Skocz do zawartości

wojna na ukrainie


lorak

Rekomendowane odpowiedzi

1 minutę temu, Sebastian napisał:

Znaczy, że uważasz Kraby za zbędne w naszym wojsku. To ciekawe podejście. Czołgi są nam zbędne (oddaliśmy Ukrainie połowę zdolnych do walki) oddaliśmy Kraby i oddajemy systemy rakietowe których sami mamy mało.

Jedyne z czym się zgadzam to, że projekt jest nieudany - stawiam jednak inną diagnozę - nie uważam aby coś się zmieniło - bo zamówić coś a dostać i wdrożyć to dwie rożne rzeczy.

A w jaki sposób z tego co piszę, wyciągnąłeś wnioski, że armatohaubice są niepotrzebne i czołgi są niepotrzebne?

Przecież stoi jak wół, że ten projekt (zaczęty w 1997) jest, był i już będzie do niczego. Po prostu, tańszym, szybszym sposobem, będzie ściągniecie gotowego projektu np. szwedzkiego, niż dalsze bujanie się z tymi samymi problemami.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Koelner napisał:

Podobno najbardziej zależy nam aby w końcu sprawdzić je w boju i żeby przeszły chrzest bojowy. 18 sztuk to symboliczna liczba a robi się newsy jakbyśmy im wysłali uzbrojenie, które wpłynęłoby na zmianę sytuacji na froncie. 

To oddajmy jeszcze F-16 bo też ich mamy niedużo. Co to jest 48 sztuk..

Krab to nasza najpotężniejsza artyleria.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Koelner napisał:

Podobno najbardziej zależy nam aby w końcu sprawdzić je w boju i żeby przeszły chrzest bojowy. 18 sztuk to symboliczna liczba a robi się newsy jakbyśmy im wysłali uzbrojenie, które wpłynęłoby na zmianę sytuacji na froncie. 

No, Ukraina ma 25 sztuk nowoczesnych A-H, z czego 18 polskich i 100 szt przeszkolonego personelu.

Niemcy od miesięcy dają 7 szt :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, starYfaN napisał:

A w jaki sposób z tego co piszę, wyciągnąłeś wnioski, że armatohaubice są niepotrzebne i czołgi są niepotrzebne?

Przecież stoi jak wół, że ten projekt (zaczęty w 1997) jest, był i już będzie do niczego. Po prostu, tańszym, szybszym sposobem, będzie ściągniecie gotowego projektu np. szwedzkiego, niż dalsze bujanie się z tymi samymi problemami.

 

Ale to jest udany projekt.20  lat nad tym pracowano i wyeliminowano mnóstwo błędów jakie dotykają większości nowych konstrukcji. I znacznie lepiej jest utrzymać ten projekt i dalej go rozwiać niż stawiać na projekt Szwedzki który zresztą powstał przy współpracy z ta samą firmą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, Sebastian napisał:

Jedyne z czym się zgadzam to, że projekt jest nieudany - stawiam jednak inną diagnozę - nie uważam aby coś się zmieniło - bo zamówić coś a dostać i wdrożyć to dwie rożne rzeczy.

5 minut temu, Sebastian napisał:

Ale to jest udany projekt.20  lat nad tym pracowano i wyeliminowano mnóstwo błędów jakie dotykają większości nowych konstrukcji. I znacznie lepiej jest utrzymać ten projekt i dalej go rozwiać niż stawiać na projekt Szwedzki który zresztą powstał przy współpracy z ta samą firmą.

:)

W armatohaubicy liczy się czas. Czas na oddanie 2-3 strzałów i czas na relokację stanowiska. Tutaj jesteśmy lata za Szwedami. Inaczej kontrbateria robi z Tobą porządek.

Poza tym, u nas przy Krabie jadą jeszcze wozy dowodzenia, zaopatrzenia itd

14 minut zajęło Ci przejście od nieudanego, do udanego :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, starYfaN napisał:

No, Ukraina ma 25 sztuk nowoczesnych A-H,

Przecież te Kraby jeszcze nie dotarły tam. Jak na razie na Ukrainie jest 6 francuskich Cesarów i 5 holenderskich PZH 2000. . Możemy jeszcze czeskie Dany potraktować jako nowoczesny sprzęt choć tu już lekko naciągane.. Nic innego na Ukraine jeszcze nie trafiło. Nie wiem tak szczerze jaki jest status norweskich armatohaubic które obiecali dostarczyć

Ceasry i Dany w akcji widziałem ( w sensie filmów) . Holenderskie tylko czytałem ,ze są na Ukrainie ale jeszcze nie w akcji. Wszystko inne jest tylko obeicane

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, starYfaN napisał:

:)

W armatohaubicy liczy się czas. Czas na oddanie 2-3 strzałów i czas na relokację stanowiska. Tutaj jesteśmy lata za Szwedami. Inaczej kontrbateria robi z Tobą porządek.

Poza tym, u nas przy Krabie jadą jeszcze wozy dowodzenia, zaopatrzenia itd

14 minut zajęło Ci przejście od nieudanego, do udanego :)

 

Bo w pierwszym przypadku myślałem o tym, że oceniasz cały proces decyzyjny zakupowy - czyli, w naszym przypadku, polityczną część operacji. I  ten projekt   jest zły. I nie tylko w stosunku do Kraba ale i całej reszty systemów uzbrojenia.

A w drugim pisałem o samym projekcie armatohaubicy który jest bardzo dobry.

Nasza haubica jest na gąsienicach Szwedzka na kołach. Każda z opcji ma swoje zalety ale ma też wady. Krab kilka lat temu był najlepszą haubica na świecie - porzucenie projektu i zakup szwedzkiego byłby zwyczajną głupotą.

I nie słyszałem aby zerwano kontrakt. A dostarczonych ma być około 100 sztuk.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, ely3 napisał:

Przecież te Kraby jeszcze nie dotarły tam. Jak na razie na Ukrainie jest 6 francuskich Cesarów i 5 holenderskich PZH 2000. . Możemy jeszcze czeskie Dany potraktować jako nowoczesny sprzęt choć tu już lekko naciągane.. Nic innego na Ukraine jeszcze nie trafiło. Nie wiem tak szczerze jaki jest status norweskich armatohaubic które obiecali dostarczyć

Ceasry i Dany w akcji widziałem ( w sensie filmów) . Holenderskie tylko czytałem ,ze są na Ukrainie ale jeszcze nie w akcji. Wszystko inne jest tylko obeicane

Zależy co rozumiesz przez tam - nie biorą na razie udziału w bitwach. Na pewno są Cesary, które walczą, 2000 jeszcze nie ma, bo się szkolą.

Polska już przeszkoliła personel, a kiedy pojadą, to się nie dowiemy i raczej nie powinniśmy.

7 minut temu, Sebastian napisał:

Bo w pierwszym przypadku myślałem o tym, że oceniasz cały proces decyzyjny zakupowy - czyli, w naszym przypadku, polityczną część operacji. I  ten projekt   jest zły. I nie tylko w stosunku do Kraba ale i całej reszty systemów uzbrojenia.

A w drugim pisałem o samym projekcie armatohaubicy który jest bardzo dobry.

Nasza haubica jest na gąsienicach Szwedzka na kołach. Każda z opcji ma swoje zalety ale ma też wady. Krab kilka lat temu był najlepszą haubica na świecie - porzucenie projektu i zakup szwedzkiego byłby zwyczajną głupotą.

I nie słyszałem aby zerwano kontrakt. A dostarczonych ma być około 100 sztuk.

Kilka lat temu, to były ze 2 "najlepsze na świecie" Kraby :) Tak jak ruskie "najlepsze" czołgi Armata.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, Sebastian napisał:

To oddajmy jeszcze F-16 bo też ich mamy niedużo. Co to jest 48 sztuk..

Krab to nasza najpotężniejsza artyleria.

w czasie wojny domowej w Hiszpanii Niemcy oraz inne państwa też testowały swoje uzbrojenie.

 

48 minut temu, starYfaN napisał:

No, Ukraina ma 25 sztuk nowoczesnych A-H, z czego 18 polskich i 100 szt przeszkolonego personelu.

Niemcy od miesięcy dają 7 szt :)

a c*** z tymi niemcami ;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, starYfaN napisał:

Zależy co rozumiesz przez tam

No ja wiem co ja rozumiem przez tam ale nie wiem co Ty masz na myśli ,że Ukraina ma 18 polskich a 25 ogólnie nowoczesnych AH bo na razie to jeszcze one są na terenie Polski . Ja wiem tylko o 6 Ceasarach w akcji i 5 holenderskich na poligonach więc 11 jest na Ukrainie. Plus ewentualnie 20 czeskich DAN które jednak nie wiem jak traktujesz bo ja jak coś pomiędzy sowieckimi staruchami a jednak nowoczesną artylerią. Te Dany to na pewno lepsze działa niż większośc tego czym dysponują Rosjanie na froncie

12 minut temu, Sebastian napisał:

Całe ?

Ake Polska nie jest wyjątkiem. Norwegia przekazałe wszystkie Milany które mieli na stanie. Dania obeciała dostarczyć większość Harpoonów a jedni i drudzy potrzebują ich do obrony wybrzeża. Estonia przekazała tyle sprzetu ,że to stanowi 50% ich budżetu wojskowego . Właściwie to oni ida na całość. 

Holandia tez przekazuje ogrom sprzętu jak na ich możliwości

Realnie to nam obecnie agresje ze strony Rosji nie grozi więc można chwilowo przekazać ten sprzęt bo to wzmacnia Ukrainę a tym samym znacząco osłabia Rosjan. Tego bym się nie czepiał obecnie. Ok jest to potencjalne ryzyko bo oddajemy całość nowoczesej artyelrii ale czy jest  to wielkie ryzyko jesli obecnie mamy sporo sił szybkiego reagowania a Rosja ma zerowy potencjał uderzenia na Polska ( poza nuklearnie no ale akurat KRaby by nam nie pomogły w obronie przed głowicami)

A i bym może dorzucił brytyjskie Brimstony jako nowoczesną artylerie ale one jak na razie tez jeszcze nie były użyte i nie wiem dokłądnie ile ich jest ale 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, Sebastian napisał:

Całe ?

Niemcy testowali wszystkie swoje nowinki jak ME-109, Heinaken 111, He 51, JU-52, Panzerkampfwagen I itp itd , faktem jest że defiladę w Brześciu nad Bugiem odbierali po stronie niemieckiej oraz radzieckiej czołgiści-weterani z tej wojny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, ely3 napisał:

Ake Polska nie jest wyjątkiem. Norwegia przekazałe wszystkie Milany które mieli na stanie. Dania obeciała dostarczyć większość Harpoonów a jedni i drudzy potrzebują ich do obrony wybrzeża. Estonia przekazała tyle sprzetu ,że to stanowi 50% ich budżetu wojskowego . Właściwie to oni ida na całość. 

Jak tak dalej pójdzie to Zachód odda wszystko co ma a ruskie wtedy wjadą na nas swoimi t-34 zdjętymi z pomników. 

Tak na marginesie to miłośnicy sprzętu militarnego z mojej okolicy to muszą mieć ostatnio ostry zawrót głowy kursując między portem a lotniskiem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

24 minuty temu, Koelner napisał:

Niemcy testowali wszystkie swoje nowinki jak ME-109, Heinaken 111, He 51, JU-52, Panzerkampfwagen I itp itd , faktem jest że defiladę w Brześciu nad Bugiem odbierali po stronie niemieckiej oraz radzieckiej czołgiści-weterani z tej wojny.

Doprecyzuję pytanie w takim razie. Czy Niemcy wysłały do Hiszpanii wszystkie posiadane ME-109 ? Wszystkie Heinekeny ? Wszystkie czołgi ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, ely3 napisał:

No ja wiem co ja rozumiem przez tam ale nie wiem co Ty masz na myśli ,że Ukraina ma 18 polskich a 25 ogólnie nowoczesnych AH bo na razie to jeszcze one są na terenie Polski . Ja wiem tylko o 6 Ceasarach w akcji i 5 holenderskich na poligonach więc 11 jest na Ukrainie. Plus ewentualnie 20 czeskich DAN które jednak nie wiem jak traktujesz bo ja jak coś pomiędzy sowieckimi staruchami a jednak nowoczesną artylerią. Te Dany to na pewno lepsze działa niż większośc tego czym dysponują Rosjanie na froncie

Ale wiesz, że są? Jak podali informację o czołgach, to całe 240 sztuk było już za granicą. Kto szkoli na 2000, skoro dotychczas trenują w Niemczech na poligonie?

Kilkukrotnie informowano, że szkolenie 100 artylerzystów zostało zakończone. Jak na mój gust, to najpierw pojadą/pojechały, a po jakimś czasie podadzą, że są. To utrudni ruskim polowanie na konwój.

Pisałem o nowoczesnych AH, do których Dany nie należą.

https://wydarzenia.interia.pl/raporty/raport-ukraina-rosja/aktualnosci/news-media-nowoczesna-bron-z-polski-w-ukrainie,nId,6057443

Tu masz info, że są już na Ukrainie, chociaż moim zdaniem, Polska takich informacji na takim etapie, nie udostępnia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli cokolwiek z uzbrojenia które wysyłamy na Ukrainę, będzie przydatne i dobrze zagospodarowane, to nie mam nic przeciwko aby wysyłać go jeszcze więcej.

TBH, po co się zbroimy? Przeciwko Rosji przecież. Niech te Kraby biją w kacapów na stepach rękami ukraińców. Mi to pasuje

 

@Edit. Pracowałem ostatnio pare dni przy A4, śląsk. Ilość kolumn ze sprzętem wojskowym które dziennie widziałem była ogromna (co ciekawe sporo jeżdziło z wschodu na zachód)

Edytowane przez Qooniu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrym zagadnieniem jest to ze ten ruch na A4 amerykański jest bez papierów przewozowych , samochody często nie maja świateł drogowych przez co średnio podchodzą pod ubezpieczenia komunikacyjne. Ogólnie jak w scenie Psy 1. Ich tam nie ma. A w mediach było sporo informacji ze nie można przez Niemcy puszczać bo przepisy. 

Totalna wolna amerykanka. Dosłownie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.