Skocz do zawartości

Polska scena polityczna w Internecie


Findek

Rekomendowane odpowiedzi

Mediana rosnie jak wykluczysz z populacji sto tysiecy najnizszych wynikow.

A średnia jeszcze bardziej. Generalnie jeśli masz dwie populacje ludzkie o tej samej średniej, jednak pierwsze uwzględnia tylko osoby powyżej 18 roku, mediana przeżycia tej drugiej będzie wyższa, niż tej pierwszej. 

Pewnie zna. Najwyrazniej ta profesor uznala ze uczelnia nie prowadzi dzialalnosci wychowawczej bo chodza tam dorosli ludzie. Przynajmniej ja takiej mie prowadze. Moi koledzy rowniez. Natomiast nie wiem jak to jest na studiach medycznych. Mam nadzieje ze przekazywano ci na studiach informacje z zakresu medycyny a nie wysylano do konta.

Jeszcze odpaliłem sobie podręcznik do Pedagogiki profesorów Kwiecińskiego i Śliwerskiego i tam cały czas używają pojęcia człowiek, a nie dziecko. Oni chyba także używali tylko wikipedii :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niedawno ktoś tu pisał o tym, jak Skarbówka wykańcza małe firmy od jakiegoś czasu. Ktoś mi wyjaśni zatem z czego wynika fakt, że właśnie pobiliśmy rekord i mamy najwięcej małych firm w historii naszego kraju???

 

http://biznes.interia.pl/firma/news/blisko-3-mln-zarejestrowanych-drobnych-przedsiebiorcow,2542862,1852

hahaha bo lepiej jednoosobową przepisać na drugą osobę, GUS sprzyja :D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W rzeczywistosci tez i wcale nie na wielkich liczbach. Chociazby takie zestawy danych:

 

2 4 30 50 64

18 18 19 45 50

18 18 31 32 51

18 18 30 33 51

Jeśli według Ciebie w obecnej populacji Polski 40% ludzi umiera w wieku 18 lat, to musimy żyć w różnych krajach :smile: Edytowane przez RappaR
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ilość działalności gospdoarczych w PL

 

Yep, socjalizmy tak świetnie działają, że za chwilę nikt nie będzie pracował na umowę o pracę. Po prostu będą dwie współpracujące firmy z tym, że jedna przychodzi do drugiej codziennie na 8 godzin.

 

Można było stworzyć sensowne reguły i poobniżać składki. Nie, bo prawa pracownicze i ZUS trzeba zasilać. No to teraz jest prawdziwy dziki zachód na rynku pracy. :smile:

 

Mój ulubiony trik pracodawców (wobec sprzątaczek): stosunek firma-firma + obowiązkowo najem odkurzacza żeby obchodzić przepisy o płacy minimalnej. Jak to było? Wilk przeskoczy lis się podkopie, a bydło będzie stało...

Edytowane przez Luki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ilość działalności gospdoarczych w PL

 

Yep, socjalizmy tak świetnie działają, że za chwilę nikt nie będzie pracował na umowę o pracę. Po prostu będą dwie współpracujące firmy z tym, że jedna przychodzi do drugiej codziennie na 8 godzin.

 

Można było stworzyć sensowne reguły i poobniżać składki. Nie, bo prawa pracownicze i ZUS trzeba zasilać. No to teraz jest prawdziwy dziki zachód na rynku pracy. :smile:

 

 

Jak na moj gust to ten dziki zachod dla pracownikow wypada 100 razy lepiej niz w czasach dzikiego kapitalizmu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ilość działalności gospdoarczych w PL

 

Yep, socjalizmy tak świetnie działają, że za chwilę nikt nie będzie pracował na umowę o pracę. Po prostu będą dwie współpracujące firmy z tym, że jedna przychodzi do drugiej codziennie na 8 godzin.

 

Można było stworzyć sensowne reguły i poobniżać składki. Nie, bo prawa pracownicze i ZUS trzeba zasilać. No to teraz jest prawdziwy dziki zachód na rynku pracy. :smile:

 

Mój ulubiony trik pracodawców (wobec sprzątaczek): stosunek firma-firma + obowiązkowo najem odkurzacza żeby obchodzić przepisy o płacy minimalnej. Jak to było? Wilk przeskoczy lis się podkopie, a bydło będzie stało...

Na cale szczescie od niecalych 2 lat MF jest pelen gosci z expem po doradztwie podatkowym i cos czuje, ze fikcyjne jednoosobowe dzialalnosci gospodarcze beda nastepne na celowniku. Czas najwyzszy! Bo troche szkoda, ze finansujemy zakupy aut dla calej rodziny i wielu wielu innych domowych rzeczy na koszt podatnikow ;) Inna sprawa, ze potem bedzie placz i zgrzytanie zebami, ze urzad skarbowy jest taki zly i robi co chce.

 

Niedawno wszedl pomysl, ktory skonczy z liniowo degresywnymi podatkami w Polsce, a juz zostal przeglosowany pomysl, ktory spowoduje, ze w koncu bedziemy wiedziec, ile w rzeczywistosci mamy artystycznych dusz w tym kraju. Bo przepisy o tworcach powodowaly, ze co drugi jegomosc w korporacji byl roznej masci tworca ;). Wreszcie po 26 latach od stworzenia ustawy ktos pomyslal o tym, zeby wprowadzic katalog do przepisu kto jest tworca, a kto udaje tworce wrzucajac tam roznej masci maile biznesowe ;)

 

PS. zeby wiedziec, o ile mozna obnizyc podatki, to najpierw trzeba doprowadzic do sytuacji, w ktorej mozliwie najmniej ludzi ich unika. Juz pomijam to, o czym trabie od 1000 stron w tym temacie, ze im wiecej ktos w Polsce zarabia, tym te podatki sa dla niego bardziej przychylne w porownaniu do calej masci zachodu. Ale i tak nie dociera, kazdy swoje wie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli według Ciebie w obecnej populacji Polski 40% ludzi umiera w wieku 18 lat, to musimy żyć w różnych krajach :smile:

 

To nie ma znaczenia, bo w każdym z moich 4 przykładów 40% ludzi nie dożyło 19 lat.

Jeżeli Ty mówisz, że jest jakaś zasada, a ja Ci podaję przykłady gdzie ona nie działa, to nie dlatego, że ja podaję specjalne liczby tylko dlatego, że ta zasada nie działa.

 

Ale specjalnie na potrzeby tej dyskusji, żebyś mógł się poczuć jak vasquez ( skoro tego potrzebujesz ) przeanalizowałem dane z 2014 roku i przeliczyłem odpowiednie wartości i okazuje się, żę:

dla całej populacji mediana wychodzi o 1,2 lat wyższa niż średnia.

dla populacji 26+ ( populacja lekarzy ) mediana wychodzi o 1,8 wyższa niż średnia ( w tym momencie kolejna zasada którą pewnie na chłopski rozum wymyśliłeś, że w wypadku populacji 18+ średnia wzrośnie bardziej niż mediana okazuje się nieprawdziwa )

Oczywiście mediana przesunęła się w prawo, co pisałem już wcześniej. Niespodzianka, miałem rację.

 

 

Odnosząc to do powyższych danych mogę przyjąć następujące wartości.

Założenia: Mediana w populacji 26+ jest o 1,8 wyższa od średniej ( moje wyliczenia dla całej populacji ) . Średnia wieku lekarzy w województwie śląskim jest o 2,4 roku niższa niż średnia życia mężczyzn w populacji (dane za lata 2001-2006 według twojego źródła). Średnia wieku mężczyzn w Polsce wynosi 73,9 lat ( dane z GUS za 2016 rok ).

 

Przyjmując, że rozkłady prawdopodobieństwa w populacji całkowitej i lekarzy przebiegają podobnie, mogę w uproszczeniu obliczyć medianę wieku lekarzy w województwie śląskim i będzie to:

 

73,9 ( średnia dla Polski ) -2,4 ( o tyle krócej żyją lekarze ) +1,8 ( o tyle wyższa jest mediana w populacji 26+ ) = 73,3 lat.

 

Oznacza to, że przy aktualnej średniej wieku masz większe niż 50% szanse na to, że dożyjesz 70-tki, ale...

 

Moje założenia co do konieczności podniesienia wieku emerytalnego o 5 lat oparłem o założenia wzrostu średniego wieku mężczyzn w Polsce o 5 lat. W związku z tym prawidłowy wynik dla lekarza z województwa śląskiego w 2060 roku to około 78,3 lat. 50% lekarzy z województwa śląskiego umrze przed 78,3, połowa powyżej 78,3, przynajmniej w oparciu o aktualne dane. Zdecydowana większość dożyje 70 lat. Także spokojnie RappaR, masz większe szanse, że dostaniesz emeryturę niż, że nie dostaniesz.

 

Co jak powtarzam, nie ma znaczenia dla całej dyskusji, bo zarzuciłeś mojej propozycji reformy, że nie różni się niczym od Cardiego, co jest totalną bzdurą, bo według pobieżnych wyliczeń ok. 70% mężczyzn dostanie emeryturę w mojej propozycji i 0% w przypadku propozycji Cardiego. To jest znacząca różnica. 

Edytowane przez fluber
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Jako ze 83 % to ciut więcej niż 17 % - proponuję rozpocząć zbiórkę funduszy na zakup PISowskiej mniejszości jakiegoś

kawałka ziemi, na którym sobie będą żyli. Pod nazwą Wolska.

 

 

Proponuję rozpocząć od stworzenia imiennej listy tych 83% chętnych do wyprowadzki z Tobą na bezludną wyspę:)

 

Zgadzam się z julkiem, aż się ciepło na sercu robi, jak się taki ból dupy widzi:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie ma znaczenia, bo w każdym z moich 4 przykładów 40% ludzi nie dożyło 19 lat.

Jeżeli Ty mówisz, że jest jakaś zasada, a ja Ci podaję przykłady gdzie ona nie działa, to nie dlatego, że ja podaję specjalne liczby tylko dlatego, że ta zasada nie działa.

Sęk w tym, że ja nie mówię o wzięciu z dupy przykładów, a o konkretnych przykładach dotyczących społeczeństwa.

 

Ale specjalnie na potrzeby tej dyskusji, żebyś mógł się poczuć jak vasquez ( skoro tego potrzebujesz ) przeanalizowałem dane z 2014 roku i przeliczyłem odpowiednie wartości i okazuje się, żę:

dla całej populacji mediana wychodzi o 1,2 lat wyższa niż średnia.

dla populacji 26+ ( populacja lekarzy ) mediana wychodzi o 1,8 wyższa niż średnia ( w tym momencie kolejna zasada którą pewnie na chłopski rozum wymyśliłeś, że w wypadku populacji 18+ średnia wzrośnie bardziej niż mediana okazuje się nieprawdziwa )

Oczywiście mediana przesunęła się w prawo, co pisałem już wcześniej. Niespodzianka, miałem rację.

Danych za 2014 nie chce mi się szukać, użyłem danych z GUSu za 2015. Mediana śmierci dla całej populacji mężczyzn jest podana jako 70,5, średnia długość jako 73,6. W takim wypadku dalej analizować mi się reszty nie chce. 

Edytowane przez RappaR
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sęk w tym, że ja nie mówię o wzięciu z dupy przykładów, a o konkretnych przykładach dotyczących społeczeństwa.

 

Danych za 2014 nie chce mi się szukać, użyłem danych z GUSu za 2015. Mediana śmierci dla całej populacji mężczyzn jest podana jako 70,5, średnia długość jako 73,6. W takim wypadku dalej analizować mi się reszty nie chce. 

 

Mógłbyś podlinkować jakieś źródło? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

329

 

Wiek środkowy osób zmarłych 70,5 - racja.

 

Ale to nie jest wartość, której szukamy. 

 

Ale nie chce mi się już szukać, który z nas ma rację, przyjmijmy, że masz ją ty:)

 

Aczkolwiek muszę przyznać, że jestem kretynem, bo nie dość, że policzyłem coś co jest jeszcze w roczniku GUS, to ściągnąłem dane z jakiejś innej strony, gdzie były dane według wieku ( na stronie GUS są w przedziałach 5-letnich ), bez uwzględnienia zerówek ( dlatego wyszło mi więcej) i nie zgadza się z GUS-em, czyli dane, z których liczyłem były po prostu błędne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiek środkowy osób zmarłych 70,5 - racja.

 

Ale to nie jest wartość, której szukamy. 

Nie jest, ale to Ci pokazało pewną zależność, która działa w populacji - mediana jest niższa od średniej, ponieważ liczba zgonów w 1 roku życia znacznie zaniża średnią.

 

 

Ale nie chce mi się już szukać, który z nas ma rację, przyjmijmy, że masz ją ty:)

To tylko zapytam jakie to uczucie przyznawać rację głąbowi :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jest, ale to Ci pokazało pewną zależność, która działa w populacji - mediana jest niższa od średniej, ponieważ liczba zgonów w 1 roku życia znacznie zaniża średnią.

 

To tylko zapytam jakie to uczucie przyznawać rację głąbowi :smile:

 

Tutaj medianę zaniża fakt, że w latach 50-60 był boom urodzeniowy. Popatrz na zgony w wieku 55-65. Są większe niż w wieku 65-75, bo ludzi w wieku 55-65 jest dużo więcej ludzi w Polsce.

 

Druga rzecz jest taka, że fałszujesz wynik biorąc pod uwagę wszystkie zgony poniżej Twojego aktualnego wieku, dla 27 latka mediana życia jest większa niż dla noworodka, prawda?:)

 

Według opracowania GUS "trwanie życia w 2016r." 30-latek ma life expectancy wynoszące 45 lat, czyli dla osoby urodzonej w 1990 roku to jest 48 lat, zacytuję za GUS-em:

"Aby prawidłowo interpretować tablicę przeciętnego dalszego trwania życia należy pamiętać, że każda podana w niej wielkość jest obwarowana dwoma warunkami – utrzymania schematu umieralności na poziomie z danego roku oraz dożyciem do wskazanego wieku. I tak – zgodnie z tablicą trwania życia za 2016 r. – mężczyzna, który ma ukończone 30 lat, ma szansę na dalsze 45 lat życia, czyli przeciętnie dożyć wieku 75 lat – zatem więcej niż chłopiec urodzony w 2016 r. Szanse te wzrastają wraz z wiekiem"

 

Ale tu jest tyle czynników, że nie chce mi się tego wszystkiego liczyć. W tej chwili raczej wyjdzie ponad 70 mediana, ale może też wyjść poniżej, a mi się już nie chce kłócić:)

 

Zwłaszcza, jak to ma się skończyć przyznawaniem racji głąbowi, okropne uczucie:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • ely3 zablokował(a) ten temat
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.