Skocz do zawartości

wojna na ukrainie


lorak

Rekomendowane odpowiedzi

4 godziny temu, Reikai napisał:

Co to trzeba miec w glowie, zeby po roku wojny dalej siedziec w gruzach takiego Bachmutu gdzies z dziecmi w piwnicy?

To nie jest takie proste. Dla wielu ludzi to są ich całe majątki. Nie mają rodzin w innej części kraju i nie mają nawet do kogo pojechać.

U mnie w pracy mam ludzi z Melitopola i np jego rodzice nie chcieli wyjechać bo tam jest ich całe życie . Jego brat tam został bo tam swój sklep , cały majatek. Częś pewnie rzeczywiście woli być w Rosji . Ale to nie jest takie proste czasem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, ely3 napisał:

To nie jest takie proste. Dla wielu ludzi to są ich całe majątki. Nie mają rodzin w innej części kraju i nie mają nawet do kogo pojechać.

U mnie w pracy mam ludzi z Melitopola i np jego rodzice nie chcieli wyjechać bo tam jest ich całe życie . Jego brat tam został bo tam swój sklep , cały majatek. Częś pewnie rzeczywiście woli być w Rosji . Ale to nie jest takie proste czasem

Jasne, ale w Bachmucie nie zostało nic poza gruzami, tam już nie ma mowy o majątku. Wiadomo, że ciężko zostawić swoje cale życie w przypadkach o jakich mówisz, ale w bachmucie nie ma już zycia, a jednak chowasz się w piwnicy z dziećmi narażając je na śmierć, tego nie rozumiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Koelner napisał:

Nie słucham ekspertów ponieważ od zeszłych wakacji ruskom się kończą rakiety, mobilki to mięso armatnie, przemysł zbrojeniowy siadł bo nie ma podzespołów z zachodu, sankcje zniszczyły gospodarkę a Putin umiera  

 

 

Sankcje nałożone na Rosję działają świetnie., Najlepiej w Polsce rządzonej przez PiS - PiSflacja w Polsce 17% versus Putinflacja w Rosji 11%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Reikai napisał:

Jasne, ale w Bachmucie nie zostało nic poza gruzami, tam już nie ma mowy o majątku. Wiadomo, że ciężko zostawić swoje cale życie w przypadkach o jakich mówisz, ale w bachmucie nie ma już zycia, a jednak chowasz się w piwnicy z dziećmi narażając je na śmierć, tego nie rozumiem.

Źle na to patrzysz. Zostali ludzie, którzy nie mają żadnych środków, nigdy nie byli za granicą, nie mają rodzin i znajomych, są chorzy/mają chorych w rodzinie itd.

Młodzi z ogryzkami przy uchu, robią ze mną zakupy w marketach. Ci ludzie, po prostu, nie mają dokąd i za co pojechać.

I to jest cholerna tragedia, bo ukraina, ma ważniejsze problemy, niż ewakuacja biednych, niedołężnych i nieogarniętych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Koelner napisał:

od zeszłych wakacji ruskom się kończą rakiety,

to akurat prawda bo popatrz ile rakiet spadało jesienia czy wiosna zeszłego roku a ile obecnie. Kiedy ostatni raz widziałeś wystarzały z Iskanderów co było jeszcze w kwietniu zeszłego roku częstym zjawiskiem Ostatnie ostrzały to 30-50 rakiet  jesienią to było czasem i ponad 90. Akurat tu widać utratę potencjału 

 

8 minut temu, Koelner napisał:

mobilki to mięso armatnie

I to też akurat prawda. Bo  sami przecież zmobilizowani o tym mówią, piszą i Rosjanie często przechodzą w styl Wagnera tzn rzucanie mobików jako rozpoznanie bojwoe terenu. Ale w przypadku mobikó przede wszsystkim chodzi o masę. Rosjanie mieli braki ludzkie co było widać podczas przełamanie frontu w Charkowie gdzie rezerwy stanowiły oddziały antyterrorystyczne policji czy jakies bataliony saperów przez co jak im sie front posypał to ukraina mogła zrolowac w 3 dni cały front . Teraz bmobiki dają im przewagę w sile ludzkiej dzięki czemu nie da się ich przełamć bo mają kim spowalniać

11 minut temu, Koelner napisał:

rzemysł zbrojeniowy siadł bo nie ma podzespołów z zachodu,

To nie do końca prawda i nikt tak nie twierdził. Chodzi o to ,że Rosjanie czołgi w zeszłym roku robili bez czujnika pogody bo nie mają części z Francji. Moduły namierzenia już nie są oparte o francuski Thales tylko rozwiązanie rosysjkie z lat 80tych. Pod Vuhledarem uderzały głónie T-80BV robione w zeszłym roku i nawet nie dojechały na odległość celnego strzału. 

Rosjanie mają problem by teraz celnie strzelać w zmroku czy np zasłonie dymnej. Na dodatek nie sa w stanie ocenić pogogy i nie mogą korygować ostrzału. To praktycznie każdy analityk potwierdzaił w styczniu na bazie tego co widział. T-90 M obecnie są robione bez kilku podstawowych elementów do namierzania. Tak więc Rosyjski przemysł zbrojeniowy ma nadal potencjał ale bez zachodnich części cofa sie do proukcji z lat 80tych . Dlatego przestali strzelać Iskanderami bo  bez precyzyjnych modułów spadały często na wyrzutnie z której zostały wystrzelone. Dlatego potrzebowali Iran by mieć w ogóle drony . 

17 minut temu, Koelner napisał:

sankcje zniszczyły gospodarkę

Tylko w styczniu dochody ze sprzedaży ropy spadły o 40%. Gazprom w 4 kwartale maił straty,  Rosnieft i Łukoil też. Sankcje miały przecież opóźnienie . Ale widać ,ze odnoszą skutek ale chyba tylko ktoś naiwny ekonomicznie zakłądał ,że one odniosą skutek w pierwszym półroczu. Gazprom głónie zarobił luty-lipiec a potem to mu siadały wyniki. 

Skutecznosć sankcji będzie można ocenić w tym roku ale jak na razie grudzień-styczeń pokazuje duże utraty dochodów

 

Jeśli uważasz ,że mobiki to nie jest mięso armatnie a Rosjanie nadal produkują tyle rakiet ,że mogą sobie swobodnie strzelać Iskanderami czy Kalibrami to z chęcią posłucham argumentów

17 minut temu, Reikai napisał:

Jasne, ale w Bachmucie nie zostało nic poza gruzami, tam już nie ma mowy o majątku. Wiadomo, że ciężko zostawić swoje cale życie w przypadkach o jakich mówisz, ale w bachmucie nie ma już zycia, a jednak chowasz się w piwnicy z dziećmi narażając je na śmierć, tego nie rozumiem.

No to sobie wyobraź Swój Włocławek i ludzi z deptaku którzy nie mają rodziny poza Włocławkiem nie mają samochodu i nie mają nawet gdzie zamieszkać a całe ich życiu to jest góra eskapada na Targ Zielony . Tacy ludzie nie wyjadą ale pewnie jak wspomniałem sa pewnie i tacy , którzy chcą zostać bo liczą ,ze w Rosji będzie im lepiej . Ale jak pokazał Chersoń gdzie z Rosjanami wyjechało mniej niż 5 tys ludzi z całego rejonu a nawet ci co jawnie kolaborowali woleli poddać się systemowi ukraińskiemu niż jechać z Rosjanami

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, ely3 napisał:

Jak na raize nikt nie potwierdza i nie widziałem jeszcze ifnormacji o wycofaniu choć tak po prawdzie Ukraina jak na razie nie robi nic by zapobiec okrązeniu. Nadal od pólnocy idzie nacisk a Ukraina jest dość pasywna bo żadnej kontry od pólnocy nie ma . Wiec to raczej kwestia dni lub tygodni

Jak sam doskonale wiesz, celem Ukraińców nie jest utrzymanie Bachmutu za wszelką cenę, więc ten brak większych kontrataków nieszczególnie mnie dziwi. Wydaje mi się, że jeśli pojawiłoby się realne zagrożenie przebywających w mieście jednostek, to te siły do przerwania pierścienia się znajdą, żeby umożliwić swoim wycofanie się na przygotowaną w oparciu o ukształtowanie terenu linię obrony. 

Wydaje mi się, że Ukraińcy ostatnimi działaniami kupili sobie na tyle dużo czasu, że zajmowanie zabudowań w Bachmucie będzie dla Rosjan prawdziwym koszmarem. Spodziewam się, że Ukraińcy zaminują część budynków, bo nie jest tajemnicą, że zajmując gruzowisko, Rosjanie niczego wielkiego nie zyskają pod kątem planowania przyszłych działań ofensywnych w tamtym regionie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ely3 mysle, ze sam dobrze wiesz ze nie ma duzej roznicy pomiedzy Bachmutem w 2023 roku, a deptakiem we Wloclawku.

A tak serio to pewnie macie racje, ci ludzie czesto nie maja dokad sie udac, z tym ze nie jestem rodzicem, ale gdybym byl to wyobrazam sobie ze priorytetem byloby dla mnie bezpieczenstwo mojego dziecka, wiec wolalbym w ciemno jechac gdzies do takiej Polski np i tam probowac ulozyc zycie bo sa na to sposoby(ilosc wolonatriuszy i organizacji ktore pomagaja jest ogromna, sa ludzie ktorzy tam jezdza i ewakuuja ludzi z tym ze oni odmawiaja), niz czekac az mi rakieta uderzy w gruzy tego, co zostalo po moim domu. No, ale co ja tam wiem, nie jestem w ich skorze.

Edytowane przez Reikai
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, Hoolifan napisał:

Jak sam doskonale wiesz, celem Ukraińców nie jest utrzymanie Bachmutu za wszelką cenę, więc ten brak większych kontrataków nieszczególnie mnie dziwi. Wydaje mi się, że jeśli pojawiłoby się realne zagrożenie przebywających w mieście jednostek, to te siły do przerwania pierścienia się znajdą, żeby umożliwić swoim wycofanie się na przygotowaną w oparciu o ukształtowanie terenu linię obrony

Jakieś 2 godziny temu poajwiła się informacje ,że Rosjanie znuszczyli msot na ostatniej drodze do Bachmutu i Ukraian go naprawia. Gdyby chcieli się wycofać to by go nie naprawiali. . Z drugiej strony jest spore ryzyko dla Ukrainy bo jednak mają niewiele dróg ucieczki ale już przykład Limania czy nawet siewierodoniecka pokazał ,że nawet 3 km luki w pierścieniu pozwala wyjechać bez strat.

Na początku wojny Rosjanie mieli wokół Czernichowa i Sum bardzo podobny pierścień. Technicznie miasta były okrązone ale nigdy się im nie udało domknąć okrązenia... Teraz jednak chyba miają większe zasoby i parcie ( wokół Czernichowa było jednak dużo słabsyzch jakościowo odziałów i z jednej strony była rzeka bodajże Desna

Dla mnie Bahmut byłby do obronienia ale ewidentnie Ukraina woli nie rzucać sił do kontrofensywy skoro i tak miasto może pąść w ciągu miesiaca. Chyba ,że narpawdę tak iszturm w którym by odbili Soledar

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, ely3 napisał:

Jakieś 2 godziny temu poajwiła się informacje ,że Rosjanie znuszczyli msot na ostatniej drodze do Bachmutu i Ukraian go naprawia. Gdyby chcieli się wycofać to by go nie naprawiali. . Z drugiej strony jest spore ryzyko dla Ukrainy bo jednak mają niewiele dróg ucieczki ale już przykład Limania czy nawet siewierodoniecka pokazał ,że nawet 3 km luki w pierścieniu pozwala wyjechać bez strat.

Co jest wyjątkowo zabawne, bo niejako na tym zniszczonym moście oparta była narracja o rzekomym wycofywaniu się Ukraińców. Naprawdę fascynuje mnie to, że w dobie tak wielu sprzecznych ze sobą doniesień, znajdują się szanowani przez opinię publiczną eksperci, którzy bez większego zastanowienia umieszczają bardzo jednoznaczne wpisy odnośnie sytuacji na froncie. Jeszcze staram się zrozumieć tych, którzy na TT wybili się głównie dzięki temu, że jako pierwsi wrzucali info do sieci, ale po co reszta zaczyna się w to bawić? Nie mam pojęcia, ale jest to po prostu słabe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Koelner napisał:

@ely3 obraz jest taki, że ruskie powinny być w dupie a osiągają sukcesy dlatego ta narracja jest zabawna.

Musisz zdefiniować sukces

Bo od momentu lata to Rosjanie się głównie cofają. Teraz była wielka zapowiedź zimowej ofensywy. Rosjanie trabili. Eksperci trącili a jak na razie to w rejonie Swatowe-Kremina w najlepszym przypadku przesunęli sie o 3 km . Ni zdobyli żadnej wioski nie licząc dwóch na wpół opuszczonych pod Kupiańskiem

Pod Vuhledarem, Andwiski i wokół lotniska w Doniecku kiepsko i jedynie pod Bachmutem mają zdobycze ale zauważ ,ze to robi prywatna armia. Wagner nie ma wiele wspólnego z armią rosyjską. Facet finansuje swoją armię w oparciu o grabież afrykańskich krajów ( bardzo zabawnie brzmią wpisy teraz jakoby Afryka się cieszy z pokonywania kolonizatorów podczas gdy to włąśnie Wagner zachwouje się jak nagorszy sort kolonizacji i grabi surowce z kilku krajów)

Jeśli dla Ciebie sukcesem Rosjan jest wycofanie się z północnego Donbasu, Iziumu oraz Chersonia to tak Rosjanie odnosza sukcesy . Jeśli sukcesem jest ,że Ukraina nie wjechała do Ługańska to tak ale tu to raczej był zbytni hurraoptymizm ( sam padłem jego ofiarą) ,ze Ukraina pociągnie sukces. Nie doceniłem tego ,że te 300tys zmobilziowanych nawet słabo wyszkolonych to wciąż jest grupa , która strzela , którą trzeba zabić i pokonać i się okazało ,że Ukraina ma jednak za mało środków by pokonać linie obronne wypełnione żołnierzami  i artylerią

Jedyny gruby błąd to niewielu doceniło adaptacje Rosjan. Rosjanie nauczyli się dzięki Irańczykom jak operować dronami. JAk skutecznie ich używać. Jak zmienić sterowanie dronami kamikadze. Choć wielu wróżyło zapaść rosyjskiej logistyki po tym jak im HIMARSY wysadziły wielkie magazyny to jednak się okazało ,że ROsjanie świetnie sobie radzą z codziennym dowożeniem amunicji na front. 

Analitycy mylili się w kilku sprawach ale nie akurat tych których wypisujesz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Stan wojenny w Rosji? Nowe doniesienia, Putin podpisał dekret [RELACJA NA ŻYWO]

Piątek to 373. dzień rosyjskiej inwazji. Władimir Putin podpisał kolejny dekret. Tym razem chodzi o przejmowanie przez władze kompleksów wojskowo-przemysłowych w przypadku wprowadzenia stanu wojennego. Rządowi Federacji Rosyjskiej polecono także utworzenie "grupy roboczej ds. działalności podmiotów gospodarczych zaangażowanych w realizację porządku obronnego państwa w okresie stanu wojennego" - pisze "The Moscow Times". Putin rozpoczął już operacyjne spotkanie z członkami Rady Bezpieczeństwa Rosji. Tematem ma być "zabezpieczenie antyterrorystyczne obiektów znajdujących się pod jurysdykcją organów ścigania".

Ktos wie co realnie oznacza taki stan wojenny w Rosji?Dodatkowa mobilizacje i wiekszy nacisk na obywatela, cos jeszcze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Reikai napisał:

Ktos wie co realnie oznacza taki stan wojenny w Rosji?Dodatkowa mobilizacje i wiekszy nacisk na obywatela, cos jeszcze?

Pewnie to co zawsze czyli ograniczenie swobody przemieszczania. Zakaz przebywania w pewnych strefach . Filmik z ataku drona na A-50 pokazał ,ze to na bankl nie byli partyzancji tylko ukraińskie służby. 

Ogólnie jednak nie jestem ekspertem od prawa rosyjskiego wiec nie wiem jakie są szczegóły ale co do zasady to stan wojenny ogracza swobody obywatelskie jak przemieszczanie, wyjazdy za granicę. zgromadzenie. Wojsko i policja ma uprawnienie do rekwirowanie aut na cele wojskowe. Fabryki łatwo konfiskować na rzecz wysiłku zbrojeniowego itp

@Hoolifan

Ale jakieś wycofanie następuje bo jednak MAgyar Bird został wycofany. Kilku innych co wrzucali świeże codzienne informacje do sieci też już są poza miastem. Kilka batalionów artylerii jest na innyc pozycjach. Wygląda na to ,że Ukraina na wszelki wypadek częśćiowo ewakuowałą oddziały. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, mayor napisał:

Sankcje nałożone na Rosję działają świetnie., Najlepiej w Polsce rządzonej przez PiS - PiSflacja w Polsce 17% versus Putinflacja w Rosji 11%

Nie zapominaj, ze rubel sie skonczyl jakies 7dni od inwazji! Oprocentowanie kredytow hipotecznych w rosji siegnelo 9% i to jest koniec dla nich!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ukraina niedawno trafiła bazę lotniczą w Yersku. Już wtedy były plotki że zniszczono 2 SU-34. Wydaje sie ,że zdjęcia sateliarne potwierdzają

Trafiono miejsce stacjonowania samolotów a samolot to jest taki sprzęt ,że każde większe uszkodzenie kadłuba praktycznie go złomuje. Tego się nie da wyklepać i szpachlować

A Nimecy chyba na ostro się czymś wkurzyli bo jak długo byli średnio aktywni tak ostatni miesiac idą grubo

Skupują amunicję do Gepardów po całym świecię i wysyłają na Ukrainę. Teraz chcą kupić 100 Leopardów od Szwajcarów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiedziałem gdzie to dodać. Z uwagi na to, że ten czeski komunista powiela tezy (ciekawe czy robi to dla korzyści czy z głupoty) jakie coraz częściej  pojawiają się w rosyjskiej nauce historycznej oraz propagandzie putinowskiej załączam to tutaj. W tej narracji chodzi ogólnie o wybielanie historii ZSRR, a w tym konkretnym przypadku zbrodni katyńskiej

https://www.google.com/amp/s/www.wnp.pl/rynki-zagraniczne/czechy-osiem-miesiecy-w-zawieszeniu-za-negowanie-zbrodni-katynskiej,684248.amp

Brawa dla sądu w Pradze. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, ely3 napisał:

Ukraina niedawno trafiła bazę lotniczą w Yersku. Już wtedy były plotki że zniszczono 2 SU-34. Wydaje sie ,że zdjęcia sateliarne potwierdzają

Trafiono miejsce stacjonowania samolotów a samolot to jest taki sprzęt ,że każde większe uszkodzenie kadłuba praktycznie go złomuje. Tego się nie da wyklepać i szpachlować

A Nimecy chyba na ostro się czymś wkurzyli bo jak długo byli średnio aktywni tak ostatni miesiac idą grubo

Skupują amunicję do Gepardów po całym świecię i wysyłają na Ukrainę. Teraz chcą kupić 100 Leopardów od Szwajcarów

Chcą tymi szwajcarskimi zastąpić swoje. Bo Szwajcaria nie pozwoli na wysłanie ich na Ukrainę 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, ely3 napisał:

Nie mają nic do gadania bo moga blokować tylko sprzęt produkowany u nich jak amunicja do Gepardów czy wozy Piranha

18 godzin temu, ely3 napisał:

Ukraina niedawno trafiła bazę lotniczą w Yersku. Już wtedy były plotki że zniszczono 2 SU-34. sie ,że zdjęcia sateliarne potwierdzają

Trafiono miejsce stacjonowania samolotów a samolot to jest taki sprzęt ,że każde większe uszkodzenie kadłuba praktycznie go złomuje. Tego się nie da wyklepać i szpachlować

A Nimecy chyba na ostro się czymś wkurzyli bo jak długo byli średnio aktywni tak ostatni miesiac idą grubo

Skupują amunicję do Gepardów po całym świecię i . Teraz chcą kupić 100 Leopardów od Szwajcarów

Mają bo to ich czołgi. Jeżeli nie będzie zapewnienia, że sprzęt nie wyjedzie na Ukrainę to 8ch nie sprzedadzą 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://wiadomosci.onet.pl/swiat/ukraina-rosja-wojna-tajne-dokumenty-putina-wspominaja-tez-o-polsce/76dgyvh

Jeżeli w tym jest choć 5% prawdy, to należy użyć wszelkich środków, aby pozycję Rosji osłabić tak mocno jak to tylko możliwe i zrobić z nich pariasa świata. Gospodarczo-biznesowo-politycznie-militarnie-społecznie-technologicznie, jakakolwiek współpraca powinna zostać przerwana. Odciąć się od nich i niech zostaną skansenem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.