Skocz do zawartości

wojna na ukrainie


lorak

Rekomendowane odpowiedzi

4 godziny temu, RappaR napisał(a):

Ale to też jest teza z Suworowa. Ten sprzęt nie był porównywalny.

🙂 Piszesz że czytałeś Suworowa więc na pewno pamiętasz, że u niego głównym powodem porażki RKKA było to, że została zaskoczona dosłownie parę dni przed tym, gdy sama miała zaatakować III Rzeszę, a później jej dzielni i wierzący w Stalina i komunizm żołnierze mieli szybko zdobyć Berlin i raźnie na bystrochodnyj tankach dotrzeć do Madrytu i Lizbony. Jej porażka ( wg Suworowa) wynikla z tego, że akurat przestawiala sie z obrony do ataku. Ja nigdzie takiej tezy nie stawiam. Nie to było głównym powodem nieszczęść RKKA.

 

4 godziny temu, RappaR napisał(a):

 

 

4 godziny temu, RappaR napisał(a):

Niemiecki był po prostu lepszy.

Na różnych forach typu DWS czy inni historycy poznałem tego typu dyskusje. To są klasyczne never ending story🙃. Dlatego tu przezornie cofnąlem wypowiedziane słowa o przewadze sowieckiego sprzętu (trochę z lenistwa bo na mnie spoczywałaby w pierwszej kolejności powinność argumentacji) i zaproponowałem porownywalną jakość sprzętu. Skoro jednak drążysz temat - proszę bardzo, powodzenia - ale wiedz, żem nie winien tej krwi, która tutaj będzie przelana😉

Co takiego było lepszego w sprzęcie WH, że doczłapał pod Moskwę?🫣

4 godziny temu, RappaR napisał(a):

Zapominamy o przestarzałych i niedopracowanych.

Tak.  O lekkichch, przestarzałych i łatwopalnych , które palily sie jak zapałki. (OK, to akurat z Suworowa)

4 godziny temu, RappaR napisał(a):

inwazja sowiecka była czynnikiem o równej skali co właśnie bomby atomowe:

Pełna zgoda. Jeśli nawet atomówki były mocniejsze to nóż w plecy wbity przez sowietów wektorowo dzialał w tym samym kierunku tzn dalsza walka Japończyków nie miała żadnego sensu. Ale to żadnego. Dlatego się poddali.

I zarazem sam sobie odpowiadasz na poniższe pytanie które postawiłeś tydzień temu:

W dniu 1.11.2023 o 22:07, RappaR napisał(a):

Japończycy na Okinawie byli zmotywowani. Ale już w ogóle nie byli zmotywowani w Mandżurii. Wyjaśnisz skąd tak nagle?

Idźmy dalej.

 

4 godziny temu, RappaR napisał(a):

szczególnie że żołnierze radzieccy i tak nie wiedzieli jakie są warunki w obozach jenieckich

Sądzę, że to nieuprawnione stwierdzenie bo:

- można założyć że z 3,5 mln jeńców część podjęła próbę ucieczki. Niektórym mogło sie udać.

- Niemcy mieli tak wielu jeńców, że część zaczęli zwalniać, głównie z państw nadbaltyckich i z Ukrainy. O ile pamiętam zwolniono okolo 300 tys osób.

- sam piszesz, że po 22.06 Niemców propaganda sowiecka przedstawiała jako barbarzyńców. Straszyła, żeby nie oddawać się do niewoli bo Niemiec i tak zabije.

Edytowane przez DRK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, RappaR napisał(a):

o bestialstwie Niemców mówili od 22 czerwca, od początku :) 

Ucielo wątek.

5 godzin temu, RappaR napisał(a):

Generalnie walczyli jak się im chciało  w ramach możliwości. 

Poprawiłem.

 

5 godzin temu, RappaR napisał(a):

Bo wyciągnęli wnioski z kampani 1941 i nauczyli się, że liczą się czołgi dzialajace, a nie liczby na kartkach.

To na pewno ważny argument do dyskusji. W pełni zgadzam się z Tobą. Coraz bardziej widać, ze zawiódł w 1941 przede wszystkim czynnik ludzki.

 

5 godzin temu, RappaR napisał(a):

Zauważ, że to 1942 i 1943, wtedy kiedy już wierzyli w

;)

nie trzyma się to kupy

Moja teza broni się. Ci którzy rzucili broń i podnieśli ręce do góry mieli u towarzysza Stalina przechlapane. Byli to dla niego zdrajcy, na których czekał w najlepszym przypadku łagier w miejscu o niekorzystnym klimacie. W najgorszym przypadku egzekucyjny pluton. Dlatego często woleli walczyć przeciwko władzy radzieckiej i w 1942 i w 1943 i w 1944 też.

5 godzin temu, RappaR napisał(a):
W dniu 8.11.2023 o 12:09, DRK napisał(a):

Prawda, ale z drobnym zastrzeżeniem: Sowieci zainstalowali łączność w czołgach dowódców jednostek. I to udało in się zejść aż do poziomu dowódcy plutonu składającego się z 3 maszyn. Tzn, że 1/3 czołgów miała łączność radiową.

 

Rozwiń  

A u Niemców wszystkie. Od początku :)

Zgadnij w którym kierunku poszedł rozwój? W sowieckim czy niemieckim?

Tak. WH miał radio w 100% maszyn, a RKKA jedynie w marnych 33%. 

Ale mam na ten zarzut prostą odpowiedź. Przypomnijmy. ZSSR miał w przygranicznych okręgach 12 tys czołgów. Niech kierowcy-mechanicy w 2/3 maszyn spalą sprzegła. 8 tys czołgów staje się z miejsca niesprawne. Proponuję je zakopać po same wieże jako nieruchome umocnione punkty ogniowe na skrzyżowaniach dróg na Zachodniej Ukrainie i Zachodniej Bialorusii. Tak po 4szt na węzeł drogowy. Wystarczy na 2 tys skrzyżowań drogowych. Tylko zalogi mają walczyć i strzelać, a nie porzucac drogi sprzęt, gdy tylko zobaczą pierwszy lepszy niemiecki patrol motocyklowy. Ciekawe jakby wtedy wyglądał niemiecki blitzkrieg w czerwcu 1941???.

Aha. A pozostałe 4 tys czołgów niech prowadzą walkę normalną, ruchomą przeciw 3 tys niemieckich. Mają przecież radio.

5 godzin temu, RappaR napisał(a):

Ponad 40 tysięcy. To była czystka bez precedensu, ludzie bez doświadczenia, bez obycia, bez oparcia w przełożonych znaleźli się w nowych sytuacja. 

40 tys to zamordowani czy może jednak łącznie zamordowani i represjonowani? Czy w tej liczbie są tylko oficerowie czy może także armijni komisarze polityczni. I to bodajże Bieszanow pisze, że Stalin w wyniku czystki zamienił kretynów na idiotów. Albo odwrotnie.

 

5 godzin temu, RappaR napisał(a):

Znasz Napoleona? Stado baranów dowodzone przez lwa jest groźniejsze od stada lwów dowodzonych przez barana. 

Słyszałem o nim😉. Nie wiem czy podajesz dobry przykład. Mnie Stalin (geniusz zła) bardziej wygląda na lwa, a Hitler na barana.

 

5 godzin temu, RappaR napisał(a):

ak samo działały nowoczesne armie. Za wyjątkiem Armii Czerwonej, której wybito cały sztab. 

W 1917 (do listopada oczywiście) nikt armii carskiej sztabu nie wybił, a mimo to pękła od środka.

 

5 godzin temu, RappaR napisał(a):

Żołnierz Rosyjski w 1942 nie był dzielniejszy od tego w 1941. Po prostu nie był.

W 1942 propaganda miała już trochę czasu, żeby wbić żołnierzom do głów narrację o żądnych krwi niemieckich bestiach. Przypomnę, że do polowy 1941 Niemiec był przedstawiany jako przyjaciel, z którym urządza sie wspólne defilady (Brześć IX 1939). W 1942 zaporowe oddzialy NKWD też już ochlonely i nie dopuszczaly do takich karygodnych zaniedbań jak w 1941. Powoli, ale sukcesywnie morale żołnierza sowieckiego zaczęło rosnąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w swiadomosci przecietnego amerykanskiego januszka (ogladajacego MSNBC/CNN/FOX) juz tej wojny w Ukrainie za 3-4tygodnie naprawde nie bedzie. timing maja ukraincy jeden z gorszych teraz, zakladajac, ze wiekszosc wsparcia szla z US (nie wiem czy to prawda?). nastepne 4-5miesiacy to i tak bylaby osmoza na froncie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś rano zarówno TASS jak i RIA Novosti opublikowały komunikat Ministerstwa Obrony ,że Rosjanie wycofują się z lewego brzegu na lepsze taktycznie pozycje

Po 20 minut szybko usuwano te komunikaty.

Trudno powiedzieć co tam się zadziałało ale raczej nikt nie ma wątplwości ,ze ten komunikt rzeczywiście wypłynął z Ministerstwa Obrony tylko ,że raczej ktoś wysłał komunikat przygotowany na inna okazję. 

Rosjanie nad Dnieprem mają rzeczywiście ciepło. Ukraińcy dronami polują już nawet na motocyklistów. Praktycznie wszelki ruch Rosjan na 10-15 km od rzeki jest niemozliwy. Ukraina strąca nawet swoimi dronami rosyjskie drony oraz poluje na operatorów dronów. Mają taka przewage w powietrzu ,że znają punkty z których wystrzelono dron i od razu atakują. 

810 brygaa piechoty morskiej który broni Krynek ma dość alarmistyczne telegramy. Stracili szefa sztabu. Praktycznie każdy ich komunikat ostatnio to wróg ma przewagę ale się dzielnie trzymamy albo opis walki w której byli otoczeni a jednak ewakuowali rannych zadając wrogowi cięzkie straty. Niemniej oni mówią ,że brak im wsparcia artylerii. Wróg ma przewagę w dronach a własnych brak. 

Ale nic nie wskazuje by Rosjanie się mieli wycofać. Ich obrona jest cienka ale mimo wszystko Ukraina by musiała jakimś cudem zapewnić logistykę i utrzymać mosty pontonowe a obecnie moim zdaniem to niemożliwe bez przesunięcia baterii Patriot albo SAMP-T 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
12 godzin temu, DLT_Braddock napisał(a):

Z artykułu wynika ze To jakaś prywatna firma ukraińska zdradziła Ukrainę, a wlasciciel został zatrzymany, czy mi sie wydaje ? 
Ktos ma byc zdziwiony ze sa zdrajcy którzy dla kasy zrobią wszystko?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, RonnieArtestics napisał(a):

Z artykułu wynika ze To jakaś prywatna firma ukraińska zdradziła Ukrainę, a wlasciciel został zatrzymany, czy mi sie wydaje ? 
Ktos ma byc zdziwiony ze sa zdrajcy którzy dla kasy zrobią wszystko?

Ja deltusia ignoruje i jego wysrywy. Tak jak ostatnio pisał o gimnastyczce która napisała że nienawidzi Polski zapominając jakie oburzenie wywołała u Ukrainców i że natychmiast została zawieszona. Poziomem Deltusia było by pisanie że wszyscy Polacy to rusofile i włażą ruskom w dupe bo Panasiuk czy Braun.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, Gregorius napisał(a):

Ja deltusia ignoruje i jego wysrywy. Tak jak ostatnio pisał o gimnastyczce która napisała że nienawidzi Polski zapominając jakie oburzenie wywołała u Ukrainców i że natychmiast została zawieszona. Poziomem Deltusia było by pisanie że wszyscy Polacy to rusofile i włażą ruskom w dupe bo Panasiuk czy Braun.

analfabetyzm wtorny przeszkadza w zyciu , pewnie i tak nie zrozumiesz , ale pochyle sie nad toba i ci wytlumacze  to nie sa wysrywy deltusia tylko podlinkowany artykul , gdyby deltus byl autorem wtedy moglbys  napisac wysrywy deltusia ale on nie jest autorem . zamiast odniesc sie do artykulu oczywiscie atakujesz deltusia ktory tenze artykul podlinkowal .  klasyczna marna manipulacja ,    nie pasuje ci tresc , wogole sie do niej nie odnosisz wiec atakujesz   osobe ktora go podlinkowala   , potym  gdy tu probowales tlumaczyc ukrainski ipn ktory sugerowal zebysmy zadbali o pomniki banderowcow , powinienes oddac paszport , o ile taki posiadasz

story of the day :

jak wszyscy wiemy do prowadzenia wojny potrzebna jest ropa , zeby napedzac te wszystkie tanki , samoloty i inne maszyny , ukraina bierze rope miedzy innymi z moldawii , turcji i wegier , w duzej czesci jest to ropa rosyjska hahaha . z moldawii i turcji bylaby tansza ale najwiekszym dostawca ukrainy jest wegierski mol , skad wegrzy maja rope ? kazdy wie haha  , rosyjska ropa z wegier jest tez najdrozsza ze wzgledu na koszty transportu ale skorumpowany ukrainski rzad wybiera wegry poniewaz pomiedzy wegrami a ukraina jest zaufany ukrainski posrednik ktory bierze suta prowizje .  to co wstawil deltus to jakas popierdolka tutaj sa setki milionow . ludzie gina tysiacami ale business as usual .  ukraina kupuje ruska rope a ruscy pieniadze ze sprzedazy tej ropy przeznaczja na wojne z ukraina . perpetum mobile prawie XD

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, mistrzBeatka napisał(a):

analfabetyzm wtorny przeszkadza w zyciu , pewnie i tak nie zrozumiesz , ale pochyle sie nad toba i ci wytlumacze  to nie sa wysrywy deltusia tylko podlinkowany artykul , gdyby deltus byl autorem wtedy moglbys  napisac wysrywy deltusia ale on nie jest autorem . zamiast odniesc sie do artykulu oczywiscie atakujesz deltusia ktory tenze artykul podlinkowal .  klasyczna marna manipulacja ,    nie pasuje ci tresc , wogole sie do niej nie odnosisz wiec atakujesz   osobe ktora go podlinkowala   , potym  gdy tu probowales tlumaczyc ukrainski ipn ktory sugerowal zebysmy zadbali o pomniki banderowcow , powinienes oddac paszport , o ile taki posiadasz

Zaczynając od rzeczy mało istotnych ale mnie śmieszących. Jak na "turbopatriote" i osobę piszącą o analfabetyzmie u innych wypadało by z szacunku dla naszego języka napisać w zgodzie z regułami języka polskiego. Zdania zaczynamy od dużej litery. Stylistycznie zdania są koszmarkami i jak masz problem ze zdaniami złożonymi 
sugeruje pisać je krótsze. "Po tym" - pisze się osobno.  O braku polskich liter czy literówkach nie pisze bo one mogą zdarzyć się każdemu.

Nie oczekuje po tobie dużo jednak rozróżnienie liczby pojedynczej od mnogiej mysle że nie przekaracza Twoich zdolności.  Wysrywy czyli liczba mnoga czyli nie odnosi się tylko do jednego posta Deltusia tylko do całości jego wpisów w tym temacie. Pozbawionych cienia obiektywizmu w czym akurat sie nie różnicie.

Jako że masz problemy ze zrozumieniem prostych słów to wskaż manipulacje w tym co napisałem oceniając to co Deltuś piszę i wrzuca w postaci linków.
Żebyś nie musiał szukać po słownikach masz tutaj definicje:
"świadome, nieuczciwe sterowanie poglądami lub działaniami ludzi, którzy realizują cele wcześniej im obce i niepotrzebne, jednak zgodne z wolą manipulanta"

Dodatkowo mój post był w odpowiedzi nie na post deltusia tylko Ronniego który słusznie odpowiedział deltusiowi. Ja dodałem jeszcze jeden przykład robienie gówno-afery z rzeczy w zasadzie nieistotnych.

Kończąc ten wątek na ironie zakrawa fakt że atakując mnie zrobiłeś to o co mnie oskarżasz. Widać żyłka Ci pękła. 

Co do mojego Polskiego paszportu ma się dobrze i nie osoby Twojego pokroju bedą o nim decydować. Tacy jak ty utożsamiają wszystko co najgorsze uważając ze pato-patrioci (wycierający sobie szczytnymi hasłami gębę) mogą decydować kto jest patriotą a kto nie narzucając innych swoją jedyną prawdziwą wizje Polski (która w wyniku tego że nie jesteśmy samotną wyspą ale jesteśmy powiązani z całym światem działa na naszą niekorzyść).

10 godzin temu, mistrzBeatka napisał(a):

ak wszyscy wiemy do prowadzenia wojny potrzebna jest ropa , zeby napedzac te wszystkie tanki , samoloty i inne maszyny , ukraina bierze rope miedzy innymi z moldawii , turcji i wegier , w duzej czesci jest to ropa rosyjska hahaha . z moldawii i turcji bylaby tansza ale najwiekszym dostawca ukrainy jest wegierski mol , skad wegrzy maja rope ? kazdy wie haha  , rosyjska ropa z wegier jest tez najdrozsza ze wzgledu na koszty transportu ale skorumpowany ukrainski rzad wybiera wegry poniewaz pomiedzy wegrami a ukraina jest zaufany ukrainski posrednik ktory bierze suta prowizje .  to co wstawil deltus to jakas popierdolka tutaj sa setki milionow . ludzie gina tysiacami ale business as usual .  ukraina kupuje ruska rope a ruscy pieniadze ze sprzedazy tej ropy przeznaczja na wojne z ukraina . perpetum mobile prawie XD

 Bez ropy obrona nie będzie możliwa. Poza tym że miejsca skąd ropa może być tłoczona do Ukrainy są ograniczone i nie widziałem nigdzie potwierdzenia informacji że Ukraina może zastąpić rope z Węgier innym kierunkiem (dopuszczam taką możliwość ale również możliwe jest ze to co wpisałeś jest w dużej części manipulacja. Bo w tym temacie twoja wiarygodność jest bliska 0). Zakładając że to prawda to nie byłbym bardzo zaskoczony bo nikt nie mówi że wszystko co robią Ukraińcy jest w porządku. Manipulacja są próby przerzucenia tego na całość kraju, ludzi itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten gregorius to jakiś presiedleniec, którego dziadka osiedlili w kolobrzeskiem czy jakimś innym olsztyńskiem?

W dniu 29.11.2023 o 07:11, RonnieArtestics napisał(a):

Z artykułu wynika ze To jakaś prywatna firma ukraińska zdradziła Ukrainę, a wlasciciel został zatrzymany, czy mi sie wydaje ? 
Ktos ma byc zdziwiony ze sa zdrajcy którzy dla kasy zrobią wszystko?

Sporo tych zdrajców na Ukrainie, którzy zaopatrzenie dla armii sprzedaja na lewo a obecnie pod przykrywką pomocy humanitarnej sprowadzają luksusowe auta...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, DLT_Braddock napisał(a):

Ten gregorius to jakiś presiedleniec, którego dziadka osiedlili w kolobrzeskiem czy jakimś innym olsztyńskiem?

haplogroup-R1A-Europe-mtDNA-Y-DNA.png

 

tak dla twojego rozwoju, że wszyscy Polacy to jedna rodzina

11 godzin temu, DLT_Braddock napisał(a):

Sporo tych zdrajców na Ukrainie, którzy zaopatrzenie dla armii sprzedaja na lewo a obecnie pod przykrywką pomocy humanitarnej sprowadzają luksusowe auta...

ostatnio mnie wkurwił ukraiński kurier 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, Koelner napisał(a):

haplogroup-R1A-Europe-mtDNA-Y-DNA.png

 

tak dla twojego rozwoju, że wszyscy Polacy to jedna rodzina

ostatnio mnie wkurwił ukraiński kurier 

Ciebie też? 95% jest bardzo ok ale raz na czas są jazdy i jedzenie potraktowane nie tak jak należy. Ale i tak do tej pory i tak nie przebije Polskiego kuriera który wyjebał się z pizza i reką próbował odtworzyć ułożenie dodatków. Moje szczescie że go na tym złapałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

55 minut temu, Gregorius napisał(a):

Ciebie też? 95% jest bardzo ok ale raz na czas są jazdy i jedzenie potraktowane nie tak jak należy. Ale i tak do tej pory i tak nie przebije Polskiego kuriera który wyjebał się z pizza i reką próbował odtworzyć ułożenie dodatków. Moje szczescie że go na tym złapałem.

materac mi przywoził. przez tel niemiły ale dobrze że na żywo spokorniał bo zagłosowałbym na Konfederacje i nasłał na niego @DLT_Braddock -> naszego forumowego Jeremiego Wiśniowieckiego 

mnie więcej po spotkaniu z @DeltaCenter (zablokowane) @DLT_Braddock taki byłby jego koniec

 ohnem-a-mecem-ogniem-i-mieczem.gif

Edytowane przez Koelner
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 30.11.2023 o 12:07, Gregorius napisał(a):

Zaczynając od rzeczy mało istotnych ale mnie śmieszących. Jak na "turbopatriote" i osobę piszącą o analfabetyzmie u innych wypadało by z szacunku dla naszego języka napisać w zgodzie z regułami języka polskiego. Zdania zaczynamy od dużej litery. Stylistycznie zdania są koszmarkami i jak masz problem ze zdaniami złożonymi 
sugeruje pisać je krótsze. "Po tym" - pisze się osobno.  O braku polskich liter czy literówkach nie pisze bo one mogą zdarzyć się każdemu.

Nie oczekuje po tobie dużo jednak rozróżnienie liczby pojedynczej od mnogiej mysle że nie przekaracza Twoich zdolności.  Wysrywy czyli liczba mnoga czyli nie odnosi się tylko do jednego posta Deltusia tylko do całości jego wpisów w tym temacie. Pozbawionych cienia obiektywizmu w czym akurat sie nie różnicie

XDDD , user x daje link , tresc zawarta w linku ci nie odpowiada , wiec atakujesz usera x , zamiast sie odnoiesc do linku , teraz bawisz sie w jakiegos nazi miodka :))))))))))))))) nic na temat  , wydaje mi sie ze   bylbys niezlym youtuberem ,  stanowski chyba nie ma do tego praw wiec nazwa kanalu - merytoryczne zero - wydaje sie calkiem spoko  .   wygladaloby to pewnie tak:

- Panie Gregoriusie , czy to nie dziwne ze rzad ukrainski kupuje rope z wegier , ktora jest drozsza ze wzgeldu na koszta transporu , i dodatkowo pomiedzy jest jakas firma/osoba posredniczaca  , bioraca suta prowizje , powiazana z tymze rzadem ?

- Twoja stara ma czerwony nos wiec pewnie wali za duzo dynksu , dodatkowo zbliza sie sroga zima wiec zalecalbym  zmiane outdoorow na jakas ciepla meline u pana mietka , nastepne pytanie prosze .

Edytowane przez mistrzBeatka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawy wywiad

https://dorzeczy.pl/opinie/510903/gen-komornicki-ukrainska-kontrofensywa-to-wysylanie-zolnierzy-na-smierc.html

Cytat

Napiętnuje chciejstwo, kłamstwo i oszustwo, które zakorzeniło się w naszej przestrzeni medialnej, które zrodzili, wygenerowali domorośli stratedzy, blogerzy – mówi w rozmowie z DoRzeczy.pl gen. Leon Komornicki, były zastępca szefa Sztabu Generalnego WP (...)

U nas mieliśmy urodzaj ekspertów. Teraz trzeba to wszystko wyplewić, szczególnie w świadomości młodych ludzi, którzy chłonęli to jak gąbka. Było na to duże zapotrzebowanie, powstały warsztaciki ekspertów, mieliśmy te wszystkie wywiady, komentarze na YouTubie. 90 proc. tej informacji zbudowane były bez poparcia lub w oparciu na rosyjskiej i ukraińskiej dezinformacji

;)

Edytowane przez DLT_Braddock
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.