Skocz do zawartości

ATF GOAT WORLDWIDE - głosowanie


BMF

Rekomendowane odpowiedzi

O terminy proszę pytać @Reikai

OPISY

W dniu 15.07.2023 o 16:48, Reikai napisał:

krótkie opisy do północy z środy na czwartek 

GŁOSY: ???

@Braveheart22 @Pablo81 @julekstep @Sylvinho. @Gregorius @DRK @P_M @Qcin_69 @LeweBiodroSmoka @ernie9005 @ignazz @fluber @Reikai @jack

oraz

@Kily @mac @LAF @lorak @ely3 @agresywnychomik @Koelner @RappaR @matek nie wiem kto tam jeszcze komentował coś @rw30 @MarcusCamby o, inni też zapraszam

Niech ktoś sprawdzi, ale powinno być ok. 

Arkusz dla grających: https://docs.google.com/spreadsheets/d/1WrM3790m_UayInqlwA3kPg7hM7aiAARA/edit?usp=drive_link&ouid=106469810346077409630&rtpof=true&sd=true
Arkusz dla niegrających: https://docs.google.com/spreadsheets/d/1fTH_maq7i1IfKXQ953qOSQuxz1jlYUMH/edit?usp=drive_link&ouid=106469810346077409630&rtpof=true&sd=true

Jak pobierzecie, ma to wyglądać tak (nr 1):

Zrzut-ekranu-2023-07-16-o-11-07-31.png

Będę wdzięczny jak poświęcicie kilka minut i zastosujecie się do poniższej instrukcji (żebym mógł z Waszymi głosami zrobić Ctrl-C -> Ctrl-V):

1. Pobieracie arkusz w Excelu.

2. Uzupełniacie pod swoim nickiem każdą kategorię (głosy Bravehearta przykładowe żebyście widzieli, że ma wyjść Wam suma 120), niczego innego nie ruszacie. 

3. Wstawiacie plik na jakiegoś files.fm i wysyłacie mi na PW/odsyłacie na maila (topor.piotr@gmail.com), ja sobie pobieram i dzięki temu w minutę kopiuję Wasze głosy.

Tym razem nie piszcie, że macie chorom curke i nie macie Excela pls. ;] 

ps

Założyłem, że o to chodziło Reikaiowi z arkuszem - a nie, że sam sobie roszczę prawo do 'organizacji' głosowania, ale ostatnio sprawdził się chyba ten sposób i poszło szybciutko z mojej perspektywy. ;] 

Edytowane przez BMF
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, czy nie mam najbardziej historycznego składu ze wszystkich, bo jednak to ATF, także z pewnym niepokojem podchodzę do wyników głosowania… Starałem się krótko, bo i tak nikt nie ma za bardzo czasu czytać

  • nauki ścisłe (matematyczne i przyrodnicze): Isaac Newton (12)

Nie ma się co rozwodzić, raczej Newton vs Einstein to podobny pojedynek co Kopernik vs MCS. Prawo powszechnego ciążenia, zasady dynamiki, rachunek różniczkowy, całeczki, dyspersja światła,

  • pozostałe nauki (humanistyczne, społeczne) + filozofia: Sokrates (45)

W różnych rankingach zawsze w topce: https://filozofuj.eu/filozofowie-wazni-i-bliscy-wedlug-czytelnikow-filozofuj-oglaszamy-liste-zwyciezcow/. https://academicinfluence.com/inflection/study-guides/most-influential-philosophers-study-starter

No i pierwsze zdanie z Wikpedii: Jest on, obok Platona i Arystotelesa, uważany za największego filozofa starożytności. Dlatego wcześniejsza filozofia nazywana jest przedsokratejską.

  • wynalazcy: Aleksander Graham Bell (101)

Zależało mi w tej kategorii na trzech kwestiach. Po pierwsze na ważnym wynalazku, po drugie na „płodności” wynalazczej, a po trzecie na wszechstronności. Bell spełnia wszystkie te kryteria, dzięki wynalezieniu telefonu – jednego z najważniejszych wynalazków, w samej telekomunikacji przypisuje mu się kilkadziesiąt wynalazków, miał też bardzo duże zasługi w rozwoju lotnictwa ( pierwszy lot w historii Kanady to jego zasługa)

  • władcy (królowie, cesarze, dowódcy wojskowi itp.): Katarzyna Wielka (152)

Ryzykowny pick, niemniej uważam, że kobiety w tej kategorii mają znacznie, znacznie trudniej niż mężczyźni i te historycznie wybitne władczynie musiały się wykazać znacznie bardziej niż mężczyźni, którzy osiągnęli tyle samo, za jej panowania Rosja znacząco się poprawiła pod względem dobrobytu, sprowadzenie taniej żywności w postaci ziemniaków, rozwój szkolnictwa ( w tym pierwsze szkoły dla dziewcząt), umiejętne sojusze, znaczne rozszerzenie ziem ( Krym, Polska itd.), w moich oczach najlepsza kobieta w historii władców.

  • polityka/aktywizm: George Washington (96)

Ojciec amerykańskiego narodu, pierwszy prezydent USA, współautor 1 Konstytucji w historii świata, rozpoczął budowę Kapitolu, mądra polityka zabezpieczająca przed wchodzeniem w konflikty zbrojne i pozwalająca na spokojny rozwój młodej demokracji

  • religia: Konstantyn Wielki (124)

Podobno to on wymyślił chrześcijaństwo i sprawił, że Biblia wygląda tak jak wygląda i w ogóle całe chrześcijaństwo to jego zasługa. Ja w to nie wierzę, także bust.

  • sport: Usain Bolt (68)

Najszybszy człowiek w historii, rekordzista świata, dominujący w lekkoatletyce jak nikt inny w historii, 3 razy z rzędu indywidualne złoto olimpijskie na 100 i 200 metrów, 11 złotych medali mistrzostw świata, rekordzista świata na 100, 200 i w sztafecie

  • literatura: Dante Alighieri (157)

Największy pisarz średniowiecza, autor komedii, która później otrzymała tytuł „Boskiej” ze względu na wartość tego dzieła, o jego ponadczasowości niech świadczy fakt, że do tej pory jego dzieło uznawane jest za arcydzieło literatury, a niedawno w Warszawie jego imieniem nazwano jedną z ulic.

  • sztuka (plastyczna - malarstwo, rzeźba itp.): Salvador Dali (180)

Niezwykle popularny i charakterystyczny malarz, dzięki swojemu wąsowi, ale także bardzo charakterystycznym obrazom ( chyba każdy widział sflaczałe zegary). Jeden z najwybitniejszych surrealistów, artysta który nie tylko ładnie malował, ale też potrafił przekazać coś w swoich dziełach, co dla mnie w kategorii sztuka jest bardzo istotne.

  • muzyka: Wolfgang Amadeusz Mozart (17)

Raczej nikomu nie trzeba specjalnie przedstawiać, uznawany za największego geniusza muzycznego i kompozytora wszechczasów. Nawet jeżeli ktoś nie interesuje się muzyką klasyczną i nie zna tytułów, to na pewno zna jego największe dzieła, takie jak Dies Irae, Eine Kleine Nachtmusik, czy jego największe opery: Czarodziejski Flet, Don Giovanni, czy Wesele Figara. W każdej operze na świecie w każdym roku nadal wystawia się jego opery, ponadczasowy geniusz.

  • kino/teatr: Woody Allen (208)

4 Oskary + 20 nominacji do Oskarów w kategoriach reżyseria i scenariusz dają mu miejsce wśród najbardziej nagradzanych reżyserów/autorów scenariuszy ever. Autor wielu arcydzieł z kultowym Annie Hall na czele.

  • podróżnicy/odkrywcy: Neil Armstrong (129)

Pierwszy człowiek na Księżycu, dowódca pierwszej udanej załogowej misji na inną planetę w historii

  • biznes: Jan Medyceusz (213)

Założyciel banku rodzinnego, dzięki któremu jego rodzina na kilkaset lat stała się jedną z najbogatszych w historii, mimo że we Florencji istniały już inne banki, to jednak biznes Jana sprawił, że już jego syn „wykupił” sobie możliwość bycia władcą Florencji, a Medyceusze utrzymywali wiele naszych wyborów w ATF w kategorii sztuka. Według niedawnych badań najbogatsi mieszkańcy Florencji to aktualnie bezpośredni potomkowie Jana Medyceusza i jego rodu, może nie był najbogatszym człowiekiem w historii, ale stworzył biznes, który dominował przez lata. https://natemat.pl/182069,lista-najbogatszych-rodow-florencji-bez-zmian-od-600-lat

  • najładniejsza/najładniejszy: Audrey Hepburn (40)

Audrey Hepburn's 7 beauty secrets | Vogue France

  • antyGOAT (największe kasztany w historii): Kim Ir Sen (185)

Nie ma go na wielu listach, zupełnie nie wiem dlaczego, bo prywatnie uważam go za strasznego skurwiela, który własnym obywatelom zgotował piekło na ziemi na wiele pokoleń. Oficjalnie żyje, tylko śpi, więc trudno stwierdzić, ile można mu przypisać na konto, ale jego rządy według oficjalnych danych odpowiadają za śmierć ponad 3 milionów Koreańczyków, a państwo zostawił w takim stanie, że w ciągu kilku lat po jego zaśnięciu w wyniku tragicznej sytuacji zmarło z głodu kolejne 3 miliony. 6 milionów ofiar na 20 milionowy kraj, to całkiem niezłe ratio.  O jego okrucieństwie krążą legendy głównie dlatego, że Korea to praktycznie zamknięty kraj.

  • wydarzenie historyczne (z podaną datą): Upadek Konstantynopola -> 29.05.1453  (73)

Trochę się szczypałem, bo jednak widziałem, że wszyscy polecieli 21 wiekiem, a data też jest symboliczna, jednak większość źródeł podaje tę datę jako symboliczny koniec średniowiecza, tysiącletniej ery i końca potęgi cesarstwa bizantyjskiego ( które, jasne w 1453 nie było już taką potęgą jak przez większość ery). Niemniej jest to niezwykle historyczna data, szczególnie w kontekście historii całej ludzkości, moim zdaniem się broni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od @RappaRa:

 

Max Planck - człowiek, który całkowicie zrewolucjonizował fizykę. Zanim zajął się nią, fizyka miała opinię dziedziny całkiem poznanej, odradzano mu się zajmowanie nią i wybranie ambitniejszej dziedziny. Jednak on właśnie wykazał błąd tego, odkrył fizykę kwantową i przedefiniował naukę, jeden z najwybitniejszych fizyków w historii
Karl Popper - najważniejszy filozof XX wieku, mój ulubiony filozof, twóca Popperyzmu, autor jednych z najważniejszych książek z dziedziny filozofii
Robert Oppenheimer - twórca bomby atomowej, człowiek, który zmienił obraz świata. Wybuch little boya poszedł tutaj z 4 pickiem w wydarzeniach - ciężko przecenić znaczenie.
Qin Shi Huang - człowiek, który powinien pójść w pierwszej rundzie, serio. Europocentryzm się załączył, a to jest człowiek, który STWORZYŁ CHINY. Jako pierwszy je zjednoczył, narzucił jeden system, wybudował wielki mur, połączył je siecią dróg. Chiny to kraj wielkości Europy z historycznie zawsze ~2-3 krotną jej populacją. Gdyby nie on, Chiny by było podzieone tak jak Europa na różne Francje, Niemcy i inne Włochy. Naprawdę po prostu GOAT praktycznie pod każdym względem.
Kardynał Richelieu - go nie trzeba chyba przedstawiać, pierwszy i najwybitniejszy premier w historii Francji, człowiek, który uczył z tego kraju największą potęgę ówczesnej Europy
Św Piotr - najważniejszy uczeń Jezusa, pierwszy papież największej religii na świecie
Babe Ruth - już o nim pisałem jak miałem go w drafcie sport. Największy sportowiec w historii USA, człowiek od którego powstało słowo w USA, mało co o nim pisać, jak każdy wie
Goethe - aż dziw, że nie poszedł wcześniej to pick tak z top3-5, pisarz wymieniany jednym tchem z Dostojewskim i Shakespeare, ojciec niemieckiej literatury, autor Wertera i Fausta
Fidiasz - najwynitniejszy rzeźbiarz antyku, ponad 2000 później grecka sztuka jest dla nas dalej punktem odniesienia i symbolem wysublimowania i klasy
John Williamson - 5 oskarów, 53 nominacje do oskara, 24 grammy i ogrom innych nagród. Twórca soundtracka do Star Warsów. 
Orson Wells - to chyba był mój największy WTF, ze on nie poszedł. Twórca najwybitniejszego fimu w historii, w którym był jednocześnie jego reżyserem i głównym aktorem. Wybitny scenarzysta, reżyser, aktor, ogromna wszechstronność, myślałem, że to będzie pick w pierwszej rundzie.
Francis Drake - pierwszy kapitan, który opłynął świat dookoła(Magellan zmarł w drodze)
Jacob Fugger - kolejny lol, że nie poszedł najbogatszy Europejczyk i prawdopodobnie także człowiek w historii świata. Jego majątek był warty 2% PKB całego kontynentu, był tak wielki, że zdołał go użyć, by wybrać cesarza. Yoshiaki Tsutsumi, wiecie kto? Najbogatszy człowiek sprzed 30 lat. Tyle znaczą wybory z top10 obecnych najbogatszych za kilkanaście lat. A Fugger 500 lat później dalej jest nauczany w szkołąch.
Brad Pitt - wszyscy byśmy chcieli wyglądać jak on.
Adolf Eichman - to on przeprowadził Holocaust, chyba wystarczy
Bitwa pod Poiters - zatrzymała pochód Arabów, ochroniła Europę przed islamem, pozwoliła na dojście do władzy Karolingów i stworzenia Imperium Karola Wielkiego, co pozwoliło na stworzenie współczesnej Francji, Niemiec i Włoch i całej cywilizacji zachodniej. Też jestem zdziwiony, że to nie poszło w pierwszej rundzie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MÓJ OPIS:

  • nauki ścisłe (matematyczne i przyrodnicze): Mikolaj Kopernik (110)

Jakiś noob. Chyba coś z piernikami. W polskim ATFie przegrał nawet z kobietą

  • pozostałe nauki (humanistyczne, społeczne) + filozofia: Adam Smith (87)

Idol Korwina i Konfederacji. Kapitaluch.

  • wynalazcy: Jan Gutenberg (26)

Haha chińczycy ogarnęli to wcześniej. Aha z ciekawostek to wg historyków to pseudo-odkrycie wyglądało mniej więcej tak:

 

  • władcy (królowie, cesarze, dowódcy wojskowi itp.): Hammurabi (166)

Kodeks Hammurabiego nie był nawet pierwszym Kodeksem Praw w Mezopotamii. A Nabuchodonozor wybudował lepsze budynki i się fajniej nazywał. Potężny bust.

  • polityka/aktywizm: Niccolo Machiavelli (115)

ely3 napisał że to zły pick. Nuff said.

  • religia: Konfucjusz (82)

Hahaha nie ta kategoria (bo przecież religie totalnie nie są 'filozofiami życia'. Totalnie)

  • sport: Diego Maradona (138)

Tom Brady byłby lepszy. Najsłynniejszą bramkę strzelił ręką.

  • literatura: Fiodor Dostojewski (59)

CHWAŁA UKRAINIE. Dodatkowo Dostojewski nie lubił Polaków.

  • sztuka (plastyczna - malarstwo, rzeźba itp.): Francisco Goya (222)

Wg mojego researchu nie ma dokonań w garncarstwie  -> czyli bust.

  • muzyka: Freddie Mercury (143)

AIDS

  • kino/teatr: Moliere (171)

0 Oscarów i nawet żadnej nominacji. Phi

  • podróżnicy/odkrywcy: Krzysztof Kolumb (3)

"Odkrył Amerykę" przez przypadek. Jako jakiś 50000 z kolei (przed nim było m.in kilku wikingów)

  • biznes: Henry Ford (31)

Antysemita i kolega Hitlera

  • najładniejsza/najładniejszy: Salma Hayek (199)

Wg. LAFa średnia, coś w tym może być:

Pin on Önce-şimdi

 

  • antyGOAT (największe kasztany w historii): Leopold II (54)

W sumie to wizjoner i fajny koleżka (tak mówią fajno-europejczycy Belgowie a fajno-europejczycy z defaultu się nie mylą)

  • wydarzenie historyczne (z podaną datą): Deklaracja niepodległości USA -> 04.07.1776 (194)

W skrócie:

 

 

DZIĘKUJĘ I POLECAM SIĘ!

Edytowane przez julekstep
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • nauki ścisłe (matematyczne i przyrodnicze): Michael Faraday (105)

Ma swoje prawo ✅

przyczynił się do Rewolucji Przemysłowej ✅

Ojciec Elektryfikacji ✅

Super fit z Teslą ✅

Chemik i fizyk ✅

  • pozostałe nauki (humanistyczne, społeczne) + filozofia: Michael Foucault (217)

Wybrałbym go tez z #1. Nie ma rzeczy obiektywnych.

 

  • wynalazcy: Nikola Tesla (21)

Wyprzedził swoje czasy o lata świetlne.

Super fit z Faradayem. Tesla to Songoku, Edison to Vegeta.

 

  • władcy (królowie, cesarze, dowódcy wojskowi itp.): Kubilaj-Chan (204)

Mongoł, który czytał książki.

Przeniósł stolice do Pekinu. Dał początek dynastii Yuan.

Inteligentniejsza wersja Czyngis Chana- ale przez to ze nie był tak okrutnym barbarzyńcą nie jest tak popularny w europejskiej historii.

Co istotne, zarówno w IV jak i w VI części Cywilizacji, to on był liderem imperium mongolskiego (a są to dwie najlepsze odsłony gry)

  • polityka/aktywizm: Abraham Lincoln (49)

#1 wśród polityków w USA w powszechnej opinii Amerykanów (bez względu na poglądy polityczne)- zniósł niewolnictwo w USA, czego pokłosiem jest to, ze możemy oglądać NBA

  • religia: Siddhartha Gautama 'Budda' (36)

Istniał ✅

  • sport: Wayne Gretzky (189)

BMF go wybrał z 2 jako Fluber w ATF Sportowiec. Do opisu odsyłam tamże.

  • literatura: Franz Kafka (133)

Ścisła topka. Bez różnicy czy Angole czy Francuzi, wszyscy maja Franza wysoko w swoich rankingach. Gdyby on odpowiadał za Proces w Filadelfii, to Embiid miałby już kilka pierścieni. 

  • sztuka (plastyczna - malarstwo, rzeźba itp.): Rafael Santi (176)

Żółwiem Ninja nie zostaje się o tak o. Bóg sztuki- urodził się i zmarł w Wielki Piątek. Jeśli Bóg istnieje, to Rafael z #1 powinien iść (jak głosujecie na Jesusa z #1 a na Rafaela nie- to jestescie hipokrytami)

  • muzyka: Michael Jackson (77)

Absolutny GOAT muzyki pop. 

śpiew ✅

kompozycje ✅

taniec ✅

ponadczasowe hity ✅

oryginalność ✅

super fit z Waltem Disneyem (Disneyland-Neverland) ✅

Biały ✅

Czarny ✅

sukcesy w zespole ✅

sukcesy solo ✅

  • kino/teatr: Walt Disney (64)

Synonim bajki. Człowiek którego bajki ogląda się do dzisiaj , w przeciwieństwie do innych produkcji z tamtych lat (czy nawet późniejszych westernów czy kina japońskiego).

Jego impact na kreskówkę był niepodważalny, jak się przebudzi ze snu, to zje, przetrawi i wysra Pixara jeszcze w tym wieku)

  • podróżnicy/odkrywcy: David Livingstone (148)

Uwielbiam ten pick- odsyłam do Podcastu Historycznego na spotify. 

Odkrył w c*** rzeczy w Afryce, w tym jeden z 7 naturalnych cudów świata, czyli Wodospady Wiktorii.

  • biznes: Mayer Amschel Rothschild (161)

Głowa najbogatszej rodziny świata. Ojciec finansow międzynarodowych. 

  • najładniejsza/najładniejszy: Monika Bellucci (92)

Sorry, ale jak Monica skończy za jakaś Alba to widocznie ładnie wam mózgi wypralo. Połączenie sexapillu i klasy. Idealnie symetryczna, naturalna, z kobiecymi walorami. Nie jednosezonową gwiazdka, ale Kobieta, która nie może się nie podobać. 

  • antyGOAT (największe kasztany w historii): Timur Chromy (120)

Skurwiel jakich mało, więcej już napisał o nim Ely, ale tak jak zwykle ponosi go fantazja, tak w przypadku Tumura ma racje- Rzeznik, którego metody daleko wykraczały poza ramy epoki. Trzech Timurow, a populacja świata zmniejszyłaby się o polowe.

  • wydarzenie historyczne (z podaną datą): Wybuch II Wojny Światowej -> 01.09.1939  (8) 
  •  
  • Największa wojna w historii, której konsekwencje odczuwamy do dzisiaj. To jak ważna to data niech świadczy choćby to, ze poza data rozpoczęcia tej wojny, w tym zestawieniu znalazły się jeszcze 2 inne highlighty z wojny ( a może i więcej, bo nie śledziłem dokładnie innych wydarzeń)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z uwagi na to, że Stalin uprzykrzył życie wielu ludziom, dlatego Was też uraczę jego przydługawym opisem, abyście go,, znielubili". Pozostałe wybory bedą już przedstawione krótko, łatwo i przyjemnie. 

Józef Stalin - antyGOAT bo:

- wybitne longevity (ponad 30 lat u steru)

- impact truly WORLDWIDE, w żaden sposób lokalny

- kosmiczne stats liczone bez żadnych wątpliwości w dziesiątkach milionów ofiar

- geniusz zła, przez to dużo groźniejszy i skuteczniejszy od zwykłych psychopatów. 

Zacznę od końca. Ewidentnie jest współodpowiedzialny za wywołanie DWŚ, choć jego pogrobowiec Putin i rosyjska nauka historyczna robi z niego niewinnego baranka. Z kolei w propagandzie krajów zachodnich głównym winowajcą jest oczywiście berliński konkurent, który wybrał sobie złą grupę narodowościową za głównego wroga. 

Fakty są takie. Latem 1939 obaj  działali wspólnie i w porozumieniu. Obaj ponoszą solidarną odpowiedzialność za wybuch DWŚ. Ale gdyby sąd był wnikliwy i sprawiedliwy to orzekłby, że tylko Stalin wiedział co czyni. STALIN CHCIAŁ GLOBALNEGO KONFLIKTU, A HITLER NAIWNIE WIERZYŁ ŻE WDA SIĘ JEDYNIE W LOKALNY KONFLIKT Z POLSKĄ. Stalin chciał doprowadzić (i doprowadził) do wojny między sobą państw kapitalistycznych, aby, gdy te już wystarczająco wykrwawią się spuscić ze smyczy swoją wyzwolicielską czerwoną armię i zaprowadzić komunistyczny raj na całym kontynencie, a później może i świecie. 

Komunistyczny raj. Stalin był już szychą w wierchuszcze aparatu komunistycznego w czasie puczu bolszewików i wojny domowej w Rosji 1917-1922. Z uwagi, że wtedy jedynie współrządził, a podawana liczba w milionach ofiar jest rozbieżna wśród historyków jedynie zaznaczam że i tu chytry Gruzin dołożył swoje trzy grosze. 

Od śmierci Lenina w 1924 Stalin skupia władzę w swoich rękach. Teraz już wszystko można z czystym sumieniem zapisać na jego konto:

- wymusza kolektywizację w rolnictwie wywołując Wielki Głód 1932-1933, głównie na żyznej Ukrainie (4-6 mln ofiar), w całym ZSRR 7-10 mln. 

- nie szczędzi towarzyszy partyjnych i wojskowych, ale i kompletnie niewinnych w czasie tzw. wielkiej czystki lub szerzej wielkiego terroru. Historycy szacują liczbę ofiar od 1-3 mln rozstrzelanych i zmarłych z wyczerpania w łagrach

- operację narodowościowe (było ich kilkanaście) w tym najbardziej krwawa operacja polska NKWD z lat 1937 - 1938, w której rozstrzelano ponad wg dokumentów NKWD ponad 111 tys Polaków. Tylko tym jednym (drobnym w jego tragicznej skali) pociągnięciem stalinowski aparat terroru przebija Rzeź Wołyńską ze strony UPA. 

- już przed wybuchem DWŚ Stalin może,, poszczycić" się ośmiocyfrową liczbą ofiar. DWŚ, którą wywołał przy pomocy Hitlera przyniesie kolejne 50-60 mln. Ciężko tu wszystko wymieniać. Warto wspomnieć, że zdecydowana większość polskich oficerów w niemieckiej niewoli z września 1939 doczekała końca wojny. Zdecydowana większość polskich oficerowie w sowieckiej niewoli skończyła w dołach śmierci pod Charkowem, Miednoje i Katyniem. 

Niewiele lepsza była sytuacja jeńców niemieckich. Ze 100tys wziętych pod Stalingradem do Vaterland wróciło ok 6 tys. Ogólnie niewoli sowieckiej w DWŚ nie przeżyło 1 mln niemieckich żołnierzy. 

Wyczyny czerwonoarmistow w 1945 w Prusach Wschodnich i na Dolnym Śląsku z niemieckimi cywilami spokojnie można porównać do najdzikszych azjatyckich konkurentów. Co ciekawe, wygląda na to że nie była to zwykła samowolka żołdaków, ale kolejny zbrodniczy plan Stalina. Chodziło mu o to żeby przerażeni brutalnością AC milony niemieckich cywilow same rzuciły się do ucieczki. Po co miałby się męczyć z ich wysiedlaniem? Z kolei już za Odrą gdzie Niemcy mieli już pozostać sądy wojskowe AC i czujne organy NKWD skutecznie ostudziły,, zapał" soldatow i tam do dantejskich scen dochodziło o wiele rzadziej. Po prostu geniusz zła.

 

Maria Curie-Skłodowskia - nauka.  Jedyna osoba uhonorowana Noblem w dwóch różnych naukach przyrodniczych (chemia - rad i polon, fizyka - zjawisko promieniotwórczości). Należy do wąskiego grona pięciu osób, które otrzymały Nagrodę więcej niż raz. Jedyny noblista z Polski w nauce. Duże propsy dla Marii za nadanie nowo odkrytemu pierwiastkowi nazwy Polon na cześć Polski. Pierwsza kobieta profesor na Sorbonie. Ceniona w Polsce i na świecie https://www.sapaviva.com  Ciekawostka 1. Jako jedna z pierwszych kobiet w czasie I WŚ zdała na prawo jazdy, aby móc prowadzić... ciężarówki na których przewoziła aparaty rentgenowskie do badania rannych żołnierzy. Ciekawostka 2. Jej córka, Irene, także została noblistką z chemii. Sumując, jeśli Maria  wygra ten ATF w kategorii nauka, to będzie szczęśliwą posiadaczką dwóch Nobelków i tyluż Ateefków. 

Sun Tzu - inne nauki i filozofia. Trafił tu bo:

- jest twórcą pierwszego podręcznika strategi i taktyki ,, Sztuka wojny"

- jego poglądy są genialne w swojej prostocie

- znakomicie przeszły próbę czasu (już 2500 lat)

- dziś jego wskazówki wykorzystuje się nie tylko w aspekcie militarnym, ale też prakseologii, zarządzaniu przedsiębiorstwem, marketingu, sporcie 

- jest z nim związana fajna przypowieść o konkubinach cesarza 

 

 https://ciekawostkihistoryczne.pl/2022/04/08/dyscyplina-wedlug-sun-tzu/

 

Orville Wright -wynalazcy bo:

- do czasu wynalazku braci Wright przez tysiąclecia ludzkość nie potrafiła wznieść się i sterować maszyną cięższa od powietrza. 

- 17 grudnia 1903 roku dał ludzkości niesamowite przyspieszenie i zarazem,, zmiejszył" Ziemię. Zaledwie dekadę później w PWŚ samolot będzie istotnym czynnikiem walki. Po 40 latach Niemcy na odrzutowych Me-262 będą zestrzeliwywać aliancke bombowce, a w mniej niż 60 lat od wynalazku Wrightów człowiek poleci w kosmos. 

Juliusz Cezar - władcy. Jest tu bo:

- w polityce zewnętrznej podbił Galię. W końcu Rzym zaczął rozrastać się poza basen Morza Śródziemnego. 

- w polityce wewnętrznej osiągnął jedynowładztwo co przy takiej liczbie koterii, frakcji senackich, konsulów, trumwiratów, interesów klanów rodzinnych wydaje się być nie mniejszym sukcesem. 

- koronnym dowodem jest nazwa najwyższej godności  pożądana przez wszelakich władców. Chodzi oczywiście o tytuł cesarski, która wziął nazwę 

Ronald Reagan - polityka. Wybrany bo:

- pasuje do mojego ANTYGOATA. Nie oszukujmy się. To Reagan doprowadził do upadku ZSRR (wyścig zbrojeń, star wars, antykomunizm wysłany z mlekiem matki) a nie nasz lokalny hero.

- rozkręcił gospodarkę USA

- musiał być dobrym prezydentem I kadencji, bo luzakiem wygrał też II kadencję.

- ponoć John Wayne wzorował się na jego aktorstwie. 

Jan Hus - religia.  Trafił tu za to że :

- swoimi poglądami wyprzedził o 100 lat epokę reformacji. Nazywa się go jej prekursorem. 

- krytykował papiestwo za komercję przy sprzedaży odpustów 

- wyniesiony na ołtarze, ale akurat nie przez KK

- spalenie na stosie daje +1000 do prestiżu

LBJ - sport

Na tym forum opis w tym przypadku jest zbędny. 

George Orwell - literatura. Jest tu, bo:

- popularny autor, choć nie należący do tych pomnikowch

- jego sztandarowe dzieła czyli,, Folwark zwierzęcy " oraz,, Rok 1984" znakomicie zniosły próbę czasu, nic nie straciły na  przekazie. Ba. Mam wrażenie, że szczególnie ,, 1984" wręcz coraz bardziej nabiera aktualności w dzisiejszych czasach wszędobylskiej inwigilacji

- mimo (a może właśnie dlatego) że walczył po stronie republiki w Hiszpanii, poznał co to stalinizm i stał się jego krytykiem. Kolejny, który fituje u mnie z antyGOATem Józefem. 

Rembrandt - sztuka. Ma wszystko, aby wygrać swoją kategorię:

- ikoniczne nazwisko 

- mimo sporej,, produkcji " podaż na jego dzieła nie zaspokoiła popytu. Szacuje się że około 300 jego obrazów jest dziś warte w sumie 7,5 mld$. 

- nowatorstwo poprzez wprowadzenie postaci w ruchu i techniki światłocienia 

-,, Nocna straż" która wcale nie jest nocna. 

James Hetfield - muzyka

Metallica. I wszystko jasne. 

Alfred Hitchcock - film

Kto nie doceni Mistrza suspensu za jego 53 filmy, ten niech spodziewa się mar sennych lub wizyty ukochanej teściowej. Już lepiej uznajcie klasę Alfreda Anglika za,, Szał"," Psychozę "," Urzeczoną" czy,, Okno na podwórze". 

Reinhold Meissner - podróżnicy /odkrywcy

To, że jako pierwszy zdobył wszystkie czternaście ośmiotysięczników wie każdy. Ja nie wiedziałem za to, że przeszedł zdobył pieszo biegun południowy (2800 km z buta w 92 dni w arktycznych warunkach - grubo) 

Warren Buffett - biznes

Nic nie spadło mu z nieba. Za młodu pracował w spożywczaku oraz roznosił gazety. Dziś ,, Mędrzec z Omaha" zajmuje stałe miejsce w  TOP 10 na corocznych listach najbogatszych Forbsa z ponad 100 mld$. Byłoby więcej ale 37 mld przekazał różnym fundacjom. 

Pola Raksa - najładniejsza

Zawsze dodatkowy smaczek jak rodaczka w międzynarodowej rywalizacji. Nie mówię żebyście glosowali wbrew sobie, ale jak już będziecie mieli jakiegoś tie- breakera Pola vs któraś tam to wyżej postawcie uroczą zwyciężczynię ATF Polska. 

Rewolucja Francuska 14.07.1789.

Zwana też nie bez przyczyny Wielką. 

- zapoczątkowała tworzenie obecnej sceny politycznej (lewica, prawica, liberałowie, konserwatyści) 

- złamała kark feudalizmowi

- zrównanie (przynajmniej w teorii) wszystkich obywateli. Niektórych zrównywano w specyficzny sposób np Ludwika XVI

- idee rewolucji, takie jak Wolność - Równość - Braterstwo na zawsze wpisały się w świadomość społeczną, stając się podstawami nowoczesnych państw. 

Ciekawostka z gatunku historii alternatywnej. Można zastanawiać się czy gdyby Rewolucja Francuska wybuchła z pięć lat wcześniej to może Rzeczpospolita nie zniknęłaby z mapy. W czasie wojen rewolucyjnych i napoleońskich Austria i Prusy mocno oberwały i mogły nie mieć czasu i sposobności na udział w kolejnych rozbiorach. Nawet zakładając późniejszą klęskę Napoleona, to do kongresu wiedeńskiego zasiedlibysmy być może jako słaby bo słaby, ale jednak podmiot prawa międzynarodowego. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • nauki ścisłe (matematyczne i przyrodnicze): James Maxwell (47)

Umysł wybitnie ścisły. Zajmował się elektrodynamiką, optyką i teorią barw, mechaniką nieba oraz termodynamiką, zwłaszcza kinetyczną teorią gazów. Maxwell uchodzi za największego fizyka XIX wieku i jednego z największych fizyków wszech czasów.

  • pozostałe nauki (humanistyczne, społeczne) + filozofia: Fryderyk Nietzsche (75)

Cytaty:

Ten, który z demonami walczy, winien uważać, by samemu nie stać się jednym z nich. ...

Co nas nie zabije, to nas wzmocni. ...

Nie gniewem, lecz śmiechem się zabija. ...

A ci, którzy tańczyli, zostali uznani za szalonych przez tych, którzy nie słyszeli muzyki. ...

Bóg jest martwy.

  • wynalazcy: Ignacy Łukasiewicz (178)

Polak i rodak, a ponadto farmaceuta i przedsiębiorca, założyciel pierwszej na świecie kopalni ropy naftowej, wynalazca lampy naftowej, pionier przemysłu naftowego w Europie.

  • władcy (królowie, cesarze, dowódcy wojskowi itp.): Attyla (206)

władca Hunów w latach 445–453. Razem ze swoim bratem Bledą stworzył imperium, które sięgało od Danii po Bałkany i od Renu aż do Morza Kaspijskiego

  • polityka/aktywizm: Lenin (94)

Bandyta. A w wolnym czasie także: organizator i przywódca rewolucji październikowej, a następnie pierwszy przywódca Rosji Radzieckiej i ZSRR. Współzałożyciel i lider partii bolszewickiej, czyli ewidentnie polityk i aktywista.

  • religia: Maria z Nazaretu (103)

Matka Jezusa Chrystusa.

  • sport: Tiger Woods (187)

amerykański golfista. Uznawany za jednego z najważniejszych przedstawicieli świata golfa. Najlepiej opłacany sportowiec na świecie z szacowanymi zarobkami 78 mln dolarów za rok 2012 oraz szósty sportowiec w rankingu najlepiej zarabiających sportowców w roku 2014 według magazynu „Forbes”. Nie ma nic wspólnego z Qyntelem Woodsem.

  • literatura: Homer (66)

Do jego dzieł zalicza się eposy: Iliadę i Odyseję. Kłopot w tym, że nie wiadomo, czy istniał.

  • sztuka (plastyczna - malarstwo, rzeźba itp.): Michał Anioł (19)

image.jpeg.e26310b25e21ed3eb758a45a292f927d.jpeg

  • muzyka: Ennio Morricone (150)

Liczę, że będzie stealem w tej kategorii. Niezliczona ilość wspaniałych ścieżek dźwiękowych. Dawno temu na dzikim zachodzie, Cinema Paradiso, Malena, Baaria, Dobry, zły, brzydki, Misja. Kapitalna muzyka.

  • kino/teatr: Federico Fellini (159)

Geniusz kina, inspirator i niedościgniony wzór dla reżyserów amerykańskiej szkoły.

8 i pół

La Dolce Vite

La Strada

Amarcord

Roma

  • podróżnicy/odkrywcy: James Cook (122)
Ile trwa lot na Wyspy Cooka?
 
Ile trwa lot na Wyspy Cooka? Bezpośredni lot z Polski na Wyspy Cooka trwa zwykle 42h 00min, a pokonywana odległość to 16571 km. Najpopularniejsza trasa to Warszawa - Rarotonga, a średni czas lotu to 42h 00min.
  • biznes: John D. Rockefeller (10)

Obecnie uważany za najbogatszego człowieka w historii, który w ciągu całego swojego życia zgromadził majątek o wartości 660 mld dolarów.

  • najładniejsza/najładniejszy: Ingrid Bergman (131)

           Ingrid Bergman recenzje filmów - All Film Reviews  image.jpeg.60077544a567cadd2a3e5d1c4bea5518.jpeg

Cieszę się, że ją wybrałem - Wielka Postać światowego kina. Piękno, elegancja i klasa. Znana przede wszystkim z filmu Casablanca.

  • antyGOAT (największe kasztany w historii): Mao Zedong (38)

Przez wielu historyków jest uznawany za największego zbrodniarza w historii ludzkości, przypisuje mu się odpowiedzialność za śmierć 65 – 70 mln ludzi tylko w czasie pokoju.

  • wydarzenie historyczne (z podaną datą): Rewolucja Październikowa -> 07.11.1917 (215)

Wydarzenie odbijające się echem przez cały XX wiek: koniec I wojny światowej, wojnę domową w Rosji, zamontowanie w Rosji zbrodniczego reżimu komunistycznego, wojnę polsko - bolszewicką, a w dalszej kolejności także II wojnę światową.... No nie da się opowiedzieć historii najnowszej bez rewolucji październikowej.

Pozdrawiam uczestników zabawy.

image.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • wiLQ przypiął/eła ten temat
  • Reikai odpiął/ęła ten temat

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.