Skocz do zawartości

wojna na ukrainie


lorak

Rekomendowane odpowiedzi

Zaraz wychodzę nal otwarcie Oktoberfest więc raczej w weekend już nic nie napiszę więc tylko tak na szybko.. wygląda to jak po upadku popasnej kiedy Rosjanie dzień w dzień przesuwali front. Teraz Ukraina spycha Rosjan i separatystów . Dziś rano wrzucił film jak chodzą po wiosce Dibrowne i po moście w Kupiansku. Rosjanie nie mają żadnej linii obrony i do tego Ukraina nawet swobodnie lalmie linie rzeki 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 15.09.2022 o 18:35, ptak napisał:

Najwięcej ludzi zabił kapitalizm 

Ależ to jest czysta prawda.

Gdyby socjalizm był od początku(w naturze "homo sapiens"). To max ludzie dalej żyliby w kulturach zbieracko-łowieckich. O ile w ogóle zdominowaliby inne gatunki.

Same plusy, brak wielkich wojen, brak masowych ludobójstw, brak przeludnienia, czysta planeta, zero betonu. Raj dosłownie.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, mcreativo napisał:

Ależ to jest czysta prawda.

Gdyby socjalizm był od początku(w naturze "homo sapiens"). To max ludzie dalej żyliby w kulturach zbieracko-łowieckich. O ile w ogóle zdominowaliby inne gatunki.

Same plusy, brak wielkich wojen, brak masowych ludobójstw, brak przeludnienia, czysta planeta, zero betonu. Raj dosłownie.  

Większego bełkotu jeszcze nie widziałem 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 15.09.2022 o 18:35, ptak napisał:

Najwięcej ludzi zabił kapitalizm

Jako że ten wątek cały czas się przewija, dokonałem krótkiego (i szybkiego) zestawienia przywódców, którzy w przeciągu ostatnich ~150 lat wygenerowali najwięcej ofiar śmiertelnych. Na czerwono zaznaczyłem tych, którzy grali w drużynie socjalistów.

  • Yakubu Gowon (Nigeria) ok. 1 mln ofiar
  • Mengistu Haile Mariam (Etiopia) ok. 1,5 mln ofiar
  • Kim Il Sung (Chiny) ok. 1,6 mln ofiar
  • Pol Pot (Kambodża) ok. 1,7 mln ofiar
  • Ismail Enver Pasha (Turcja) ok. 2,5 mln ofiar
  • Hideki Tojo (Japonia) ok. 5 mln ofiar
  • Leopold II Koburg (Belgia) ok. 10-15 mln ofiar
  • Adolf Hitler (Niemcy) ok. 17 mln ofiar *
  • Józef Stalin (Rosja) ok. 23 mln ofiar
  • Mao Zedong (Chiny) 50-80 mln ofiar

* nie zaznaczam na czerwono, ponieważ narodowy socjalizm nie był czystym socjalizmem / komunizmem i poniekąd stał w opozycji do polityki Stalina

Unhonorable mentions:

  • Hirohito (Japonia)
  • Chiang Kai-Shek (Tajwan)
  • Włodzimierz Lenin (Rosja)
  • Mu'ammar al-Kaddafi (Libia)
  • Saddam Husajn (Irak)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 16.09.2022 o 10:30, ely3 napisał:

@Hoolifan podobno to efekt że niemieckie gepardy są na froncie plus maj coraz więcej brytyjskich ręcznych których nie da się oszukiwać flarami. Rosjan musi ryzykować bo im się sypie front wl Chersoniu i tam codziennie tracą jeden samolot. Do tego rosja przekazała Ukrainie sporo artylerii plot i pod Charkowem też nie jest latwo

Myślę, że Ukraińcy nie mogą doczekać się przekazania im systemów NASAMS, bo to dopiero powinno by game changerem jeśli chodzi o ich zdolności w zakresie obrony przeciwlotniczej. Gepardy to spore wzmocnienie w zakresie bezpośredniego wsparcia pola walki, ale ma swoje ograniczenia i jest to już dość wiekowa konstrukcja (co nie zmienia faktu, że Ukraińcy wezmą każdą ilość z pocałowaniem ręki).

Po ostatnich sukcesów Ukraińców na froncie zrobiło się trochę ciszej, co jest chyba efektem dość dużego zużycia sprzętu i konieczności zagospodarowania przejętego od Rosjan uzbrojenia. Pojawiło się sporo informacji dotyczących awaryjności niemieckich PzH2000, które wymagają natychmiastowego ściągnięcia ich z frontu, do tego Kraby też mają swoje ograniczenia i to wszystko składa się na to, że Ukraińcy nie mogą bezkarnie ostrzeliwywać rosyjskich pozycji. Nie wiem jak Ukraińcy dogadali kwestię wymiany zużytego sprzętu, ale jeżeli Niemcy zamierzają ograniczyć się do dostarczenia części zamiennych, to trochę słabo, bo akurat oni są w stanie takie podmianki stosować. Trochę trudniej o to w przypadku francuskich Caesarów czy naszych Krabów, bo oba kraje miało tego sprzętu niewiele już przed rozpoczęciem wojny. Miło, że Rosjanie zostawili Ukraińcom trochę haubic MSTA, bo inaczej byłoby krucho ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Hoolifan ja wiem czy ciszłej? Takie tempo jak mieli tydzień temu to rzadkość w tej wojnie. Zużycie paliwa sprzętu jedzenia czy nawet odległość od szpitali polowych sprawiła że to nie takie proste ruSzyc od razu. Niemniej ostatnie 3 dni Ukraina na luzie zdobyła kolejny przyczółek na oskole i wygląda na to że codziennie przesuwają się o 2-3 km. Teraz walki są linii Krymki oleksandriwka. Do tego że zdobytej Harówy atakują Dobryszewe. Liman powoli okrążają. Widać że Rosja mimo dwóch rzek nie ma jak ustawić obrony. Do tego Kraken zaatakował od tyłu pozycje 11 korpusu w lKupiansku i miasto padło. 11 korpus musiał się przebijać przez front do Kupianska. Stracili większość transporterów. W ludziach ok 50% . Ukraina powoli spycha Rosjan na całym froncie. Może wokół Swatowe ustawili nową linię obrony ale teraz tracą teren. Do tego dziś rano pokazali film z wyzwolonej Blihoriwki. Są też pod rafinerią i na kierunku Łysyczanska spychają separatystów na całym froncie. Rosją tu ma 20 armie i /11 korpus . Obie jednostki mają duże straty w artylerii i na dodatek są bez zapasów. Rosją straciła inicjatywę a to jest najważniejsze. To Ukraina wybiera gdzie uderzyć i jak mocno. Myślę że do końca przyszłego tygodnia odzyskają cały rejon charkowski i z 20 % ługańskiego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znajomy który ma dobre kontakty na Ukrainie pisze, że dziewczyna która pracuje w położonym przy froncie punkcie medycznym skąd odprawia ludzi do szpitali mówi, że codziennie ma 200 rannych z czego około 50 nie da 4ady uratować. Tak więc to nie tak bezboleśnie idzie ta ofensywa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heja,

widzieliscie tego Australijskiego dziennikarza, ktory przedstawil na wizji Zelenskyego w troche innym świetle? Co myslicie o tej teorii ze mały zyd nakreca jubel zeby rozkrecic trzecia wojne swiatowa? Ja troche smiechlem ale gdyby tak sie zaglebic to...no wlasnie najgorsze w tych wszystkich teoriach jest to, ze nawet jak chce sie o tym pogadac to od razu wjezdza czlowiekowi na glowe łatka szura. 

PS

Czy ktoś sprawdzał ceny działek na Krymie, niby juz dile ida? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Wujek Wójcik napisał:

Co myslicie o tej teorii ze mały zyd nakreca jubel zeby rozkrecic trzecia wojne swiatowa?

Ale co, że Zełenski 5 lat przed tym jak został prezydentem doprowadził do ataku Rosji na Ukrainę? Ja rozumiem, że żydzi kręcą światem ale to już chyba przesada bo skoro już są zdolni to takich działań to po co im ta trzecia wojna światowa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, P_M napisał:

to jest jakas nowoczesna bestia? w środku wygląda na lata 60-te patrząc po "interfejsie"

Teoretycznie to jest ich najlepszy czołg (zakładając ze t-14 armata to szrot i nadaje się tylko na parady/ A i to nie zawsze.)

2 godziny temu, ely3 napisał:

nie byłem gdzie. Ale o ten model mi chodziło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

48 minut temu, Gregorius napisał:

nie byłem gdzie. Ale o ten model mi chodziło

To najpewniej zdobycz z ostatniego tygodnia z tej mini ofensywy za rzeką Oskoł. Roisjanie wycofali 1 armię pancerną. W to miejsce rzucili jakies brygady zmechanizowane z 3 korpusu wyposażone w T-90M i jak widać wystarczyła mina. Utrata gąsienicy i uciekli

Do tego Rosjanie zostali trafieni w Swiatowe i wg danych zginęło tam ponad 200 żołnierzy. Choć to wymaga potwierdzenia z niezależnego źródła bo na razie to bajkopisarz Hajdar podaje a jemu średnio ufam

Moim zdaniem Rosjanie próbują zbudować linię obrony na rzecę Krasna która płynie przez Światowe do Kremniny.. Nie sądze by tymi siłami co maja byli w stanie zatrzymać Ukrainę gdzieś wcześniej

Dwa najbardziej krytyczne obecnie miejsca dla Rosjan to Kupiańsk, bo jeśli Ukraina się tam przebije to odetnę większość oddziałów stojących w obronie Limania. Nie mam tam tego jakoś dużo pewnie z 3-4 tys tylko ,że Rosja ma tam tak napiętą sytuację ,że utrata nawet 1000 żołnierzy może im załamać cały front..

A drugi to przyczółek inhuletski. Już nawet najbardziej pro rosyjskie mapy pokazują ,że Ukraina spycha Rosjan coraz mocniej na południe. W tej chwili to spór się toczy o to czy Rosjanie jeszcze w ogóle kontrolują rejon wiosek Krysnyczanka-Krasnosilskie w drodze na Berysław. I gdzie właściwie są nad inhuletem . Bo patrząc na FIRMS to ja bym stawiał ,i że oni są w Bobrowym Kucie. Trzeba jednak pamiętać ,że tam jest spory obszar stepu gdzie każdy atak Ukrainy kończy się dużymi stratami. Spychają Rosjan ale nie jest tam łatwo i straty są duże. widziałem już film z drona właśnie ze zniszczenia dwóch BMP-1 i ok 50-60 żołnierzy właśnie gdzieś pomiędzy Bezimienne a Tawrisjkie

 

Po Popasnej miałem dużo pesymizmu bo jednak to Rosja cały czas miała inicjatywę . Nawet po wejściu Hirmasu to wciąz zdobywali teren i spychali Ukrainę . Dzień w dzień,. Ale od 3 tygodni to nie licząc wąskiego frontu na południe od Bahmutu to jednak Ukraina ma inicjatywę. A w tej wojnie to oznacza spychanie wroga. Rosja moze liczyć na wyczerpanie ukraińskich zasobów

A i dziś skasowano kolejnego ważnego kolaboranta - tym razem szefa policji ludowej w Melitopolu

Na północy rejonu wygląda na to ,że Ukraina wbiła sie do wisoki Bielajewka ale prawda jest taka, że z różnych względów północny front trochę zamarł.

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, ely3 napisał:

Czyli potwierdziło się info z czwartku, bo wtedy pisał o tym ukraiński mechanik, który publikuje materiały z przejętych od Rosjan maszyn + omawia co mają w środku. Tym razem gość wrzucił suche info z dopiskiem, że sztab nie pozwala publikować jakichkolwiek materiałów z tym egzemplarzem T-90M, także pewnie chwilę zajęło im ściągnięcie wozu na tyły. Z tego co wiem, materiałów filmowych (takich jak wcześniej) póki co nie będzie, ale skoro wyciekły już fotki + nagranie z holowania, to pewnie Ukraińcy z czasem pochwalą się czymś więcej.

Myślę, że Amerykanie mają niezły ubaw widząc jak Rosjanie porzucają w szczerym polu najnowocześniejszy sprzęt, po czym Ukraińcy holują to traktorami albo kilkudziesięcioletnimi czołgami. Biorąc pod uwagę natowskie procedury niszczenia utraconego sprzętu wywołuje to na mojej twarzy szczery uśmiech i zdumienie. Niewiele już tych nowoczesnych sprzętów zostało do utracenia, ale wierzę, że Rosjanie dokończą to co zaczęli i przekażą zachodowi resztę know-how, żeby każdy mógł zapoznać się z tymi cudami techniki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Hoolifan są filmy jak Ukraina używa zdobytych Mist samobieżnych oraz zdobytych T-72 w wersji z 2016 których ok 20 dopiero co przejęli. Widać że Rosja ma problem z zasobami bo poza Kupianskiem to nigdzie nie stawiają kontrognia. 

I jeszcze jedno. Neil Hauer, który spędził z żołnierzami dwa miesiące na froncie twierdzi,że Ukraina weszła do Łysyczanska. Facet ma znakomite dojścia w ukraińskim wojsku ale tu chyba przesadził. Może tak być że Łysyczansk jest pusty i jakiś zwiad wjechał do miasta ale nie wierzę w przejęcia choć Ukraina jest obecnie jakieś 6 km od granic miasta 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze coś na szybko. Ukraina w weekend zbombardowała Waliuki. To teraz główny węzeł zaopatrzenia. Ale on leży przy granicy i zdobycia miasta Trotskie odcina. Potem można na milerowo ale ta linia ma ok10 km na terytorium Ukrainy i już jest na około dla pociągów z Moskwy. Rosjanie są blisko odcięcia zaopatrzenia dla Donbasu. Można przez Rostów ale tam tory idą tylko z Wolgogradu czyli droga z Moskwy wydłużał się o dwa dni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.