Skocz do zawartości

wojna na ukrainie


lorak

Rekomendowane odpowiedzi

7 minut temu, Gregorius napisał(a):

Chyba nie ma gorszego forumowicza z historii niż Ty:

Przez czternaście dni (24 kwietnia–8 maja) jako głównodowodzący UAN przejął osobiste dowodzenie nad 14 Dywizją Grenadierów SS, wydobywając ją spod komendy niemieckiej (formalnym dowódcą pozostawał do 27 kwietnia dotychczasowy dowódca SS-Brigadeführer Fritz Freitag). Żołnierze dywizji na rozkaz Szandruka złożyli przysięgę wierności Ukrainie i nałożyli ukraińskie odznaki (tryzuby). Szandruk wycofał jednostkę na zachód, kapitulując 8 maja przed aliantami zachodnimi[13].

Po kapitulacji zażądał spotkania w cztery oczy z gen. Władysławem Andersem, które mu umożliwiono[16]. Po osobistej interwencji Andersa u władz brytyjskich oraz starań Stolicy Apostolskiej[17], żołnierzy Ukraińskiej Armii Narodowej nie wydano przymusowo ZSRR (choć przymusową deportację wszystkich obywateli ZSRR przewidywały porozumienia jałtańskie), uznając ich za obywateli polskich i umożliwiono im legalną imigrację do Wielkiej Brytanii i krajów Imperium Brytyjskiego[18].

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, RappaR napisał(a):

Chyba nie ma gorszego forumowicza z historii niż Ty:

Dobrze Rapus że jesteś Ty. Wiesz wszystko i na każdy temat. Co prawda nie pisałem nic o historii tylko wkleiłem pewna ciekawostkę ale kij z tym czytać też pewnie umiesz najlepiej. Nawet nie napisane

Robi się przy okazji ciekawie. Prawda czy proba ograniczenia zniszczeń:

https://www.cbc.ca/news/politics/anthony-rota-ukrainian-veteran-apology-1.6977117

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, DRK napisał(a):

tak generalnie wyglada sytuacja pewnie w prawie kazdym "parlamencie" na swiecie gdzie tego typu sprawy ogarniaja teraz stazysci z pokolenia "youtube shorts" & "instastory". co wy sie k**** spodziewacie? to jest tak jak mniej wiecej rezydenci na ER

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Podsłuchiwanie generała który pluje na politykę to jest tylko level pis

 Pięknie tez obnażył to pierdolonto o oddaniu wschodniej ściany ruskim. Pomijając oczywiście, że jako 4 opcja okopanie się za Wisła to dobre wyjście, ale zdradzanie tajemnic taktyki nato to trzeba być tylko pisem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pokłosie

https://www.pap.pl/aktualnosci/spiker-parlamentu-kanadyjskiego-anthony-rota-podaje-sie-do-dymisji

W statemencie oczywiście zaznaczono o urażeniu społeczności żydowskiej. Owszem, Ukraińcy mają dużo nagrabione w temacie mordowania Żydów ( chociażby Lwów '41, Małopolska Wschodnia) to akurat 14 dyw SS - Galizien niejako ,,spóźniła się" na eksterminację społeczności żydowskiej. 

14 SS powstała w II połowie '43, a ,,szlak bojowy" rozpoczął się początkiem 1944. Do tego czasu zdecydowana większość społeczności żydowskiej została tuż zmasakrowana. Elementy dywizji ,,odznaczyły się" za to przy ekterminowaniu Polaków z najbardziej znanym przykładem Huty Pieniackiej, ale też w Podkamieniu i innych.

W oświadczeniu o urażeniu społeczności polskiej ani słowa. Oczywiście naiwny nie jestem i wcale mnie nie dziwi światowa narracja. 

Ale przypomnieć zawsze warto, jeśli jest to nawet forum dla kilkudziesięciu osób.

Edytowane przez DRK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, Reikai napisał(a):

@ely3 cos ciekawego dzisiaj w Werbowne i Nowoprokopiwce?

Na razie to jest panika Rosjan na Telegramie i brak geolokacji więc na razie to ja bym poczekał. 

Ale na pewno Ukraina wprowadziła świeze siły w tamten rejon bo np Brygada Czerowna Kalina jest aktywna od kilku dni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Reikai

Moze tylko dodam ,że od dwóch na pewno walk itoczą się w jednej jak i drugiej wsi. Tak samo geolokacje pokazują ,ze Ukraińska armia weszła do Kudriumiwki na południe od Bachmutu oraz przekroczyli linię kolejowa an sporym odcinku pomiędzy Kudriumiwką a Andriwką. zresztą stracili przy tej okazji polskie Rosomaki. Wydaje się ,że 2 sztuki ale nie wiem czy bezpowrotnie . Rosomaki miała tylko 21 zmechanizowana . Czyli widać ,ze tam też rzuciła świeże siły.

Moim zdaniem /ukraina wprowadza drugi rzut rezerw na front. Wciaz jeszcze mają zapas . Ale teraz to pewnie ok 80% sił wyznaczonych do ofensywy jest na froncie. 

Wciąz nie widziałem 25 spadochronowej. 92 i 93 Zmechanizowanej czyli tych które zdobyły Liman, Kupiańska i cały ten rejon. Z nich tylko ich zwiad i drony sa na froncie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaczęły się niemieckie manipulacje:

- brak uwzględnienia pomocy oddolnej

- niemiecki instytut badawczy

- każdy kraj ma inną politykę raportowania

Gdzie były Niemcy kiedy w pierwszych dniach wojny wiele milionów naszych rodaków (ja również) wysyłało oddolnie pomoc? Wiem że to polityka i koniec końców nie wierzę że ze strony Ukraińców doczekamy się w przyszłości namacalnej wdzięczności i najwięcej zyskają kraje z kapitałem, jeśli chodzi o zaszłości historyczne nadal nic się nie zmieniło i w najbliższym czasie wątpię że się zmieni.Z takiego ludzkiego punktu widzenia jest mi po prostu przykro.Mamy ,,elity'' jakie mamy, efekty widać.

Plus jest jeden i niezmienny: Rosja została osłabiona na lata z korzyścią dla Nas i chwała za to Ukraińskim żołnierzom.

 

Nasza wymiana gospodarcza z Niemcami rozwinęła się imponująco w ciągu lat ale obecnie geopolitycznie nie widzę tak na prawdę za wielu punktów wspólnych między nami, praktycznie we wszystkim nasz interes jest przeciwstawny.

Edytowane przez Sewer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 25.09.2023 o 19:03, Reikai napisał(a):

ale zdradzanie tajemnic taktyki nato to trzeba być tylko pisem.

No. Ruscy za ch....a takiego manewru się nigdy nie spodziewali, a tu dostali na tacy chytre, skomplikowane i nowatorskie podejście. Biorąc pod uwagę, że żony wysoko postawionych person wywiadu, spie.......ły swego czasu do Rosji z kochankami z wywiadu rosyjskiego, to chyba duża "tajemnica" się wydała.

 

Z drugiej strony, Ukraińcy zrobili dokładnie to co przewidywałem. W momencie w którym nie ma co już w Polsce wyżebrać, powoli stajemy się sojusznikiem Rosji (sic). Przewidywalne.

Sami Ukraińcy śmieją się z tego. Wyrokują, że nauczeni historią ostatnich 100 lat, powinni jeszcze wypowiedzieć Polsce wojnę i że chociaż są nowe czasy, to takie działanie skończy się dla nich jak zawsze.

Dość zabawne, bo gdyby nie Polska, raczej byłoby już po wojnie i problem z eksportem miałby Putin nie komik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.