Skocz do zawartości

wojna na ukrainie


lorak

Rekomendowane odpowiedzi

23 minuty temu, ely3 napisał:

Wolski

 

21 minut temu, Reikai napisał:

Wolski

Wolski zrezygnował z pracy i  teraz jego głównym dochodem jest działalność w internecie z której musi się  utrzymać. To wymusza bycie zauważalnym, a mocne i kontrowersyjne tezy sprzedają się najlepiej.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, ely3 napisał:

@Gregorius @Hoolifan

Francuzi wyślą na dniach AMX-10 RC. Oficjalnie to nie jest czołg ale praktycznie to wygląda jak lekki czołg. USA wys;a Bradleye. To już krok do wysłania czołgów choć tego akurat pewnie nie zrobią.. Armata 105. Może pływać , Praktycznie skecić o 360 w miejscu. Nie jest to hipernowoczesna konstrukcja ale lepsza od wszystkiego czym dysponują Rosjanie czy obecnie ukraińcy

Fajnie, że dostawy sprzętu są kontynuowane, ale akurat tego typu pojazdy nie są dla Ukraińców sprzętem pierwszej potrzeby. Wiadomo, że w sytuacji, w której działa montowane są na ciężarówkach czy pickupach lepiej otrzymać szybki i opancerzony wóz, ale wielkich sukcesów bym tej broni na Ukrainie nie wróżył. Myślę, że zastosowanie dla tego typu pojazdu będzie mocno ograniczone, ale darowanemu koniowi nie zagląda się w zęby, więc nie ma co narzekać.

Przekazanie Bradleyów to zupełnie inna para kaloszy, bo dostarczane do tej pory M113 to jednak pojazdy dużo słabsze i mniej przydatne w walce z przeciwnikiem. Nie wiem ile tego będzie i w jaki sposób zamierzają wykorzystywać je Ukraińcy, ale z pewnością podniesie to ich zdolności w zakresie prowadzenia operacji ofensywnych. Ech, mógłby ktoś z amerykańskiej administracji dopisać do listy kilkadziesiąt Abramsów i liczyć, że zmęczony życiem Biden podpisze papier w ciemno :)

 

Jeśli chodzi o Wolskiego, to osobiście przestałem go jakiś czas temu słuchać, bo odniosłem wrażenie, że trochę się mu od tej popularności odkleiło. Tak jak nie można odmówić mu wiedzy w zakresie swojej specjalizacji, tak zaczęło irytować mnie zajmowanie pozycji eksperta w tematach, o których ma relatywnie niewielkie pojęcie. Dodatkowo jestem wyczulony na próby szybkiego spieniężania swojej popularności, a także razi mnie to, że wiele pomyłek uchodzi mu praktycznie bez konsekwencji. Nie twierdzę, że Wolski nie potrafi się po czasie zreflektować i przeprosić, ale facet ewidentnie nie wyciąga wniosków, bo koniec końców liczy się to, żeby jak najszybciej coś skomentować i nabić przy tym jak najwięcej wyświetleń. Trochę to wszystko niesmaczne, choć ogólnie gratuluję mu sukcesu i doceniam wkład w przystępne tłumaczenie różnych zagadnień szerszej publiczności. Może z czasem wróci trochę na ziemię, bo słuchało się go całkiem dobrze :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Hoolifan napisał:

Myślę, że zastosowanie dla tego typu pojazdu będzie mocno ograniczone, ale darowanemu koniowi nie zagląda się w zęby, więc nie ma co narzekać.

A bo ja wiem. Jednak on jest idealny do roznania czy nawet walk ulicznych. Znacznie zwrotniejszy od czołgów czy BMP. Ma armatę 105. Jest szybki i krótki więc nie tak łatwo go trafić artylerię ( bo wyrzutnie ppanc to inna bajka. ) Ukraina w tej chwili nie ma pojazdu tego typu , który mógłby służyć do rozpoznania i niszczenia wysuniętych pozycji strzeleckich. To nie jest ideał ale ze wszystkich pojazdów opancerzonych , które otrzymują jest najlpeszy i jest wsparciem bezpośrednim piechoty

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, Hoolifan napisał:

 

Przekazanie Bradleyów to zupełnie inna para kaloszy, bo dostarczane do tej pory M113 to jednak pojazdy dużo słabsze i mniej przydatne w walce z przeciwnikiem. Nie wiem ile tego będzie i w jaki sposób zamierzają wykorzystywać je Ukraińcy, ale z pewnością podniesie to ich zdolności w zakresie prowadzenia operacji ofensywnych. Ech, mógłby ktoś z amerykańskiej administracji dopisać do listy kilkadziesiąt Abramsów i liczyć, że zmęczony życiem Biden podpisze papier w ciemno :)

 

 

Ja podejrzewam że Amerykanie najpierw szkolą ukraiński personel w zakresie obsługi sprzętu, a jak ukraińscy żołnierze są gotowi to ogłaszają i szybko dostarczają i nie zdziwił bym się jakby już szkolili ukraińskich czołgistów w obsłudze Abramsów 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, ely3 napisał:

A bo ja wiem. Jednak on jest idealny do roznania czy nawet walk ulicznych. Znacznie zwrotniejszy od czołgów czy BMP. Ma armatę 105. Jest szybki i krótki więc nie tak łatwo go trafić artylerię ( bo wyrzutnie ppanc to inna bajka. ) Ukraina w tej chwili nie ma pojazdu tego typu , który mógłby służyć do rozpoznania i niszczenia wysuniętych pozycji strzeleckich. To nie jest ideał ale ze wszystkich pojazdów opancerzonych , które otrzymują jest najlpeszy i jest wsparciem bezpośrednim piechoty

Jakbym miał wybierać w czym miałbym siedzieć walcząc w mieście, to wolałbym to robić w pojeździe gąsienicowym z szybkostrzelnym działkiem niż w kołowym wozie z armatą 105 mm :) Ogólnie jestem w stanie wyobrazić sobie okoliczności, w których tego typu pojazd jest na Ukrainie przydatny, ale to raczej miły dodatek i urozmaicenie niż broń, która będzie miała większy wpływ na pole walki*.

*chyba, że wyślą wszystko co mają :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prognozy meteo zapowiadają całodobowy mróz na wschodzie Ukrainy od jutra przez najbliższy tydzień. Otwiera się okienko na konkretniejsze działania ofensywne. Zobaczymy czy któraś ze stron będzie miała siły żeby spróbować zamarznięty w końcu grunt wykorzystać.

Zastanawia ta zagrywka czerwonego cara z rozejmem. Czy to maskirowka i próba uspienia czujnosci przeciwnika w czasie świąt  czy może wręcz przeciwnie, obawia się ataku Ukrainy bo błoto już nie będzie przeszkadzać i dlatego chce zyskać parę dni spokoju w czasie tych mrozów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, DRK napisał:

Prognozy meteo zapowiadają całodobowy mróz na wschodzie Ukrainy od jutra przez najbliższy tydzień. Otwiera się okienko na konkretniejsze działania ofensywne. Zobaczymy czy któraś ze stron będzie miała siły żeby spróbować zamarznięty w końcu grunt wykorzystać.

Zastanawia ta zagrywka czerwonego cara z rozejmem. Czy to maskirowka i próba uspienia czujnosci przeciwnika w czasie świąt  czy może wręcz przeciwnie, obawia się ataku Ukrainy bo błoto już nie będzie przeszkadzać i dlatego chce zyskać parę dni spokoju w czasie tych mrozów.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, Koelner napisał:

Norwedzy też coś mają rzucić - zaczynają się rozkręcać chłopcy 

 

3 minuty temu, Koelner napisał:

 

Zostałeś na starość, korespondentem wojennym - szanuję :) 

20 minut temu, DRK napisał:

Prognozy meteo zapowiadają całodobowy mróz na wschodzie Ukrainy od jutra przez najbliższy tydzień. Otwiera się okienko na konkretniejsze działania ofensywne. Zobaczymy czy któraś ze stron będzie miała siły żeby spróbować zamarznięty w końcu grunt wykorzystać.

Analizujemy na forum, postępy wojenne w funkcji warunków atmosferycznych. Prześlijmy link Wolskiemu, to dorobi parę groszy, do własnych analiz.

(nie żebym się nie zgadzał z tezą :) )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zebrało mi się tematów do odpisywania ale na początek nowe dostawy na Ukraine :

1) Drugi zestaw patriotów od Niemiec. Dwa zestawy to już całkiem poważna siła szczególnie jeżeli zostaną użyte jako zestawy trochę bliżej frontu poza zasięgiem artylerii nie pozwalające na swobodne operowanie samolotów szturmowych i helikopterów. Ale w każdym przypadku koszty dla ruskch rosną żeby się przebić. Kluczowy będzie czas kiedy trafią na Ukraine

2) 50 IFV Bradley ( opis IFV ) - wóz piechoty dalej używany w armii USA. Rezygnacja z pływania pozwoliła dozbroić i dodać lepszy pancerz  co czynnie je chyba najlepszym pojazdem opancerzonym poniżej czołgów (nie licząc kche kche Terminatorów)  walczącym (w przyszłości) na  Ukrainie. 30 mm działko plus podwójna wyrzutnia TOW. TOW stary ale dalej zniszczy wszystko poniżej T90

3) 20-40 Marderów od Niemiec . Oby wersja 1A3 lub wyżej. Ogólnie jak na walke z Ruskimi będzie na pewno wzmocnieniem . Niezły przedni pancerz ale tylko 20mm działko. Szału nie robi ale zawsze to jakiś początek .

4) AMX-10RC i Bastion. @ely3 pisałeś że to najlepsze co będzie walczyć na Ukrainie ale o ile na pewno będzie to wielkie wzmocnienie to już daleki jestem od głoszenia że to tak dobry sprzęt. Natomiast jest to rozwiązanie unikalne i odpowiednio użyte sprawi na pewno dużo problemów. O ile nie będzie problemów z trakcja kołową. Armata 105 mm jest unikatowa w tek kategorii pojazdów.

5) Czas na odpowiedz GB. Może wreszcie Storm Shadow lub jakaś inna niespodzianka. Np 20-40 Warriorow.

6) Podobno już USA dokonuje rozkonserwowania starego uzbrojenia z okresu zimnej wojny i planuje przekazać do UA. Myslę że odpowiednia ilość systemów przeciwlotniczych jak Hawk mogło by dać UA bardzo duzo.

zastanawialiśmy się nad ilością ofiar w ataku z 1 Stycznia. Ale w ostatnich 5 dniach UA dokonała co najmniej 5 ataków na duże skupiska orków. Sumaryczne straty w ludziach( załóżmy) to między 600 a do w najbardziej optymistycznej wersji ponad 2k zabitych i ciężko rannych.(Realnie pewnie 1-1.2k) Do tego ciężka do oszacowania liczba amunicji i sprzętu. Do tego trochę oficerów. Widać że coś się zaczęło dziać. 

Oprócz tego obecnie codziennie atakowane są obiekty i miasta na Krymie i przy granicy. Tylko tym razem już nie tylko Biełgorod ale i Kursk z  Rostovem. Do tego dziwne przypadki zaczęły chodzić po ruskim terenie i choćby dziś zakłady płonęły w Sankt Petersburgu.

Edytowane przez Gregorius
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sytuacja na froncie w sumie nie wymaga omówienia i zresztą dlatego pisze mniej bo nic wielkiego się nie dzieje. Nawet ataki na Bahmut osłabły i zaczęło się wielkie szukanie winnych niepowodzeń Wagnera. Aczkolwiek w ostatnich dniach bardzo powolny ale jednak jakiś progres ruscy osiagneli. Nie zagrażają przełamaniu linii obrony ale sytyacja jest bardzo ciezko. Do tego ponownie wrócili do taktyki ze jak zrównają i spalą wszystko z ziemią to nie będzie gdzie się bronić. Z drugiej strony UA stoi w miejscu ale to pokłosie nie tylko większej obrony ale i błota i braku chęci UA do marnowania swoich wojsk w mało sensownych atakach. 

Natomiast osobiście martwi mnie bardzo utrata inicjatywy. Wygląda jakby to znowu rosja decydowała gdzie Ukraina musi przerzucić swoje siły. Mam nadzieje że zmieni się to jak zamarznie zima. A dziś parę kont związanych z UA prezentowały prognozy pogody z zaznaczeniem że koło 9 Stycznia ziemia powinna być już zamarznięta.

Przy okazji chyba po raz pierwszy przyjdzie sprawdzić jak ruscy są przygotowani do przebywania na Ukrainie w temperaturze -20 stopni.

Wolski. Już nie taguje osób które pisały o Wolskim. Przy wszystkich jego wadach jednego nie można mu zarzucić. Złych intencji. Szczególnie na początku wojny jego sposób przybliżania wojny spowodował że wiele osób zainteresował tematem i odegrał naprawdę wielką role. Jego rozpoznawalność bardzo pomogła również zbiórkom na odzież dla żołnierzy. Natomiast sam przestałem go oglądać bo dzięki @ely3 i paru innym kontom mam wrażenie że mam wystarczająco dużo informacji. Wolski jest naprawdę dobry jeśli chodzi o sprzęt czy analize sytuacji po fakcie. Natomiast jego przewidywania są często błędne i albo jest w tym po prostu zły ale w swojej próbie obiektywizmu zbyt dużą wagę przykłada do źródeł RUS czy oficjalnych z przed wojny.  Do tego jest uparty i zaczyna popadać w syndrom nieomylnego i coraz rzadziej potrafi przyznać się do pomyłki. Dlatego jeśli ktoś ma czas to czasem warto go posłuchać choć bardziej poleciłbym jego odcinki dotyczące uzbrojenia. Przy okazji nie wydaje się żeby on miał jakieś szczególne dojścia do informacji z poza Polskiej armii. Bo zródła prywatne z niższego szczebla UA mogą być bardzo mylące dla szerszego obrazu walki.

Co do Białorusi on na podstawie oficjalnych informacji z przed wojny (częściowo z tego co było wiadomo o ZSRR po jego rozpadzie) szacował z magazyny z bronią i amunicja. Do tego stwierdził że akurat wyjątkowa na Białorusi te zapasy nie były rozkradane i konserwowane w związku z tym co najmniej 180tys dodatkowych żołnierzy Białoruś może przygotować. 

A drugim punktem jego wywodu były ostatnie zgony na Białorusi i podporzadkowanie Armii generałom ruskim. Ale jeżeli o to chodzi to dużo bardziej w tym zakresie ufam Konradowi Muzyce który mocno wątpi w przystąpienie Kartofla do wojny.

i tak dużo bardziej wierze Wolskiemu niz Bartosiakowi który znalazł nisze i opowiada bzdury ubierając je w piękne słowa (częściowo wymyślone przez siebie)

Na koniec już krótko:

@starYfaN w dalszym ciągu tak dobrze oceniasz zakupy z Korei po tym jak już wiadomo o ile rzeczywistość różni się od zapowiedzi? Do dyskusji warto posłuchać 

 

@DLT_Braddock

Odpiszę ci jutro ale dziś tylko jedno. Od dłuższego czasu na zachodzie specjaliście ostrzegają przed wpływami ruskich trolli i manipulacjami wskazując ich trzy (było przed edit 2 ale podczas pisania rozbiłem 2 na 2 i 3) cele :

1) Wpływ na ludzi w Rosji pod tytułem : wygrywamy z bandytami którzy sami zabijają cywilów zeby nas oskarzyć. Rosja nie popełnia zadnych zbrodni.

2) Ponieważ po Buczy, Irpieniu i wielu innych miejscach nie da się zaprzeczyć zbrodniom ruskim to propaganda ma na celu przekonanie że może i ruscy dokonują zbrodni ale Ukraina niczym się nie różni i robi dokładnie to samo. 

3) Relatywizowanie zbrodni wojenych pod tytułem " Może i bombardujemy cywilów ale USA robiła to samo" , Może i zabijamy ale to USA zabijała w Iraku i Syrii itd 

I niezależnie czy celowo czy ze względu na swoje przekonania wpisujesz się bardzo mocno w punkt 2. Jednocześnie dużo insynuując nie podając żadnych źródeł czy szczegółów które pozwoliły by się odnieść bardziej merytorycznie. A to jak napisałeś że walczysz z propaganda jednocześnie powielając toczka w toczke propagandę ruską mnie rozbawiło. Jak na osobę pragnąca pisać "obiektywnie" wszystkie twoje posty są bardzo jednostronne. Ale może sie mylę jeśli tak wskaż choć jeden swój post który jest obiektywny w rozumieniu większości osób.

Edytowane przez Gregorius
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.