Skocz do zawartości

wojna na ukrainie


lorak

Rekomendowane odpowiedzi

3 godziny temu, ely3 napisał:

Wczoraj w Rzeszowie wylądowało ok 15 samolotów ze sprzętem wojskowym z USA . Kanady,Wlk Brytanii Holandii itp. Kaadyjczycy wysyłają armaty 155 mm. Nie wiem czy to wszystko nie jest spóźnione o kilka dni. Wczoraj też poszła informacja ,że sily lotnicze ukraińskie zostały wzmocnione ale nie wiem czy chodzi o nowe heliktoptery czy o nowe drony wojskowe

Spóźnione jest na pewno, bo ten sprzęt trzeba jeszcze przerzucić na front i przede wszystkim przeszkolić Ukraińców w jego obsłudze. Dobrze, że w końcu ruszyło na wschód także ciężkie uzbrojenie, ale zanim ono zrobi różnicę na froncie, to musi upłynąć trochę czasu, którego w tej chwili Ukraina po prostu nie ma. Zastanawiam się czy ukraińskie dowództwo nie zrobi po prostu tak, że sprawny sprzęt ze stacjonujących na zachodzie jednostek przerzuci czym prędzej na front i uzupełni go z czasem tym, co przysyłają Amerykanie, Brytyjczycy, Holendrzy i cała reszta. Czołgi czołgami, wozy wozami, ale naprawdę szkoda, że ten cięższy sprzęt przeciwlotniczy i artyleria nie mogły znaleźć się w rejonie walk te kilka tygodni temu, kiedy front stał w miejscu i był czas na to, żeby się z jego obsługi przeszkolić.

Edytowane przez Hoolifan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, Hoolifan napisał:

Spóźnione jest na pewno, bo ten sprzęt trzeba jeszcze przerzucić na front i przede wszystkim przeszkolić Ukraińców w jego obsłudze. Dobrze, że w końcu ruszyło na wschód także ciężkie uzbrojenie, ale zanim ono zrobi różnicę na froncie, to musi upłynąć trochę czasu, którego w tej chwili Ukraina po prostu nie ma. Zastanawiam się czy ukraińskie dowództwo nie zrobi po prostu tak, że sprawny sprzęt ze stacjonujących na zachodzie jednostek przerzuci czym prędzej na front i uzupełni go z czasem tym, co przysyłają Amerykanie, Brytyjczycy, Holendrzy i cała reszta. Czołgi czołgami, wozy wozami, ale naprawdę szkoda, że ten cięższy sprzęt przeciwlotniczy i artyleria nie mogły znaleźć się w rejonie walk te kilka tygodni temu, kiedy front stał w miejscu i był czas na to, żeby się z jego obsługi przeszkolić.

mnie ciekawi czy tego sprzętu już po prostu tam od dawna nie ma :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Hoolifan

Podobno właśnie ostatnie 2 tygodnie Ukraińscy żółnierzy byli szkoleni w Wielkiej Brytanii i Holandii z obsługi sprzętu więc ten etap mają za soba

Do tego Norwegia ogłosiła dziś ,ze wysyła cały swój zapas Mistrali i wszystkie 100 wyrzutni które maja na swoim stanie i tu podobno ale to czytałem na francuskich stronach więc nie mam pewności ,ze Ukraina się tez szkoliła na Mistralach we Francji i Francuzi już tydzień temu wysłali pierwszą partię

Dziś Rosjanie musieli wycofacz walk 237pułk pancerny z 3 dywizji Pancernej bo po ostatnich walkach stracił on zdolność bojową i większość oficerów. Oni stacjonowali pod Iziumem i ostatnie 2 tygodnie byli czas w walkach. Ten ostatni szturm ich wykończył

41 minut temu, starYfaN napisał:

No ale sami Ukraińcy powiedzieli ,że samolotów nowych nie otrzymali i nie maja otrzymać ale częsci i hardware cokolwiek to oznacza

 

MAriupol padnie w ciągu 2-3 dni. Rosjanie zrzucają bomby 3 tonowe. Rzucili do walka strategiczne bombowce. Walą z najcięższych rakiet. Tu nie będzie zaraz co zbierać. Rosjanie mają ten kłopot ,że tu maja zaangażowe 8 BTG i to sa ich najlepsze BTG na południu bo cały pułk Speznacu , 810 pułk piecoty morskiej. To jest elita elt. A nie moga ich zdjąc już teraz bo jak zostawili separatystów i szmiesznych Czeczenów to sie po nich ukraińska piechota morska przeszła . Rozbiła ich i przebiła się do huty stali. Wkurw w Rosji był taki ,ze szefa separatystów aresztowano

Nota bene Specnaz w całej swojej historiii nie miał tylu zabitych co przez ten miesiąc walk w Mariupolu ..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli szkolenie mają choć częściowo za sobą, to faktycznie wygląda to nieco lepiej dla strony ukraińskiej, choć zakładam, że Zachód ściąga do siebie małą grupkę instruktorów, która później przekazuje nabytą wiedzę gościom, którzy z tym sprzętem pojadą następnie na front. Jeśli zorganizowali to inaczej i szkolą od razu całe jednostki, to super, trochę nie chce mi się w to wierzyć (brzmi aż za dobrze).

Patrząc na to co dzieje się w Mariupolu naprawdę szkoda, że w tej historii nie będzie happy endu. Niby i tak nic go nie zapowiadało, a miasto praktycznie od samego początku było spisane na straty, ale ta iskierka nadziei dzięki heroizmowi Ukraińców gdzieś się ciągle tliła. Mignęły mi nawet jakieś wypowiedzi amerykańskich przedstawicieli, żeby nie skreślać jeszcze obrońców, ale widać, że Rosjanie uznali zdobycie Azowstali za priorytet i ładują w to czym popadnie.

Edytowane przez Hoolifan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, ely3 napisał:

No ale sami Ukraińcy powiedzieli ,że samolotów nowych nie otrzymali i nie maja otrzymać ale częsci i hardware cokolwiek to oznacza

Nie wiem, ale chyba kraje EU znalazły sposób. Otóż np Czesi naprawiają ukraińskie czołgi, wozy bojowe itp. Tak naprawdę nikt nie wie, ile przyjechało i wyjechało. Pod pretekstem napraw, można zasadniczo dostarczyć wszystko, nie narażając się na oskarżenie o eskalację konfliktu.

Z tego co wiem, dzisiaj kolejny raz USA rozmawia z Polską na temat naszych migów. Jeżeli nikt nie wysłał i nikt nie odebrał, to nie ma tematu przekazywania broni ofensywnej.

Nie sądzę aby w fazie konfliktu, każdy kraj informował rzetelnie ruskich co i kiedy wysyła. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Hoolifan

Widzłaem przed chwilą zdjęcie czołgu z Mariupola z 40 pułku piechoty morskiej z Floty Pacyfiku. Czyli Rosjanie na hutę stali rzucili Specnaz 3 pułki piechoty morskiej , kretynów Czeczenów i mieso armatnie w postaci separatystów którzy są masakrowani bo Specnaz wysyła ich na rozpoznanie bojem stanowsik ogniowych ..... To już trochę desperacja bo tam rzucili kwiat swojej armii. Widać jak im zalezy na zdobyciu Mariupola

Francuzi przekazują dziś na ukrainę swoje nowe pojazdy opancerzone i artylerię samobiezną. Czesi już wczesniej rzucili swój sprzęt. .... Może być tak ,że Ukraina zbiera teraz siły by sameu za chwilę przeprowadzić kontratak z duża ilością artylerii 

I jeszcze Rosyjskie ministerstwo obrony podało samo ,że Krymski pułk obrony wybrzeża strzela rakietami Kh-35... Nie wiem jaki to ma sens bo te pociski średnio nadają się do niszczenia umocnionych pozycji. Oni chyba rzeczywiście jadą na oparach jeśli chodzi o pociski manewrujące

A i proponuje obejrzeć sobie film wrzucony przez Czeczenów z walk. Gdzie snajper trafia separatystę ten upuszcza broń i biegnie dalej. A Czeczen idzie po te broń. Dostaje upada kulkę i już nie wstaje( nie zgnął ale jest ranny)  a inni Czeczeni stoją wokół niego

 Szczerze to ja już nie wiem co jest bardziej żenujące. Ich niekompetencja jak żołnierzy czy niekomptencja w propagadndzie Tik-tokowej 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, ely3 napisał:

A i proponuje obejrzeć sobie film wrzucony przez Czeczenów z walk. Gdzie snajper trafia separatystę ten upuszcza broń i biegnie dalej. A Czeczen idzie po te broń. Dostaje upada kulkę i już nie wstaje( nie zgnął ale jest ranny)  a inni Czeczeni stoją wokół niego

 Szczerze to ja już nie wiem co jest bardziej żenujące. Ich niekompetencja jak żołnierzy czy niekomptencja w propagadndzie Tik-tokowej 

 Potrzymaj mi piwo:

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, Szak napisał:

MiG 21, serio? 

Toż to oddanie złomu 😩 Szkoda pilotów w tym sadzać. A kamikadze raczej nie mają.

Nawet Niemców chyba ruszyło sumienie bo podobno chcą oddać 15 sztuk rusznic ppanc których nawet Bundeswehra nie ma na stanie. I do nich 50 rakiet. Produkcja luty 2022.

co do frontu to

A - Rosjanie pod Popasne mieli 150 dywizję Zmotoryzowaną która wcześniej walczyła w Mariupola i straciła swojego dowódcę. Teraz stracili kolejnych oficerów plus chyba wpakowali się pod ogień artylerii ( tak wyglądało na wczorjaszym filmiku) . Dziś całą Dywizję wycofaną z walk bo się nie nadaje do niczego

B- Ale Rosjanie przerzucili 4 nowe BTG w ten rejon

C- To co zostało z 90 dywizji Pancernej plus 232 pułk artylerii rakietowej zostały przerzucone pod Izium

D- Nowe siły rosyjskie w końcu się przebiły pod iziumem i zdobyli koło Kamyanki 2 wioski.

E - Rosjanie zostali cięzko pobici kiedy próbowali uderzyć na Chuchuiv by zlikwidowac wyłom która Ukraina zrobiła 4 dni temu. Podobnie fatalnie zakonczyły się dzisiejsze ataki na Popasne. Na razie po zdobyciu Kremniny i ch atak utknął. W Rubiżne stan jest taki jak 3 tygodnie temu. W okolicach Hulajpole też

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Szak napisał:

MiG 21, serio? 

Toż to oddanie złomu 😩 Szkoda pilotów w tym sadzać. A kamikadze raczej nie mają.

Może znają lokalizację bunkra Putina? Nakierować samolot, a następnie przed uderzeniem katapulta pilota ze spadochronem ;)

Druga rzecz ze złomowaniem jest trochę roboty, trzeba wyrejestrować :D

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Szak napisał:

MiG 21, serio? 

Toż to oddanie złomu 😩 Szkoda pilotów w tym sadzać. A kamikadze raczej nie mają.

 

35 minut temu, P_M napisał:

Może znają lokalizację bunkra Putina? Nakierować samolot, a następnie przed uderzeniem katapulta pilota ze spadochronem ;)

Druga rzecz ze złomowaniem jest trochę roboty, trzeba wyrejestrować :D

 

W latach 1997-2004 ponad 115 szt zostało bardzo gruntownie przebudowanych do poziomu mig 21 lancer A. Izraelczycy przebudowywali w zasadzie wszystko, od radarów po silniki wraz ze zmianami konstrukcji płatowca. Nie wiem w jakim są stanie, ale 18 lat, to nie tak dużo jak na samolot. T64 Bułat był produkowany kiedy był, a wpi.....l dostawały nowiutkie ruskie czołgi.

21 miała całą gamę silników o różnych ciągach, samolot może odstawać pod względem uderzeniowym, ale ciągnie ponad 2 machy. Montowane silniki to min te z mig 29.

Jeszcze w 2000 roku miało je ponad 40 krajów w znacznych ilościach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.