Skocz do zawartości

Polityka w Polsce


Borys

Rekomendowane odpowiedzi

2 godziny temu, Sebastian napisał:

Przecież prąd dopiero zdrożeje. Podwyżki o 7-9 procent zaakceptowano dopiero 20 stycznia. Razem z opłatą mocową daje to 20% podwyżki ceny prądu w tym roku :)

A płacimy za to, że kazano przejąć kopalnie firmom energetycznym. Kopalnie które rynek wycenia na zero złotych. To wszystko w imię obrony 300 tys miejsc pracy w momencie gdy rynek wchłonął 3 mln Ukraińców. 

Skąd info o 3 mln Ukraińców?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, julekstep napisał:

teraz?

na pewno dużo mniej niż rok temu :)

ale w peaku to w skali kraju te 3 mln brzmią wiarygodnie

A zauważyłeś ich u nas w Warszawie mniej? 

W firmie ekipa sprzatacajca w 90% z Ukrainy

W biedrze ok połowa 

A żabce 100% 

Na ulicach słuchał co chwilę Ukraińców 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, josephnba napisał:

A zauważyłeś ich u nas w Warszawie mniej? 

W firmie ekipa sprzatacajca w 90% z Ukrainy

W biedrze ok połowa 

A żabce 100% 

Na ulicach słuchał co chwilę Ukraińców 

 

no rok temu robiąc zakupy w biedrze to czasem miałem wrażenie że jestem na Ukrainie (wśród klientów dominującym językiem był ukraiński), teraz już tak nie mam -> to samo na ulicach

żabki ofc obstawione cały czas (no ale ci pracujący w sklepach nie mieli powodu żeby wyjeżdżać)

Edytowane przez julekstep
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, darkonza napisał:

Widać na wykresie. W styczniu lutym jest najwięcej podwyżek "urzędowych"

Można by jeszcze dodac ze NBP z pełną premedytacją mówi o interwencjach walutowych majacych wpływac na osłabienie złotego czego efektem przecież też będzie inflacja. Oni sie jej zupełnie nie boją i chyba świadomie chca mieć ją dość wysoko.

Chyba poruszacie dwie inne sprawy - założenia NBP a koszyk przeciętnego obywatela :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, polskignom napisał:

Skąd info o 3 mln Ukraińców?

Oficjalnie 1,4 mln a przecież to jest bez tych co są na turystycznych i pracują na czarno. Teraz zimą może jest ich trochę mniej. 

Zresztą to nieistotne. Tak czy siak, nie ma żadnego problemu z zagospodarowaniem górników po zamknięciu kopalń. Jedyny problem to wysokość pensji i wiek emerytalny. Tak czy siak, trzeba to zamykać jak najprędzej, za dużo do tego dopłacamy https://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/ukryty-rachunek-za-wegiel-czyli-pan-placi-i,178,0,2423218.html 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żont nie po to zrobił sobie swego czasu bojówki z górników żeby teraz bezkarnie ich zamknąć. 

To kpina żeby jedna grupa zawodowa, nierentowna, trzymała za mordy cały kraj.

Ale oni na samo wspomnienie jakiś cięć zlatują się do Warszawy jak baby na otwarcie biedronki.

Jak te łyse pały z ONR chcą się na coś przydać, niech wyjdą na górników kiedy znów będą okupowali stolicę 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Sebastian

To nie jest takie proste. Wszędzie na świecie kończyło się to dewastacja społeczną. Musisz pamiętać ,że większość górników jak i większość szwaczek ma specyficzne umiejętności nieprzydatne w innych branżach . Zwłaszcza ,że budowlanka w najbliższych latach tez zalicza doła bo biurowce już stoją puste. mniej jest chętnych na wynajem itd. Z założenia jak powstawała fabryka Opla to miała wchłaniać zwalnianych górników a w praktyce firmy zatrudniały kogoś innego. Do tego dochodzą choroby zawodowe. I trzeba rzeczywiście redukować zatrudnienie i zamykać te najsłabsze kopalnie ale dopłacanie przez jakiś czas jest nieuniknione. Nawet w Niemczech rejony pogórnicze długo dochodziły do siebie a niektóre miasta nadal są biedniejsze niż kiedyś. Oczywiście absurdalne jest inwestowanie w elektrownie węglowe a by to sie opłacało to sprowadzany jest węgiel z Rosji . To jest marnowanie pieniędzy - wydawanie na Ostrołekę , Na Opole. Jaki to ma sens? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, ely3 napisał:

@Sebastian

To nie jest takie proste. Wszędzie na świecie kończyło się to dewastacja społeczną. Musisz pamiętać ,że większość górników jak i większość szwaczek ma specyficzne umiejętności nieprzydatne w innych branżach . Zwłaszcza ,że budowlanka w najbliższych latach tez zalicza doła bo biurowce już stoją puste. mniej jest chętnych na wynajem itd. Z założenia jak powstawała fabryka Opla to miała wchłaniać zwalnianych górników a w praktyce firmy zatrudniały kogoś innego. Do tego dochodzą choroby zawodowe. I trzeba rzeczywiście redukować zatrudnienie i zamykać te najsłabsze kopalnie ale dopłacanie przez jakiś czas jest nieuniknione. Nawet w Niemczech rejony pogórnicze długo dochodziły do siebie a niektóre miasta nadal są biedniejsze niż kiedyś. Oczywiście absurdalne jest inwestowanie w elektrownie węglowe a by to sie opłacało to sprowadzany jest węgiel z Rosji . To jest marnowanie pieniędzy - wydawanie na Ostrołekę , Na Opole. Jaki to ma sens? 

A co mieli powiedzieć rolnicy jak wymyślono kombajn ? Poszli do miasta do fabryk . Górnictwo to patologia , około 80 tys szantażuje każdy rząd .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Koelner napisał:

A co mieli powiedzieć rolnicy jak wymyślono kombajn ? Poszli do miasta do fabryk . Górnictwo to patologia , około 80 tys szantażuje każdy rząd .

Od mechanizacji rolnictwa do zwolnienia nadwyżki minęly lata i nawet jeszcze 15 lat mielismy ukryte bezrobocie na wsiach. To ,że zostawiono samych sobie pracowników PGR, szwaczki czy inne mono przemysłowe miasta to nie oznacza ,że nie mamy się uczyć na własnych błędach. Proces zamykania kopalń został zatrzymany. Teraz jest 80 tys a popatrz ilu górnikó było 20 lat temu. Poza tym są kopalnie rentowne więc to nie jest tak ,że całe 80tys stanowi obciążenie . Problemem jest ,że niektóre kopalnie trzeba zamknać bo są już nieopłacalne ale to czasem jest główny pracodawca w itak biednym mieście więc trzeba to robić z głową by te milardy zamiast na kopalnie nie szły na pomoc społeczną

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, quevas napisał:

"Danielowi Obajtkowi przyznano statuetkę Człowieka Wolności tygodnika "Sieci". Podczas uroczystości prezesowi PKN Orlen lukrowali m.in. Elżbieta Witek, Jacek Sasin czy Piotr Gliński. - Szarża Daniela Obajtka w polskim biznesie, jak ta pod Somosierrą, do której odnosił się Napoleon, budzi podziw - mówił z kolei wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł.

o ja pi****le . ten cytat to jest mistrzostwo.

 

15 minut temu, ely3 napisał:

Od mechanizacji rolnictwa do zwolnienia nadwyżki minęly lata i nawet jeszcze 15 lat mielismy ukryte bezrobocie na wsiach. To ,że zostawiono samych sobie pracowników PGR, szwaczki czy inne mono przemysłowe miasta to nie oznacza ,że nie mamy się uczyć na własnych błędach. Proces zamykania kopalń został zatrzymany. Teraz jest 80 tys a popatrz ilu górnikó było 20 lat temu. Poza tym są kopalnie rentowne więc to nie jest tak ,że całe 80tys stanowi obciążenie . Problemem jest ,że niektóre kopalnie trzeba zamknać bo są już nieopłacalne ale to czasem jest główny pracodawca w itak biednym mieście więc trzeba to robić z głową by te milardy zamiast na kopalnie nie szły na pomoc społeczną

tylko rolnictwo transformowaliśmy przy dużym bezrobociu i brakiem rynku pracy na zachodzie. obecnie tak jak ktoś wspomniał , musieliby wypierać np. Ukraińców gdzie władza miałaby umyte ręce a tak to się ich boi jak każda inna :) brak nam rządzących z jajami :) aż mi się przypomniał Marian Krzaklewski protestujący przeciwko własnemu rządowi :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Koelner napisał:

o ja pi****le . ten cytat to jest mistrzostwo.

Było tego więcej:

Cytat

kiedyś historycy, jeśli to, co zaczęło się w 2015 r. będzie kontynuowane, będą to nazwisko bardzo często wymieniali jako jedno z najważniejszych.

Cytat

Wszyscy nasi laureaci, również tegoroczny, idą pod prąd, są atakowani, czasem wyśmiewani, wyszydzani. Nie jest im łatwo

Cytat

Napoleon Bonaparte mówił, że dla Polaków nie ma rzeczy niemożliwych, jakby znał prezesa Obajtka

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Sebastian napisał:

Oficjalnie 1,4 mln a przecież to jest bez tych co są na turystycznych i pracują na czarno. Teraz zimą może jest ich trochę mniej. 

Zresztą to nieistotne. Tak czy siak, nie ma żadnego problemu z zagospodarowaniem górników po zamknięciu kopalń. Jedyny problem to wysokość pensji i wiek emerytalny. Tak czy siak, trzeba to zamykać jak najprędzej, za dużo do tego dopłacamy https://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/ukryty-rachunek-za-wegiel-czyli-pan-placi-i,178,0,2423218.html 

Oficjalnie jest ~900k, 1,4 mln jest nieoficjalnie mierzonych innymi miernikami. 3 mln Ukraińców to jest raczej liczba, która opuściła Ukraine, a nie wjechała do Polski. Fajnie by było, jakby było ich 3 mln.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, polskignom napisał:

Oficjalnie jest ~900k, 1,4 mln jest nieoficjalnie mierzonych innymi miernikami. 3 mln Ukraińców to jest raczej liczba, która opuściła Ukraine, a nie wjechała do Polski. Fajnie by było, jakby było ich 3 mln.

No ale w Polsce nie masz tylko Ukraińcow. Ja mam u siebie na dwóch wydziałach dwie zmiany w pełni rosyjskojęzyczne i połowa tam to Rosjanie. Dużo Ukraińców, Mołdawian a nawet mam 1 Kazacha

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, ely3 napisał:

No ale w Polsce nie masz tylko Ukraińcow. Ja mam u siebie na dwóch wydziałach dwie zmiany w pełni rosyjskojęzyczne i połowa tam to Rosjanie. Dużo Ukraińców, Mołdawian a nawet mam 1 Kazacha

Zgadzam się, ale dyskusja była specyficznie o Ukraińcach. Dla mnie wyglada na spore przeszacowanie, ale z kolei patrząc na potrzeby rynku pracy byłoby zbawienne. Ukraina już jest państwem upadłym, wiec pewnie następne kilka lat można wyciągnąć trochę ludzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, polskignom napisał:

Zgadzam się, ale dyskusja była specyficznie o Ukraińcach. Dla mnie wyglada na spore przeszacowanie, ale z kolei patrząc na potrzeby rynku pracy byłoby zbawienne. Ukraina już jest państwem upadłym, wiec pewnie następne kilka lat można wyciągnąć trochę ludzi.

Niestety ta kolejna fala to już niestety trochę słaba jakościowo  dlatego lepiej sięgać po Gruzinów bo są pracowici. Tak samo Białorusini. Z Ukraincami mam tak ,że tacy między 35 a 50 są bardzo porządni ale poniżej 25 roku to trzeba ich non stop pilnować. Poza tym coraz większa grupa zapuszcza korzenie w Polsce i już ich raczej trzeba traktować jak miejscowych a nie imigrantów bo oni już do siebie nie wrócą 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • matek zablokował(a) ten temat
  • Reikai odblokował(a) ten temat

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   1 użytkownik

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.