Skocz do zawartości

Czym mozemy sie pochwalic?


pitti_8

Rekomendowane odpowiedzi

ja mam wyższą szkołę wyjebki na wszystko. Odpowiednie, aby debug'ować, ale jeszcze za małe aby projektować elektronikę.

 

/ http://pl.wikipedia.org/wiki/Niebieski_laser#Historia /

Pierwsza półprzewodnikowa dioda laserowa została wytworzona przez Shuji'ego Nakamurę z japońskiej firmy Nichia Chemicals na przełomie roku 1995 i 1996[1]. Był to laser emisji krawędziowej, z warstwą aktywną zbudowaną ze studni kwantowych InGaN. Początkowo struktury te były wytwarzane na podłożach z szafiru, obecnie lasery mają podłoża z monokrystalicznego azotku galu.

 

Wkrótce po demonstracji Nakamury (firma Nichia) wiele firm i uniwersytetów japońskich i amerykańskich włączyło się do rywalizacji o stworzenie wydajnego i trwałego lasera półprzewodnikowego na azotku galu. Były to między innymi:

 

* 1996 Toshiba[2]

* 1997 Fujitsu [3]

* 1997 XEROX[4]

* 1997 Cree razem z North Carolina State University [5]

 

Polacy zrobili swoją wersję w 2001 jako 2. w Europie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do problemów polskich uczelni, to kilka tygodni temu pojawił się we "Wproście" ciekawy felieton autorstwa Andrzeja Kajetana Wróblewskiego, byłego rektora UW. Pisze on, że wbrew temu, jak frustraci z naszego kraju marudzą, iż powinno się znieść habilitację, to w USA czy innych krajach z wysoko rozwiniętą nauką, naukowcy mają przed sobą dużo większe wymagania przy awansach i że ci narzekający nauczyciele akademiccy z Polski zapewne tam nie uzyskaliby żadnego awansu.

 

Jeśli chodzi o powody niskich wyników w rankingach, to wskazuje on na przepaść w prawie, zwyczajach i sposobie myślenia, a także rozdrobnienie uczelni. Co ciekawe, UW zawdzięcza punkty w międzynarodowych rankingach głównie właśnie noblistom jak Menachem Begin oraz Leonid Hurwicz, a UJ zaprzestaniu rozdrabniania i powrocie medycyny, z której z natury rzeczy pochodzi najwięcej cytowań. Pochwala pod tym kątem połączenie uczelni toruńskiej z bydgoską i stwierdza, że w Warszawie mogłyby powstać dwie wysoko cenione w świecie uczelnie - jedna wokół UW (który pół wieku temu stracił połowę wydziałów na rzecz Akademii Medycznej, SGGW i ATK), a druga wokół PW, gdyby MNiSW i rektorzy zaczęli brać przykład z zachodnich wzorców.

 

Na ile jest to istotne dla przeciętnego studenta nie umiem ocenić, jednak trudno się nie zgodzić z tym, że wprowadzenie w życie tych pomysłów poprawiłyby sytuację polskiego szkolnictwa w ogólnoświatowych rankingach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rZeton: Jeśli dla Ciebie wikipedia jest rzetelnym źródłem wiedzy to gratuluję... Czy ja napisałem "pierwszy niebieski laser", czy "pierwszy laser o częstotliwości wykorzystywanej w BR" ?

 

Kily: Czy połączenie kilku uniwerków w jeden zmienia poziom kształcenia, wiedzę prowadzących, sposób przekazania tej wiedzy? Nie... To właśnie pokazuje sztuczność tych wszystkich rankingów... ;-)

 

Swoją drogą nawet sam poziom uczelni (ogólny, uśredniony) niewiele mówi ewentualnemu kandydatowi na studia... Bo jakie znaczenie dla osób zainteresowanych studiowaniem chemii czy geografii ma to jak zajebisty jest instytut prawa czy filologii polskiej na danej uczelni? ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do Sikorskiego to ciekawe kiedy PIS bedzie mu zarzucał ze jego zona jest amerykanska żydówką. Jakby jakims cudem Sikorski startowal na prezydenta to bede musial zobaczyc jak bedzie w trakcie kampani jezdzil na biesiady ze swoja żona. Takie ,,Ranczo'' na żywo.;]

sławne zdjęcie z bronią z afganistanu także mogą być chwytem.

 

Jeszcze do niedawna nie wiedziałem co to jest aquapark - takim wyznaniem zaskoczył Jarosław Kaczyński studentów podczas wtorkowej wizyty w Bydgoszczy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A i jeszcze jedno odnośnie uczelni:

dzisiaj kwiat 30 latków zdolnych siedział ze mną w kantynie podczas bodajże śniadania czy tam rannej herby. I tak o to się dowiedziałem, że polskie uniwerki są lepsze od amerykańskich, bo tam ludzie w późnych 20-tkach mogą mieć już doktora, a unas jego wujek dostał właśnie (dopiero przy 60 podobno). Więc w Polsce trzeba się więcej uczyć aby to dostać, więc napewno są lepsze.

Abstrahując to, o czym pisałem wcześniej powołując się na Wróblewskiego, to ja tam mam u siebie na wydziale 23-letniego adiunkta, więc tym bardziej bzdura. ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Blu-ray Disc uses a "blue" (technically violet) laser, operating at a wavelength of 405 nm, to read and write data. The diodes are InGaN (Indium Gallium Nitride) lasers that produce 405 nm photons directly, that is, without frequency doubling or other nonlinear optical mechanisms. Conventional DVDs and CDs use red and near-infrared lasers, at 650 nm and 780 nm, respectively.

wiesz co znaczy blue? twoje źródło jest najlepsze i niech tak zostanie amen.

eot.

 

Wczoraj zacząłem oglądać film niejakiego lewaka Michaela Moore'a i ? widząc 2. korporację od środka (wspomina o niej w filmie - gigant światowy) wiem, że to dużo z tego co gada jest prawdziwe. Tak więc czas na drugą część "Capitalism : A Love Story"

Reset jest blisko.

 

http://wyborcza.biz/biznes/1,100896,759 ... dowan.html heheh

plus

http://wyborcza.biz/biznes/1,100896,759 ... trajk.html i przez te osły wartość mojego portfela maleje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po tym co się dzisiaj wydarzyło w PE trudno wyobrazić sobie szybkie pogłębienie integracji europejskiej. Niektórym ważniakom za bardzo smoła wystaje z butów, ale inna sprawa, że Buzek miał okazję pokazać w pełni swoje polityczne oblicze. W takich sytuacjach nie ma czasu na telefon do Mariana po radę. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

a co za różnica?

Przecież od dawna to zbiorczy polityczny. dobra ale dla ciebie *specjalnie* dla ciebie.

 

W Polsce też powinni płacić za studia. Szczególnie za wylęgarnie bezrobotnych jak politologia i socjologia. Tylko techniczne powinny być za free, bo tam nie idą ci co się boją wyjść mamie z portfela (reszta stypendia dla biednych, zdolnych -- czesne dla reszty, ewentualnie ulgi zależne od sytuacji materialnej)

 

 

edit.

Kansas City proponuje ucięcie piątku we wszystkich szkołach. Powód? pusta kasa.

NY State na skraju bankructwa.

My możemy się pochwalić, że chociaż w kiblach śmierdzi to szkoły działają. :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://wyborcza.biz/biznes/1,101716,765 ... &startsz=x

wspaniałą walką z wiatrakami.. O tym, że jest popyt na całe to gówno legalne/uliczne nikt głośno nie chce mówić. A prawda taka, że mamy różowe lata obecnie i ćpa ogromna częśc młodzieży. PLus alkohol no i dostaniemy dużo takich co się nie "ogarną" nigdy.

 

a ja chce się pochwalić, ze jadę do Amsterdamu świętować przejście z przemysłu alarmów do części do "twojego" przyszłego Boeing'a / Airbus'a czy też jakiejś rakiety NASA. We doin' big whitey auuuuuuuuuuuuuł. :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.gazetawroclawska.pl/stronaglowna/233238,wroclaw-zuchwala-kradziez-5-mln-zlotych,id,t.html

 

Ja już znalazłem na allegro strój konwojenta, jeszcze tylko pałka i pistolet na wodę żeby poważniej wyglądać i trzeba będzie wypróbować.Widzę, że to takie trudne nawet nie jest :D A na filmach to się zawsze bawią w jakieś podkopy i napady w kominiarkach...amatorzy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lepszy Komorowski niz Sikorski...

 

a ja chce się pochwalić, ze jadę do Amsterdamu świętować przejście z przemysłu alarmów do części do "twojego" przyszłego Boeing'a / Airbus'a czy też jakiejś rakiety NASA. We doin' big whitey auuuuuuuuuuuuuł.

O ja pi****le. zReton bedzie jubojety robil :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.