Skocz do zawartości

wojna na ukrainie


lorak

Rekomendowane odpowiedzi

Świetna dyskusja o kolorach. Pewnie Francja już od średniowiecza powinna się wstydzić kolorów bo ostatecznie pokrywają się z flaga Rosji. Co tam ze historycznie tam nawet są jakieś tłumaczenia logiczne dla niektórych. Trochę ogłady panowie i zrozumienia historycznego ciut lepiej niż skojarzenia czwartoklasisty 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polski MON wie jak wygląda flaga/sztandar UPA. Trzeba ich spytać. W tweecie napisali wyraźnie, że Błaszczak nie składał kwiatów pod barwami UPA, bo one ,,znajdowały się w sąsiedniej części muru". Na wszelki wypadek usunęli parę zdjęć już w poprawnej fotorelacji.

https://wiadomosci.onet.pl/kraj/burza-wokol-zdjecia-blaszczaka-i-flagi-upa-mon-wyjasnia/z61fc0k

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Szabla napisał:

OK, ale czerwono czarne dla mnie też jednoznacznie kojarzą się z UPA i banderowcami.

Tovie może tak ale Ukraińcy w dużej masie w ogóle tego nie kojarzą z UPA tzn może ci z Zachodu i okolic Lwowa pewnie inaczej na to patrzą. Ale sam bym nie wiedział gdyby nie to ,ze właśnie mój ukochany Start gniezno ma czerwono -czarne barwy i kiedyś przyszedłem do pracy w koszulce klubowej i Ukraińcy mi się pytali czemu nosze ich flage niepodległościową a to byli kolesie głównie z Zaporoża.

Wiec jeśli na filmach z wojny jakiś oddział ma takie barwy to podkreśla walkę o niepodległość Ukrainy a nie bo mu się to kojarzy z UPA. Nie wiem jak to jest na całej Ukrainie

A już nie wspomnę ,ze te batwy wypromowała Polska zakazując w dwuedziestoleciu uzywania żołto niebkieskich flag więc wszystkie organizacje niepodległościowe zaczęły używac tych barw. Wiec powtarzam oni takimi flagami nie promuja UPA zwłaszcza, że UPA miała swoją sybmilikę. Choćby własny trójząb.

@Gregorius @Hoolifan

Tak naprawdę ciekawie to się zaczyna robić wokół Bachmutu

Zakładam ,ze Holendra znacie. Ponieważ on od początku wojny organizuje zbiórki dla bardzo wielu oddziałów to ma kontkaty dosłownie wszedzie. Jeśli on pisze ,że Ukraina intensywnie bombarduje Krasną Horę to coś się musi zacząc dziać

W ogóle to jest to chyba najdziwniejsza sytuacja na froncie. Ukraina ma w zapasie 93 zmechanizowaną która od miesiaca odpoczywa na bliskim zapleczu.  A Rosja na północ od Bachmutu ma 200 dywizję Arktyczną , która jest dość pokiereszowana walkami w Chersoniu i od miesiąca przyjmuje ciosy , Do tego dwie brygady ługańskie 2 bataliony mobikó.

W Soledarze tez oddziały mobików

Na południu jest 72 brygada złożona z ochotników i która straciła już ok 30% stanu . Do tego 4 brygada doniecka z całkowicie nowym sztabem bo stary zginął. 10 pułk czołgów złożony z ochotników ktory ma ok 50% stanu wyjściowego. Tam jest kilka wartościowych oddziałów np 57brygada ale większość to odziały o niskiej wartości bojowej

Tam jest coś co mi umyka. Bo Rosjanie mają spadochronową dywizję i jeden pułk Specnazu w samych Bachmucie ale flanki są pełne niskiej jakości wojska. Jak Ukraina wykona mega silne uderzenie a tam system obronny jest słabo rozbudowany. Jak tam pójdzie silne uderzenie to Rosjanie moga mieć spory problem. Albo tam jest jakiś silny odwód by skontrować Ukrainę. Albo mają sporo artylerii pochowanej po lasach. Nie wiem.. Dla mnie to jest ogromne ryzyko dla Rosjan a widać ,ze Ukraina wychodzi mocno na południe od Klisziwki a na niej się trzyma cały front na południe a teraz powoli dochodza do Krasnej Hory. Jesli padną te dwie wioski to Rosjanie zostanie paniczna ucieczka.

Dla mnie to najdziwniejszy odcinek frontu

Plus nie wiem po jakiego grzyba Ukraina atakuje Tokmak. Bo tam jest obrona głęboka na 50-60 km. Mnóstwo pól minowych . Ich jedyne cięzkie straty to właśnie tam. Zysk niewielki bo właściwie nawet nie doszli do obrzeża Robotyne a to dopiero druga linia wstępnej obrony. Nawet nie główna. .Nie wiem po co się tam próbują przebić. Szanse są minimalne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Koelner napisał:

ogólnie wolę jak giną Ukraińcy niż Polacy 

Jak w Przewodowie zginęli to siedziałeś cichutko i łykałeś tego dnia medialną propagandę która pchała Polaków do wojny z Rosją.

54 minuty temu, ely3 napisał:

To nie wybeiraj się na stadion Stali jak przyjedzie Start Gniezno bo będziesz tylko widział takie kolory. Albo jak przyjedzie Kolejarz Opole

 

Plujesz n a Świątek diopierdalając sie do tak głupich rzeczy jak uroda albo ze ma kolory Ukrainy bo chce wyrazić poparcie dla kraju zaatakowanego przez Putina

 

Ale ja ci cały czas się pytam... Co ona oznacza dla Ukraińców a nie dla Ciebie. Powtarzam to forum nie służy leczenia Twoich kompleksów.

 

Pytam ci się po raz kolejny . gdzie tam jest symbolika UPA? Albo wychwalanie UPA. Bo ogłosiłeś ,że mój wpis promuje ideologię. A jak Cię prosze bys to udowodnił to nie potrafisz tylko dajesz jakieś banały nie na temat

Poproszę Cię jeszcze raz. Gdzie na tamtym video ktoś wychwala UPA, ALbo gdzie jest tam symbol UPA

Bo wg Ciebie to UPA pierwsza wprowadziła te barwy? I wg Ciebie ich flaga wyglądała jak ta na zdjęcie? Czyli wg Ciebie kibice Startu Gniezno promują Bandere bo mają flagi w takich kolorach?

Polaków spytaj dlaczego w społecznym odbiorze swastyka, sierp i młot oraz banderowskie barwy odbierana są tak negatywnie. Mądrość ludowa nie przesiąknięta poprawnością polityczną i ukraińskim oraz rosyjskim trollingiem. Dla Ukraińców czarno-czerwona szmata utożsamiana jest z sotniami UPA - dla nich to wytworzona przez propagandę walka z Sowietami, dla Polaków którzy są gospodarzami we własnym kraju, UPA to okrutne mordy na cywilach i m.in wysłannikach Armii Krajowej.  UPA zabiła 10 tys żołnierzy sowieckich i ponad 100-130 tyś bezbronnych Polaków. Do tego 10-40 tysięcy Żydów i kilkanaście tysięcy samych Ukraińców już po wojnie. Wszystkich oprócz Sowietów w bardzo okrutny sposób. To była ta walka o niepodległość? Nie wchodź w tę głupią narrację ukraińską o tych barwach tysiące lat przez UPA, bo nawet większość Ukraińców w Polsce w to nie wierzy

43 minuty temu, ignazz napisał:

Świetna dyskusja o kolorach. Pewnie Francja już od średniowiecza powinna się wstydzić kolorów bo ostatecznie pokrywają się z flaga Rosji. Co tam ze historycznie tam nawet są jakieś tłumaczenia logiczne dla niektórych. Trochę ogłady panowie i zrozumienia historycznego ciut lepiej niż skojarzenia czwartoklasisty 

Głupie próba z twojej strony. Ciekawe dlaczego Błaszczak i Niedzielski tak bardzo dystansowali się od tej banderowskiej szmaty? :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Szabla napisał:

czerwono czarne

Tak dla ogólnej świadomości czarno-czerwone flagi na świecie kojarzą się jako flagi anarchistów i są w użyciu zdaje się od rewolucji francuskiej. W żadnym wypadku nie są tak jednoznacznym symbolem ja np. swastyka.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To dla Ciebie nie są tak jednoznaczne.  Tak samo jak swastykę, Che Guevare czy hailownaie niektórzy mogą "usprawiedliwiac". A niektórzy potępiać 

"Slava Ukrainie, herojom slava" z tym na ustach szli "walczyc" z polskimi bezbronnymi cywilami (z uzbrojonymi już tak dobrze im nie szło jeśli nie było dysproporcji sil). Czerwono czarne barwy są symbolem ukraińskiego bestialstwa wobec Polaków. Dlatego też barwy w kontekście Ukrainy, i te słowa są niedpowiednie wobec Polaków i Ukraińcy powinni to uszanować, jeśli są nam wdzięczni za pomoc.

Szmata UPA to to samo co szmata ze swastyka czy sierpem i młotem.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, memento1984 napisał:

Chyba nie jest az tak kolorowo, CNN teraz:

 

IMG_1718.jpeg

Wiec nie sa to raczej 3czolgi na krzyz

“Some” gains i “significant” losses w najbardziej pro wojennej stacji

Stracili na pewno troche bradleyow i leopardow, ale już wujek usa ogłosił pakiet z nowymi bradleyami za 350 mln.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, memento1984 napisał:

Chyba nie jest az tak kolorowo, CNN teraz:

Tylko że oni też nie mają żądnej tajemnej wiedzy. To że to nie są 3 czołgi to wiadomo. W sumie już jako minimalne straty (powrotne i bezpowrotne) jest 11 czołgów. Realnie na pewno więcej. Tylko że dalej to są straty jakie mieli Ruscy w dwa dni pod Wulhedarem. to ułamek pomocy jakie dostali w ostatnich miesiącach ,a każda  ofensywa wiąże się z większymi stratami. NIkt nie był mam nadzieje tak głupi że myślał ze takich strat nie bedzie

 

2 godziny temu, DLT_Braddock napisał:

Polaków spytaj dlaczego w społecznym odbiorze swastyka, sierp i młot oraz banderowskie barwy odbierana są tak negatywnie.

Zrób sonde to się zdziwisz. W większości Polacy mają w dupie czarno-czerwone flagi. To ty i grupka oszołomów Twoje pokroju próbuje jakimiś debilizmami cały czas pisać to samo. Ilu was jest tutaj na forum?3 na ile osób się wypowiadających? Społeczeństwo Polskie pokazało kto jest ich wrogiem (ruscy) i to że najwyższy czas wybaczyć ( nie zapomnieć). Musisz mieć straszny ból dupy że od pierwszego dnia wojny tyle prywatnych osób były zaangażowanych w pomoc (czasem aż za bardzo). I o ile dla wielu osób (a w sumie uważam że taką wiedze powinni mieć wszyscy Polacy) to co się zdarzyło na Wołyniu i bestialstwo UPA powinno być pamiętane razem z wiedzą pod jakimi barwami było to robione to dużo czasu już upłyneło. Nie robili tego ludzie żyjący. Zresztą robiła to tylko jakaś cześć i o ile pamięć jest naszym obowiązkiem to zbiorowa wina całego narodu zyjącego w Ukrainie jest debilizmem. Tym bardziej że dla zdecydowanej większości ludzi tam żyjących UPA to ich walka i niepodległość a nie rzeż Wołyńska.

A Ukraina walczy za nas bo tylko jeden kraj w Europie jest agresywny i toczył walkę na wyniszczenie z innymi narodami w imię chorego imperializmy. To ruska swołocz zaatakwała Czeczenie dwa razi , Gruzję i teraz Ukraine. Każdy zabity rusek i każdy stracony przez nich rubel działa na naszą korzyść. Nie mówiąc już o tym że realnie dla nas pomoc wojskowa poza Krabami ,Grotami i Piorunami  było praktycznie bezwartościowa i nieużywalna

Edytowane przez Gregorius
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, Gregorius napisał:

Tylko że oni też nie mają żądnej tajemnej wiedzy. To że to nie są 3 czołgi to wiadomo. W sumie już jako minimalne straty (powrotne i bezpowrotne) jest 11 czołgów. Realnie na pewno więcej. Tylko że dalej to są straty jakie mieli Ruscy w dwa dni pod Wulhedarem. to ułamek pomocy jakie dostali w ostatnich miesiącach ,a każda  ofensywa wiąże się z większymi stratami. NIkt nie był mam nadzieje tak głupi że myślał ze takich strat nie bedzie

 

Zrób sonde to się zdziwisz. W większości Polacy mają w dupie czarno-czerwone flagi. To ty i grupka oszołomów Twoje pokroju próbuje jakimiś debilizmami cały czas pisać to samo. Ilu was jest tutaj na forum?3 na ile osób się wypowiadających? Społeczeństwo Polskie pokazało kto jest ich wrogiem (ruscy) i to że najwyższy czas wybaczyć ( nie zapomnieć). Musisz mieć straszny ból dupy że od pierwszego dnia wojny tyle prywatnych osób były zaangażowanych w pomoc (czasem aż za bardzo). I o ile dla wielu osób (a w sumie uważam że taką wiedze powinni mieć wszyscy Polacy) to co się zdarzyło na Wołyniu i bestialstwo UPA powinno być pamiętane razem z wiedzą pod jakimi barwami było to robione to dużo czasu już upłyneło. Nie robili tego ludzie żyjący. Zresztą robiła to tylko jakaś cześć i o ile pamięć jest naszym obowiązkiem to zbiorowa wina całego narodu zyjącego w Ukrainie jest debilizmem. Tym bardziej że dla zdecydowanej większości ludzi tam żyjących UPA to ich walka i niepodległość a nie rzeż Wołyńska.

A Ukraina walczy za nas bo tylko jeden kraj w Europie jest agresywny i toczył walkę na wyniszczenie z innymi narodami w imię chorego imperializmy. To ruska swołocz zaatakwała Czeczenie dwa razi , Gruzję i teraz Ukraine. Każdy zabity rusek i każdy stracony przez nich rubel działa na naszą korzyść. Nie mówiąc już o tym że realnie dla nas pomoc wojskowa poza Krabami ,Grotami i Piorunami  było praktycznie bezwartościowa i nieużywalna

Mnie też do nich zaliczasz? Szkoda

Można nie znosić symboli oprawców Polakow (m.in. upa), i mimo wszystko trzymać mocno kciuki za Ukraincow (tak, czesto potomkow mordercow) w tej wojnie. Tak po ludzku. Nie dlatego, że ruscy nasz wróg,  czy Ukraina przyjaciel. Tylko dlatego, że cierpią tysiące ludzi. Poprzez stratę zycia, zdrowia, bliskich, mienia, spokoju. Sam pomagałem na początku wojny w zbieraniu i przeładunku darów. Jedno nie kłóciło się z drugim (pamięć o "dokonaniach" UPA i ich symbolach) a poomoc poszkodowanym.

Można to pogodzić mimo wszystko

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naprawdę można kibicować Ukraińcom pod flagami żółto-niebieskimi w ich walce z najeźdźcą i zupełnie niepotrzebne jest do tego szarganie polskiej pamięci. Jeżeli Ukraińcom zwróci się uwagę aby nie stawiali pomników Suuchewyczowi to od tego na froncie nie stanie się im żadna krzywda. 

Ku przestrodze : @ely3 @Gregorius

48 minut temu, Gregorius napisał:

 zdecydowanej większości ludzi tam żyjących UPA to ich walka i niepodległość a nie rzeż Wołyńska.

A Ukraina walczy za nas bo tylko 

Widać dziś skutki akcji "Wisła" 

Ta "niepodległościowa walka" UPA w 95% była skierowana przeciwko bezbronnym cywilom. Prawdziwe gieroje. 

Od dziś stałeś się moim propagandowym ulubieńcem. Slava ci chłopcze. 

Edytowane przez DLT_Braddock
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, DLT_Braddock napisał:

oraz banderowskie barwy odbierana są tak negatywnie

grubo przeceniasz wiedzę ludzi na ten temat. Powiedziałbym ,ze bardzo niewielu kojarzy te kolory z UPA. Ba przyznam się ,ze sam ich nie znałem . Ale skoro jesteś pewien tak szerokiego odbioru tych batw to pewnie masz na to jakiś dowód w postaci badań

A nie kolejny raz próbujesz tu wrzucać właśne doświadczenia i odczucia jako absolutne dla całego kraju

Nie wiem skąd u Ciebie takie poczucie, że to co Ty odczuwasz jest od razu obligatoryjne dla całego kraju. Zacznij pisać po porstu

Ja Deltuś poczułem ,że dostałem w twarz bo nikt poza Tobą tego nie czył

Ja Deltuś czułem ,że w Przeowodowie wpychają mnie w wojnę z Rosją bo praktycznie nikt inny nie czuł ,że idziemy na wojnę z Rosją

tip

 

I powtórze podaj choć jeden dowód ,że tam jest propagowanie ideologii. Bo mam wrażenie ,ze nie kumasz pytania . Choć jedno nawiązanie do UPA w symbolice i słownicstwie

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Szabla napisał:

Mnie też do nich zaliczasz? Szkoda

A gdzie widziałeś swój nick w moim poście. Tak jak napisałeś można sie nie zgadzać (zresztą z Toba nie sądze gdybyśmy sie znali prywatnie żeby na końcu rozmowy nasze zdanie było bardzo rozbieżne)

 

7 godzin temu, Szabla napisał:

(tak, czesto potomkow mordercow)

to akurat pewnie mało prawdopodobne. ale to jest bardzo trudny temat i spłycanie go jak robi to Deltuś jest szkodliwe. Ważne zeby wszystko oceniać uczciwie w pewnym kontekscie historycznym. Co w absolutnie żaden sposób nie usprawiedliwia osób wydających rozkazy i biorących w tym udział. Zresztą jestem w stanie zrozumieć osoby które osobiście nienawidzą Ukrainców (szczególnie jak mieli kogoś bliskiego na Wołyniu) . Natomiast nie rozumiem osób które z tego powodu czują potrzebę narzucania tego innym i prowadzących krucjatę w chamski i brutalny sposób produkując masę kłamst i urojeń w tematach nawet lużno związanych z Ukraina. Tak jak np Deltuś o Swiątek tylko za wpinkę we włosach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Gregorius Pytałes o kontratak. No cóż dziś Ukraian wrzuciła forki z wyzwolonej MAkariwki i tyle z tego rosysjkiego ataku co podobno odbił wioskę. No ćóż- jak byli tam Ukraińcy tak są a wokół cisza więc żadnych walk w okolicy nie ma.

Powtarzam po co by mieli wysadzać tamę skoro niby robili kontratak. Żaden sens zalać tereny , które chce się odbić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, ely3 napisał:

@Gregorius Pytałes o kontratak. No cóż dziś Ukraian wrzuciła forki z wyzwolonej MAkariwki i tyle z tego rosysjkiego ataku co podobno odbił wioskę. No ćóż- jak byli tam Ukraińcy tak są a wokół cisza więc żadnych walk w okolicy nie ma.

Powtarzam po co by mieli wysadzać tamę skoro niby robili kontratak. Żaden sens zalać tereny , które chce się odbić

W sumie dziś już potwierdzone że kontrataki były ( z częściowym sukcesem terenowym) ale makariwki nie zdobyli i bardoz powoli wypływaja filmy/zdjecia strat z odparcia tych kontrataków.  Dodatkowo USA przekaże sprzed w celu odtworzenia sił :) jeśli potwierdzi się ze zachodni sprzet mocno uchronił ludzi i straty były głownie w sprzęcie to super. 

Ogólnie nie chce być na tym etapie optymistą ale coraz wiecej wiadomosci z przeróżnych zródeł że do powstrzymania ataku max 20% zgromadzonych sił ruscy rzucają większość odwodów. Jeśli to prawda to ofensywa na jakiś czas może zostać zatrzymana/odrzucona ale oznacza to również że jest duże prawdopodobieństwo że na którymś etapie obrona pęknie i całą obrona się posypie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, ely3 napisał:

Plus nie wiem po jakiego grzyba Ukraina atakuje Tokmak. Bo tam jest obrona głęboka na 50-60 km. Mnóstwo pól minowych . Ich jedyne cięzkie straty to właśnie tam. Zysk niewielki bo właściwie nawet nie doszli do obrzeża Robotyne a to dopiero druga linia wstępnej obrony. Nawet nie główna. .Nie wiem po co się tam próbują przebić. Szanse są minimalne

Za wcześnie, żeby to właściwie ocenić, ale jeżeli w pierwszym ataku puszczasz przodem Leopardy i Bradleye, które miały być symbolem ofensywy, to z daleka śmierdzi to próbą przekonania przeciwnika do tego, że to właśnie tam musi przerzucić swoje rezerwy. Pamiętam, że pod Chersoniem też robiono podchody na zachodnim sprzęcie, a potem w obwodzie charkowskim na czele natarcia poszły nasze T-72. Oczywiście nie musi tak być, bo zachodni sprzęt gwarantuje przede wszystkim większą przeżywalność załóg, co w przypadku przełamywania linii obrony jest w sumie kluczowe, ale trochę to dziwne, że już na początku puszczono przodem najlepszy sprzęt, jakim Ukraińcy obecnie dysponują. Jakby nie patrzeć, oni główne linie rosyjskich umocnień mają jeszcze przed sobą, więc trochę nie rozumiem po co od razu wprowadzać do walki maszyny, których ukraińska armia nie ma znowu aż tak wiele.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, memento1984 napisał:

rChyba nie jest az tak kolorowo, CNN teraz

Sęk w tym ,ze akurat te straty dotyczą cały czas jednego i tego samego fatalnego ataku.Ukraina próbowała użyć Leopardów i wygląda na to ,że wpakowali się w zasadzkę. Skończyło się to cięzkimi stratami i gdyby każdy ich atak tak się kończył to rzeczywiści byłoby fatalnie. Ale w sumie na pozostałych odcinkach te straty nie są duże bo raptem 2 potwierdzone francuskie AMX. Trochę MAxxPro czy innych pojazdów piechoty . Ale tam już sa skuteczni i zodbywają teren 

Słysałem różne teorie łącznie z tym ,ze Rosjanie użyli swoje systemu Żniwa który wystrzeliwuje sporo min w jednym czasie. Zasypali Ukraińcom drogi odwrotu plus dobrze wstrzelana artyleria. Drony ( Rosjanie stracili tam 5-6 dronów ale i tak im się to opłaciło)

Z punktu widzenia tej brygady stracili swój czołowy batalion a co gorsza nie zrobili nawet przełamania

Z punktu widzenia frontu to wciaż coś ok 7 % całego zachodniego sprzętu i na dodatek Ukraina zrobila swoje na innych odcinkach. Ja nie zakładam ,ze uda się zdobyć tak świetnie umocniony front bez strat. Ale Rosjanie bili głową w mur pod Vuhledarem i kompletnie utracili dwie brygady piechoty morskiej. Jedne pułk Specnazu. trzy inne bataliony piechoty

I po 3 tygodniach walk musieli odda wszystko co zdobyli bo nie mieli kim utrzymać. Ukraina po fatalnym ataku zaczęła atakować gdzie indzie w inny sposób. I złamali front rosysjki pod Wielko Nowoseliwką. Ale dla mnie to oni są wciaz daleko od czegoś co można nazwać sukcesem. W skali mikto to tam gdzie atakują to finalnie sami ozdyskają Wielką Nowoseliwką jako wazny punkt logistyczny bo tam się krzyżuje wiele dróg i sami moga utrudnić Rosjanom komunikację. W skali makro to żaden zysk niestety na razie

3 godziny temu, Hoolifan napisał:

Jakby nie patrzeć, oni główne linie rosyjskich umocnień mają jeszcze przed sobą, więc trochę nie rozumiem po co od razu wprowadzać do walki maszyny, których ukraińska armia nie ma znowu aż tak wiele.

Tam jest ciężko . Pewnie liczyli ,ze jak przełamią to pójdzie domino . Oni chyba atakowali na Polohy gdzie jest ważne zaplecze frontu. Trochę jak Izium 

To nie jest tak ,że Ukraićom na innych odcinkach wszystko poszło idealnie ale widać ,że znaleźli chwilowo sposób na łamanie Rosjan . W ogóle znowu dziś jest mnóstwo dziwnych plotek np całkiem rozsądne źródło Necro Mancer wrzuca trofea zdobyte na żołnierzach rosysjkich . I wg neigo zostało one zdobyte w Nowomajorskie a to jest duża wieś frontowa na wschód od Wielkiej Nowosilki. 

Widać też na filmikach jak Ukraina zdobyta krok po kroku teren na Wschód od Staromlyniwki i od wschodu  mają właściwie otwartą drogę ( to zresztą była przyczyna dlaczego im sie front zaczął sypać ,ze od Nowodoniecka Ukraina uderzyła i przełamała kilka linii i zagroziła odcięciem od wschodu całego ugrupowania. 

Jeszcze jedna rzecz . Otóż Rosjanie w tym rejonie mają jedną mega silna linię oporu na linii Krasna -Polana-Fedorivka ale jak ona pęknie to potem nie mają nic aż do Mariupola . W ogóle Krasna Polana to ważny punkt na trasie Donieck- Melitopol. Jeśli Krasna Polana albo Wołnowacha padnie w czasie tej ofensywy to mogą mówić o sukcesie. Te utracone wioski niczego nie zmieniają w układzie sił. Nawet jeśli zginął szef sztabu 35 armii a sami Rosjanie podają ,że Ukraina zabiła go ( pewnie jak trafili wizytowany niedawno przez Putina kwaterę główną zgrupowania Dniepr do kótego należy właśnie 35 armia)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, ely3 napisał:

Sęk w tym ,ze akurat te straty dotyczą cały czas jednego i tego samego fatalnego ataku.Ukraina próbowała użyć Leopardów i wygląda na to ,że wpakowali się w zasadzkę. Skończyło się to cięzkimi stratami i gdyby każdy ich atak tak się kończył to rzeczywiści byłoby fatalnie. Ale w sumie na pozostałych odcinkach te straty nie są duże bo raptem 2 potwierdzone francuskie AMX. Trochę MAxxPro czy innych pojazdów piechoty . Ale tam już sa skuteczni i zodbywają teren 

Słysałem różne teorie łącznie z tym ,ze Rosjanie użyli swoje systemu Żniwa który wystrzeliwuje sporo min w jednym czasie. Zasypali Ukraińcom drogi odwrotu plus dobrze wstrzelana artyleria. Drony ( Rosjanie stracili tam 5-6 dronów ale i tak im się to opłaciło)

Z punktu widzenia tej brygady stracili swój czołowy batalion a co gorsza nie zrobili nawet przełamania

Z punktu widzenia frontu to wciaż coś ok 7 % całego zachodniego sprzętu i na dodatek Ukraina zrobila swoje na innych odcinkach. Ja nie zakładam ,ze uda się zdobyć tak świetnie umocniony front bez strat. Ale Rosjanie bili głową w mur pod Vuhledarem i kompletnie utracili dwie brygady piechoty morskiej. Jedne pułk Specnazu. trzy inne bataliony piechoty

 

7% sprzetu w 2-3tygodnie? Czy o cos innego chodzilo?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.