Skocz do zawartości

wojna na ukrainie


lorak

Rekomendowane odpowiedzi

29 minut temu, ely3 napisał:

Widac ,że Ukraina ma coraz więcej artylerii bo od 3 dni jest sporo filmów pokazujących jak Ukraina kładzie skuteczny ogień na rosyjskie baterie albo zgrupowania. Cały rejon od Iziumu po Rubiżne to obecnie spora siła ukraińskiej artylerii. waidomo ,ze ok 60-70 haubic 155 z ogromna ilościa artylerii wsparta radarami jest na froncie. One w 2minuty sa idealnei wstrzelane w cel. Widać ,że teraz to nie Rosjaie domnują w artylerii a to była ich główna przewaga plus lotnictwo

Zgadzam się, że z takim sprzętem Ukraińcy są w stanie dość szybko zneutralizować rosyjską przewagę w artylerii, szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę sposób wykorzystywania jej przez obie strony w tym konflikcie + kwestię właściwego rozpoznania. Ciekawe czy Amerykanie mają jeszcze w magazynach np. wycofane M198, bo z nich Ukraińcy na pewno też byliby w stanie zrobić użytek, a pula M777 możliwych do przekazania od ręki powoli się pewnie wyczerpuje.

Jeśli chodzi o przewagę Rosjan w powietrzu, to działanie tej formacji jest dla mnie chyba największą zagadką i zaskoczeniem. O ile artyleria jest w stanie efektywnie razić cele w promieniu kilkudziesięciu kilometrów, to właśnie lotnictwo jako jedyne mogło sparaliżować dostawy broni z zachodu, z czym kompletnie sobie nie poradziło i teraz Rosjanie płacą za to bardzo wysoką cenę. Po tych deklaracjach przejęcia pełnej kontroli nad ukraińską przestrzenią powietrzną (i świadomością jak słabi są w powietrzu Ukraińcy) spodziewałem się, że wszelkiej maści kontruderzenia i większe rotacje wojsk ukraińskich będą rozbijane przez rosyjskie lotnictwo szturmowe, a tymczasem poza pojedynczymi przypadkami (m.in. rozbicie kolumny pojazdów na odcinku Chersoń - Mikołajew) nic takiego się nie dzieje. Biorąc pod uwagę to, że akurat operacje w powietrzu Rosjanie mieli okazję sobie w Syrii dość dobrze przetrenować (wiem, że nie ma co porównywać tamtej obrony plot z ukraińską), jest to niebywałe, że przez prawie 3 miesiące trwania wojny, nie są w stanie swojej przewagi w jakikolwiek sposób wykorzystać. Wszyscy zwracają uwagę na kompromitujące filmy z zakopanymi i porzuconymi pojazdami, ale w powietrzu Rosjanie walczą równie pokracznie. Koło standardów wytyczonych przed laty przez Amerykanów to to nawet nie stało :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Reikai napisał:

Charkow to chyba ogromny sukces Ukrainy? Wydawało się, że jest stracony.

Nie do końca sukces bo trzeba powiedzieć ,że Rosjanie zabrali spod Charkowa na początku kwietnia wszystko co miało sens i zostawili tylko 3 -4 dobre pułki i uzupelnili Rosgwardią , służbami tyłowymi,, rozbitymi oddziałami spod Kijowa. Dopóki Ukraina nie miała sama nic ponad obronę terytorialną to się niewiele działo tylko ,ze to byłood dobrych 3 tygodni ryzykowny plan. Bo Ukraina miała całkiem niezłe jednostki w rejonie Chuchuiv-Bazalivka. Wystarczyło ,że przerzucili jednostkę specjalną Kraken plus coś jeszcze specjalnego i nagle rozbili w Ruskiej Łozowej najlepsze rosyjskie BTG. Spod Bazalivki wyslałi jeden pułk Azow który miał spore doświadczenia i nagle sie okazało ,ze tam są jakieś śmieciowe oddziały. No i w tydzień to rozjecali. Teraz jeszcze w miarę dobre BTG stoi pod Kozacką Łopania a reszta to są niedobitki o niskiej wartości i teraz Ukraina idzie jak po swoje. Czyści teren. Wyłapuje maruderów. PRzjemuje kontrole nad terenm

Dla nich kluczowe jest czy zdołają przerzucić sie przez rzeke i zaatakować Wołczańsk bo tam jak na razie są głównie oddziały tyłowe.

Dziwi mnie biernośc 6 armii która tylko raz spróbowała kontratakować czołgami T-90M i się nadziała na dobrze ustawioną obronę.

Chwała Ukrainie ,że wykrozystałą moment i rozbiła słabe jakościowo oddziały.. Ogólnie Ukraina jak na razie mistrzowsko gospodaruje swoimi siłami i umiejętnie tworzy lokalne rpzeciwagi i udanie kontratakuje.

Ale uczciwie trzeba przyznac ,że znacznie wyżej w ostatnich 5 dniach mam rozbicie dwóch kompanii doborowej 90 dywizji Pancernej i zniszczenie dwóch mostów pontonowych pod Bilohorivką niż odbicie ziemii charkowskiej. . Dopóki nie zdobędą Wołczańska dopóty ta ofensywa ma drugorzędne znaczenia dla całości frontu. Oczywiscie dla Charkowa fakt, że od tygodnia przestali być masowo bombardowani od wczoraj wręcz w ogóle ma kolosalne znaczenie. To ze armia ma teraz 30 km do Biełgorodu i 10 km do kluczowyc mostów kolejowych też ma spore znaczenie ale Rosjanie moge teraz słać zaopatrzenie na około przez Kupiańsk

Godzinę temu, Hoolifan napisał:

Jeśli chodzi o przewagę Rosjan w powietrzu, to działanie tej formacji jest dla mnie chyba największą zagadką i zaskoczeniem

Ukraina sprytnie skomasowała swoje S-300 plus to co im przesłała Słowacja własnie na zachodzie by chronić dostawy broni. Świadomie nie mieli wiele tego w okolicach Kijowa i rejonach potencjalnych walk bo wiedzieli ,że ROsjanie zmiotą bazy a na Zachód leci się daleko i skutecznosc nie była tak duża a potem było już coraz trudniej. Bo Ukraina ma np kilka baterii Pancir które im....dostarczyła armia Rosyjska. Trzeba przyznać ,ze Rosja zaraz po USA jest największym dostawcą broni ..  I tu Rosjanie zapomnieli o tym kanale logistycznym. I zapomnieli poprosić Niemców by im uzuepłnili braki spowodowane dostawami czołgów i artylerii dla armii ukraińskiej

Dobra - sarkazm na bok. To ,że Rosjanie nie przerwali dostaw to wynika też ,że ukraińska kolej ma kilka jednostek które po atakach błyskawicznie sie pojawiają i remontują uszkodzone jednostki. Mosty rzadko sa niszczone bo jednak z tak dużej odległości nie da sie precyzyjnie trafić.A bliżej nie podlecą ze względu na duża ilośc S-300 wokół kluczowych miast.

Popatrz jakie spustoszenie zrobiła utrata Moskwy i parasola przeciwpowietrznego, który ona zapewniała.

Oczywiście Rojsa ma nadal sporo Kriżnali choć jeśli oni mają je używać tak jak ostatnio w czasie ataku na Odesse ( o ile w tym centrum handlowym nie miescił się sztab armii ukraińskiej) to już leppiej niech one leżą w magazynie

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Hoolifan napisał:

Po tych deklaracjach przejęcia pełnej kontroli nad ukraińską przestrzenią powietrzną (i świadomością jak słabi są w powietrzu Ukraińcy) spodziewałem się, że wszelkiej maści kontruderzenia i większe rotacje wojsk ukraińskich będą rozbijane przez rosyjskie lotnictwo szturmowe, a tymczasem poza pojedynczymi przypadkami (m.in. rozbicie kolumny pojazdów na odcinku Chersoń - Mikołajew)

Ukraina została zasypana ręcznymi zestawami p-lotniczymi. Muszą operować na wysokościach ponad ich zasięgiem, albo bardzo nisko, to utrudnia zadania szturmowe.

Poza tym wydaje się, że jednak stracili dużą ilość samolotów, nic przy tym nie zyskując i nie mają pomysłu jak to zmienić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, matek napisał:

Nie wiem, czy nie tak samo jak nowy sąsiad szefowej, lub małżeństwo które spotkałem w niedzielę nad rzeką. To nie jest tak, że same babki u nas są, a facetów wywiało. 

u mnie z roboty nie wyjechał nikt z kilkudziesiąciu młodych Ukrsińców, a pisze tylko o jednym dziale, na jednej z dwóch zmian, dodatkowo od pyty jest gości 40+ co nawaleni śmigaja z wędkami w te i wewte

Edytowane przez LeweBiodroSmoka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ruska propaganda jest niesamowita. Jako zdjęcia bohaterów z czasów wojny dali Bonie i Clyde, dzisiaj wkleili zdjęcie jak porządni ludzie spuścili łomot polsko ukraińskim skinhedom i zabrali im flagi. Zdjęcie antify która w sierpniu miala spotkanie w Warszawie że niklotami

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, ely3 napisał:

Dobra - sarkazm na bok. To ,że Rosjanie nie przerwali dostaw to wynika też ,że ukraińska kolej ma kilka jednostek które po atakach błyskawicznie sie pojawiają i remontują uszkodzone jednostki. Mosty rzadko sa niszczone bo jednak z tak dużej odległości nie da sie precyzyjnie trafić.A bliżej nie podlecą ze względu na duża ilośc S-300 wokół kluczowych miast.

Popatrz jakie spustoszenie zrobiła utrata Moskwy i parasola przeciwpowietrznego, który ona zapewniała.

Oczywiście Rojsa ma nadal sporo Kriżnali choć jeśli oni mają je używać tak jak ostatnio w czasie ataku na Odesse ( o ile w tym centrum handlowym nie miescił się sztab armii ukraińskiej) to już leppiej niech one leżą w magazynie

 

Oczywiście rozumiem, że Ukraińcy swoją obronę przeciwlotniczą rozmieścili w taki sposób, żeby Rosjanom zadanie niszczenia infrastruktury i transportów broni jak najbardziej utrudnić, ale wydawało mi się, że przy tak ogromnej flocie powietrznej i dość specyficznym podejściu do życia swoich żołnierzy oraz sprzętu, operacje z wykorzystaniem lotnictwa będą przeprowadzane z dużo większym rozmachem. Wiem, że to nie czasy drugiej wojny światowej i nalotów dywanowych na niemieckie miasta, ale obecna technika nie wymaga zrzucenia ładunku bezpośrednio nad celem :)

Mnie ta bezsilność Rosjan oczywiście cieszy, ale zastanawiam się jakie wnioski zostaną na tej podstawie wyciągnięte, bo kraje Zachodu (w tym i my) pakują się w wielomiliardowe zakupy najnowocześniejszych samolotów, a w czasie trwania wojny na Ukrainie zdążyły się już pojawiać pytania o zasadność zakupu fregat czy tak łatwo niszczonych przez Ukraińców czołgów. Tak jak osobiście jestem daleki od pisania takich rzeczy samemu (biorąc pod uwagę kontekst i okoliczności), tak ciekawi mnie to, że aspekt bezradności/niskiej skuteczności rosyjskiego lotnictwa jest póki co dość rzadko poruszany :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Hoolifan

Rosjanie trzeci dzień z rzędu próbują przekroczyć rzekę w tym samym miejscu i nadziali się na idealnie wstrzeloną arylerię ukraińską.

Rosjanie w tej wojnie działają wg bardzo dziwnej strategii. ICh współdziałanie na linii drony-artyleria. Czy piechota-czołgi lotnictwo to jest jakieś kuriozum

Czołg T-90M stracili po strzale z bliska co oznacza ,że ich atak nie miał osłony powiettzenj a piechota nie zabezpieczała boków

Rosjanie w tej wojnie to kuriozum

1 - na dzień donry poszli na hurra bo w sumie liczyli ,że armia ukraińska im się podda tak jak to było na Krymie. Ich wywiad zawiodł. Poszli na hurra pod Kijowem. Pod Sumami ..

Potem dobre 3 tygodnie zamiast zmenić strategię i taktykę to pchali konwój za konwojem przez terytorium niczyje gdzie Ukraińcy mieli swobodę działania.Rosjanie stracili 3 Borsigoglebsy 3 bo kjtoś pchał radar w konwoju i UIkraina je przejmowała. Nikt nie sprawdził czy Pancir-1 moze jeździć po błocie więc w pierwsze 5 dni stracili 4 takie pojazdy bo utknęły. Nikt nie sprawdził tego na poligonie. Sam fakt ,ze Pancir-1 jechał sobie bez osłony i został porzucony bo Rosjanie nie mieli żadnego pojazdu który by go wyciągnął pokazuje jaka amatorszyczna panowała przez pierwsze 2 tygodnie  walk

2 - Teraz kiedy Rosjanie zacżeli działac normalnie to już Ukraińcy okrzepli i mają mniej więcej te same siły. Rosjanie wciąż wybierają pole walki więc moga generować sobie przewagi ale nie potrafią wykorzystać swojej przewagi czołgowej czy artyleryjskiej bo nadal brak im koordynacji. Mają baze na pólnoc od Iziumu i nie ma ona osłony radarowej.. W ogóle kto ustawia baze i skłąd amunicji w zasięgu artylerii wroga kiedy drony ukrainskie swobodnie penetrują przestrzęń Rosjan. A Rsyjskie Olrany spadają jak ulęgałki

Rosjanie mają przewagę lotniczą na froncie i tam tworzą przewagę ale na daleikim dystansie postawili na niszczenie baz  Mają sukcesy ale linie kolejowe trzeba niszcyć inaczej bardziej precyzyjnie i tu zawiedli ale czemu? Tu brak mi wiedzy czemu tak dziwnie wykorzystują Iskandery, Kriźnale. Może znowu zawiodł wywiad i bombardowali nie te bazy paliwowe które powinni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Hoolifan @P_M @Reikai @Szak

Trafiłem wątek złoto

Poczytajcie

Jeśli ten gościu oczywiście nie ściemnia a wydaje się ,że nie to pokazuje jak ogromną przewage wojskową ma ukrainska armia. Są lepiej przygotowani. skuteczniejsi ... Rosyjska armia przegrywa tę wojnę na szczeblu dowodzenia średniego szczebla

Jeden update. wydawało się, że to 90 dywizja Pancerna straciła 2 kompanie ale po analizie zdjęc wygląda ,że to jednak był 35 samodzielny pułk zmotoryzowany który użył sprzętu od 90 dywizji Pancernej ( 3-4 czołgi miały takie oznaczenia ale reszta miała od 35 samodzielnej)

Oczywiście rosjanie mają też swoje sukcesy. wygląda na to ,ze ostatecznie zdobyli wiekszość Wojewodinki i jakąś wioske wokół Limania ale rzeki nie udało im sie przekroczyć i ryzyko okrązenia rejonu Łyczańsk-Siewierodonieck na razie nie ma. Oczywiście Rosjanie mają wciąż dużo wojska i może uda im sie przekroczyć rzekę ale na razie mieli 3 podejścia i w dwóch przypadkach skończyło się to masakrą..  Na brzegu ukraińskim doliczono się już ok 56-60 pojazdów rosyjskich więc moje pierwotne info o 200 Rosjanach zabitych lub w niewoli może być nawet niedoszacowane. Teraz bym ocenił na 200 do 300

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, ely3 napisał:

@Hoolifan @P_M @Reikai @Szak

Trafiłem wątek złoto

Poczytajcie

Jeśli ten gościu oczywiście nie ściemnia a wydaje się ,że nie to pokazuje jak ogromną przewage wojskową ma ukrainska armia. Są lepiej przygotowani. skuteczniejsi ... Rosyjska armia przegrywa tę wojnę na szczeblu dowodzenia średniego szczebla

Najbardziej optymistycznym aspektem poruszonym w tej nitce wydaje mi się całkiem sprawne koordynowanie działaniami poszczególnych oddziałów i wykorzystywanie ich zgodnie z przeznaczeniem, co w przypadku armii rosyjskiej nie zawsze jest tak oczywiste (pozdro VDV). Nawet jeśli gość koloryzował i trochę ściemnia, to widać tu przynajmniej pewne schematy świadczące o dobrej organizacji, a nie improwizowanym działaniu i tłuczeniu artylerią gdzie popadnie. Precyzyjne uderzenie w nieprzygotowanego wroga, czyli to, co potem świetnie ogląda się na zdjęciach i filmikach :)

O błędach Rosjan szkoda nawet pisać, bo metoda rozpoznania bojem po najkrótszej możliwej drodze do celu, to chyba jedyna, której ufają. Olać zdobycze technologii - nikt lepiej nie sprawdzi czy da się utworzyć przyczółek, niż wystawiona na ogień artylerii kompania dysponująca jedną, wąską przeprawą w postaci mostu pontonowego. Dobrze, że cały ich przemysł wojskowy przez lata tworzył maszyny zdolne do pokonywania przeszkód wodnych kosztem bezpieczeństwa i komfortu żołnierzy. Dzięki temu nie muszą się martwić o przeprawianie się przez wodę jak jacyś amatorzy z Zachodu. A nie, czekaj...

Edytowane przez Hoolifan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://wydarzenia.interia.pl/raporty/raport-ukraina-rosja/aktualnosci/news-lukaszenka-odgraza-sie-polsce-nie-takim-lamalismy-rogi,nId,6019621

Baćka znalazł szufladę, w której ukrywał przed Putinem jaja i będzie Polsce urywał rogi (gdybyśmy chcieli zjednoczyć Puszczę Białowieską, lub zająć bajora z Tatarakiem)

Każda jego wypowiedź, to sentymentalna podróż do socjalistycznej remizy z lat 70-ch.

Edytowane przez starYfaN
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Hoolifan

Ale to pikuś.. Dziś się pojawiło

A co do tej relacji to przede wszystkim chodzi o to jak ukraina wszystko przygotowuje. Jak świetnie ustawili całą zasadzkę. Jak byli przygotowani.. Jak uderzyli wtedy kiedy most już był prawie skończony czyli cżęśc oddziałó mogła przejść ale nie całość a na dodatek prawie cały sprzęt inżynieryjny zaangażowany. Majstersztyk jak dla mnie.

A tu efekt tej akcji

Coraz więcej jest znaków i poszlak ,że Rosjanie wycofują się z tejonu Iziumu bo są zagrożeni odcięciem i przerzucają BTG w rejon Siewierodoniecka. Idą w plan minimum. Zaraz poczytamy pewnie jak Ukraina wyzwalal Bałaklije . wołczańsk. Izium, Zabavne itp A może i Kupiańsk. Rosjanie są w tej złej pozycji strategicznej więc lepiej dla nich będzie skrócić linię obrony

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żaden tam ze mnie militarysta. Po prostu, jak chyba dla większości facetów, takie tematy wydają się ciekawe. Czytam sobie różne newsy, wpisy tutaj na forum (respekt, poważny zastrzyk informacji), a gdy trafię, to filmy dokumentalne o tematyce wojennej. Ale to ostatnie chyba za bardzo mi wsiąkło w mózg (szczególnie przewaga filmów o II wojnie), bo te działania, które dzieją się w Ukrainie, rzucają zupełnie nowe światło na strategię i techniki wojskowe. Albo to ja już jestem tak stary, że za mojego życia tyle się pozmieniało ;)

Wykorzystanie nowych mediów w propagandzie (dobrej, motywującej przez UA i ogłupiającej przez RU).
Ogromna waga rozpoznania, wywiadu, wyciągania wniosków.
Śledzenie ruchu wojsk na podstawie danych z sieci komórkowej... Majstersztyk. 
Ogrom popłacającej "pracy u podstaw", która potem procentuje. Jak choćby to wyżej od ely'ego. Obczajenie odcinka rzeki, wytypowanie wcześniej gdzie mogą być przeprawy i zawczasu przygotowanie namiarów dla rodzajów wojsk. Niby oczywiste, ale RU takich rzeczy chyba nie robi, to ma co ma. Ktoś musi znać wagę takich działań, to był tylko przykład, zawczasu przydzielić ludzi, wykombinować, użyć. 
Artyleria strzelająca pociskami z naprowadzaniem - mindblowing, jak się miało przekonanie, że to uzbrojenie służy tylko orania dużych połaci terenu ;)
Cena uzbrojenia. Też masakra. Jak jeden zwykły pocisk artyleryjski ponoć kosztuje kilkanaście tysięcy (i nawet nie pamiętam czy zł czy dolarów, w obu przypadkach drogo w ch.j).
Przemiana, jaką armia UA przeszła w ciągu 8 lat. Ogromne wsparcie Zachodu jest nieocenione, ale walczą ludzie, taktyka, nastawienie itd. To nadzieja dla nas, jeśli nasze władze stać na ruszenie łbem, wysłuchanie kogoś mądrego i zrobienie dla odmiany jakiejś udanej reformy. Gorzej, jeśli pomyśleć, że tacy Ruscy też mają dużo materiału do przemyśleń i mogą za ileś lat być zupełnie inną siłą - na co, mam nadzieję, sankcje im nie pozwolą.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, ely3 napisał:

nie wiem skąd ludzie mają takie dane ale....

 

Selectivv_Ukrai%C5%84cy-w-Polsce_infogra

To mapa na podstawie ustawień języka ukraińskiego w smartfonach/tel z lat ubiegłych.

W naszym kraju ponad 100 firm wie, ile robisz dziennie kilometrów, gdzie byłeś, ile czasu spędzasz w pracy, domu itp.

 

Wysoko latają, te ruskie wieże czołgowe.

Edytowane przez starYfaN
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.