Skocz do zawartości

wojna na ukrainie


lorak

Rekomendowane odpowiedzi

53 minuty temu, ignazz napisał:

Dobrym zagadnieniem jest to ze ten ruch na A4 amerykański jest bez papierów przewozowych , samochody często nie maja świateł drogowych przez co średnio podchodzą pod ubezpieczenia komunikacyjne. Ogólnie jak w scenie Psy 1. Ich tam nie ma. A w mediach było sporo informacji ze nie można przez Niemcy puszczać bo przepisy. 

Totalna wolna amerykanka. Dosłownie. 

Jestem w stanie to uwierzyć, znaczna część transportu była prowadzona przez hamerykanskie ciągniki, ich wyglądu nie da się pomylić 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, starYfaN napisał:

Ale wiesz, że są? Jak podali informację o czołgach, to całe 240 sztuk było już za granicą.

No własnie nie wiem bo jeszcze nie widziałem żadnego potwierdzenia ze strony ukraińskiej

5 godzin temu, starYfaN napisał:

Kto szkoli na 2000, skoro dotychczas trenują w Niemczech na poligonie?

Holenderskie są już na Ukrainie. Widziałem twittery. A Niemieckie obiecane to pewnie sa te na których trenują . W akcji na 100% widziałem tylko Caesary i one robią różnice. Ale w sumie to Ukraina jak na razie powoli wprowadza sprzęt z zagranicy.. Brytyjskie Rakietowe systemy jeszcze ani razu nie weszły do walk

Milany przekazane przez Norwegów dopiero wczoraj ustawiono na froncie chersońskim i podobno Rosja utraciła przewagę w powietrzy w tamtym rejonie

W ogóle widać ,że Rosjanie zaczynają panikować bo zaczynają się wycofywać z połnocy rejonu Chersońskiego. Opuścili bez walki wioskę Miokałijwka i podobno też Ivanivkę.

Coraz więcej plotek ,że Rosjanie próbowali kontrataki zatrzymać wyłom ale stracili sporo sprzętu głównie T-62. wygląda na to ,że Rosja ma w rejonie wyłomu mało wojsk i przestarzały sprzęt. Do tego utracili już dwa magazyny amunicji

W ogóle wygląda na to ,że Rosjanie zbyt dużo oddziałów przesunęli na wschód i za bardzo zaufali swoim polom minowym i okopom które szykowali od dwóch miesięcy.. mają tam podobno ok 7-10 tys żołnierzy a Ukraina ok 35-40 tys.. Podobno teraz w wyłomie sa 3 pełne pułki a Rosja ma tam raptem 2 BTG i to głównie ze starym sprzętem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda na to ,ze Ukraińska armia oddała bez walki Siewierodonieck.

1 - Wczoraj rano został im jeden most do ewakuacji który na dodatek był lekko uszkodzony

2 - Wczoraj nagle Rosjanie zrobili skokowy postęp a na filmach dostepnych widać brak zniszczeń oraz odgłosów walk. To prawie jak poranny spacer 

3 - Dziś ok północy pojawiły sie informacje niepotwierdzone ,że ewakuowano większość ciężkiego sprżętu

Z drugiej strony pojawiły się filmy jak Ukrainy pcha ciężki sprżet przez miejscowość Dawidy Bród w obwodzie Chersońkim i wygląda na to ,że ta miejscowośc nie jest obecnie na linii frontu bo czogłi i transportery jechały z ludźmi jak na paradzie więc nie mogło być ryzykka ,że ktoś ich zdejmie serią z karabinu. żródła rosyjskie oczywiście 3 dzeiń z rzędu piszą ,że Ukraina została pobita i są na drugim brzegu ale jak na razie filmy pokazują coś innego. Na dodatek wczoraj tez były filmy z rejonu Mikolaiwki wyzwolonej wczoraj rano. Kolejna wioska to Ivanivka . Widać na filmach jak uciekające z tej wioski dwa transportery sa zniszczone przez Ukraińską armię. Wygląda na to ,że dziś zostanie ogłoszone wyzwolenie tej miejscowości. 

Są infomacje ,że Ukraina przełamała drugą linię obrony w Kostromce i wychodza na tyły miasta SIchurivka i podobno widać jak Rosjanie powoli ewakuują się z tej miejscowości. Wczorajsze filmy pokazywały, że Ukraina przerzuca sporo czołgów i transporterów przez Davidy Bród . Jeli uda sie Ukrainie zrolować obronę w tym rejonie to moze się zacząc paniczna ucieczka Rosjan w kierunku na Chersoń

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze mówiąc utrata Siewierodoniecka nie jest dla Ukraińców żadnym problemem, o ile będą w stanie wycofać się z tego obszaru w sposób zorganizowany i umożliwiający sprawne przejście na kolejne pozycje obronne. Dla Rosjan jest to na pewno jakiś sukces, bo nie mówimy o zajęciu kolejnej wioski, tylko dość gęsto zaludnionego miasta, ale niewiele to zmienia, jeśli chodzi o przebieg linii frontu w najbliższych tygodniach (teren nadal będzie sprzyjał obrońcom). Tak czy siak zaczekałbym jeszcze na oficjalne potwierdzenie tej informacji, bo dużo jest ostatnio chaosu we wszelkiego rodzaju komunikatach. 

Ciekawa sprawa z tą ofensywą w okolicach Chersonia, bo to coraz mniej wygląda na pozorowany atak, który miałby na celu odciągnięcie części rosyjskich jednostek z innych odcinków frontu, a coraz bardziej przypomina starannie zaplanowaną operację obliczoną na wypchnięcie Rosjan za Dniepr. Nie bardzo widzę na czym Rosjanie mieliby ustawić kolejną linię obrony, bo przez brak większych miasteczek ciężko im będzie tworzyć choćby izolowane punkty oporu, a jeśli to co piszesz @ely3 jest prawdą (różnica sił na poziomie 4:1 czy nawet 5:1), to tam Ukraińcy powinni wejść jak w masło i spychać Rosjan przy minimalnych stratach własnych. Nie wiem czym Rosjanie będą to łatać, ale nie zazdroszczę ich dowódcom na tamtym odcinku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, ely3 napisał:

No własnie nie wiem bo jeszcze nie widziałem żadnego potwierdzenia ze strony ukraińskiej

Holenderskie są już na Ukrainie. Widziałem twittery. A Niemieckie obiecane to pewnie sa te na których trenują . W akcji na 100% widziałem tylko Caesary i one robią różnice. Ale w sumie to Ukraina jak na razie powoli wprowadza sprzęt z zagranicy.. Brytyjskie Rakietowe systemy jeszcze ani razu nie weszły do walk

Całe polskie media piszą, że są. Co do Ukraińców, to raczej nie będą informowali FSB na wróblu, co i kiedy przewożą :)

Tak naprawdę to potwierdza się info tylko o francuzach.

Myślę, że zagraniczny sprzęt będzie wprowadzany zgodnie z planem ofensywy. Nie jest sztuką postawić i stracić. I tak jak pisałem wcześniej, Ukraińcy za priorytet biorą południe, bo zachód może zmęczyć się pomocą i nawet przy rozejmie, Rosja podładuje akumulatory i będzie "wyzwalać" Nadniestrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Hoolifan

Widziałem dziś film ze zdobywania Davidywego Brodu który ma dwa dni... I widać ,że Ukraina użyła amerykańskich M 177 do zdemolowania obrony rosyjskiej w tym mieście. Co najmniej jeden most na rzece Ukraina przejeła nieuszkodzona a może nawet dwa ( choć ten drugi podobno godzinę temu wyleciał w poweitrze ale nie mam pewności)

Na iflmie widać też T-72 może byłe polskie lub czeskie

Info o 3 pułkach atakujacych ten frobnt pochodzi od dwóch blogerów ukraińśkich z czego jeden jest z Chersonia ( a przynajmniej tam mieszkłał przed wojną) Widziałem wczoraj wieczorem zniszczone czołgi rosyjskie i to były T-62 czyli chyba to prawda ,że tam są oddziały separatysstyczne z Doniecka plus 7 BTG rosyjskich 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, ely3 napisał:

@Hoolifan

Widziałem dziś film ze zdobywania Davidywego Brodu który ma dwa dni... I widać ,że Ukraina użyła amerykańskich M 177 do zdemolowania obrony rosyjskiej w tym mieście. Co najmniej jeden most na rzece Ukraina przejeła nieuszkodzona a może nawet dwa ( choć ten drugi podobno godzinę temu wyleciał w poweitrze ale nie mam pewności)

Na iflmie widać też T-72 może byłe polskie lub czeskie

Info o 3 pułkach atakujacych ten frobnt pochodzi od dwóch blogerów ukraińśkich z czego jeden jest z Chersonia ( a przynajmniej tam mieszkłał przed wojną) Widziałem wczoraj wieczorem zniszczone czołgi rosyjskie i to były T-62 czyli chyba to prawda ,że tam są oddziały separatysstyczne z Doniecka plus 7 BTG rosyjskich 

Jeżeli tam faktycznie frontu bronią oddziały z Doniecka, to Ukraińcy przejadą się przez nich jak walec, bo oni nie mają czym takich artyleryjskich uderzeń kontrować. Gdyby tam stała regularna armia rosyjska, to jest nadzieja na jakąkolwiek próbę koordynacji działań z lotnictwem czy własną artylerią, ale separatyści to w takiej sytuacji ujemna wartość bojowa, bo prędzej urwą front niż spróbują się jakoś mocniej Ukraińcom postawić. T-62 w rękach separatystów to z kolei najlepsze co mogło spotkać nasze graty w ukraińskiej służbie, bo przy takim przeciwniku nawet T-72 bez szczególnej moderki powinien sobie bez większego problemu poradzić. To, że Rosjanie nie wzmocnili tego odcinka przed ukraińską ofensywą może być spowodowane kilkoma czynnikami, ale w mojej głowie każdy z nich byłby świetną informacją dla Ukraińców. Tak czy siak z pewnością już teraz brakuje im sił, by obsadzać front wyłącznie swoimi jednostkami, bo separatyści to raczej wartość arabskich bojówek na Toyotach niż dobrze wyszkolonych, wyposażonych i odpowiednio dowodzonych żołnierzy armii regularnej.

W dobrym miejscu ich Ukraińcy ugodzili, oj w dobrym :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Hoolifan napisał:

Jeżeli tam faktycznie frontu bronią oddziały z Doniecka,

Tam jest miks. Trochę regularnej armii głównie 49 armia która już swoje oberwała,. Na północy operowała jakiś miesiąc temu 126 brygada/pułk piechoty morskiej. Ja nie wiem co 49 pozostało w tym rejonie. Schlottmann podawał jakieś 2 tygodnie temu ,że tam jest 7 BTG które uzupełnili Donbasem. Trochę spadochroniarzy, trochę wojsk zmotoryzowanych i na północy własnie piechota morska

Separatysci po lekkim ostrzale uciekli z Mikołaivki a i chyba z Ivanivki.

W Snichurivce siedzą oddziały regularnej armii ale separatyści którzy ich wspierali uciekli z miasta przy pierwszym szturmie i teraz nie wiem jak duże siły pozostały. 

Plotek jest obecnie sporo. Bloge z Chersonia o którym pisałem podał dziś, że Rosjanie przejęli w Chersonie brytyjskie Javeliny i sporo dobrych karabinów a w nocy 2  dni ktoś skasował Rosjanom 4 posterunki na drodze . Po prostu z 4 posterunków nie przeżył nikt. Szef policji kolaborant został odstrzelony miesiąc temu. Szef rady też . Obecny nie wychodzi z chaty. 

Ale dziś głónie są filmy i to zazwyczaj sprzed dwóch dni albo z wczoraj więc poza faktem ,że jest potwierdzone zdobycie Davidywego Brodu oraz wysadzenie jednego mostu na rzece to niewiele wiadomo. Tzn walki trwają ale gdzie kto to jest to już niekoniecznie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

FT_cAsQWQAAkbkS?format=jpg&name=medium

 

 

Czerwony kolor na mapce pokazuje co zaleje woda jak tak duży okręt jak lotniskowiec typu Queen Elizabeth wejdzie na tak mały akwen jakim jest Bałtyk. Przypominam, że już jest ciężko bo na Bałtyku działa USS Kearsarge (41,150 t)
W największych w tym roku ćwiczeniach morskich na Morzu Bałtyckim "Baltops 22" weźmie udział 45 okrętów i 75 samolotów z 14 krajów NATO oraz aspirujące do sojuszu Szwecja i Finlandia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Hoolifan

Sprawdź na mapie  gdzie są te dwa mosty. Skoro one wczoraj jeszcze istniały a szturm jest od 27 to oznacza ,że nie są one na granicy frontu i Rosjanie sa min 10 km od nich. Do tego widać ścieżki wytyczone przez ciężki sprżet. Oznacza to moim zdaniem ,że Ukraina ma stabilny ten przyczółek ale w sumie od wczoraj jest cisza w temacie dalszego postępu i poza tym ,że wysadzono most w Davidym Brodzie to nie do końca wiadomo gdzie są obecnie Ukraińcy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, RappaR napisał:

FT_cAsQWQAAkbkS?format=jpg&name=medium

 

 

Czerwony kolor na mapce pokazuje co zaleje woda jak tak duży okręt jak lotniskowiec typu Queen Elizabeth wejdzie na tak mały akwen jakim jest Bałtyk. Przypominam, że już jest ciężko bo na Bałtyku działa USS Kearsarge (41,150 t)
W największych w tym roku ćwiczeniach morskich na Morzu Bałtyckim "Baltops 22" weźmie udział 45 okrętów i 75 samolotów z 14 krajów NATO oraz aspirujące do sojuszu Szwecja i Finlandia

Rappar... wierzysz w takie rzeczy ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie to info zasmuciło z innego powodu.  Od małego byłem miłośnikiem kwestii marynarki wojennej i na pamięć znałem Kosiarza Pertka czy Flisowskiego. Grube nieporęczne tomiska często gęsto były gościem mojej toalety ;) 

Wspominki i QE dały mi do myślenia jak to zmieniłem swoje przyzwyczajenia ze totalnie zapomniałem o pasji i wręcz umknęło mi wprowadzenie do służby największych okrętów wojennych RN wszechczasow. Przecież o tych potężnych okrętach nic nie wiedziałem a projekt trwał 20 lat i kosztował lekko 5 mlrd funciaków. 
 

odkladana wizyta w Portsmount czas przyspieszyć 

a kosztorys projektu najpierw mnie ubawił ze nasi politycy to amatorka w wydawaniu pieniędzy ale teraz jak pomysle ze średnia roczna wydania kasy na lotniskowce (2) jest niższa niż dotacja TVP ( w sumie tez 2 główne ) to jest mi smutno ze jedni maja lotniskowce a drudzy bełkot z telewizorka.  

Na wojnie jedni odpala z 1 QE inni z TVP1. I oba kraje maja w zanadrzu opcje nr 2. 

Edytowane przez ignazz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 31.05.2022 o 10:23, Hoolifan napisał:

Tak czy siak zaczekałbym jeszcze na oficjalne potwierdzenie tej informacji, bo dużo jest ostatnio chaosu we wszelkiego rodzaju komunikatach. 

Wygląda na to ,że Ukraina wycofała się z części mieszkalnej ale jest cały czas w części przemysłowej. Więc wycofanie się z miasta oznaczało wycofanie się z budynków mieszkalnych . I na razie twardo bronią się w fabrykach. Grubsze mury- Trdniej Rosjanom rozbić . Więcej otwartej przestrzeni. Do tego Łyczańsk po drugiej stronie rzeki jest położony na wzgórzu i Ukraina ma atakujących Rosjan jak na patelni

Jeśli chodzi  o Chersoń to nadal jest spory bajzel informacyjny ale na pewno 

1 - Rosjanom nie udało się zepchnąć ukraińców za rzekę

2 - Ukraina zdobyła Kostromkę, Bruskinke i Szczasliwe . I choć ROsjanie wczoraj kontratakowali te wioski i są traktowane jako contested to jednak Ukraina powoli spycha ROsjn w kierunku południowym i wschodnim

3 - Stats Davidnego Brodu jest niejasny - jedne źródła podają je jako rosyjskie inne, ze jet tam Ukraina..

3 - Rosjanie wysadzili most w Nowej Oleksandrivce i w tej chwili po drugiej stronie rzeki  nie ma już nigdzie Rosjan poza Snichurivką 

4  - Jeśli chodzi O Snihuriwke to jest ona pod kontrola ROsjanale i też pod ciężkim ostrzałem Ukraińskiej artylerii

5- Widziałem kilka źrodeł podających, że ROsjanie wycofują sie z rejonu Wysokopilii a na pewno widać ,że zaczyna się przesuwanie sił bardziej na południe. Jednak gdyby udało się przełamać drugą linię obrony to dorga na Chersoń jest otwarta

Ale znowu zaczyna się bajzel informacyjny i nie wiem jak to finalnie wygląda. Takiej ilości trolli rosyjskich udających źródła proukraińskie to już dawno nie było. Człowieka aż zniechęca do szukania danych

@starYfaN

Dziś Igor Girgkin podał ,że norweskie armatohaubice 5 maja były przerzucone z Norwegii do Polski. W Polsce już ich nie ma... gdzie są ??? Boh adin zna. Więc chyba te 20 sztuk też trzeba doliczyć

Polskie czołgi wczoraj były widziane w Bahmucie i były przerzucana na front południowego Donbasu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, ely3 napisał:

@starYfaN

Dziś Igor Girgkin podał ,że norweskie armatohaubice 5 maja były przerzucone z Norwegii do Polski. W Polsce już ich nie ma... gdzie są ??? Boh adin zna. Więc chyba te 20 sztuk też trzeba doliczyć

Polskie czołgi wczoraj były widziane w Bahmucie i były przerzucana na front południowego Donbasu. 

Czyli sprawdza się teza, że podają informację, jak mają sprzęt u siebie na poligonie, a nie w Ukrainie.

Nie kuszą ruskich nalotami na konwoje.

49 minut temu, ely3 napisał:
Jakby nie mogli tego wysłać z miesiac dwa wcześniej to dziś Rosjanie by nawet nie podeszli pod Siewierodonieck

Niemcy to akurat mogą im wysłać na gwiazdkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.