Skocz do zawartości

MVP dla Nasha!!! Co to się porobiło


ignazz

Kto powinien odebrać MVP  

40 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Kto powinien odebrać MVP



Rekomendowane odpowiedzi

Pietras: Reasumując walka rozstrzygnie się między dwoma wspomnianymi panami, a LBJ, którego od MVP dzieli bilans. Chociaż tak go wszyscy kochają, że mimo nie najlepszego bilansu mogą mu dać...

LBJ juz jedno MVP dostał. Drugiego nie dostanie. Chocby nei wiadomo jak sie staral. Ta argumentacje nalezy przyjąc nie calkiem na powaznie.

 

Josephnba: Nie wierzyłem, że kiedyś to napiszę, ale na tytuł MVP w tym sezonie zasłużył Dirk Nowitzki.

Co do powyzszej wypowiedzi zgoda w 1oo % Nie wiem nie czytalem od poczatku, jedynie ostatnie posty. czy wy naprawde uważacie, ze Europejskosć (heh) Dirka moze mu pzreszkodzić w zdobyciu MVP? Bzdura. Dla mnie Dirk, to zawodnik, który wygra tę nagrode i to nie "o maly wlos" Wystarzy przyjrzec sie jego grze z perspektywy calegos sezonu. W czym jest lepszy niz LBJ? Zdecydowanie wiekszy wklad w dobro zespolu. Dla niektorych moze sie to wydac smieszne (dwa razy swietnie obsluzyl Murray'a, trafil pierwszego buzzera) Ale spojrzcie z perspektywy calego sezonu. Wtedy kiedy brakowalo Brona drużynie, kiedy druzyna przezywala progres (a byly takie momenty) to Dirk okazywal sie tym, ktory bral odpowiedzialnośc. MVP jamesa moze oznaczac tylko jedno - kreowanie kolejnego superbohatera, ktory bylby wzorem, ikona... Taka jest prawda. Chociaz przyznam, bo to są fakty, chlopak poczynil postepy (znaczne) przynajmniej w stosunku do zeszlorocznego sezonu (ltory mial swietny) I lepiej dla niego, lepiej dla druzyny. Ale MVP jest Dirka. Aaa, jesli chodzi o sympatie... nie myslcie, ze wybor Nowitzkiego jest tym nakierowany. Chyba wrecz pzreciwnie. 0 sympatii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jmy chyba pierwszy raz mam na jakąś sprawę podobne poglądy do Ciebie, chociaż także nie do końca. Masz rację, że Dirk zasługuje na MVP, ale on go nie dostanie. Poczytaj wypowiedzi różnych dziennikarzy, a to przecież dziennikarze wybierają MVP chociażby tych z linka jakiego podałem, żaden go nie wymienia chociaż spełnia on praktycznie wszystkie kryteria potrzebne do wygrania tej nagrody. Ma bilans zespołu, ma statystyki indywidualne i nie gra z innym All-Starem w odróżnieniu od zawodników pozostałych czterech drużyn z najlepszym bilansem w lidze a mimo to nigdzie nie jest wymieniany jako główny kandydat. Mavs musieliby mieć naprawdę fantastyczny koniec sezonu wyprzedzić Spurs a może nawet i Pistons żeby on wygrał w przeciwnym wypadku MVP dostanie Nash, którym są wszyscy tak zachwyceni.

 

To jak już tak się zgadzam z opiniami to podzielam tą Josepha o nudzie jaką jest oglądanie Suns, nie przesadzam ani trochę wolę oglądać każdą z pozostałych 29 drużyn tej ligi niż Suns bez Amare, nieznoszę tego ich zapierdzelania non stop i oddawania masy rzutów z każdej pozycji, tego chaosu jaki wytwarzają na parkiecie, ich gry niskim składem i głupoty ich rywali, którzy zamiast wykorzystywać słabości tej drużyny dodatkowo dają sobie narzucić jeszcze ich styl gry :? na szczęście Amare wrócił więc oglądanie ich nie będzie już takie straszne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy wy naprawde uważacie, ze Europejskosć (heh) Dirka moze mu pzreszkodzić w zdobyciu MVP?

Tak dokladnie tak uwazam. Sporo spekuluje sie o tym ze NBA nie jest jeszcze gotowe by pokazac ze najlepszym koszykarzem na swiecie(MVP tej ligii) jest Europejczyk. Dlaczego? Z prostego powodu to by pokazywalo ze USA nie jest juz w kosza najlepsze. W MŚ padli, W IO tez a teraz MVP ich ligi gdzie zawsze rzadzili zdobywa ktos zza oceanu sprawiajac ze USA nie ma domiancji nie tylko na świecie ale nawet na wlasnym podworku. Moim zdaniem włądze NBA sądza ze jest na to za wczesnie i prestiz ligi mógłby byc mocno nadszarpniety. A fakt podania Parkera moze byc tylko zaslona dumna by nie było ze to co piszemy stalo sie faktem, a wiadomo ze TP tej nagrody nie dostanie ale uwaga od Novika jakby nie bylo zostanie odciagnieta. Mam nadzieje jednakz e Liga postawi na obiketywizm -nie ma nikogo bardziej odpowiedniego niż on.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NBA nie jest gotowe, zeby pokazac, ze najlepszym koszykarzem ligi jest Europejczyk, ale jednoczesnie sklania sie ku temu, by drugi raz z rzedu pokazac, ze jest nim Kanadyjczyk? :)

 

Ale zgadzam sie z tym, ze Nowitzki jest traktowany ponizej swojej wartosci. A spelnia wszystkie kryteria. Jest bezsprzecznie najlepszy w swojej druzynie, druzynie, ktora ma swietny bilans i jednoczesnie on sam ma super statsy. Moim zdaniem to powinien byc faworyt w wyscigu po MVP. Jesli nie dostanie, to wlasnie moze to byc spowodowane niechecia amerykanskich pismakow. I nie chodzi mi tutaj o to, ze NBA mogloby byc niegotowe, ale raczej o mentalnosc dziennikarzy, ich zwykly "patriotyzm" objawiajacy sie tym, ze bardziej "pieszczą" rodaków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja tylko dodam, ze Amerykanie bardzo lubią wysokich białych chłopców z Europy, którzy dysponują umiejętnościami pokroju Dirka. I czy przypadkiem to nie Nowitzki zyskał wlasnie ich sympatie i nim zachwycaly sie amerykanskei media, jeszcze kilka lat temu? ,takze dzis, ale nie w tym stopniu>Oczywiscie mozna spekulować, mozna powiedziec, ze jeszcze liga nie gotowa etc.. Ja jednak (moje zdanie) twierdze, ż ete MVP dostanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NBA nie jest gotowe, zeby pokazac, ze najlepszym koszykarzem ligi jest Europejczyk, ale jednoczesnie sklania sie ku temu, by drugi raz z rzedu pokazac, ze jest nim Kanadyjczyk? Smile

 

Wiesz Kanada nie ma świetnej druzyny, nie ma sukcesów na arenie miedzynarodowej i nie ma konkurencyjnej ligi. A przeciez to teraz mowi sie najmocniej że koszykowka europejska jest zblizona a niektorzy nawet twierdza ze lepsza od tej rodem z NBA. To wszystko sprawi ze juz nie bedzie ogolneog wrazenia ze Europa jest dalej w baskecie ale bedzie to udowodnione nagrodami w niemal wszystkich najwazniejszych katerogirach.

 

Ja jednak (moje zdanie) twierdze, ż ete MVP dostanie.

Jakby dostał to wszystkie nasze obawy okazalby sie bezpodstawne i mam nadzieje ze tak bedzie ale narazie jak widac idzie to troche w innym kierunku.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nash nie jest Amerykaninem, ale chyba w Stanach studiował gra w dodatku w sposób dla wielu osób porywający, Dirk to europejski produkt, gdyby wsadzić w jego miejsce do Mavs jakiegokolwiek amerykańskiego PF dać mu jego statystyki i ten bilans nie byłoby dyskusji czy powinien czy nie powinien być MVP. Ludzie się zachwycają Nashem i Dirk nie dostanie tej nagrody chociaż mu się ona należy podobnie jak rok temu czy w 2001 było z Shaqiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ludzie się zachwycają Nashem i Dirk nie dostanie tej nagrody chociaż mu się ona należy podobnie jak rok temu czy w 2001 było z Shaqiem.

 

Podobnie ludzie zachwycają się Bronem, ale to Dirk dostanie MVP. Zamiast argumentu podales kontrargument :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nowitzki w tym roku zasługuje na nagrodę jak diabli ale jeżeli dostanie ją Nash to nie będzie to wybór straszliwie niesprawiedliwy ( choc zgadzam się,że to nie jest gracz na podwójne MVP)

Dla mnie ważniejsze byłoby,żeby James albo Wade jej nie dostali bo to byłoby chore,liczę na pewne pokłady zdrowego rozsądku u decydentów, a nie zaślepienie chęcią promocji itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie dziwna sytuacja wyniknęła. I zależy z jakiego punktu widzenia się na nią spodziera :) No bo z jednej strony Nash to bardzo dobry zawodnik, świetny rozgrywający, potrafi praktycznie wszystko. Ale jak już tutaj wielokrotnie wspominano na pewno nie zawodnik na podwójne MVP. Przedewszystkim dlatego, że jak już wspomniałem jest TYLKO bardzo dobry, a powinien być wybitny. No bo skoro chociażby Stockton nigdy nawet jednego nie dostał to troszkę głupio wygląda gdy duuuuuużo gorszy rozgrywający ma aż dwa takie tytułu. No ale właśnie też dochodzimy do drugiego punktu widzenia na kwestię MVP. A mianowicie patrzenia na nią pod kątem nagrody za jeden tak jakby wycięty od reszty sezon. I tutaj już wątpliwości są sporo mniejsze no bo jak by nie patrzeć Steve rozgrywa bardzo dobry sezon jest kluczową postacią w jednej z czołowych drużyn itd. No i ZA TEN KONKRETNY sezon na pewno wypaczeniem nie będzie przyznanie mu tej nagrody. No ale w tej konkretnej sytuacji powinno się troszkę nagiąć zasady patrzenia na nagrodę MVP szczególnie, że Nash nie jest JEDYNYM wyróżniającym się zawodnikiem, i popatrzeć z perspektywy całej jego kariery a ta na pewno nie jest karierą zawodnika na podwójne MVP. No ale jak już mówiłem wszystko zależy od punktu widzenia a ten jak wiadomo od punktu siedzenia (czy jakoś tak :wink: ).

 

No i teraz na sam koniec, osobiście dałbym tą nagrodę Dirkowi bo akurat w tym konkretnym Nashowym przypadku na MVP patrzę przez pryzmat całej kariery 8) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lipną tą ankiete zrobiles bo nie ma np. opcji "inny" albo czemu jest księżniczka (;-) ) a nie ma KB, albo czemu jest Billups (to co mowil Van on ma 3 AS w skladzie wiec tam nie wiadomo kto w druzynie jest nawet MVP)

KB nie ma, bo za wyniki zespołu nie zasługuje.

 

Czemu jest Billups? Bo jest numerem jeden najlepszej drużyny w NBA. Nie wiadomo kto jest tam MVP? Statystycznie może nie, ale kto oglądał Pistons przynajmniej kilkakrotnie wie, kto nimi kieruje, kto tam jest najlepszym (i do tego najmądrzejszym) graczem na boisku, kto wznosi sie na wyzyny kiedy zespół tego potrzebuje, kto ma największy wpływ na grę zespołu, kto trzyma piłkę w decydujacych momentach, ogólnie kto jest GTG i Liderem (celowo przez duże L). To, ze Pistons maja równy skład, odpowiednio do siebie dobrany to jest inna sprawa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lipną tą ankiete zrobiles bo nie ma np. opcji "inny" albo czemu jest księżniczka (;-) ) a nie ma KB, albo czemu jest Billups (to co mowil Van on ma 3 AS w skladzie wiec tam nie wiadomo kto w druzynie jest nawet MVP)

KB nie ma, bo za wyniki zespołu nie zasługuje.

 

Tak tylko kore pytał skoro jest Lebron to w takim wypadku dlaczego nie ma Bryanta, przecież Cavs jakiegoś rewelacyjnego bilansu nie mają, będąc upierdliwym możnaby powiedzieć, że grając na zachodzie mialiby gorszy, ale nie o tym chciałem.

 

Skoro już za żelazną regułę przyjmujemy bilans i jak wszyscy wiedzą tej nagrody od dobrych kilkunastu lat nie zdobył gracz, którego zespół nie zajął jednego z dwóch czołowych miejsc to nie wiem dlaczego głównym kandydatem jest Nash :? w końcu Suns skończą jako 4 drużyna ligi i trzymając się ściśle tradycji przyznawania MVP zawodnikowi jednej z dwóch najlepszych drużyn w lidze trzeba by je dać graczowi Pistons, Spurs lub Mavs w zależności, która z tych drużyn będzie wyżej, jeśli Mavs sprawa wydaje się oczywista MVP dostaje Dirk, ale jeśli nie to nagradzać MVP gracza jeden z drużyn, których największą siłą jest gra zespołowa, w Spurs najlepszym graczem wydaje się już Parker w tej chwili, a w Pistons jasne Billups jest mózgiem tej drużyny, ale czy to on ma tam największy udział w zwyciestwach to już nie taka prosta sprawa do udowodnienia i czy w wypadku kontuzji jednego z podstawowych graczy to on byłby właśnie tym, którego by najbardziej brakowało.

 

Czasy kiedy to wybitne indywidualności prowadziły zespoły do czołowych miejsc już się skończyły więc trzeba by się także zastanowić nad tym za co przyznawać MVP, co jest najważniejsze bo w końcu jakby nie było jest to nagroda indywidualna a nagrodzenie nią jednego gracza takiej ekipy jak Pistons czy Spurs w tym sezonie byłoby dla mnie nieporozumieniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak tylko kore pytał skoro jest Lebron to w takim wypadku dlaczego nie ma Bryanta, przecież Cavs jakiegoś rewelacyjnego bilansu nie mają, będąc upierdliwym możnaby powiedzieć, że grając na zachodzie mialiby gorszy, ale nie o tym chciałem.

 

LeBron jest, bo ma realne szanse na ten tytul poprzez promowanie go i te inne bzdury. Wiedzą o tym wszyscy i niekoniecznie musi chodzić tu o to, co pokazują na parkiecie. Bron to pupil NBA, więc wcale się nie zdziwię, jak zajmie wysokie miejsce (bo MVP byłoby grubą przesadą po tym co ostatnio dzieje się z Cavs).

 

Co do Nasha, to dla mnie facet nie jest MVP w tym roku, ale wiesz dobrze, ze po zmianach jaie zaszły w Suns i przy tym rosterze gość zrobił z tą ekipą świetną robotę i chyba nie trzeba nikogo przekonywać, ze w głownej mierze to zasługa Nasha.

 

Czy Billups ma największy udział w zwycięstwach? Bez dwóch zdań ma, chociaż przyznam ze statystycznie jest to trudne do udowodnienia. A zakładając jego kontuzję... kto by prowadził zespół? Rasheed? Ben? Prince? Hamilton? Nie wydaje mi się, natomiast przy utracie któregokolwiek z wyżej wymienionych dałoby się jakoś tą dziurę załatać.

 

Parker może sobie fajnie wyglądać, ale każdy wie, ze to nie on jest główną postacią na boisku. Nie chce bronić Duncana, ale mimo wszystko to jest kluczowy zawodnik w tej ekipie.

 

MVP należałoby przyznawać za indywidualną grę, z tym że ta gra musi do czegoś prowadzić, musza przemawiać za nią wyniki, bo wytlumacz mi jakim cudem najbardziej wartościowym graczem w lidze ma być zawodnik, który do niczego nie prowadzi swojego zespołu?. Dzisiaj rządzą systemy, ale pomimo tych wyrównanych rosterów zawsze w zespole jest ten jeden, który trzyma wszystko do kupy. Zawsze.

 

A tak na koniec to zauważyłem , ze Billups jest baaardzo niedoceniany. Oczywiście dlatego , ze nie robi kosmicznych cyferek, jego koszulki nie sprzedają się najlepiej w lidze i nie ładuje po 10 niesamowitych dunków na mecz. Ludzie tego nie lubią, kozykówka to teraz w głównej mierze show. Billups nie jest wystrzałowy cool madafaka i to wielu przeszkadza. Tyle że dla mnie popularność (w tym przypadku jej brak) to żaden powód, zeby go w jakiś tam sposób dyskryminować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Van zgodzić sięmogę ze wszystkim co napisałeś, ale z twierdzeniem, że Parker wydaje się najlepszym graczem SAS za cholerę się nie zgodzę. Ostatnio tak się dziwnie składa, ze Spursów ogladam najczęsciej i przy każdej relacji z meczu podkreślam rolę jaką pełni Timothy. On już nie musi walić po 23ppg, on robi o wiele więcej na parkiecie. Jeśli komuś z tej ekipy przyznawałbym MVP to byłby to tylko i wyłącznie Duncan, choć może suięna pierwszy rzut oka wydawać, że w tak zbilansowanej ekipie wyróżnia się Tony. Mam nadzieję, że to się potwierdzi jeśli Spursom udałoby się obronić tytuł :wink:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Van zgodzić sięmogę ze wszystkim co napisałeś, ale z twierdzeniem, że Parker wydaje się najlepszym graczem SAS za cholerę się nie zgodzę. Ostatnio tak się dziwnie składa, ze Spursów ogladam najczęsciej i przy każdej relacji z meczu podkreślam rolę jaką pełni Timothy. On już nie musi walić po 23ppg, on robi o wiele więcej na parkiecie. Jeśli komuś z tej ekipy przyznawałbym MVP to byłby to tylko i wyłącznie Duncan, choć może suięna pierwszy rzut oka wydawać, że w tak zbilansowanej ekipie wyróżnia się Tony. Mam nadzieję, że to się potwierdzi jeśli Spursom udałoby się obronić tytuł :wink:

Ja bym do sprawy Spurs w tym sezonie podszedł w ten sposób najlepszym zawodnikiem w tym sezonie jest dla mnie u nich Parker, ale najbardziej wartościowym jest Duncan, podobne odczucia miałem w zeszłorocznych finałach, najlepszym graczem wydawał mi się u nich Manu, ale zarówno jego gra na takim poziomie wtedy jak i gra Parkera w tym sezonie nie byłaby możliwa gdyby nie obecność Duncana.

 

Odonośnie Billupsa master z tym niedocenianiem nie wiem czy było do mnie czy nie, ale ja tego gościa naprawdę doceniam i to bardzo, uważam go za prawdziwego Lidera, ale naprawdę nie mógłbym z czystym sumieniem powiedzieć, że to właśnie on ma największy wpływ na sukcesy Pistons. Oni są tak nietypowo skonstruowaną drużyną, że to jest naprawdę ciężka sprawa, zresztą gdyby to była taka oczywista sprawa to w końcu mają najlepszy bilans w lidze, on rozgrywa życiowy sezon więc o czym my tu w ogóle w tym temacie dyskutujemy trzecią stronę, czemu z tych 12 gości z ESPN nikt go nie wymienił jako swojego typu na MVP :?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bron to pupil NBA, więc wcale się nie zdziwię, jak zajmie wysokie miejsce (bo MVP byłoby grubą przesadą po tym co ostatnio dzieje się z Cavs).

Co takiego się dzieje? Wg moich informacji notują serię 5 zwycięstw z rzędu, a to raczej nie zmniejsza jego szans na to wyróżnienie. Tym bardziej, że sam podczas tej serii świetnie gra w clutch.

 

Inaczej jest w przypadku Billupsa, który dzisiaj przegrał z Nets i nie trafił w końcówce, a jego gra w zwycięskim meczu z Pacers na pewno nie była godna MVP. Dlatego jemu bym w tej sytuacji szans zbyt dużych nie dawał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak tylko zebym dokladnie zrozumial. Nie dawalbys Billupsowi MVP bo:

 

dzisiaj przegrał z Nets i nie trafił w końcówce, a jego gra w zwycięskim meczu z Pacers na pewno nie była godna

:?:

 

Co takiego się dzieje? Wg moich informacji notują serię 5 zwycięstw z rzędu, a to raczej nie zmniejsza jego szans na to wyróżnienie. Tym bardziej, że sam podczas tej serii świetnie gra w clutch.

Knicks mieli 6 zwyciestw z rzedu a Crawford trafil kiedys trojke na remis z Bulls. Dajmy mu MVP ! ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z niechęcią mówie że MVP tego sezonu moim zdaniem zostanie gracz Dallas Mavericks Dirk Nowicki. Podczas regular sezon osiągnął prawie wszystko. Jego zespół jest czołową druzyną NBA. On sam ma bardzo dobre statystyki. Nie lubie go ale musze przyznać że w tym sezonie gra znakomicie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak tylko zebym dokladnie zrozumial. Nie dawalbys Billupsowi MVP bo:

 

dzisiaj przegrał z Nets i nie trafił w końcówce, a jego gra w zwycięskim meczu z Pacers na pewno nie była godna

:?:

Nie, tylko takie mecze pod koniec sezonu go oddalają od MVP.

 

Co takiego się dzieje? Wg moich informacji notują serię 5 zwycięstw z rzędu, a to raczej nie zmniejsza jego szans na to wyróżnienie. Tym bardziej, że sam podczas tej serii świetnie gra w clutch.

Knicks mieli 6 zwyciestw z rzedu a Crawford trafil kiedys trojke na remis z Bulls. Dajmy mu MVP ! ;-)

To była tylko odpowiedź na to:

MVP byłoby grubą przesadą po tym co ostatnio dzieje się z Cavs

Napisałem po prostu, że nic takiego złego się w Cavs nie dzieje, czytaj ze zrozumieniem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MVP dla Dirka lub Nasha.

Ograniczyłbym już raczej wybór do tych 2.

Parker, gra świetny sezon, Wade super statsy, Bron marketing, Billups wyniki zespołu. Ale mimo kontrowersji w poprzednich sezonach ( mam na mysli historie NBA) az takich przegięć niesprawiedliwości sobie nie przypominam.

Jeśli jest coś w zawistnym spojrzeniu na Europejczyka, w co nie wierzę, to tylko kontuzja Dirka ułatwiłaby Im ( spiskowcom) niedocenić jego gry.

Jeśli zAmare Suns zaczną grac jeszcze lepiej to to wrażenie może zmienić układ sił na korzyść Kanadyjczyka.

Ale na razie statuetkę trzyma Dirkuś.

Mało czasu pozostało, więc chyba nie za dużo sie zmieni.

 

Ps. NBA otwiera się na Europę, plany meczy w Hiszpanii, Francji itd... więc może odwrotnie.... najwyższy czas na Europejskie trofeum?? Ja bym tam spisku anty Dirk nie wyolbrzymiał.

Wade - finisz troche spóźniony, Le Bron - zawalał końcówki

Pytanie: co z Tłokiem? To jest prawdziwa zgadka.

Parę lat temu był to krnąbrny facet w stylu Starburego, kolejna bajka o Kopciuszku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.