Skocz do zawartości

wojna na ukrainie


lorak

Rekomendowane odpowiedzi

29 minut temu, Reikai napisał:

Albo wywiad USA wie o czyms, o czym nie wiemy my i co daje Rosji przewage, stad ta pilna mobilizacja.

Raczej widać ,że od połowy listopada tzn odkąd Rosjanie skrócili linię obrony i wycofali się z chersonia , Ukraina straciła inicjatywę. Od mniej więcej 4 tygodni Ukraina zdobywa jakieś metry a Rosjanie pod Bahmutem i Soledarem jednak robią postępy, Nie sa może duże ale jednak zdobyli kilka wiosek a Ukraina od miesiąca może tylko pod Kremina zrobiła większy postęp.

Rosjanie mają teraz przewagę w ludziach i artylerii. Oczywiście powoli jedni i drudzy zaczynają mieć problem z amunicją bo Rosja ostatnie lata produkowała ok 300 tys pocisków. A tylko w maju tyle wystrzelili. Niemniej Zachód w lisotpadzie dostarczył nowoczesne systemy pplot i skuteczność Rosjan spadła ( np drony są wszystkie strącane a rakiety w rejonach niemieckiego IRIS 100% ale wciąż sa miasta chronione przez stare systemy S-300 i tam jest skuteczność ok 50%)

Ja się spodziewam ,że kolejne ataki będą za pomocą starych rakiet Kh-22 bo tego mają ok 160 sztuk. Produkcja z 22 roku odbywa sie kosztem jakości bo nie mają dostępu do elektroniki. Efekt jest taki, że ostatnie 3-4 ataki jedna czy dwie rakiety zawsze spadały na terytorium Rosji ze względu na wady

Podsumowując - Zachód chce dostarczyć lepszy sprzęt i lepsze pociski by Ukraina mogła złamać rosyjską przewagę ludzką i sprzętową

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, starYfaN napisał:

A o co chodzi, bo nie mam czasu słuchać i nie jestem do końca w temacie?

W skrócie :

- Czołgi K2 może i z półki ale w wersji czysto koreańskiej tzn. ze zbyt słabym pancerzem i miejscem dla załogi. Odrzucony wcześniej przez MON. Zakup z połki jeszcze się jakoś broni ale tylko tyle.

- AHS K9A1 - czysta wersja Koreańska bez automatu ładowania. W niczym nie lepsza ,a pewnie gorsza od Kraba. W fabryce gdzie są montowane kraby mają też być montowane K9 wiec lepiej było by zwiększyć  produkcje Kraba który zbiera rewelacyjne recenzje na Ukrainie. (zakup z półki się broni). Do tego ale to już mocno nie sprawdzone w tym momencie problemu z używaną amunicja. Możliwe że integracja z amunicja 155mm używana u nas nie jest tak bezproblemowa jak się wydawała.

- Obecnie na szybko zamawiane 12 samolotów jest szrotowej jakości. lepiej niż to co mieliśmy (konkurencja żadna)  ale żaden skok jakościowy i przewidywalne problemy w przyszłości. Do tego może przenosić jedynie przestarzałe rakiety powietrze-powietrze. Pozostałe 38 samolotów "powinny" być już lepsze z nowym radarem i możliwościa przenoszenia lepszego uzbrojenia ale o szczegółach MON nabrał wody w usta.

- AW149 - Włoska firma ma problemy z jakością, terminami i zawaliła nam dwa zamówienia u nich. Najlepszy pomysł zamówmy kolejny sprzęt. Gdyby jeszcze to był sprzet z najwyzszej półki ale nie jest.

Przy okazji nie wiem czy nie umknęła Wam wiadomość że duża cześć "przekazanego" sprzętu na Ukrainę tak naprawdę została kupiona przez UE u nas. Polska otrzymała 1.5mld euro za ten sprzęt. I tutaj jednego nie rozumiem. Gdyby te pieniądze poszły na zakup sprzętu żeby zastąpić to co wysłaliśmy to ok. Ale podobno większość zakupów jest na kredyt (np w Korei) wiec nie mam wiedzy ale po ludzku boje się że to pieniądze zostaną przejedzone a kolejne rządy zostaną bez pieniędzy w budżecie musząc spłacać olbrzymie kredyty na te zamówienia. 

3 godziny temu, ely3 napisał:

Raczej widać ,że od połowy listopada tzn odkąd Rosjanie skrócili linię obrony i wycofali się z chersonia , Ukraina straciła inicjatywę. Od mniej więcej 4 tygodni Ukraina zdobywa jakieś metry a Rosjanie pod Bahmutem i Soledarem jednak robią postępy, Nie sa może duże ale jednak zdobyli kilka wiosek a Ukraina od miesiąca może tylko pod Kremina zrobiła większy postęp.

Dokładnie o tym myślałem pisząc o utracie inicjatywy. DO tego powoli ale jednak obrona przy Soledarze zaczyna pękać i pytanie czy dlatego że w innym regionie UA szykuje się też do ataku czy też nacisk jednak przyniósł skutek. Oczywiście biorę pod uwagę z ruscy rzucili wszystko co mogli do ataku i to wszystko im się posypie w ciągu 1-2 tygodnia. A na to czeka UA z przeprowadzeniem kontrataku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Gregorius napisał:

W skrócie :

- Czołgi K2 może i z półki ale w wersji czysto koreańskiej tzn. ze zbyt słabym pancerzem i miejscem dla załogi. Odrzucony wcześniej przez MON. Zakup z połki jeszcze się jakoś broni ale tylko tyle.

To było wiadomo od początku, że dostajemy wersje ze słabszym pancerzem bocznym (czy może raczej, bez wzmocnienia pancerza bocznego). To dalej kapitalny czołg, który dodatkowo strzela amunicją programowalną kupioną do Abramsów.

6 minut temu, Gregorius napisał:

- AHS K9A1 - czysta wersja Koreańska bez automatu ładowania. W niczym nie lepsza ,a pewnie gorsza od Kraba. W fabryce gdzie są montowane kraby mają też być montowane K9 wiec lepiej było by zwiększyć  produkcje Kraba który zbiera rewelacyjne recenzje na Ukrainie. (zakup z półki się broni). Do tego ale to już mocno nie sprawdzone w tym momencie problemu z używaną amunicja. Możliwe że integracja z amunicja 155mm używana u nas nie jest tak bezproblemowa jak się wydawała.

To też było wiadomo. Z Krabami jest ten problem, że podwozie mają identyczne z AHS em, wieża przestała być produkowana przez Brytyjczyków, a lufy kupowaliśmy już w anglii, francji, niemczech i gdzieś jeszcze. My składamy kraba, nie produkujemy. Jest problem z częściami do składaka i tyle.

9 minut temu, Gregorius napisał:

 

- Obecnie na szybko zamawiane 12 samolotów jest szrotowej jakości. lepiej niż to co mieliśmy (konkurencja żadna)  ale żaden skok jakościowy i przewidywalne problemy w przyszłości. Do tego może przenosić jedynie przestarzałe rakiety powietrze-powietrze. Pozostałe 38 samolotów "powinny" być już lepsze z nowym radarem i możliwościa przenoszenia lepszego uzbrojenia ale o szczegółach MON nabrał wody w usta.

To nie jest szrotowa jakość, tylko inny segment samolotu. Dodatkowo zostały opracowane przez firmę która produkuje F16 i jest prawie identyczny w prowadzeniu i tani w eksploatacji. O wersjach już pisałem. Tutaj się nic nie zmieniło. Moim zdaniem to akurat bardzo dobry zakup, chociaż wątpię, abyśmy sami na to wpadli. Raczej pomysł/podpowiedź z USA.

Bojowe wozy piechoty, to też inny segment niż nasze. A naszych nie jesteśmy w stanie wyprodukować tyle ile potrzebujemy. 

Więc ogólnie zdania nie zmieniłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 24.10.2022 o 17:27, starYfaN napisał:

To bardzo nowoczesny czołg z całą gamą naprawdę dobrych, czasem rewolucyjnych rozwiązań. Jedyny minus to pancerz boczny. I tutaj nie wiadomo, bo specyfikacja docelowych czołgów ma masę większą o ok ~5t i dodatkową parę kół. Czołg jest kompatybilny z amerykańską amunicją programowalną. Prezentowane były też dodatkowe moduły pancerza bocznego. To też jedyny czołg, który może być przez nas produkowany. Nie narzekałbym na tę możliwość, bo k2pl może być czołgiem o największym potencjale (oczywiście dla nas).

ty pisałeś o większej masie i dodatkowej parze kół. Jak wiadomo dostajemy 1:1 to co używa Korea. 

W dniu 24.10.2022 o 17:27, starYfaN napisał:

To o czym raczej nie wiesz, to fakt, że koreańce mają gotowa wersję z bezobsługową wieżą i jest szansa na wdrożenie tego projektu. Po drugie mają wersję z lufą 58 kalibrów i zasięgiem 70 km i jest szansa na wdrożenie tego projektu. To tyle

Poza tym że tej wersji nie mieli. Ale to szczegół. znowu dostajemy goła wersje k9.

W dniu 24.10.2022 o 17:27, starYfaN napisał:

Nie było możliwości zamówienia F16 i 35. Ale nie o to chodzi. To samolot z tej samej rodziny co w/w o mniejszych możliwościach.

F35 jest zajebiście drogi w użytkowaniu. F16 też nie są tanie. Zapewne piszesz o wersji FA-50 block 10, które będą szybko. Docelowo wszystkie będą w wersji blok 20. Jest to po prostu o wiele mniejszy lekki samolot wsparcia frontowego, z innego segmentu z inną zadaniowością i inną ceną. Każdy samolot i silnik ma określoną liczbę godzin lotu (potem remont). Nie zawsze potrzebujesz poderwać F-35, tak jak nie siedzisz w domu w garniturze i lakierkach. To zastępstwo dla migów i su, tani w użytkowaniu, obsłudze.

A block 20 ma już naprawdę solidne zdolności bojowe. W swojej klasie jest bardzo dobry.

Była możliwość kupienia używanych f16 ultra tanio w tamtym momencie.  nic nie wiadomo o upgrade pierwszej 12 do block 20. Ale bardziej mnie interesuje coś innego, Wskaż proszę jeden artykuł nie związany z Polskim MON piszący ze te samoloty są "czołówka" w swojej klasie. 

8 minut temu, starYfaN napisał:

Z Krabami jest ten problem, że podwozie mają identyczne z AHS em, wieża przestała być produkowana przez Brytyjczyków, a lufy kupowaliśmy już w anglii, francji, niemczech i gdzieś jeszcze. My składamy kraba, nie produkujemy. Jest problem z częściami do składaka i tyle.

O problemach nie wie co prawda Huta która je produkuje bo deklarowała że może zwiększyć moce produkcyjne.

I o ile się nie mylę zwiększy równolegle produkując równolegle Kraby i k9. Ale to musiałbym sprawdzić. Nie jestem pewien. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Gregorius napisał:

ty pisałeś o większej masie i dodatkowej parze kół. Jak wiadomo dostajemy 1:1 to co używa Korea. 

Przecież większa masa i dodatkowa para kół nie leży w Korei na półce, to dość logiczne. A dodatkowy pancerz, to pancerz reaktywny lub prętowy, który jest montowany na to co kupiłeś.

5 minut temu, Gregorius napisał:

Poza tym że tej wersji nie mieli. Ale to szczegół. znowu dostajemy goła wersje k9.

Nie wiem po co ta manipulacja, bo dłuższa lufa i automat ładowania, jest wersją rozwojową, którą będziemy mieli szansę wdrożyć. Nie ma i nie było ich na sprzedaż.

6 minut temu, Gregorius napisał:

Była możliwość kupienia używanych f16 ultra tanio w tamtym momencie.  nic nie wiadomo o upgrade pierwszej 12 do block 20. Ale bardziej mnie interesuje coś innego, Wskaż proszę jeden artykuł nie związany z Polskim MON piszący ze te samoloty są "czołówka" w swojej klasie. 

Gdzie była ta możliwość? Pomijając to, pilotów do F16 i 35 musisz wyszkolić. Koreańczyk to tani ideał bo jest w środku najbardziej kompatybilny, dużo tańszy w eksploatacji i stanowi wartość bojową. Pierwsza 12, nie będzie na cito w wersji block 20, to też było wiadomo.

Nie zawsze potrzebujesz armaty, aby upolować zająca. 

12 minut temu, Gregorius napisał:

O problemach nie wie co prawda Huta która je produkuje bo deklarowała że może zwiększyć moce produkcyjne.

I dlatego 4x zmieniała dostawcę lufy?

Może zwiększyć moce do składania, jak dostanie więcej klocków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, starYfaN napisał:

Przecież większa masa i dodatkowa para kół nie leży w Korei na półce, to dość logiczne. A dodatkowy pancerz, to pancerz reaktywny lub prętowy, który jest montowany na to co kupiłeś.

Faktycznie ktoś manipuluje ale nie czuję żebym to był ja. Pisałeś wtedy w innym duchu i tak to logiczny że dostaniemy bez tego. I ja też wtedy oceniałem gołe wersje czyli takie jak do nas trafia. Za to ty zachwalałeś wersje które nie pojawiły się (poza samolotami) na żadnej umowie i pozostają jak na razie w sferze mrzonek. Pomijając szczegóły jak "gotowość" wieży automatycznej. Tylko problem jest w tym że to co dostajemy jest średnie (czołgi) na naszym terenie, dobre (AHS ale nie lepsze a prawdopodobnie gorsze od tego co mamy Krab), słabe samoloty i w zasadzie większość ekspertów tak uważa. Jeśli uważasz inaczej co do samolotów z chęcią zmienię zdanie. czekam na jakieś źródło. Co do manipulacji to 

 

11 minut temu, starYfaN napisał:

Pomijając to, pilotów do F16 i 35 musisz wyszkolić. Koreańczyk to tani ideał bo jest w środku najbardziej kompatybilny, dużo tańszy w eksploatacji i stanowi wartość bojową.

rozumiem że do latania na FA-50 nie trzeba szkolić. Najbardziej kompatybilny z czym? bo z uzbrojeniem to nie bardzo. jest tańszy w eksploatacji bo to bardziej samolot szkoleniowy i gdyby w takiej roli został zakupiony (12 sztuk) to oceniałbym ją pozytywnie. Do tego jaką wartość bojową? Bo te 12 sztuk nie posiadają dużej.

o F16 poszukam. ale jak mowie tego jednego nie jestem pewien, 

Edit znalazłem :

The Norwegian Defence Materiel Agency (NDMA) and Romania have signed a contract for the sale of 32 F-16 fighter jets to the latter's air force. Announced by The Norwegian Government, the contract was finalised on 4 November and has an estimated value of $387m

Edytowane przez Gregorius
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, Gregorius napisał:

Faktycznie ktoś manipuluje ale nie czuję żebym to był ja. Pisałeś wtedy w innym duchu i tak to logiczny że dostaniemy bez tego. I ja też wtedy oceniałem gołe wersje czyli takie jak do nas trafia. Za to ty zachwalałeś wersje które nie pojawiły się (poza samolotami) na żadnej umowie i pozostają jak na razie w sferze mrzonek. Pomijając szczegóły jak "gotowość" wieży automatycznej. Tylko problem jest w tym że to co dostajemy jest średnie (czołgi) na naszym terenie, dobre (AHS ale nie lepsze a prawdopodobnie gorsze od tego co mamy Krab), słabe samoloty i w zasadzie większość ekspertów tak uważa. Jeśli uważasz inaczej co do samolotów z chęcią zmienię zdanie. czekam na jakieś źródło. Co do manipulacji to 

W jakim innym duchu? Korea dysponuje AHSem z dłuższą lufą i automatem (w wersji rozwojowej) i pisałem, że będzie możliwość wdrożenia przy produkcji w Polsce. Tu się nic nie zmieniło.

Zamiast składać, będziesz miał możliwość produkcji w zasadzie identycznego produktu. 

25 minut temu, Gregorius napisał:

rozumiem że do latania na FA-50 nie trzeba szkolić. Najbardziej kompatybilny z czym? bo z uzbrojeniem to nie bardzo. jest tańszy w eksploatacji bo to bardziej samolot szkoleniowy i gdyby w takiej roli został zakupiony (12 sztuk) to oceniałbym ją pozytywnie. Do tego jaką wartość bojową? Bo te 12 sztuk nie posiadają dużej.

Koreańczyk, F16 i 35 mają tego samego projektanta, więc mają masę tych samych rozwiązań. Trzeci raz ci piszę, że w samolotach silnik jest wymieniany po określonym przebiegu. Nie zawsze potrzebujesz poderwać 35 lub 16.  To zupełnie inny segment samolotu. Gdyby Wolski był taki kumaty, jak próbuje być, nie musiałby zarabiać w internecie. Weź na to poprawkę.

Edytowane przez starYfaN
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, starYfaN napisał:

W jakim innym duchu? Korea dysponuje AHSem z dłuższą lufą i automatem (w wersji rozwojowej) i pisałem, że będzie możliwość wdrożenia przy produkcji w Polsce. Tu się nic nie zmieniło.

Zamiast składać, będziesz miał możliwość produkcji w zasadzie identycznego produktu. 

Koreańczyk, F16 i 35 mają tego samego projektanta, więc mają masę tych samych rozwiązań. Trzeci raz ci piszę, że w samolotach silnik jest wymieniany po określonym przebiegu. Nie zawsze potrzebujesz poderwać 35 lub 16.  To zupełnie inny segment samolotu. Gdyby Wolski był taki kumaty, jak próbuje być, nie musiałby zarabiać w internecie. Weź na to poprawkę.

W związku z tym nie będziesz miał problemu wskazać choć jeden artykuł wskazujący na te zalety FA-50. Możesz napisać nawet 50 razy o silnikach tylko że nie zmienia to oceny konstrukcji. podrywanie samolotu posiadającego bardzo małe zdolności  walk powietrznych i nie posiadającego dobrego radaru to raczej średni pomysł. swoją drogą akurat o samolotach wypowiadał się nie Wolski tylko Dawid Kamizela którzy nie zarabia w Internecie. Ale nawet jeśli oni się mylą to jak pisałem wskaż jakikolwiek artykuł z poza MON o przewagach tej konstrukcji.  Fakty nie dywagacje. 

A w innym duchu bo w ramach zakupu głownie chwaliłeś te cechy których finalnie na razie nie ma i może nigdy nie będzie. 

Edit : w sumie wydaje się że całkiem obiektywny artykuł : https://defence24.pl/polityka-obronna/koreanski-fa-50-dla-polski-za-i-przeciw-analiza

 

Edytowane przez Gregorius
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, Gregorius napisał:

W związku z tym nie będziesz miał problemu wskazać choć jeden artykuł wskazujący na te zalety FA-50. Możesz napisać nawet 50 razy o silnikach tylko że nie zmienia to oceny konstrukcji. podrywanie samolotu posiadającego bardzo małe zdolności  walk powietrznych i nie posiadającego dobrego radaru to raczej średni pomysł. swoją drogą akurat o samolotach wypowiadał się nie Wolski tylko Dawid Kamizela którzy nie zarabia w Internecie. Ale nawet jeśli oni się mylą to jak pisałem wskaż jakikolwiek artykuł z poza MON o przewagach tej konstrukcji.  Fakty nie dywagacje. 

A w innym duchu bo w ramach zakupu głownie chwaliłeś te cechy których finalnie na razie nie ma i może nigdy nie będzie. 

Edit : w sumie wydaje się że całkiem obiektywny artykuł : https://defence24.pl/polityka-obronna/koreanski-fa-50-dla-polski-za-i-przeciw-analiza

 

https://gospodarka.dziennik.pl/news/artykuly/8497174,koreanskie-mysliwce-fa-50-general-jacek-pszczola.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, Gregorius napisał:

Pominąłeś jedną kwestie. Źródło nie związane z MON lub PIS.

Uwielbiam podejście ludzi, którym się wydaje, że premier/prezydent/błaszczak/inny tusk, biorą torbę, jadą do azji i kupują dziesiątki samolotów (niepotrzebnie dorabiasz polityczną gębę), bez konsultacji z potrzebami armii (niekoniecznie potrzebami wolskiego i analityków tego sortu).

Jeżeli się nie zgadzasz z opinią generała Jacka, zawsze możesz wyjść z petycją do rządu RP, podając w punktach, dlaczego wypowiedź gen Pszczoły nie ma sensu.

Może jeszcze inaczej (jak przy nazizmie), czy pojechałbyś autobusem po jedno dziecko do przedszkola? Być może 30% zadań patrolowych lepiej/taniej wykonywać 50? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, ptak napisał:

Do kiedy jest to świąteczne zawieszenie broni ogłoszone przez Putina? 

Pod Sołedarem Ruscy nieźle cisną Ukraińców, jak im się uda to obejdą Bachmut

Ale akurat dziś nic specjalnego się nie stało. Ogólnie w ostatnim czasie od drobnego kontrataku UA ruscy sukcesywnie zdobywają teren i byli nawet przejąć pojedyncze budynki w Bahmucie. Natomiast jest to niepokojące jednak ta wojna (i w sumie każda wyrównana) nauczyła że to co widać to wierzchołek góry lodowej. Teoretycznie siły UA są na tym odcinku frontu olbrzymie i trochę w głowie nie mieści mi się skąd nagle przyspieszenie po stronie RUS. Tym bardziej że bardzo wiarygodne źródła mówią o zmniejszonej zdecydowanie ilości ostrzałów artyleryjskich przez ruskich jak i dużym zmęczeniu sił ruskich na tych kierunkach. Hipotez może być kilka od optymistycznych po skrajnie pesymistyczne. Nie lubię zgadywać natomiast myślę ze w przeciągu tygodnia-dwóch będziemy dużo mądrzejsi. (a może nawet tuż po weekendzie).

5 godzin temu, starYfaN napisał:

Uwielbiam podejście ludzi, którym się wydaje, że premier/prezydent/błaszczak/inny tusk, biorą torbę, jadą do azji i kupują dziesiątki samolotów (niepotrzebnie dorabiasz polityczną gębę), bez konsultacji z potrzebami armii (niekoniecznie potrzebami wolskiego i analityków tego sortu).

Jeżeli się nie zgadzasz z opinią generała Jacka, zawsze możesz wyjść z petycją do rządu RP, podając w punktach, dlaczego wypowiedź gen Pszczoły nie ma sensu.

Masz artykuł który linkowałem który w przystępny sposób tłumaczy również moje obawy. A MON oczywiście że ma coś do gadania ale w normalnym kraju urządza się przetarg i wybiera to co jest najlepsze. Natomiast jeżeli kupujemy czołgi/samoloty, AHS,MRLS i transportery z jednego kraju z wolnej reki to jak najbardziej jest to decyzja polityczna (nie militarna)

Dodatkowo to co wkleiłem wyżej. Na początku roku można było kupić samoloty f16 w przystępnej cenie. Polska nawet nie próbowała tego zrobić. Zamiast tego kupujemy samolot który może i jest tańszy w eksploatacji ale na dobrą sprawę jest to jedyny pozytyw zakupu. Zresztą widać to po tym gdzie ten samolot udało się sprzedać a gdzie został odrzucany. 

Ten samolot broniłby się tylko i wyłącznie gdybyśmy pozyskali parę sztuk (np tylko te 12) do celów głownie szkoleniowych. Ale jako samolot wielozadaniowy to jest porażka. 

@ely3 @Hoolifan słyszeliście że w ramach nacisku na Niemcy co najmniej Polska i Finlandia wyraziła gotowość przekazania LEO2 na Ukrainę? Z jednej strony czekam na najnowszy pakiet z GB z drugiej na potwierdzenie że to prawda. 

a co do klucza przekazywania broni to choć średnio lubię autora twitta (Piotr analityk)to coś w tym jest :

 

 

4 minuty temu, ptak napisał:

Tyle, że tu bym oczekiwał rekompensaty. To nie są t72 które miano złomować.

Ale wiesz że za wszystko co Polska wysłała dostaliśmy już 1.5 mld euro ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Gregorius napisał:

Ale wiesz że za wszystko co Polska wysłała dostaliśmy już 1.5 mld euro ?

W końcu jakieś wyliczenia. Już wiem jak się czuli Brazylijczycy w 2014 roku po porażce w półfinale z Niemcami. Czyli dodając do tego uśmiechy Ukraińców, jesteśmy w plecy jakieś 34-74 mld złotych. 

2 godziny temu, ptak napisał:

Tyle, że tu bym oczekiwał rekompensaty. To nie są t72 które miano złomować.

Czytać nie potrafisz? Wpolityce napisało, wyraźnie, że to nie jest kwestia czy? albo broń Boże za co i za ile? TYLKO KIEDY!!!! 

Ale należą ci się brawa za jakiś głos rozsądku. 

Edytowane przez DLT_Braddock
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, DLT_Braddock napisał:

W końcu jakieś wyliczenia. Już wiem jak się czuli Brazylijczycy w 2014 roku po porażce w półfinale z Niemcami. Czyli dodając do tego uśmiechy Ukraińców, jesteśmy w plecy jakieś 34-74 mld złotych. 

Czytać nie potrafisz? Wpolityce napisało, wyraźnie, że to nie jest kwestia czy? albo broń Boże za co i za ile? TYLKO KIEDY!!!! 

Ale należą ci się brawa za jakiś głos rozsądku. 

Miło widzieć, że o ile w obecnych czasach ludzi motywują głównie pieniądze, dalej są osoby w imię czystych ideałów gotowe zdradzać swój ojczysty kraj 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

59 minut temu, RappaR napisał:

Miło widzieć, że o ile w obecnych czasach ludzi motywują głównie pieniądze, dalej są osoby w imię czystych ideałów gotowe zdradzać swój ojczysty kraj 

Zadzwoń 22 585-82-21 - zrób coś w końcu dla kraju. To będzie już twoja druga wojna w życiu. 

Czyżby poczucie winy? Nieskromnie napiszę, że w dyskusjach z darkonzą, gdzie trzeba było przeciwstawiać się rosyjskiej propagandzie, gdzie trzeba było piętnować sowieckie zbrodnie, wyliczać wszystkie wojny, które zaczynała Rosja, bronić Amerykanów, byłem tym jedynym. Nie było wtedy mody na bycie antyrosyjskim. Ty jakoś zawsze niczym wierny piesek przybiegałes aby jego postów gloryfikujących Stalina, Bieruta i innych czerwonych kanalii, bronić. Tak to kiedyś na tym forum było. Więc skończ z tym teatrzykiem i baw się dobrze, gdziekolwiek teraz jesteś. Z całego serca ci życzę. 

Edytowane przez DLT_Braddock
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.