Skocz do zawartości

wojna na ukrainie


lorak

Rekomendowane odpowiedzi

@ely3 a z tego milionowego nadmiaru zgonów podczas Covid to ile było w wieku 20-39 ? :) Bo domyślam się ze raczej niewielu. 
 

@memento1984 no dlatego napisałem „jak tak dalej pójdzie”, bo wojna chyba jeszcze trochę potrwać może, nie zapowiada się na jej koniec jak narazie. a narazie w półtorej roku zrobili powiedzmy te 250k strat. Skoro piszesz, że Połowa z 250k może być w wieku 20-29 lat, to wychodzi juz teraz 125k. 125k z 4 milionów daje jakieś 3% społeczeństwa, a na wojnę wysyła się raczej tych najzdrowszych chłopów, a nie jakieś kaleki, więc no… jak dla mnie robi się trochę sporo. Wiem ze ruscy maja wyjebane, ale jednak jak już stracą te powiedzmy 7-10% chłopów w wieku 20-29 lat i to tych najzdrowszych, to z pewnością się to jakoś może odbijać na nich w dalszej przyszłości.. czy źle kombinuje ? :) 

w sensie, bardziej bym się tym przejmował na miejscu Rosji niż niemożliwością wypłaty jakichś emerytur, a Ty sugerujesz, że celowo posyłają na front staruszków żeby się ich pozbyć… dla mnie to by było dziwne rozumowanie, no nawet jak na ich stan umysłu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, RonnieArtestics napisał(a):

@ely3 a z tego milionowego nadmiaru zgonów podczas Covid to ile było w wieku 20-39 ? :) Bo domyślam się ze raczej niewielu. 
 

@memento1984 no dlatego napisałem „jak tak dalej pójdzie”, bo wojna chyba jeszcze trochę potrwać może, nie zapowiada się na jej koniec jak narazie. a narazie w półtorej roku zrobili powiedzmy te 250k strat. Skoro piszesz, że Połowa z 250k może być w wieku 20-29 lat, to wychodzi juz teraz 125k. 125k z 4 milionów daje jakieś 3% społeczeństwa, a na wojnę wysyła się raczej tych najzdrowszych chłopów, a nie jakieś kaleki, więc no… jak dla mnie robi się trochę sporo. Wiem ze ruscy maja wyjebane, ale jednak jak już stracą te powiedzmy 7-10% chłopów w wieku 20-29 lat i to tych najzdrowszych, to z pewnością się to jakoś może odbijać na nich w dalszej przyszłości.. czy źle kombinuje ? :) 

w sensie, bardziej bym się tym przejmował na miejscu Rosji niż niemożliwością wypłaty jakichś emerytur, a Ty sugerujesz, że celowo posyłają na front staruszków żeby się ich pozbyć… dla mnie to by było dziwne rozumowanie, no nawet jak na ich stan umysłu. 

W tej grupie20-29 mezczyzn jest ~8mln, wiec te ~100k rannych i zabitych to jest duzo/malo. Samych  mlodych oficerskich Elit tam ruscy nie wysylali tylko sporo takich co nie bardzo nawet ogarniaja jak sie wymiksowac, troche pasjonatow, troxhe wariatow i pospolitych bandytow. Kraj ze 3x mniejszy, biedniejszy o podobnej albo i wiekszej korupcji tego tempa nawet przy 60-80% strat jak ruscy nie wytrzyma. Tym bardziej ze teatrem dzialan jest jakies 15-20%  terytorium kraju ktory sie broni. 
ruski czlowiek (taki “mir’owiec”) tak naprawde poza paroma rzeczami to nawet tego tak mocno nie odczuwa - raczej tego samego o ukrainskim odpowiedniku powiedziec nie mozna.

tutaj bez kompromisu to moga na spokojnie jeszcze tak “walczyc” jak w tym roku, czyli defacto na duza wieksza skale to, co bylo tam od ~2014, ze dwa lata? Moze i dluzej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@memento1984 no widzę ze zle spojrzałem na ten link myślałem ze tam jest 20-29 a nie 20-24 i 25-29. 
 

Tak czy siak - właśnie z tego ze Rosja jest 10x większym krajem wynika to, że Ukraina nie może sobie pozwalać na pochopne ruchy i dlatego dziwi mnie twoje umniejszanie sukcesów Ukrainy. Tzn, po co te wyśmiewanie „hucznej kontrofensywy”?przeciez wiesz jak działa propaganda wojenna no i jak działają media, to one nakręciły najbardziej te kontrofensywę, a armia ukraińska raczej krok po kroku skrupulatnie dąży do swoich celów i nikt tam nie zapowiada odbicia terenu w 3 miesiace. Ty chyba dobrze kumasz o co jest tu stawka, nie oczekuj wiec że rzucą nagle wszystko co maja by odbić 5% terenu zamiast 1% w jakiejś kontrofensywie. Realia są takie że to jest i tak impressive wyczyn, że przy dużo mniejszym nakładzie ludzkim to inicjatywa już od ~roku jest po stronie Ukrainy, a nie odwrotnie. Ruscy wzięli co się udało i się tam okopali, ale żadnych swoich założeń i tak nie wykonali jak narazie…  

Edytowane przez RonnieArtestics
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, RonnieArtestics napisał(a):

@memento1984 no widzę ze zle spojrzałem na ten link myślałem ze tam jest 20-29 a nie 20-24 i 25-29. 
 

Tak czy siak - właśnie z tego ze Rosja jest 10x większym krajem wynika to, że Ukraina nie może sobie pozwalać na pochopne ruchy i dlatego dziwi mnie twoje umniejszanie sukcesów Ukrainy. Tzn, po co te wyśmiewanie „hucznej kontrofensywy”?przeciez wiesz jak działa propaganda wojenna no i jak działają media, to one nakręciły najbardziej te kontrofensywę, a armia ukraińska raczej krok po kroku skrupulatnie dąży do swoich celów i nikt tam nie zapowiada odbicia terenu w 3 miesiace. Ty chyba dobrze kumasz o co jest tu stawka, nie oczekuj wiec że rzucą nagle wszystko co maja by odbić 5% terenu zamiast 1% w jakiejś kontrofensywie. Realia są takie że to jest i tak impressive wyczyn, że przy dużo mniejszym nakładzie ludzkim to inicjatywa już od ~roku jest po stronie Ukrainy, a nie odwrotnie. Ruscy wzięli co się udało i się tam okopali, ale żadnych swoich założeń i tak nie wykonali jak narazie…  

glownie to wysmiewam to pompowanie balona, to nie wina Ukrainy, tylko "otoczki" wokol. jednak to ciagle umniejszanie ruskim i heheszki buduje jakis taki falszywy podprogowy obraz, ze jednak zamiast odbic 14 wiosek od maja/czerwca, odbiliby jakies miasta, no cos dla mnie, januszka-wojownika zza monitora, ze nie bede badal mapowej osmozy.

jest dokladnie tak jak piszesz, ruscy co zlapali na "hurra" ataku w pierwszych miesiacach to ich, probowali jeszcze wycisnac ile sie da, cos tam stracili, a teraz poprostu siedza okopani, ominowani po "taniosci" i mowia "sprawdzam".

Edytowane przez memento1984
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, memento1984 napisał(a):

glownie to wysmiewam to pompowanie balona, to nie wina Ukrainy, tylko "otoczki" wokol. jednak to ciagle umniejszanie ruskim i heheszki buduje jakis taki falszywy podprogowy obraz, ze jednak zamiast odbic 14 wiosek od maja/czerwca, odbiliby jakies miasta, no cos dla mnie, januszka-wojownika zza monitora, ze nie bede badal mapowej osmozy.

jest dokladnie tak jak piszesz, ruscy co zlapali na "hurra" ataku w pierwszych miesiacach to ich, probowali jeszcze wycisnac ile sie da, cos tam stracili, a teraz poprostu siedza okopani, ominowani po "taniosci" i mowia "sprawdzam".

Ciężko im nie umniejszać, jeśli rok czasu "drugą armia na swiecie" biję się o zoologiczny w Bachmucie z Ukrainą.

Ale obronę na Zaporożu ewidentnie przygotowali solidna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Reikai napisał(a):

Ciężko im nie umniejszać, jeśli rok czasu "drugą armia na swiecie" biję się o zoologiczny w Bachmucie z Ukrainą.

Ale obronę na Zaporożu ewidentnie przygotowali solidna.

i bardzo dobrze, niech sie tam wykrwawiaja, odkrywaja swoje wojskowe karty. minus jest taki, ze beda w koncu mieli jakas tam armie obstrzelana nie z pustynnymi wojownikami w klapkach, w ciezkich warunkach, ale "europejskich". miejmy nadzieje ze ruski niedzwiedz wyjdzie szczerbaty z przetraconym kolanem i bez oka. Ukraina wiadomo, dekada do "reszty swiata" w plecy, moze wiecej, oby tylko bylo przynajmniej stabilnie, bo "c***owo" to jest gwarantowane. kraje na wschodnich flankach EU raczej straca duzego konkurenta do inwestowania, chyba ze jakies doslownie biznesy nie wymagajace duzych nakladow inwestycyjnych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie heheszki są bo to miała być operacja specjalna która potrwa trzy dni, a musieli spierdalac z pod kijowa. Heheszki są, bo wyjebali milion pocisków w jakieś obiekty cywilne i bloki mieszkalne bo myśleli ze Ukraina się podda z tego powodu; a teraz nie maja czym strzelać. Itd itp, długo by można wymieniać ilość fuck-upów jakie się im przydarzyły w tej operacji specjalnej… 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, mayor napisał(a):

Jeżeli to prawda, to takie działania pomagają kacapom .,Jedną ręką pomaga Ukrainie a drugą wkłada kij w szprychy-

             https://edition.cnn.com/2023/09/07/politics/elon-musk-biography-walter-isaacson-ukraine-starlink/index.html

przecież nie zrobił tego sam z siebie, lecz za błogosławieństwem USA, które starają się utrzymać ten konflikt w pewnych ryzach.

a poza tym żerowanie na taniej sensacji (i to sprzed ~roku) w celach reklamowych: "according to Isaacson, whose new book is set to be released by Simon & Schuster on September 12."

Edytowane przez lorak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, lorak napisał(a):

przecież nie zrobił tego sam z siebie, lecz za błogosławieństwem USA

A masz jakieś potwierdzenie tego? Bo w pewnych sytuacjach było wręcz odwrotnie i w miarę oficjalnie USA miało pretensje. Musk parokrotnie wyłączył starlinka podczas ofensyw UA i dopiero po "rozmowach" z rządem USA to chyba przestało się dziać. Natomiast druga cześć to absolutna prawda i mimo olbrzymiej pomocy z USA za ich decyzje płaci Ukraina krwią żołnierzy i cywilów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, Gregorius napisał(a):

A masz jakieś potwierdzenie tego? Bo w pewnych sytuacjach było wręcz odwrotnie i w miarę oficjalnie USA miało pretensje. Musk parokrotnie wyłączył starlinka podczas ofensyw UA i dopiero po "rozmowach" z rządem USA to chyba przestało się dziać. Natomiast druga cześć to absolutna prawda i mimo olbrzymiej pomocy z USA za ich decyzje płaci Ukraina krwią żołnierzy i cywilów.

Raczej w US rząd nie ma całkowitej kontroli nad prywatnym biznesem i Musk nie potrzebuje niczyjego błogosławieństwa., Nikt mu nie zabierze, ani nie znacjonalizuje przedsiębiorstwa tak jak Czarneckiemu, bo władzy się nie podoba. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, RonnieArtestics napisał(a):

a z tego milionowego nadmiaru zgonów podczas Covid to ile było w wieku 20-39 ? :) Bo domyślam się ze raczej niewielu. 

Struktura armi rosyjskiej na froncie jest taka ,ze opiera się ona na nobikach a ci zazwyczaj byli po 40 tce.

Rosja nie wysłała poborowych 20 latków. Oczywiscie Rosja wysłała tych , którzy podpisali zawodowe kontrakty z armią albo świeży rocznik oficerów ze szkół tj 24-25 latków

 Ale masa wojskowa opiera się raczej na ludziach 30 plus. A większość BARSów i mobików to sa ludzie między 40 a 50. To nawet dane nt zgonów oficerów pokazują ,że teraz ginie ogrom 50 latków, 40 latków. 

Rosjanie mobików głównie ogarniali z tych co mieli przeszkolenie wojskowe albo wysylałi ze służb mundurowych , albo z więzień jak Wagner . Nie twierdzę ,ze nie giną tam 20 latkowie bo giną i nie znam dokładnych struktur wieku tych co walczą ale z danych które ja widze a śledze kilka telegramów które zbierają dane o zgonach to średnia wieku zgonu kręci się ok 40 raczej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, lorak napisał(a):

nie mam, ale uważam za mało wiarygodne, ze Musk ma wgląd w tajne operacje ukrainy oraz ze ryzykowałby wchodzenie w drogę rządowi USA, któremu przecież tak wiele zawdzięcza. 

Ja mocno wątpię żeby ta historia była prawdziwa że przeciwko konkretnemu atakowi Musk wyłączył starlinki. Moim zdaniem on jak najbardziej nie ma wiedzy o żadnych tajnych operacjach. Natomiast z różnych wiarygodnych źródeł w tamtym roku można było się dowiedzieć że Musk co najmniej kilkakrotnie wyłączał starlinkaw różnych kluczowych miejscach frontu. I co najmniej raz wywołało to dosyć gniewne reakcje USA. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawostka z dziś. Otóż ukraińskie siły specjalne dokonały desantu i przejęły wszystkie platformy wiertnicze na Zachód od Krymu. Rosjanie przejęli je w 2015 choć nalezały do ukraińskiego przedsiębiorstwa. Ogólnie to niewiele zmiena poza faktem ,ze to dodatkowy cios dla ich wysiłku wojenngo bo ropa i gaz z tego źródła wspierały Krym i Flotę Czarnomorską.

Ciekawe czy Rosjanie zaryzykują kontrakcję bo Ukraina ma znow Bayraktary i one już zatopiły ostatnio łódź patrolową więc Rosjanie w ogóle odpuścili patroli w tej częsci Morza Czarnego. Oczywiście moga po prostu wytrzelić rakiety w te platformy  tyle ,że one akurat i tak są wyłączone.

Na samym froncie jedynie co można odnotować to ,ze Ukraina wykonała serię ataków w różnych rejonach i prawie na pewno przejeli w ostatnie 2 dni

Klisziwkę ( tak 80% ) i Andriwkę pod Bachmutem ( Rosjanie sami potwierdzili wycofanie się za nasyp kolejowy na całym froncie od Bachmutu po Kudriumiwkę

Zrobili kolejny przyczółek na kanale tym razem na wprost MAjorska i teraz są bliscy odcięcia jednej z dwóch dróg zaopatrzenia do rejonu Kudrumiwki

Zdobyli wioskę Opytne przy lotnisku Donieckim oraz kilka okopów na wprost Spartaka ( tam juz linia frontu idzie wraz z granicą z 2014 

Wątpie by Ukraina była w stanie zaatakować w tej chwili lotnisko bo tam jest trudna linia bunkrów i to zrobionych przez Ukrainę jak Zenit np ale biorąc pod uwagę ,ze jednocześnie idzie atak z Zachodu na południe od wioski Pisky to mogą próbować odzyskać linię frontu sprzed wojny 

Ukraina atakuje tez na Wołnowachę bo weszli do wioski nowomajorskie choć tu nie jestem pewien czy się utrzymali w niej bo są sprzeczne raporty 

Rosjanie pod Robotyne zrobili duży kontratak gdzie rzucili pułk mobików wyposażonych w T-55 z lat 50tych... Atak był potęzny ale Ukraina rozbiła ten atak. 76 Spadochronowa po tym szturmie podobno odesłała dwie kompanie na uzupełnienie . Sporo jeńców wpadło w ręce Ukraińców

Taktyka rosyjska jest prosta. Ludzi u nich mnogo to i rzucają do bezsensownych ataków by spowolnić ofensywę aż do błota listopadowego. 

Widać w ogóle po atakach dronów ,ze Rosjanie polują na żołnierzy bo wiedzą ,ze Ukraina ich ma mało. A Ukraina poluje na artylerię i czołgi bo wie ,ze to daje przewagę Rosjanom. Bez tego nawet najlepsze okopy nie zatrzymają innych czołgów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czekam na potwierdzenie ale Sewastopol płonie i pierwsze jak na razie geolokacje pokazują ,ze trafili suche doki w których był naprawiany jestem okręt desantowy ROpucha oraz okręt podwodny klasy KILO. Pożar jest ogromny więc jeśli trafili te doki to okręty przepadły i to byłby ogromny cios dla Rosjan ale poczekajmy na potwierdzenie. Rano na pewno te statki w dokach były. Zdjęcia satelitarne z dziś będą dostępne jutro więc trzbea poczekać 24 h ale pożar jest ogromny i nie płonie tam sterta palet raczej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, ely3 napisał(a):

Czekam na potwierdzenie ale Sewastopol płonie i pierwsze jak na razie geolokacje pokazują ,ze trafili suche doki w których był naprawiany jestem okręt desantowy ROpucha oraz okręt podwodny klasy KILO. Pożar jest ogromny więc jeśli trafili te doki to okręty przepadły i to byłby ogromny cios dla Rosjan ale poczekajmy na potwierdzenie. Rano na pewno te statki w dokach były. Zdjęcia satelitarne z dziś będą dostępne jutro więc trzbea poczekać 24 h ale pożar jest ogromny i nie płonie tam sterta palet raczej

Ciekawe, ale mogli z tym Ukraińcy poczekać do 17 września (no chyba, że te remontowane łajby miały odpłynąć to OK) i sprawić nam miłą niespodziankę.

Rosjanie bardzo przywiązują wagę do symboliki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, ely3 napisał(a):

Czekam na potwierdzenie ale Sewastopol płonie i pierwsze jak na razie geolokacje pokazują ,ze trafili suche doki w których był naprawiany jestem okręt desantowy ROpucha oraz okręt podwodny klasy KILO. Pożar jest ogromny więc jeśli trafili te doki to okręty przepadły i to byłby ogromny cios dla Rosjan ale poczekajmy na potwierdzenie. Rano na pewno te statki w dokach były. Zdjęcia satelitarne z dziś będą dostępne jutro więc trzbea poczekać 24 h ale pożar jest ogromny i nie płonie tam sterta palet raczej

Ropucha potwierdzona. Reszta jeszcze nie choć ruscy przyznali się do uszkodzeń 3 okrętów. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.