Skocz do zawartości

Polityka w Polsce


Borys

Rekomendowane odpowiedzi

13 minut temu, darkonza napisał:

Moim zdaniem jako fan kapitalizmu odbierasz prawo nazywania "kapitalistycznym" obecnemu ustrojowi tak jak fani socjalizmu/komunizmu nie chcieli nazywac socjalistycznym czy komunistycznym tamtych ustrojów ze wzgledu na to ze nie godzili sie z ich patologiami.

To nie był prawdziwy "komunizm"

I teraz analogicznie - to nie jest prawdziwy "kapitalizm" - a on i tak jest i tak wiele lepszy od 100% kapitalizmu

Nie jestem wielkim fanem kapitalizmu. Bardzo lubię "Ziemię Obiecaną" , Przygody Olivera Twista czy Charlesa Dickensa.

Chciałem tylko uściślić , że określanie dzisiejszego systemu gospodarczego kapitalizmem czy gospodarką wolnorynkową jest naciągane i przychylamy się do socjalizmu, i nie twierdzę ,że może to być złe. Bardzo lubię Skandynawię i nawet mam tam blisko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

56 minut temu, Koelner napisał:

 

ten czynsz dotyczy

księstwo Mazowieckie wtedy nie było inkorporowane jeszcze do Królestwa Polskiego czy też następnie Rzeczypospolitej, także uchwały szlachty chełmińskiej dotyczyły ziemi chełmińskiej , są to lokalne opłaty - tak jak obecnie masz za przejazd autostradą czy opłaty parkingowe.

ten opis dotyczy wydarzeń już po 1520 roku

i oczywiście dotyczy to tylko dóbr królewskich no i dobra klasztorne :)  , z tego wynika ten opis.

aaaaaaa może Ty zapominasz , że to nie są centralne uchwały tylko Rzeczypospolita była złożona z różnych podmiotów administracyjnych jak województwa , powiaty ,ziemie, księstwa, trakty, lenna , protektoraty , gdzie w tych sprawach posiadały autonomię . więc jak to leciało  - kłamstwo-niewiedza.

kończę ten temat , został wyjaśniony.

i nadal czego na odpowiedź darkonozy w jakim ustroju żyjemy.

myślę ,że by mnie zamęczył :) a jakby jeszcze jego kompanii julek i fluber dołączyli to miałbym mega kaca

Wyjaśniony, że te opłat były i przed 1520 i po 1520 i w 1520, Ty się nadajesz tylko do wyzywania od kurew kobiet :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, RappaR napisał:

Wyjaśniony, że te opłat były i przed 1520 i po 1520 i w 1520, Ty się nadajesz tylko do wyzywania od kurew kobiet :)

były ale to nie podatki i nie dotyczą , centralnego zarządzania . opłatę za parkometry też mam liczyć ? i nie wiem dlaczego nie jesteś w stanie się powstrzymać po miłej wymianie zdań oraz konwersacji od jakiś prywatnych zbędnych wycieczek. ale pewnie nie raz słyszałeś abyś wyluzował.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Koelner napisał:

były ale to nie podatki i nie dotyczą , centralnego zarządzania . opłatę za parkometry też mam liczyć ? i nie wiem dlaczego nie jesteś w stanie się powstrzymać po miłej wymianie zdań oraz konwersacji od jakiś prywatnych zbędnych wycieczek. ale pewnie nie raz słyszałeś abyś wyluzował.

Opłata paliwowa to według Ciebie podatek czy nie?

Pańszczyzna także nie tyczyła się centralnego zarządzania, podatki na Królestwo Polskie były pańszczyzną. 

Jak dla mnie wszystko co ściąga państwo w różny sposób to podatek - akcyzę także liczę jako podatek. Jeśli chcesz liczyć inaczej to - mamy 5 dni roboczych w tygodni. Pańszczyzna = 1/5. Podatek dochodowy 19% w Polsce :).

 

Jaka prywatna wycieczka? Obraziłem w jakiś sposób Twoją partnerkę, byś nazywał to prywatną wycieczką? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, RappaR napisał:

Opłata paliwowa to według Ciebie podatek czy nie?

Pańszczyzna także nie tyczyła się centralnego zarządzania, podatki na Królestwo Polskie były pańszczyzną. 

Jak dla mnie wszystko co ściąga państwo w różny sposób to podatek - akcyzę także liczę jako podatek. Jeśli chcesz liczyć inaczej to - mamy 5 dni roboczych w tygodni. Pańszczyzna = 1/5. Podatek dochodowy 19% w Polsce :).

rozmowa wyszła od dnia wolności podatkowej i te podatki są liczone.

tym bardziej , że strzeliłeś chyba sobie w kolano ponieważ wspomniane przez Ciebie

W którym miejscu znosi to płacenie przez chłopów czynszu, który obowiązywał ich wcześniej w postaci typowo:

pół grzywny, 4 kurcząt, 4 sery, 24 jaja, 4 ćwierci owsa.

dotyczy

Jednodniową pańszczyznę — jak widzieliśmy — ustanowił statut ks. mazowieckiego Janusza z r. 1421, i toż samo uchwaliła szlachta ziemi chełmskiej na sejmiku w r. 1477. Żaden kmieć albo przebywacz — czytamy tam[15] — nie może odejść od pana przez proste odkazanie (abdicationem), lecz musi zasadzić swój łan innym. Ma płacić czynszu: pół grzywny, 4 kurcząt, 4 sery, 24 jaja, 4 ćwierci owsa

czyli nie wiem czy błędnie ale abdicationem oznacza zrzeczenie się czyli jeśli chłop nie chciał obrabiać pańszczyzny to płacił ten czynsz i dotyczyło to ziemi chełmińskiej oraz księstwa mazowieckiego.

8 minut temu, RappaR napisał:

Jaka prywatna wycieczka? Obraziłem w jakiś sposób Twoją partnerkę, byś nazywał to prywatną wycieczką? :)

nie jesteś w stanie mnie obrazić :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomysł przeprowadzenia wyborów w tych okolicznościach to taka niedorzeczność jakiej nie było za czasów SLD i PO a pomysł przeprowadzenia go korespondencyjnie i zorganizowanie tego w tak krótkim czasie to już absurd poza skalę.Osobiście też nie zamierzam iść na te wybory o ile by to doszło do skutku, jeśli Dudę wybierze garstka ludzi to będzie się ta żenada za nim ciągnęła do końca kadencji.

Edytowane przez Sewer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, fluber napisał:

Bedzie taka jak w referendum komorowskiego

Niekoniecznie, bo w mediach będą tym razem trąbili, że trzeba zagłosować. Wtedy w mediach było cicho, a jak już się przebijała jakaś narracja to raczej w stylu "te referendum nie ma sensu, nie warto iść".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Mirwir napisał:

@fluber masz ciekawy algorytm działania. Oburzenie a w kolejnych krokach dochodzisz do czegoś związanego z PO.

to przypadek . :) w ogóle te niby 8 % zagłosuje to czuje , że Kamyk będzie w II turze

1 minutę temu, fluber napisał:

Rzeczywiscie. W temacie o polityce raz pisze o pis a raz o po. Szok:)

z zachowanym obiektywizmem 🤣

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest 2 kwietnia a już można stwierdzić ,ze tarcza to lipa a nie realna pomoc 

 

1 - Ktoś mi może wyjaśnić czemu rolnicy są wszyscy zwolnieni z KRUS a przedsiębiorca tylko jeśli w lutym miał przychód nie przekraczający 15,5 tys? Czemu rolnikom nie narzucili takiego limitu. PRzecież 15 tys to mają pewnie firmy 1 lub góra 3 osobowe. 

2 - Dopłaty do pensji to kolejny bubel skoro mają być w oparciu o średnie wynagrodzenie z poprzedniego kwartału czyli 1 kw 2020. A takie dane GUS podaje zazwyczaj w połowie maja. Czyli marzec i kwiecień kiedy większość firm stoi to dopłat do pensji nie będzie a w maju się okaże ,że firmy mają odbicie w zamówień i się pomoc nie należy 

3 - Tylko w marciu wygasiło działalność 4 razy więcej firm niż normalnie. Indeks PMI w Polsce zanurkował do poziomu 42 i tylko Włosi w całej Europie mają niższy. U nas recesja będzie sporo większa niż rząd przewiduje bo wygasił sporo firm , ktore nakręcały konsumpcje wewn. Eksport pada a rząd nikomu nie pomaga poza ..........rolnikami jakby to oni byli poszkodowani najbardziej

 

Ogólnie to nie chodzi by pomagać każdemu. My traktujemy to jako spadek koniunktury ale działamy  co najwyzej zrobi się redukcje zatrudnienia jeśli to potrwa dlugo ale na razie nie przewiduje ale są branże które administracyjnie zostały zamknięte Np 130tys salonów fryzjersko kosmetycznych . I teraz ktoś oczekuje ,ze zabroniono im mięc przychody ale nadal mają płacić daniny państwu bo odroczenie ich to żadna pomoc. Nie można oczekiwać ,że koszty mają ponosić wszyscy tylko nie rząd

@fluber

Korespondencję ktoś musi dostarczyć a jak PiS sobie wyobraża to ,zę kilka milionów Polaków pójdzie na pocztę wysyłać listy albo ,że listonosz zrobi obchód i odwiedzi tych co na kwarantannie i tych co są zdrowi? Poczta Polska jak na razie maseczek nie dała, Listy tych co na kwarantannie dostają dopiero niedawno od Sanepidu

Wystarczy stajk pocztowców na kilka dni przed wyborami i będzie pozamiatane. Nie ma co ukrywać ,że to co wyrabia Kaczyński z Dudą od kilku dni jest dziwne i na pograniczu samozaorania

Jak można powiedzieć ,ze skoro się chodzi normalnie do sklepów to można i normalnie pójść na wybory. Jak można się powoływać na wybory w Bawarii skoro właśnie po tych wyborach jest spory skok zachorowań w Bawarii

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, DeltaCenter napisał:

No to macie co niektórzy to czego chcieliście. Nie musicie obawiać się o własne życie, nie musicie wychodzić z domu. :)

To co teraz przeszkadza? Przekazu dnia jeszcze nikt nie puścił w obieg? 

A możesz napisać jasno o co ci chodzi?

Bo chyba nie chcesz powiedzieć ,ze głosowanie korespondencyjne nie oznacza wyjścia z domu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, ely3 napisał:

Korespondencję ktoś musi dostarczyć a jak PiS sobie wyobraża to ,zę kilka milionów Polaków pójdzie na pocztę wysyłać listy albo ,że listonosz zrobi obchód i odwiedzi tych co na kwarantannie i tych co są zdrowi? Poczta Polska jak na razie maseczek nie dała, Listy tych co na kwarantannie dostają dopiero niedawno od Sanepidu

Wystarczy stajk pocztowców na kilka dni przed wyborami i będzie pozamiatane.

Listonosze w obawie przed wirusem nie noszą listów poleconych tylko zostawiają awizo w skrzynkach. Tymczasem duża część kobiet pracujących na pocztach skorzystała z okazji i została w domu z dziećmi przez co część urzędów pocztowych zostało zamkniętych. Poczta się przeorganizowała i poprzenosiła dostępnych pracowników okienkowych do otwartych jeszcze urzędów. Znaczne powiększenie rejonów powoduje problemy z sortowaniem przesyłek w urzędzie co wydłuża obsługę. Mniej czynnych okienek + bałagan z sortowaniem powoduje, że pod pocztami tworzą się kilkugodzinne kolejki. I to już teraz, gdy urzędy wysyłające listy polecone pracują na zwolnionych obrotach. A teraz ci geniusze chcą wysłać do każdego obywatela kartę wyborczą? Powodzenia. 

https://trojmiasto.tv/Awantura-przed-poczta-w-Gdansku-31-03-2020-video-41142.html

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • matek zablokował(a) ten temat
  • Reikai odblokował(a) ten temat

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.