wolnym rynku bo ten jak powszechnie wiadomo reguluje się sam i zapewnia najniższe ceny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat różnica w opodatkowaniu nie jest niczym dziwnym. Dobra zarezerwowane dla lepiej uposażonych obywateli są wyżej opodatkowane niż dobra zarezerwowane dla tych najuboższych. W praktyce bogatsi użytkownicy węgla dokładają do miału kupowanego przez biednych. To jest właśnie dla niektórych tfu socjalizm :nevreness:

 

Rząd musiałby sprawić, że ten gorszy węgiel kosztowałby więcej niż ten tani, czyli w praktyce podnieść cenę opału dla najuboższych, a to nie wiązałoby się z niczym przyjemnym.

Nie wiem czy węgiel można nazwać "dobrem zarezerwowanym dla lepiej uposażonych obywateli".,Bogatego stać na palenie w kominku dębowymi klepkami z beczek po bourbonie. Węgiel to raczej opał dla ludzi mniej zamożnych i nakładanie akcyzy to zwykle bandyctwo i pazerność ze strony władzy.Jaki to luksus, że ktoś chce mieć ciepło w domu? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy węgiel można nazwać "dobrem zarezerwowanym dla lepiej uposażonych obywateli".,Bogatego stać na palenie w kominku dębowymi klepkami z beczek po bourbonie. Węgiel to raczej opał dla ludzi mniej zamożnych i nakładanie akcyzy to zwykle bandyctwo i pazerność ze strony władzy.Jaki to luksus, że ktoś chce mieć ciepło w domu? 

Postawiłbym Ci piwo :smile: U nas jeszcze tak mocno żyje w głowach komuna, że ludzie się cieszą z wyższych podatków. A potem jest zdziwienie, że szara strefa ma się dobrze.

 

Zobaczymy gdzie będziemy gospodarczo za kilka lat, a gdzie będzie Rumunia, Słowacia czy Czechy.

Edytowane przez andy13
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

+ polecam kupowanie węgla ( ja w domu palę ekogroszkiem ) prosto ze śląska. Dojeżdża pocztexem na paletach w mocnych foliowych workach. Cena lepsza niż u mnie w Toruniu a różnica w jakości duża.

A z ciekawości w jakiej cenie?

 

Podobno kupić dobry węgiel kurierem, to jak wygrać los na loterii, ale jak widać, jednak się daje.

 

Ta akcja ze smogiem będzie miała jakieś konsekwencje i pewnie niekoniecznie takie, jakbyśmy chcieli, czyli dofinansowanie wymiany ogrzewania na bardziej ekologiczne (jest jakikolwiek ogólnopolski program, ktoś wie?), tylko skończy się przymusowym wymienianiem kotłów, a swojego diesla będę musiał zutylizować...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A z ciekawości w jakiej cenie?

 

Podobno kupić dobry węgiel kurierem, to jak wygrać los na loterii, ale jak widać, jednak się daje.

 

Ta akcja ze smogiem będzie miała jakieś konsekwencje i pewnie niekoniecznie takie, jakbyśmy chcieli, czyli dofinansowanie wymiany ogrzewania na bardziej ekologiczne (jest jakikolwiek ogólnopolski program, ktoś wie?), tylko skończy się przymusowym wymienianiem kotłów, a swojego diesla będę musiał zutylizować...

Kupowałem w lipcu, musiałbym sprawdzić bo nie pamiętam w tej chwili. Moge na PMie ci nazwę firmy napisać jakchcesz bo jest ona na workach. 2 rok od nich mam i na razie super.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dopiero teraz zauważyłem, że platforma zmieniła #zjednoczonaopozycja na #prawdziwaopozycja :nevreness:  Ciekawe, czy pojutrze będzie #spałowanaopozycja? :nevreness: W platformie chyba się o to modlą, Petru jednak niegłupi facet.

 

Zresztą platforma i twitter to...

https://twitter.com/adamkadziela/status/818541903520157696

Edytowane przez fluber
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ekologiczny to jest tylko gaz, ale nam śmierdzi bo ruski :)

Nawet palenie drewnem w kominku nie jest ekologiczne

http://www.nie-truje.pl/baza-wiedzy/zagrozenia-dla-zdrowia/co-emitujemy-podczas-spalania

 

Z innej beczki

Pewnie miło jej posłuchac ale biedna nie wie co by z nią zrobili Ci których podziwia przy pierwszej okazji :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ekologiczny to jest tylko gaz, ale nam śmierdzi bo ruski :smile:

Nawet palenie drewnem w kominku nie jest ekologiczne

http://www.nie-truje.pl/baza-wiedzy/zagrozenia-dla-zdrowia/co-emitujemy-podczas-spalania

 

Z innej beczki

 

Pewnie miło jej posłuchac ale biedna nie wie co by z nią zrobili Ci których podziwia przy pierwszej okazji :grin:

Z linka, który wrzuciłeś wynika, że palenie drewnem jest o wiele bardziej ekologiczne niż węglem. Sam myślałem, że różnica nie jest taka duża.

 

O Ełku nawet mi nie przypominaj. Jak widzę te akcje narodowców, żeby bojkotować kebaby i te akcje lewaków, żeby solidaryzować się z obcokrajowcami i te kebaby jeść, to chce mi się śmiać...

 

Najgorsze jest to, że po obu stronach byli winni, a szkoda takich sytuacji, bo przyjechali do Polski nie po zasiłek, tylko uczciwie pracowali, ale pewna część społeczeństwa nie odróżnia jednych od drugich. We Wrocławiu jest taki świetny bar studencki OrientExperss, gdzie od lat prowadzi go pewien Arab imieniem Osama. Stołowałem się tam przez ładnych parę lat, zawsze było smacznie, tanio i miło i takich ludzi się szanuje, a Ełczanie pokazali, że lewica ma trochę racji w tym co mówi.

darkonza - co takiego by z nią zrobili?

Ukradliby jej colę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

darkonza - co takiego by z nią zrobili?

Nie wiem podobnie jak ona, ale Ci co nie lubią "brudasów" i ich okradają nie lubią też czarnych

Może artykuł o tym kto zginął i jak było po kolei (bo nie tak jak ona mówi)

http://www.rp.pl/Sadownictwo/301029882-Elk-Ofiara-z-bogata-kartoteka.html#ap-1

Ofiara była bandytą

Ukradliby jej colę...

Gość miał na sumieniu kradzieże rozboje i pobicia.

Szybko mu szło w tak młodym wieku.

Chcecie go bronić bo Polak?

 

p.s. Jego kolega trochę słabszy w osiągnięciach ale miał się na kim wzorowac i na pewno by się rozwinął a tak mu autorytetu zabraknie biedakowi

Edytowane przez darkonza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • ely3 zablokował(a) ten temat
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.