Skocz do zawartości

[FBX] FBX#1 - Sezon 09/10


Roger

Rekomendowane odpowiedzi

próg jest po to, żeby nie powstały megawyjebane drużyny, które zdominowałyby rozgrywki na lata, tak po sezonie gm'owie musza troche kombinowac oddac coś, Ci którzy mieli słaby sezon i dużo miejsca w salary przyjmuja zbędne kilogramy, jest więcej ruchu na rynku, jest ciekawiej, większa szansa na jakąs rywalizację w kolejnym sezonie,w innym wypadku kisiliby to co ugrali na cwanych transferach i tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zreszta to nie są żadne pensje, wynikające z przepłacenia tylko to nie jest nic innego jak w wiekszosci przypadkow srednia zawodnika z ubiegłego sezonu.

 

A jesli chodzi o ruchy na FA i ten zarzut w kierunku mojej osoby, to Walker wział sie stad, iz pod koniec sezonu, kiedy to otrzymał swoje minuty w NYK, został przeze mnie aktywowany. Angażowanie zawodników Shaq czy Ford mijało sie z celem, gdyż nic by mi to nie dało. Pograsz rok z nami, zrozumiesz...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nielicznym osobom które ogarniają całość rozgrywki nie chce się n-ty raz tłumaczyć od podstaw co i dlaczego. To jest trzecia opcja której z jakiegoś powodu nie bierzesz pod uwagę.

Nie wzialem tego pod uwage bo bym na taka mozliwosc nie wpadl... z jednego powodu:

nie latwiej zrobic to raz, a skutecznie tzn wpisac w regulamin?!?!

problemy są dwa:

- gdyby chcieć regulaminem opisać wszystkie sytuacje które zdarzyły nam się w czasie 6 lat gry zbliżyliśmy się do projektu ustawy

- nie ma osoby która podjęłaby się tego zadania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nielicznym osobom które ogarniają całość rozgrywki nie chce się n-ty raz tłumaczyć od podstaw co i dlaczego. To jest trzecia opcja której z jakiegoś powodu nie bierzesz pod uwagę.

Nie wzialem tego pod uwage bo bym na taka mozliwosc nie wpadl... z jednego powodu:

nie latwiej zrobic to raz, a skutecznie tzn wpisac w regulamin?!?!

 

problemy są dwa:

- gdyby chcieć regulaminem opisać wszystkie sytuacje które zdarzyły nam się w czasie 6 lat gry zbliżyliśmy się do projektu ustawy

- nie ma osoby która podjęłaby się tego zadania[/quote:2pxzctyr]

kiedys, dawno, dawno temu, za gorami, za lasami, dwoch takich zrobilo to raz i na tamta chwile skutecznie. jednak od tamtego czasu wiele sie zmienilo i nikomu innemu juz sie nie chcialo tego przerabiac. w efekcie kazdy ma w glowie zmiany jakie mialy miejsce i sie po prostu ich trzyma. spokojnie, za jakis czas tez sie ich nauczysz i nie bedziesz musial zagladac do regulaminu :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

problemy są dwa:

- gdyby chcieć regulaminem opisać wszystkie sytuacje które zdarzyły nam się w czasie 6 lat gry zbliżyliśmy się do projektu ustawy

- nie ma osoby która podjęłaby się tego zadania

Pierwszy odnosnik: klasyczne wyolbrzymienie majace usprawiedliwac aktualny stan, drugi odnosnik: jak Wam tak ciezko o taka osobe to ja sie tego podejme ergo juz bedziecie mieli jakis pozytek z mojego dolaczenia tylko w zamian za calosc zasad. Kiepskia oferta wymiany? ;-)

 

spokojnie, za jakis czas tez sie ich nauczysz i nie bedziesz musial zagladac do regulaminu :D

Bardzo pocieszajace. Podobnie jak "pograsz rok z nami, zrozumiesz" bo do tego czasu zapewne popelnie mase bledow wynikajacych z niewiedzy... plus juz na starcie musialbym zlamac punkt numer 1 nt dolaczenia do ligi: poznac zasady.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wilqu... nie marudź.

 

Ja popełniłem kilka gaf wynikających z tego że nie było na stronie aktualnego regulaminu i nie robiłem z tego afery (chociaż sprawa była, bo byłem oskarżany o głupotę i ignorancję a błąd nie był po mojej stronie ;]). Ale Ty stary MARUDZISZ !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do obgadania wszyscy z wyjątkiem Rondo. Szukam wzmocnień na już, więc nie przyjmuję ofert, które mnie postarzeją/odmłodzą, ale przy okazji też osłabią. Pamiętajta o moim salary, muszę zejść o kilka fp (dokładnie o 6.1 nie licząc salary Browna), więc trochę się to gryzie, ale dla chcącego nic trudnego.

 

Mam 1 waiver - to też można wziąć pod uwagę przy ewentualnym trejdzie, gdyby komuś zależało na konkretnym graczu z FA, to można się dogadać i transfer sfinalizować po otwarciu rynku fa.

 

Charlotte Bobcats - Roger ( 3675193 )

Dołączona grafika

Nr Imie Nazwisko Wiek Cena

1 Pau Gasol 30 60.80

2 Rajon Rondo 24 56.40

3 Joe Johnson 29 50.50

4 Stephen Jackson 32 45.25

5 Rudy Gay 24 45.10

6 Lamar Odom 31 44.65

7 Mike Miller 30 37.65

8 Jamal Crawford 30 36.80

9 Kelenna Azubuike 27 28.95

10 Shannon Brown 25 20.50

 

Picki: Minnesota Timberwolves #20 0

 

Salary Cap: 471.60

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda, że Magic zmatchowali Redicka. W Bulls mógłby liczyć na s5 i jakieś 35fp/mecz.

No nic, pozostaje mi odprawiać modły o kolano Blake'a Griffina, pić zdrowie Eltona Branda oraz marzyć o dobrym specaliście z zakresu geriatrii dla Kidda i Nasha...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wilqu... nie marudź.

Ja popełniłem kilka gaf wynikających z tego że nie było na stronie aktualnego regulaminu i nie robiłem z tego afery (chociaż sprawa była, bo byłem oskarżany o głupotę i ignorancję a błąd nie był po mojej stronie ;])

Um, wg mnie podales swietny argument by dalej "marudzic"! Bo dokladnie tego chcialbym uniknac.

Zwlaszcza, ze zamierzam byc bardzo aktywny co poteguje liczbe mozliwych miejsc na wpadke.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wilqu... nie marudź.

Ja popełniłem kilka gaf wynikających z tego że nie było na stronie aktualnego regulaminu i nie robiłem z tego afery (chociaż sprawa była, bo byłem oskarżany o głupotę i ignorancję a błąd nie był po mojej stronie ;])

Um, wg mnie podales swietny argument by dalej "marudzic"! Bo dokladnie tego chcialbym uniknac.

Zwlaszcza, ze zamierzam byc bardzo aktywny co poteguje liczbe mozliwych miejsc na wpadke.

Co chciałem Ci przekazać... jesteśmy tutaj for fun i nie ma co robić afery z powodu głupot. Ledwie się tutaj pojawiłeś, a zdążyłeś zirytować połowe graczy FBX#1 ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Um, wg mnie podales swietny argument by dalej "marudzic"! Bo dokladnie tego chcialbym uniknac.

Zwlaszcza, ze zamierzam byc bardzo aktywny co poteguje liczbe mozliwych miejsc na wpadke.

jedna juz zdolales zaliczyc, sprzedajac pick za goodena. no i nie ma takiego zapisu w regulaminie, ktory by Ciebie od tego uchronil. regulamin to nie wszystko, a nawet jak go znac bedziesz, to i tak nie unikniesz wpadek zarowno mniejszego kalibru, jak i wiekszego. czlowiek cale zycie sie uczy. a jak to mowila? najlepiej sie uczyc na wlasnych bledach :D

 

a dlaczego uwazam, ze wtopiles sprzedajac pick? a to dla tego, ze najczesciej tuz przed samym draftem (ktory zacznie sie 1 wrzesnia), badz juz w jego trakcie ceny pickow sie zmieniaja. szczegolnie jak do dalszych pickow ostaja sie zawodnicy, na ktorzych niektorzy mieli ochote. jednak nie sadzili, ze sie tak dlugo ostana. takim mogl byc wlasnie twoj pick. wiec czasami mozna sporo wyrwac na takim dealu podczas draftu. a nawet jak nie i z nikim sie nie wymienisz, ale dobrze trafisz w drafcie, gdzie rookas od razu dostanie minuty i zacznie napierdzielac ladne fp, to moglbys zyskac jeszcze wiecej. a tak, zdobyles solidnego i wiekowego goodena, ktory wyzej nie podskoczy. za ktorego nic ciekawego nie dostaniesz w zamian. a przekonasz sie o tym juz niedlugo.

 

dla przykladu, draft ubiegloroczny ...

Czy ma ktoś tabelkę z jakim pickiem wybieraliście debiutantów w drafcie rookies rok temu?

 

ciekawość

tabelki nie ma bo umarla wraz z e-b

 

ale to bylo jakos tak:

 

1. blake

2. evans

3. harden

4. flynn

5. curry

6. thabeet

7. jennings

8. rubio

9. jordan hill ?

10. terence williams

11. holiday

12. derozan

13.

14. david andersen

15.

16.

17.

18. bibua albo lawson?

19. blair

20. teague

 

tam w srodku byli wybierani jeszcze earl clark, henderson, hansbrough i chyba lawson ale nie pamietam dokladnie

pogrubionym zawodnicy ktorzy krecili ciekawe cyferki. jak nie od poczatku, to z czasem zaczeli. a na czerwno, Ci ktorzy zagrali ponizej oczekiwan. choc w przypadku thabeeta, raczej tak mowic nie mozna. tutaj wiekszosc (jak nie wszyscy) spodziewali sie takich wlasnie cyferek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jedna juz zdolales zaliczyc, sprzedajac pick za goodena. no i nie ma takiego zapisu w regulaminie, ktory by Ciebie od tego uchronil.

To Twoja opinia. Wg mnie ta wymiana nie byla wpadka. Przynajmniej wg zasad, ktore znam.

 

regulamin to nie wszystko, a nawet jak go znac bedziesz, to i tak nie unikniesz wpadek zarowno mniejszego kalibru, jak i wiekszego. czlowiek cale zycie sie uczy. a jak to mowila? najlepiej sie uczyc na wlasnych bledach :D

Taaa, jasne, im czesciej bedziecie powtarzac tego typu slogany tym beda mialy wiekszy wplyw na mnie ;-P

 

a dlaczego uwazam, ze wtopiles sprzedajac pick? a to dla tego, ze najczesciej tuz przed samym draftem (ktory zacznie sie 1 wrzesnia), badz juz w jego trakcie ceny pickow sie zmieniaja.

"zmieniaja"... tzn moga pojsc w gore lub w dol...

 

szczegolnie jak do dalszych pickow ostaja sie zawodnicy, na ktorzych niektorzy mieli ochote. jednak nie sadzili, ze sie tak dlugo ostana. takim mogl byc wlasnie twoj pick. wiec czasami mozna sporo wyrwac na takim dealu podczas draftu.

"mogl byc", "czasami" - to sa stwierdzenia sugerujace duza niepewnosc co bylo jednym z motywow tej wymiany.

BTW, w ktorym momencie uwzgledniles, ze to raczej kiepski draft?

 

a tak, zdobyles solidnego i wiekowego goodena, ktory wyzej nie podskoczy. za ktorego nic ciekawego nie dostaniesz w zamian. a przekonasz sie o tym juz niedlugo.

Wtedy go zatrzymam bo bynajmniej nie mam nadmiaru solidnych zawodnikow.

Ale zgadzam sie, ze brak Waszej historii mocno utrudnia poczatek dla nowych GMow.

 

ale to bylo jakos tak:

1. blake

2. evans

3. harden

4. flynn

5. curry

6. thabeet

7. jennings

8. rubio

Um, wymieniles czolowke, gdzie teoretycznie jest najlatwiej i 5/8 gralo ponizej oczekiwan... w jaki sposob to jest argument przeciwko tamtemu trejdowi, a nie za nim? Przeciez nawet na tym przykladzie widac, ze przed draftem wiekszosc nie miala bladego pojecia kto jak bedzie gral... dlaczego w tym drafcie mialoby byc inaczej?

 

Tak czy inaczej dzieki za konstruktywna krytyke. Ta zawsze jest mile widziana ;-)

 

P.S. Co to znaczy jak prywatna wiadomosc wisi kilka dni w katalogu "do wyslania"?

Ten GM ma mnie na czarnej liscie? Ma pelna skrzynke i ich nie sprawdza?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale to bylo jakos tak:

1. blake

2. evans

3. harden

4. flynn

5. curry

6. thabeet

7. jennings

8. rubio

Um, wymieniles czolowke, gdzie teoretycznie jest najlatwiej i 5/8 gralo ponizej oczekiwan... w jaki sposob to jest argument przeciwko tamtemu trejdowi, a nie za nim? Przeciez nawet na tym przykladzie widac, ze przed draftem wiekszosc nie miala bladego pojecia kto jak bedzie gral... dlaczego w tym drafcie mialoby byc inaczej?
chlopie, a znasz takie okreslenie jak 'dalszy rozwoj zawodnika'? przeciez to nie jest liga jednosezonowa. tacy zawodnicy obecnie jak np. flynn, mniej kosztuja i maja szanse dalszego polepszania swojej gry, a co za tym idzie cyferek fp. czy takich zawodnikow nizej stawiasz od goodena, ktory niech kreci te np. 35 fp, ale rownie tyle samo bedzie kosztowal i do tego bez perspektyw na polepszenie swoich umiejetnosci? twierdzisz, ze wolisz pewnieszych zawodnikow? oki, dobra. w takim razie powiedz mi o co chcesz grac? bo chyba nie o mistrza. bo aby grac o niego, to musisz ryzykowac starajc sie utrzeslic zawodnikow ktorzy zanotuja postepy w porownaniu z ubieglym sezonem. no i to nie rzedu 2/3 fp, lecz znacznie wiecej. a gdzie takich zawodnikow najlatwiej znalezc?

 

jesli ustrzelisz dwoch/trzech zawodnikow ktorzy beda niewiele kosztowac a robic duzo wiecej fp, to bedziesz mial wiecej miejsca na zatrudnienie np. w trakcie sezonu starszych 'pewnych' zawodnikow (krecacych +50fp), ktorzy dodatkowo ulatwija Tobie walke o 1 miejsce. jesli zle wybierzesz, to co ryzykujesz? z nimi slabiej grajacymi, czy bez nich i tak nic wielkiego nie osiagniesz. zreszta zbuduj sobie sklad z takich 'pewnych' zawodnikow, to sie sam przekonasz jak daleko zajedziesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wilQ z tego co się orientuję to wiadomość leży w 'do wysłania' do momentu gdy adresat jej nie odczyta, w tym czasie możesz ją swobodnie modyfikować, kiedy już zostanie odebrana to będzie chyba tylko zaznaczenie, że nadawca edytował treść...

poz

K.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chlopie, a znasz takie okreslenie jak 'dalszy rozwoj zawodnika'?

Znam takie okreslenie, podobnie jak "max rezerwowy" czy tez "witamy w lidze europejskiej" i akurat podales chyba najgorszy mozliwy przyklad z tego draftu. Bo Flynn dostal szanse, gral nedznie, Wolves rok pozniej sciagneli sobie nowe zabawki na obwod, wiec oczyma wyobrazni juz widze jak intensywnie probuja go opchnac komukolwiek za cokolwiek byleby pozbyc sie smaku rozczarowania i kompromitacji jaki im zostal z tamtego draftu... a trzeba przyznac, ze spartolili go spektakularnie...

 

Nie zrozum mnie zle, oczywiscie, ze nalezy sie spodziewac poprawy od niektorych rookich i nie mam zadnych zludzen, ze z tego draftu bedzie kilku graczy lepszych od Goodena, ot mam powazne watpliwosci czy bedzie to ktokolwiek dostepny przy 7 picku, a nawet jesli tak to czy ja bym go wydraftowal.

 

czy takich zawodnikow nizej stawiasz od goodena, ktory niech kreci te np. 35 fp, ale rownie tyle samo bedzie kosztowal i do tego bez perspektyw na polepszenie swoich umiejetnosci?

Gracz wcale nie musi polepszyc swoich umiejetnosci by miec wieksza produkcje fp.

 

twierdzisz, ze wolisz pewnieszych zawodnikow? oki, dobra. w takim razie powiedz mi o co chcesz grac? bo chyba nie o mistrza.

Zwazywszy na stan przejetej przeze mnie druzyny jak i sklad innych teamow w lidze musialbym byc cudotworca by liczyc sie w walce o podium w nastepnych 2 sezonach ergo ogolnie gram o odbicie sie od dna i przeladowanie skladu, a osiagniecie polmetka w pierwszym sezonie uznalbym za sukces.

 

bo aby grac o niego, to musisz ryzykowac starajc sie utrzeslic zawodnikow ktorzy zanotuja postepy w porownaniu z ubieglym sezonem. no i to nie rzedu 2/3 fp, lecz znacznie wiecej. a gdzie takich zawodnikow najlatwiej znalezc?

Nie macie dostepnej historii i gram tu za krotko by znac odpowiedz (choc juz mam swoje teorie), ale wydaje mi sie oczywiste, ze tam gdzie wszyscy GMowie szukaja na pewno nie jest najlatwiej.

 

jesli ustrzelisz dwoch/trzech zawodnikow ktorzy beda niewiele kosztowac a robic duzo wiecej fp,

Piszesz jakby mozna bylo to osiagnac tylko poprzez draft... z czym zupelnie sie nie zgadzam.

 

to bedziesz mial wiecej miejsca na zatrudnienie np. w trakcie sezonu starszych 'pewnych' zawodnikow (krecacych +50fp), ktorzy dodatkowo ulatwija Tobie walke o 1 miejsce. jesli zle wybierzesz, to co ryzykujesz?

Um, taki drobiazg jak stracone LATA gry?

Co wiecej, samo trafienie jackpota z +50fp nic Ci nie da jak reszte druzyny masz do bani i dokladnie z tym zalozeniem wychodze: niby dlaczego mam najpierw modlic sie o cud w postaci mlodego gracza z Top20, a potem brac sie za konstruowanie skladu gdy nie jest to jedyna mozliwa kolej rzeczy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kwestia tylko czy Gooden to było najlepsze wyjscie w kwestii sprzedania picku.

 

Ja Tobie napisałem na PM, że jak najbardziej byłbym pickiem zainteresowany, ale nawet nie odpisałes kogo z mojego składu chciałbys, po czym bierzesz Goodena. Mało tego, gdybys na forum napisał, że pick jest do sprzedania, miałbys zapewne kilka lepszych propozycji niz tułajacy sie od klubu do klubu Gooden. Jak dla mnie z nim sie nadmiernie pospieszyłes, a w tym przypadku pośpiech nie był wskazany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kwestia tylko czy Gooden to było najlepsze wyjscie w kwestii sprzedania picku.

Trudno oceniac teoretyczne mozliwosci, wiec skupilem sie na tych, ktore mialem i wybralem IMHO najlepsza.

 

Ja Tobie napisałem na PM, że jak najbardziej byłbym pickiem zainteresowany, ale nawet nie odpisałes kogo z mojego składu chciałbys

Ech, szkoda, ze skrzynka na wiadomosci jest taka mala bo nawet nie moge tego sprawdzic, ale wydaje mi sie, ze odpowiedzialem posrednio... a jesli nie to przepraszam i zrobie to tutaj: wlasciwie nie masz graczy z klasy sredniej, ktorzy byli wg mnie maxem za ten pick, wiec nie mialem kogo wymienic, a watpilem bys oddal kogokolwiek z 38+fppg.

 

Mało tego, gdybys na forum napisał, że pick jest do sprzedania,

Tzn gdybym napisal "druzyna, ktora przejalem wymaga gruntownej przebudowy, wiec chyba nie musze dodawac, ze wszystko jest jak najbardziej dostepne via trejd (wlacznie z pickiem)? Kazda oferte powaznie rozwaze (a sa duze szanse, ze wysle kontroferte) i prawdopodobnie odpowiem jeszcze tego samego dnia" jak to zrobilem tu: http://www.e-nba.pl/forum/viewtopic.php?f=35&t=3904&start=1580#p161214 ??????

I wyobraz sobie, ze po tej wypowiedzi nie zostalem zalany ofertami za pick...

Swoja droga, powyzsze wciaz jest aktualne z tym, ze teraz juz bez picku ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tzn gdybym napisal "druzyna, ktora przejalem wymaga gruntownej przebudowy, wiec chyba nie musze dodawac ...

Na każdy zarzut masz jakieś durne wyjaśnienie, a prawda jest taka że się pospieszyłeś. Nie zbadałeś rynku. Też nie zawsze zbadam cały rynek przed wymianą ale trzeba sobie jasno powiedzieć, jestem świadom że to ryzyko i głupota. Mówisz tyle o tych błędach które masz popełniać przez niejasności, a powinieneś się skupić na tym żeby się na błędach uczyć a nie tłumaczyć się.

 

No bo co to za argument "przecież to oczywiste że wszystko jest na sprzedaż" ??? Zwłaszcza, że z całego Twojego składu ten pick najbardziej pasuje do tego by robić jakąkolwiek przebudowę, najbardziej wartościowy asset poza Westem. Więc uwierz mi, dla nas to nie jest oczywiste. Coś co jest oczywiste dla Ciebie niekoniecznie będzie oczywiste dla innych. Możesz zgonić na cudzą głupotę i niedomyślność, to zawsze możesz zrobić...

 

 

Serge Jebaka, B. Rush, Thabeet i Al Thornton ,a także 16 i 18 pick ciągle do sprzedania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na każdy zarzut masz jakieś durne wyjaśnienie

Mozesz rozwinac co konkretnie jest w nich durnego?

 

a prawda jest taka że się pospieszyłeś. Nie zbadałeś rynku.

Na jakiej podstawie wyciagasz taki wniosek? A jest bledny bo zbadalem ta czesc rynku, ktora mnie interesowala.

Chyba nie musze pytac o to kazdego GMa gdy nie wszyscy maja graczy, ktorych chcialbym i moglbym pozyskac za tenze pick? Nawet na Twoim przykladzie - czy za ten pick oddalbys mi Westbrooka, #4 lub Love'a? Oczywiscie, ze nie! A reszta wg mnie bedzie gorsza od Goodena.

 

Też nie zawsze zbadam cały rynek przed wymianą ale trzeba sobie jasno powiedzieć, jestem świadom że to ryzyko i głupota. Mówisz tyle o tych błędach które masz popełniać przez niejasności, a powinieneś się skupić na tym żeby się na błędach uczyć a nie tłumaczyć się.

Ech, ile razy mam powtorzyc, ze wg mnie ten trejd nie byl bledem?

 

No bo co to za argument "przecież to oczywiste że wszystko jest na sprzedaż" ???

Podstawowy, jesli cos jest wystawione na sprzedaz i poprzez sonde generuje pare ofert na pewnym poziomie to dla mnie jest wystarczajaca informacja co moge za to dostac i jesli to dostane klepnac taka wymiane.

 

B. Rush, Thabeet i Al Thornton

Taaaa, nie ma to jak mocny dopisek w dyskusji o to czy warto bylo zatrzymac pick poza Top5... ;-)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.