Skocz do zawartości

Polityka w Polsce


Borys

Rekomendowane odpowiedzi

1 minutę temu, darkonza napisał:

Nie oglądam zadnej telewizji, zdarza się przypadkowo w gosciach lub gdzieś tam gdzieś w meisjcu publicznym gdzie telewizja odpalona. Tylko jesli jest tak jak mówisz to po prostu znaczy ze TVN sieje propagandę inteligentniej. Skoro jednak puszcza materiały o tym jak to uszczelnienia nie było, choć sam jak widze nie masz wątpliwości ze było to jest pranie mózgu takie samo jak to pisowskie, a ze dla niepoznaki puszcza Ci odrobinę w drugą stronę byś się nie zorientował w manipulacji to świadczy tylko o ich większej subtelnosci a nie rzetelnosci

Ja nie uważam TVN za jakąś wybitnie obiektywną, ale na pewno nie da się obronić tezy, że to jest ,,dokładnie to samo co TVP". Przecież takie ,,Wiadomości" nie są w stanie podejść neutralnie nawet do takiej kwestii jak wiek emerytalny. A w takiej sprawie więc wypada w materiale przedstawić stanowiska i argumenty obydwu stron oraz pokazać mapkę z wiekiem emerytalnym w Europie a nie robić propagandę na zasadzie ,,PiS dobre bo obniżyło wiek, PO złe bo podwyższyło i zrównało dla obu płci". Celowo podałem przykład emerytur, bo to jednak nie jest aż tak emocjonujący i dzielący ludzi temat jak np. LGBT, aborcja, uchodźcy czy nawet sądownictwo. Skoro zatem nawet w takiej sprawie TVP nie stać na jakieś minimum rzetelności i obiektywizmu to nie wiem jak można ich porównywać do kogokolwiek.

Cytat

No często stosowany wykręt tylko w takim razie czemu PO mówiło ze pieniedzy nie ma i nie będzie, czemu w 2016 przewidywali katastrofę finansów publicznych spowodowaną 500+? Przecież wiedzieli ze JPK wchodzi i powinni mówić ze będzie kasa na 500+ dzieki temu co oni przygotowali?

Nie wiem, pewnie z politycznej kalkulacji. Zapewne z tych samych względów nie zagłosowali ,,przeciw" gdy doszło do głosowania na 500plus.

W każdym razie zarówno JPK jak i odmrożenie podwyżek dla budżetówki to decyzje rządu Kopacz a nie Szydło. Mimo to do dzisiaj spotykam się ze stwierdzeniami typu ,,za Peło urzędnicy nie dostali podwyżek, przyszedł PiS i od razu dał", ,,to wyłącznie dzięki PiS uszczelniono VAT" itp. Są też teorie, że PO nic nie zrobiło dla rodzin, w ogóle nie liberalizowało prawa i nie przeprowadziło jakichkolwiek zmian w sądownictwie. To tylko pokazuje jak ludzie są łatwo podatni na propagandę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Artlan napisał:

Ja nie uważam TVN za jakąś wybitnie obiektywną, ale na pewno nie da się obronić tezy, że to jest ,,dokładnie to samo co TVP". Przecież takie ,,Wiadomości" nie są w stanie podejść neutralnie nawet do takiej kwestii jak wiek emerytalny. A w takiej sprawie więc wypada w materiale przedstawić stanowiska i argumenty obydwu stron oraz pokazać mapkę z wiekiem emerytalnym w Europie a nie robić propagandę na zasadzie ,,PiS dobre bo obniżyło wiek, PO złe bo podwyższyło i zrównało dla obu płci". Celowo podałem przykład emerytur, bo to jednak nie jest aż tak emocjonujący i dzielący ludzi temat jak np. LGBT, aborcja, uchodźcy czy nawet sądownictwo. Skoro zatem nawet w takiej sprawie TVP nie stać na jakieś minimum rzetelności i obiektywizmu to nie wiem jak można ich porównywać do kogokolwiek.

Mi się zdarzyło kilka dni temu jednym uchem słuchac przez ponad godzinę TVN24, przez dosłownie cały czas mówili o nowym podatku od mediów. Przez ani sekundę nie było stanowiska drugiej strony, w zamian byłem zszokowany tym jak wiele dziwnych i niespodziewanych negatywnych konsekwencji niesie ze sobą ten podatek.

i żeby nie było, gdy zdarzało mi sie gdzies słyszeć TVP to byłem zaskoczony negatywnymi konsekwencjami czegoś tam podobnie.

Na pewno mam małą próbke, ale to co mi się zdarzyło słyszeć a teraz to co teraz quevas o uszczelnieniu cytuje to mnie utwierdza w tym że TVN łże tak samo jak TVP

5 minut temu, Artlan napisał:

Nie wiem, pewnie z politycznej kalkulacji. Zapewne z tych samych względów nie zagłosowali ,,przeciw" gdy doszło do głosowania na 500plus.

Gdyby to miała byc polityczna kalkulacja to od poczatku mówiliby ze program 500+ jest możliwy tylko dzięki ich JPK. Upieranie sie ze pieniedzy nie ma to brak jakiejkolwiek wiary w uszczelnienie o którym PIS mówił na długo zanim przejął władze gdy musiał odpowiadać na to skąd weźmie kasę.

Wychodzi ze PIS wiedział o JPK który podobno PO przygotowywało, a samo PO nic nie wiedziało o tym ze idą wyższe wpływy z budżetu dzięki JPK - to jest bardzo głupie, totalnie sie kupy nie trzyma

 

 

7 minut temu, Koelner napisał:

Tv Republika i Trwam 

No ale jaka oglądalność.... proporcje w propagowaniu róznych wersji wyglądałyby jak 90/10 a teraz to pewnie 60/40 a moze i 50/50 sądząc po wyniku wyborów prezydenckich

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, darkonza napisał:

Mi się zdarzyło kilka dni temu jednym uchem słuchac przez ponad godzinę TVN24, przez dosłownie cały czas mówili o nowym podatku od mediów. Przez ani sekundę nie było stanowiska drugiej strony, w zamian byłem zszokowany tym jak wiele dziwnych i niespodziewanych negatywnych konsekwencji niesie ze sobą ten podatek.

i żeby nie było, gdy zdarzało mi sie gdzies słyszeć TVP to byłem zaskoczony negatywnymi konsekwencjami czegoś tam podobnie.

Na pewno mam małą próbke, ale to co mi się zdarzyło słyszeć a teraz to co teraz quevas o uszczelnieniu cytuje to mnie utwierdza w tym że TVN łże tak samo jak TVP

Chodzi o skalę tego łżenia i manipulacji. Ja rozumiem, że ktoś może być symetrystą np. w kwestii górnictwa, służby zdrowia czy nawet podatków, ale zrównywanie TVN z TVP?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Artlan napisał:

Chodzi o skalę tego łżenia i manipulacji. Ja rozumiem, że ktoś może być symetrystą np. w kwestii górnictwa, służby zdrowia czy nawet podatków, ale zrównywanie TVN z TVP?

No ja się poddaje, bo to moje wrażenie z bardzo małej próbki. Musiałbym pooglądać kilka dni ale jakoś chyba nie dam rady :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, darkonza napisał:

 

 

No ale jaka oglądalność.... proporcje w propagowaniu róznych wersji wyglądałyby jak 90/10 a teraz to pewnie 60/40 a moze i 50/50 sądząc po wyniku wyborów prezydenckich

A to ktoś komuś karze/nakazuje oglądać prywatne stacje ? niech walczą o widza , ja tv republika oglądałem ten program historyczny 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, darkonza napisał:

Zawsze możesz mi kupić, nie musisz nawet pytać. :)

To inaczej. Wpływy do budżetu państwa.

1460x616

 

Ich się nie da sfałszować w odróżnieniu do jakichś raportów bo wpływu musza sie zgadzac z wydatkami później, ktoś kwituje i pobrane pieniadze i wydane i odpowiada za to głową. Do 2015  rosły wolno a później wystrzeliły

Inny wykres, dochody z VAT (za GW)

m23822412,PIS-ZSKALA.jpg

macro_007.png

 

A co do luki, podobno się "odradza":

dudek-wykres-753x.png

Wiesz co to jest jednolity plik kontrolny ? Mniejsza dziura VATowska to w połowie sukces PO i PiS. Chociaż zawsze można spytać czemu tak późno skoro ten fiskalny sukces Portugali zdążyło już do tego czasu skopiować pół Europy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, darkonza napisał:

No ja się poddaje, bo to moje wrażenie z bardzo małej próbki. Musiałbym pooglądać kilka dni ale jakoś chyba nie dam rady :)

Przy mojej niechęci do TVN (jak i innych stacji tv - większość programów to bełkot) to nie raz spotkałem się z krytyką opozycji ze strony dziennikarzy na co w TVP nie ma szans a co do sympatii politycznych to jest prywatna stacja więc linia będzie taka jaką chce właściciel i ma do tego prawo natomiast ubieranie telewizji publicznej w jakąś misję i robienie z niej tuby propagandowej to jakiś żart :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

59 minut temu, darkonza napisał:

Gdyby to miała byc polityczna kalkulacja to od poczatku mówiliby ze program 500+ jest możliwy tylko dzięki ich JPK. Upieranie sie ze pieniedzy nie ma to brak jakiejkolwiek wiary w uszczelnienie o którym PIS mówił na długo zanim przejął władze gdy musiał odpowiadać na to skąd weźmie kasę.

 

Wychodzi ze PIS wiedział o JPK który podobno PO przygotowywało, a samo PO nic nie wiedziało o tym ze idą wyższe wpływy z budżetu dzięki JPK - to jest bardzo głupie, totalnie sie kupy nie trzyma

Tak na logikę to PO powinno więcej mówić o JPK, mniej o uchodźcach a 500plus atakować używając innych argumentów niż ,,nie ma to pieniędzy". Myślę po prostu, że kryzys w partii i brak sensownych liderów utrudniał ułożenie jakiejś spójnej i sensownej strategii.

W każdym razem fakt jest taki, że uszczelnienie VAT nie jest zasługą wyłącznie PiS.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, quevas napisał:

Rusza proces sądowy w sprawie kanibali spod Szczecina : pięciu zjadło jednego.

A ponoć w Polsce PIS ludzie nie głodują.

Ewentualnie ludzina niepostrzeżenie weszła do jadłospisu jako propozycja dla sfatygowanych zafundowanym im dobrostanem, przejedzonych koneserów ?

Serio jestes az tak durny ze na konto PiSu zapisujesz wydarzenia dot procesu za zdarzenie sprzed 20 lat?

Antypisizm to jednak stan umyslu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, Artlan napisał:

Tak na logikę to PO powinno więcej mówić o JPK

Mówią tylko ludzie na forach, szefowie PO nie mówią, dla mnie wydaje się jasne ze nie czują się twórcami tego.

Druga sprawa jest taka ze to JPK to jest prawdopodobnie mała cegiełka. Gdyby JPK decydowało o uszczelnieniu to byłoby tak - VAT "nieszczelny", a później po wprowadzeniu JPK z dnia na dzień - VAT "szczelny". Widzimy jednak że luka spadała przez 3 lata:

dudek-wykres-753x.png

Więc to sa rózne działania na przestrzeni trzech lat, tworzenie róznych narzędzi informatycznych które zwiększały ściągalność, niestety nie wiemy dokładnie jakie to narzędzia bo to "tajemnica kucharza". W 2020 może na skutek zawirowań spowodowanych pandemią, a może na skutek tego że cwaniaki znalazły nowe sposoby na unikanie VAT-u mamy znów wzrost luki. Tym razem swoje narzędzia prawdopodobnie poprawiły złodziejaszki.  To jest ciągłą walka o to kto sprytniejszy a nie ze wprowadzamy JPK i już zawsze bedzie dobrze.

22 godziny temu, Artlan napisał:

 500plus atakować używając innych argumentów niż ,,nie ma to pieniędzy". Myślę po prostu, że kryzys w partii i brak sensownych liderów utrudniał ułożenie jakiejś spójnej i sensownej strategii.

Oni atakowali w ten sposób bo w to szczerze wierzyli. Szczerze uważali ze nie ma pieniedzy na 500+. Ich "głowny ekonomista" widział wielką dziurę budżetową. Nawet jak już wszystko hulało i dziury nie było dalej nie rozumiał co się dzieje.

http://kraj.eserwis.info/kraj/wybory-parlamentarne-2019/uwierzyl-rzoncy-specowi-finansow-platformy-obywatelskiej-w-100-mld-deficyt-i-przegral-zaklad-z-kolega-jest-do-tylu-1-tys-zl-w-wywiadzie-dla-radia-z-profesor-nie-umial-podac-zrodel-60-mld-obietnic-platform.html

 

 

 

 

 

 

 

 

W mojej ocenia w rządzącej koalicji rakiem jest Ziobro, Macierewicz, Gliński i kilku innych, ale Morawiecki i Glapiński robią najlepszą robotę w IIIRP.

Przeciez jak Rostowski przestał być ministrem finansów to nominację na to stanowisko od Tuska dostał Morawiecki. Podobno Tusk bardo lubił Matueszka, ten jednak nie przyjął nominacji bo w czymś się widac nie zgadzali mocno. Może Tusk i reszta czy kto tam naprawde rzadzi nie wierzyli w możliwośc pobudzenia gospodarki na obecne sposoby, a moze co innego. Może gdyby sie wtedy dogadali mielibyśmy 500+ w roku 2014 a dziś rządziła by platforma. Zwolennicy PIS jechali by po Morawieckim ze "bankier i pinokio" a Ci co dziś po nim jadą mówili by jaki jest zajeb...ty.

Ale że Morawiecki przeforsował swoją wizje u Jarka a nie u Tuska to dziś jednak opozycja jedzie po Morawieckim - ot takie polityczne kibolstwo. Jak dobry zawodnik gra dla nas to jest bardzo dobry, ale jak gra dla przeciwnej drużyny to jest do niczego i do tego ch.j

Przeciez mamy faceta ponad podziałami, obiektywnie patrzac to cenił go i Tusk i później Kaczyński.

Moim zdaniem najlepiej by było gdyby po przegranej PIS Morawiecki spróbował założyć własna partię. Sciągnąłby rozsądnych z PIS i moze tych z opozycji którzy tylko udaja zacietrzewienie i są w stanie porzucić kibolstwo.

Edytowane przez darkonza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cały czas mówię, ze Morawiecki się dogada z Gowinem i normalna częścią PiS-u, myślałem, ze dołączy Duda, ale ten zaprzepaścił dobra pozycje wypracowana mu przez Bronka. 
I mała korekta, bo się w większości z postem powyżej zgadzam to nie Morawiecki, a jego ludzie z banku robią zajebista robotę rozsiani po kilku miejscach. By far najlepsze min. Finansów od kuchni (tych teczkowych z pierwszych stron gazet nie wliczam).
Dla całej luki najważniejszy był pakiet paliwowy. Wzrost przychodów Orlenu i Lotosu i ograniczenie szarej strefy.

Ale cóż, organizacja Leszka, choć wielokrotnie zaorana wciąż trzyma się mocno w różnych miejscach :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, polskignom napisał:

 to nie Morawiecki, a jego ludzie z banku robią zajebista robotę rozsiani po kilku miejscach. By far najlepsze min. Finansów od kuchni (tych teczkowych z pierwszych stron gazet nie wliczam).

A to pełna zgoda. Morawiecki to jest "szyld" ludzi którzy za nim stoją. Z przecieków kiedyś wychodziło ze on np. nie był na początku zwolennikiem 500+, nie chciał obniżenia wieku emerytalnego.  Chciałbym wiedziec kto konkretnie więc te plany opracowuje, kiedyś myślałem ze Cezary Mech, ale też nie pasowało. No i to chyba własnie bardziej grupa ludzi niż jedna "szara eminencja".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda tylko, ze wciąż są osoby w rządzie i około, które maja duże wpływy i robią głupoty a’la podatek mediowy czy finansowanie w takim stopniu TVP. Czarnki i Ziobry tego świata to już w ogole totalna polityczna zagłada. I tylko głupota opozycji ich wciąż trzyma wysoko w sondażach. Pozdrawiam Budki, Schetyny i Leszczyny tego świata.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, darkonza napisał:

A to pełna zgoda. Morawiecki to jest "szyld" ludzi którzy za nim stoją. Z przecieków kiedyś wychodziło ze on np. nie był na początku zwolennikiem 500+, nie chciał obniżenia wieku emerytalnego.  Chciałbym wiedziec kto konkretnie więc te plany opracowuje, kiedyś myślałem ze Cezary Mech, ale też nie pasowało. No i to chyba własnie bardziej grupa ludzi niż jedna "szara eminencja".

Obniżenie wieku emerytalnego akurat pozytywne nie jest

16 minut temu, polskignom napisał:

Szkoda tylko, ze wciąż są osoby w rządzie i około, które maja duże wpływy i robią głupoty a’la podatek mediowy czy finansowanie w takim stopniu TVP. Czarnki i Ziobry tego świata to już w ogole totalna polityczna zagłada. I tylko głupota opozycji ich wciąż trzyma wysoko w sondażach. Pozdrawiam Budki, Schetyny i Leszczyny tego świata.

Właśnie nie wiem czemu ich nie wypierniczą, nie są im potrzebni, ba, Ziobro i reszta w moment zrobią mariaż z Konfederacją, co w moment by wybielilo PiS na ich tle

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@darkonza często tak masz, że piszesz pod tezę? 

Godzinę temu, darkonza napisał:

Mówią tylko ludzie na forach, szefowie PO nie mówią, dla mnie wydaje się jasne ze nie czują się twórcami tego.

To chyba każdy Ci powie, że marketing mają beznadziejny. 

Wystarczyłoby spojrzeć w jakich latach prowadzone były prace nad JKP a nie musiałbyś nagle ufać PO 🙂

Godzinę temu, darkonza napisał:

Gdyby JPK decydowało o uszczelnieniu to byłoby tak - VAT "nieszczelny", a później po wprowadzeniu JPK z dnia na dzień - VAT "szczelny". Widzimy jednak że luka spadała przez 3 lata:

Może dlatego, że JKP był wprowadzony od początku stopniowo przez 3 lata właśnie 🙂

I teraz najważniejszy "fakt" w Twojej wypowiedzi:

1 godzinę temu, darkonza napisał:

Więc to sa rózne działania na przestrzeni trzech lat, tworzenie róznych narzędzi informatycznych które zwiększały ściągalność, niestety nie wiemy dokładnie jakie to narzędzia bo to "tajemnica kucharza"

Fakty, nie opinie 🙂

Czyli nic nie wiemy, ale spada, więc dorabiamy sobie do tego jakąś teorię o jakichś tajemniczych, różnych narzędziach informatycznych, które są tak tajemne, że nikt o nich nie wie, znaczy się niektórzy wiedzą, że są, bo jakoś trzeba sobie wytłumaczyć jak dobry jest PiS. 

Coś jest, ale nie wiadomo co.... (bo to tajemnica) 😉

Jak na, podobno, naczelnego obrońcę komunizmu, duża wagę przykładasz do wiary. 

PO nie mówi o JKP, więc to nie Oni, PiS nie mówi o żadnych narzędziach, więc to Oni (bo to tajemnica) 😉

Piękna laurka, chcemy wincej 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, Tecu napisał:

Czyli nic nie wiemy, ale spada, więc dorabiamy sobie do tego jakąś teorię o jakichś tajemniczych, różnych narzędziach informatycznych, które są tak tajemne, że nikt o nich nie wie, znaczy się niektórzy wiedzą, że są, bo jakoś trzeba sobie wytłumaczyć jak dobry jest PiS

Coś tam wiemy:

" Celem niniejszego opracowania jest przedstawienie kluczowych narzędzi technologicznych wdrożonych w Polsce w latach 2015–2019, które odegrały fundamentalną rolę w redukcji luki VAT, co zostało ponownie potwierdzone niedawnym raportem Komisji Europejskiej (KE). Na wstępie zarysowano problematykę luki VAT i jej skali w Polsce wraz z prezentacją klasyfikacji narzędzi IT, które wspierają proces redukcji tej luki. W części głównej artykułu opisano poszczególne narzędzia uszczelniające oraz ich efekty fiskalne. |

https://orka.sejm.gov.pl/WydBAS.nsf/0/DF03B797800920BBC125866C00616168/$file/2.J.Sarnowski_P.Selera.pdf

Nie mogę tylko znaleźć artykułu jak Morawiecki się chwali ze szczegóły wielu tych narzędzi są tajne

 

26 minut temu, Tecu napisał:

Jak na, podobno, naczelnego obrońcę komunizmu, duża wagę przykładasz do wiary.

Odszczekaj :)

p.s. To nie to czego szukałem ale jest coś o tym że pełna wiedza o zwalczaniu oszustw VAT nie jest w pełni normalnie dostępna:

"Poinformował, że polski rząd dzieli się rozwiązaniami dotyczącymi uszczelnienia systemu VAT z innymi krajami. "To wszystko interesuje państwa z całego świata" - mówił Morawiecki. Powiedział, że kilka dni temu spotkał się z premierem Finlandii, który pytał o polski sukces w VAT. "Obiecałem mu przesłać nasze know-how, jak my to robimy. Dzielimy się tym także z innymi państwami UE "

https://www.bankier.pl/wiadomosc/Morawiecki-Wytoczylismy-nowe-armaty-przeciw-przestepcom-VAT-owskim-4209604.html

Edytowane przez darkonza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, darkonza napisał:

Oni atakowali w ten sposób bo w to szczerze wierzyli. Szczerze uważali ze nie ma pieniedzy na 500+. Ich "głowny ekonomista" widział wielką dziurę budżetową. Nawet jak już wszystko hulało i dziury nie było dalej nie rozumiał co się dzieje.

Przecież Morawiecki twierdził podobnie (cytuję jego wypowiedź ze spotkania ze zwolennikami PiS):

Jednym z efektów rządowego programu 500+ był skokowy import używanych samochodów z Niemiec. W dłuższej perspektywie to nam nie zbuduje PKB. Państwu bardziej niż konsumpcja potrzebne są inwestycje i oszczędności. A przypominam, że 500+ jest na kredyt. Zadłużyliśmy się o dodatkowe 20 mld zł, bo chcemy promować dzietność. Jesteśmy we własnym gronie i nie musimy mówić sobie tylko pięknych słów.

Wychowywanie człowieka postsocjalistycznego trochę polegało na znanym haśle „róbta, co chceta” – zadłużajcie się i kupujcie”. Teraz mamy trochę nowsze samochody i telewizory, ale dług ponad 2 bilionów złotych. Będziemy z tego bardzo długo wychodzić. Zastaliśmy bardzo trudną sytuację gospodarczą. Musicie państwo tłumaczyć to naszym zwolennikom.

 

I w sumie to nie wiadomo czy dalej tak nie twierdzi, ale głupio trochę krytykować otwarcie projekt własnego rządu. :) W KO też pewnie nadal jest paru krytyków tego programu, ale wolą się nie wychylać w obawie przed stratami w sondażach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • matek zablokował(a) ten temat
  • Reikai odblokował(a) ten temat

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.