Skocz do zawartości

wojna na ukrainie


lorak

Rekomendowane odpowiedzi

10 godzin temu, ely3 napisał:

@starYfaN i USA się wycofała ze słów o samolotach czyli jest tak jak mówiła Ukraina tylko części zamienne.

Wycofuje info o Izium. Jednak Rosjanie się tam nie przebili. Za dużo podobnych nazw. Oni zdobyli wioskę między Kremina a Rubizne a nie pod Izium. Tam nadal ponoszą straty. 

Tak się zastanawiam, czy przekazanie samolotów jest możliwe "na szybko". W EU ruskie maszyny wyglądają podobnie, ale w środku, to jest kompletnie inny sprzęt. Od radarów avioniki, przez komputery pokładowe i systemy sterowania ogniem. Przy okazji mig 21 które sprawdziłem okazało się, że 60% to myśliwce, 30 samolot uderzeniowy, 10 szkoleniowy, silniki to mig 29 i suchoj 27 ze zmienionymi komputerami pokładowymi dotyczącymi kierowania lotem, kierowania ogniem, wyswietlaczmi lcd, hełmofonami, innym drążkiem innym rozmieszczeniem przycisków, innym zabezpieczeniem przeciw rakietowym, innymi węzłami i ilością do podwieszania broni itd itp. I to jeszcze dla każdego kraju mig miał inne modyfikacje, ruskie, izraelskie itd.

Samoloty musiałyby przejść dość gruntowny remont, a co gorsze, z każdego kraju sprzęt jest inny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, starYfaN napisał:

 

 

Heh, piękna gra w dobrego i złego policjanta :) To w jaki sposób Rosjanie reżyserują wszystkie sceny z udziałem Putina jest wręcz niebywałe i wiele mówi o stanie rosyjskiego społeczeństwa. W sumie ciekawe, że kiedyś te wszystkie pokazówki spotykały się z całkiem pozytywnym odbiorem, bo wojna pokazała jak prymitywny i fałszywy jest to przekaz. 

Na TT pojawiły się pierwsze filmiki z rosyjskimi oddziałami rzekomo wycofującymi się z Mariupola i okolic, ale warto brać poprawkę na to, że informacje te podawane są póki co tylko przez prokremlowskie źródła, które takie coś mogły zmontować na pierwszej lepszej drodze z blokami w tle. Jeżeli faktycznie przerzucają stamtąd część oddziałów, to znaczy, że albo są pewni tego, że Ukraińcy nie wyjdą poza Azowstal (co dziwi w kontekście informacji o akcjach Azova i piechoty morskiej) albo naprawdę pilnie potrzebują jednostek do wsparcia ofensywy w innym miejscu. Oczywiście jest też opcja C, czyli Rosjanie nigdzie się nie ruszyli i próbują sprawić wrażenie, że obrońcy Azowstali mogą spokojnie spróbować zaatakować osłabione wojska rosyjskie :)

E: Już mignęło mi info, że Amerykanie żadnych większych ruchów Rosjan pod Mariupolem nie potwierdzają.

Edytowane przez Hoolifan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, Hoolifan napisał:

Heh, piękna gra w dobrego i złego policjanta.

Raczej wyrachowane sk.....wo. Każdy wie co ruski zrobi, a ultimatum i walka o własnych żołnierzy, to nic innego jak ubecka propaganda.

Dostali możliwość wymiany za ruskich jeńców wojennych (bez odzewu), a wspaniałomyślnie stawiają kolejne "czerwone terminy". 

 

Wstawiłem to aby pokazać, że Szojgu jednak nie padł na szalejące zawały, chociaż wygląda wyjątkowo nieszczególnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Hoolifan napisał:

Na TT pojawiły się pierwsze filmiki z rosyjskimi oddziałami rzekomo wycofującymi się z Mariupola i okolic, ale warto brać poprawkę na to, że informacje te podawane są póki co tylko przez prokremlowskie źródła, które takie coś mogły zmontować na pierwszej lepszej drodze z blokami w tle. Jeżeli faktycznie przerzucają stamtąd część oddziałów, to znaczy, że albo są pewni tego, że Ukraińcy nie wyjdą poza Azowstal (co dziwi w kontekście informacji o akcjach Azova i piechoty morskiej) albo naprawdę pilnie potrzebują jednostek do wsparcia ofensywy w innym miejscu. Oczywiście jest też opcja C, czyli Rosjanie nigdzie się nie ruszyli i próbują sprawić wrażenie, że obrońcy Azowstali mogą spokojnie spróbować zaatakować osłabione wojska rosyjskie :)

Po 1 - Już jakiś czas temu wyjęli 150 Dywizję Zmechanizowaną. Rzucili ją na Popasne a wczoraj wycofali do rezerw bo takie poniosła straty

Po 2 w to miejsce rzucili dwa pułki piechoty morskiej z Floty Pacyfiku

Po 3-  Teraz zabierają separatystów bo oni w Mariupolu i tak już nie nadawali się do niczego. Ale nadal specznać i piechota morska zostaje bo jednak Ukraińcy mogą się przebić i rozproszyć i to byłaby porazka wizerunkowa dla armii rosyjskiej. I tak przy pierwszym szturmie wczoraj ponieśli spore straty i jeszcze dali się się przebić do portu i zabra  500 zołnierzy

W ogóle to mam takie luźne przemyślenie, że Ukraina teraz walczy jak pod Kijowem. To jest wycofuje się w sposób uszeregowany. Kazy zdobyty metr kosztuje Rosjan sporo. Aż w końcu wyczerpią swoje rezerwy . A Ukraina wtedy ruszy swoje. I wykona uderzenie tam gdzie chce.

Rosjanie od 4 dni atakuje z pełną mocą a ich sukcesy to zdobycie Kremniy i wiosek wokół. Połowy Rubiżne ( ale już mieli 1/3) zdobycie jednej wioski pod Małaniwką/. I kilka wiosek między Borową a Łozową... A już wiadomo ,ze museli wycofać 150 zmotoryzowaną

I dziś poszło że 1 pułk zmotoryzowany/pancerny z 2 gwardyjsjkiej PAncernej wycofano z Iziumu bo tydzień temu stracili dowódcę a wczoraj do szpitala w Moskiwe polecili nowy dowódca i dowódca batalionu bo są ciężko ranni.... Niektóre BTG które trafiły z Osetii 3 tygodnie temu sa w takim stanie ,że walczą resztką sił. Rosjanie się wykrwawiają a rezerw mają coraz mniej. Straty są tak duże w cięzkim sprzęcie ,że kolejny raz otworzyli magazyny i przerzucją ok 100 ciężkiej artylerii z czasów sowieckich

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Putin trzyma stół, bo go ręka swierzbi, żeby przypi*****ić Szojgu.

Ja w sumie nie rozumiem tego dociskania Mariupola. Skoro mają prawie całe miasto, a tylko w części bronią się Ukraińcy bez ciężkiego sprzętu, to po co na siłę próbować to zdobyć? Wiem, wiem, prestiż. Ale nawet z tej perspektywy, faktycznie otoczyć i czekać aż głód zrobi resztę 😩 Czy Ruskim ten teren huty jakoś ogranicza ruchy w okolicy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Szak napisał:

Putin trzyma stół, bo go ręka swierzbi, żeby przypi*****ić Szojgu.

Ja w sumie nie rozumiem tego dociskania Mariupola. Skoro mają prawie całe miasto, a tylko w części bronią się Ukraińcy bez ciężkiego sprzętu, to po co na siłę próbować to zdobyć? Wiem, wiem, prestiż. Ale nawet z tej perspektywy, faktycznie otoczyć i czekać aż głód zrobi resztę 😩 Czy Ruskim ten teren huty jakoś ogranicza ruchy w okolicy?

Wiesz już Azow z piechotą morską pokazali na co ich stać. Raz jak się przeszli po Specnazie i piechota morska przebiła się z jednej huty do drugiej. A wczoraj pojechali sobie ( ale tu nie wiem z kim wygląda ,ze separatyści plus piechota morska chyba ta 40 pułk z Floty PAcyfiku) i przebili się do portu by odbić 500 zołnierzy z pułku ochrony granic i policjantów

Nie zostawiasz rannego niedźwiedzia zwłaszcza jak musisz do jego pilnowania trzymać 4 elitarne pułki których brakuje ci gdzie indziej. To jest lekki klincz. Koszt zdobycia huty przewyższa koszty no ale trzymania elitarnych oddziałów tylko po to by pilnowały to strat zasobów. Nawet większa. Ukraina wygrywa tak czy siak ( bo zapasów jedzenia chyba mają sporo - gorzej z amuncją)

@ Hoolifan

Przypomniało mi się. Separatyści wycofali jeden ze swoich pułk. Tzw pulk Somalia

 

A tu wrzutka z dziś

Rosjanie stracili dziś kolejnego Ka 52 i Mi-8

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, starYfaN napisał:

Wstawiłem to aby pokazać, że Szojgu jednak nie padł na szalejące zawały, chociaż wygląda wyjątkowo nieszczególnie.

Warto dodać, że Szojgu już nie jest wojskowym, a politykiem. Wygląda jak degradacja. Mimo że pewnie tylko symboliczna.

A co do samego Putlera to ten tweet świetnie podsumowuje:

image.png.74e26559ce51265cff9b2c4f6eb0aa47.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tą analizą zdrowia Putina bym się nie zapędzał. Przecież ich propagandyści i realizatorzy "spotów" też widzą to wszystko. Mogliby to ukryć, nagrać inaczej itp. To może być równie dobrze jakaś ściema czy inny trolling, dezinformacja. "Niech Zachód myśli, że jestem chory, a potem zrobię ich w cepa i 9 maja wjadę na koniu na defiladę. A potem damy filmik, że znów mi coś jest..."

Edytowane przez Szak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, Szak napisał:

Z tą analizą zdrowia Putina bym się nie zapędzał. Przecież ich propagandyści i realizatorzy "spotów" też widzą to wszystko. Mogliby to ukryć, nagrać inaczej itp. To może być równie dobrze jakaś ściema czy inny trolling, dezinformacja. "Niech Zachód myśli, że jestem chory, a potem zrobię ich w cepa i 9 maja wjadę na koniu na defiladę. A potem damy filmik, że znów mi coś jest..."

No nie wiem. Putler wygląda jakby miał niektóre części ciała przybite gwoździami na stałe do siedzenia/oparcia/podłokietników.

Tu fajnie podsumowane:

image.png.24d4c0ec8a997650c8aa5531093ed636.png

edit: Jeszcze siedzi tak w c*** nienaturalnie. Wygląda jakby miał lordozę, ramiona/łopatki i dupa blisko oparcia, a lędźwie jakby spływały z fotela. Ewentualnie jakby miał poduszkę w tym miejscu jak w fotelu gamingowym. 

President Vladimir Putin on Tuesday. In his speech early Thursday, he vowed to pursue those he said had “carried out multiple bloody crimes against civilians.”

 

Calling off steel plant assault, Putin prematurely claims victory in  Mariupol | The Japan Times

Potężna różnica.

edit2: znalazłem w podobnej pozie, data wskazuje na 13 stycznia 22, wygląda jakby przez te 3 miesiące przeszedł pieszo na Kamczatkę i z powrotem.

Russia's President Vladimir Putin meets with Defence Minister Sergei Shoigu in Moscow, Russia, January 13, 2022. (photo credit: SPUTNIK/ALEXEY NIKOLSKY/KREMLIN VIA REUTERS)

Edytowane przez Cardi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Cardi napisał:

Warto dodać, że Szojgu już nie jest wojskowym, a politykiem. Wygląda jak degradacja. Mimo że pewnie tylko symboliczna.

A co do samego Putlera to ten tweet świetnie podsumowuje:

image.png.74e26559ce51265cff9b2c4f6eb0aa47.png

Może tak być, ale starzy ubecy zawsze mieli lepszą rękę w pogotowiu. To odruch. Putin od 20 lat wygląda jakby miał paraliż prawej strony. To kwestia szkolenia, dlatego gestykuluje lewą.

Ta lepsza zawsze ma być wolna, chociaż obydwaj wypadli nieszczególnie.

3 godziny temu, Koelner napisał:

FQ768kiXoAA30zr?format=jpg&name=large\

 

rozumiem, że ofensywy muszą trwać ale czy nie za wolno to trwa?  Operacja Uran, który polegała na okrążeniu wojsk w Stalingradzie trwała.....4 dni.

A pamiętasz ile czasu 750 tyś ruskich wyzwalało Kijów?

Edytowane przez starYfaN
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten Putin to jest taki super wyszkolony agent, że tyle lat bycia politykiem nie spowodowało zapomnienia odruchów? Piję do tej ręki trzymanej w pogotowiu. W filmie Nawalnego było, że Putin to był żaden super spy, tylko urzędnik, który poszedł w politykę. Miałby tak długo i mocno mieć zakodowane odruchy z ćwiczeń operacyjnych czy czegoś takiego? Oczywiście nie kwestionuję. Jeśli fachowcy stwierdzili, że to na pewno to, to nie będę podważał. Niemniej na moje myślenie bym strzelał, że on po prostu ma taką manierę i tyle.

Z porównania zdjęć faktycznie inaczej wygląda na fotelu. Ale może to stres też być. Nie dojada, gorzej śpi, stolec nieregularny.

Edytowane przez Szak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.