Skocz do zawartości

Polityka w Polsce


Borys

Rekomendowane odpowiedzi

36 minut temu, Sebastian napisał:

https://www.prawo.pl/samorzad/program-inwestycji-strategicznych-polski-lad-problem-z,515510.html

No niemożliwe. Nie powinni im dać nic bo sami wykonawcom nie chcą nigdy pomóc przy wzroście cen. 

W moim mieście budowano basen. Przetarg wygrała nie ta firma co trzeba. Powtórzyli przetarg z niższa kwotą. Wygrała ta co trzeba. łPrzedłużyli po drodze termin o dwa lata, dołożyli dodatkową kasę za "nieprzewidziane prace", zaliczkowali kolejne etapy bo covid, ba koniec firma poszła pod syndyk, nie zapłaciła żadnemu podwykonawcy, miasto zapłaciło za to samo drugi raz. W sumie zapłacili ponad 2 razy tyle niż ta pierwsza unieważniona oferta wynosiła.Kto jest winny i kto komu nie pomógł? 

Edytowane przez fluber
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, fluber napisał:

W moim mieście budowano basen. Przetarg wygrała nie ta firma co trzeba. Powtórzyli przetarg z niższa kwotą. Wygrała ta co trzeba. łPrzedłużyli po drodze termin o dwa lata, dołożyli dodatkową kasę za "nieprzewidziane prace", zaliczkowali kolejne etapy bo covid, ba koniec firma poszła pod syndyk, nie zapłaciła żadnemu podwykonawcy, miasto zapłaciło za to samo drugi raz. W sumie zapłacili ponad 2 razy tyle niż ta pierwsza unieważniona oferta wynosiła.Kto jest winny i kto komu nie pomógł? 

Przecież to standardowe prowadzenie inwestycji lokalnych od ponad 20 lat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, starYfaN napisał:

Przecież to standardowe prowadzenie inwestycji lokalnych od ponad 20 lat.

I czy NSA nie powinien się jakoś takimi sprawami zajmować?

https://podroze.onet.pl/polska/dolnoslaskie/dolny-slask-nielegalny-basen-zamkniety-od-dwoch-lat/xr86d07

Cytat

 


Dwa lata temu otwarty miał zostać basen w Bogatyni, który jak pisze "Polsat News" miał być wizytówką miasta. Kąpielisko w 2018 roku zostało napełnione, ale nie może zostać udostępnione, ponieważ został wybudowany nielegalnie. Nie tylko brakuje pozwolenia na budowę, ale także dokumentacji, która jest niezbędna do odebrania i uruchomienia obiektu.

W rozmowie ze stacją Artur Oliasz, przewodniczący Rady Miejskiej w Bogatyni powiedział, że gdyby zgromadzona była dokumentacja, to kąpielisko powstałoby legalnie. Wykonawca nie przekazał im jednak żadnej dokumentacji, która świadczyłaby, że ta inwestycja została wykonana.

Koszt inwestycja początkowo miał wynieść 10 mln zł, ostatecznie kwota była podwójna

 

 

Edytowane przez fluber
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, fluber napisał:

Pewnie Cię zaskoczę, ale dam prosty przykład na podstawie najczęściej wydawanej decyzji administracyjnej.

Gminne studium jest aktem planistycznym i nie stanowi aktu prawa miejscowego.

Aktem prawa miejscowego, jest plan zagospodarowania przestrzennego, który co do istoty musi być zgodny w 100 % z gminnym studium.

Decyzja o warunkach zabudowy, jest tożsama z planem zagospodarowania, ale dotyczy jednego zamierzenia inwestycyjnego. I teraz najlepsze, bo zgodnie z logiką powinna być zgodna ze Studium.

Na przestrzeni 2 dekad, NSA 1 jedyny raz orzekł, że faktycznie taka powinna być interpretacja. Natomiast parę tysięcy razy, zgodnie z polską logiką, stwierdził, że warunki zabudowy nie są związane Gminnym Studium, albowiem ten akt nie jest aktem prawa miejscowego.

Ten jeden jedyny wyrok na przestrzeni 20 lat, był kapitalnie i merytorycznie uzasadniony (jeden z lepszych które czytałem) Studium ma pokrycie 100%kraju. Plany ~ 30%.

Przez cały ten czas, powstała cała masa opracowań naukowych, które poparły konieczność weryfikacji stanowiska i rekonstrukcji przepisów.

I co? I nic. NSA stanowi wykładnię (do spółki z WSA) obowiązującego prawa.

W kwestii, którą podałeś, po drodze masz kwestię stanowiska powiatu, wojewodę, WSA i Skarga Kasacyjna (NSA)

Jest jeszcze Główny inspektorat nadzoru budowlanego na Kruczej w w-wie, którego można spytać co robił nadzór lokalny.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz oczywiście w tym aspekcie Racje. Dlatego patrząc na często gęsto koślawe wuzetki rekomenduje inwestycje na działkach z prawomocnymi planami miejscowymi. Często wydawane wz są moim zdaniem dosyć skutecznie wymuszane potrzebami co potrzeba / „dobrymi „ relacjami z władza lokalna a brak w większości przypadków rzetelnej analizy planistycznej ze skrupulatnym odniesieniem do otoczenia i wskazywanym przepisami mnożnikiem frontów działki z odnośnika. Ba. Ciężko mi sobie wyobrazić prawidlowosc decyzji dla ogromnych terenów 40-50ha gdzie obok jest las a i takie widziałem. Ja od strony inwestycyjnej boje się wzruszalności tego typu decyzji gdzie inwestor po zakupie może zostać z ładnym trawnikiem. Niby to przyspiesza i ułatwia proces inwestycyjny ale jest spore ryzyko. I dziwi mnie podejście Gmin czy Miast na tego typu rozwiązanie gdy odchodzi wtedy kwestia znaczącego przychodu (1-30% wzrostu wartości) z tytułu renty planistycznej. Która  w sumie jak by inwestor to należycie rozegrał powinna gmina w pierwszej kolejności wydać na poprawienie infrastruktury właśnie tam gdzie będzie inwestycja. Kłopot jest jednak taki ze stary właściciel kwotę renty będzie dopisywał Do ceny. Z czym walczę. 

A pokrycie planami to kryminał. Choć rozumiem brak środków bo sporządzenie planu to średnio 1000PLN/ha 

Niektóre Gminy wykorzystały swoje szanse. Mszczonow Stryków i wspomniane Kobierzyce maja ogromny procent planów. 

I to w wielu przypadkach AG mało interwencyjny zapis ogólny ale spójny i rzeczowy równocześnie. 

Bez durnych nieprzekraczalnych linii zabudowy w środku 100ha działki lub jeszcze głupszych obowiązkowych dróg w środku narzucających jakiś układ budynków. 

Zawsze od 15 lat proponuje tym mniej ogarniętym gmina wizytę u tych prymusów. Różnice widać już po siedzibach UG. 

Choć oczywiście zdarzają się śmieszne wyjątki jak w Terespolu gdzie nowiutki duży urząd w szczerym polu na Gorce nie wiem komu ma służyć bo było ciężko o wypis z planu ;) 

( dobrych pare lat temu bo jak zobaczyłem hamulcowych to uciekłem i jeszcze nie wrocilem ) 

Wiec może jest lepiej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, fluber napisał:

W moim mieście budowano basen. Przetarg wygrała nie ta firma co trzeba. Powtórzyli przetarg z niższa kwotą. Wygrała ta co trzeba. łPrzedłużyli po drodze termin o dwa lata, dołożyli dodatkową kasę za "nieprzewidziane prace", zaliczkowali kolejne etapy bo covid, ba koniec firma poszła pod syndyk, nie zapłaciła żadnemu podwykonawcy, miasto zapłaciło za to samo drugi raz. W sumie zapłacili ponad 2 razy tyle niż ta pierwsza unieważniona oferta wynosiła.Kto jest winny i kto komu nie pomógł? 

Ty mówisz o czystej korupcji a ja mówię o normalnej rzeczywistości. To są dwie różne sprawy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, starYfaN napisał:

Kontrolę masz za każdym razem gdy próbujesz odzyskać VAT,

nie jest to prawda. Jako eksporter dużo VATU odzyskuje kontrolę było tylko kiedy chcieliśmy odzyskać pieniądze z konta split payment. Więc nie wiem o czym piszesz bo rzeczywistość w firmach jest inna niż opisujesz

Zadałem ci kilka pytań merytorycznych na temat obiegu dokumentów przy sprzedaży odpadu . Czy mógłbyś na nie odpowiedzieć bo chciałbym wiedzieć czy masz choć blade pojęcie o czym piszesz. Bo odnosze wrażenie ,że tego tematu nie znasz a się wypowiadasz. ?najpierw pisałeś ,ze to wina samorządu choc to w 100% polityka rządu. Potem sobie wymyśliłeś mafię vatowską choć akurat tam nigdy nie było czegoś takiego poza obrotem złomem ale problem powstał gdzie indziej i te przepisy w ogóle tego nie zmieniły ... Po prostu teraz nie płoną wysypiska by nie zwracać na siebie uwagi ale jak strumień śmieci pomedycznych płynął do Polski tak nadal płynie

 

8 godzin temu, starYfaN napisał:

Tak pisałeś, że łatwiej sprzedać odpad, bo nie możesz odzyskać zablokowanych środków bez kontroli. Tymczasem kontrola przy uzyskiwaniu dostępu jest standardem.

A co to ma wspólnego z szarą strefą że łatwiej sprzedać odpad za granice bo wtedy pieniiądze nie idą na split payment niż sprzedać w Polsce. Od kiedy eksport jest szarą strefą. Możesz mi wyjaśnić jak doszedłeś do takiego wniosku ,że sprzedaż odpadu za granice jest szarą strefą?

 

8 godzin temu, starYfaN napisał:

Samorząd zawsze wydaje decyzje sam, a konieczność uzyskania opinii jest elementem wymaganym prawem. To kwestia statutu :

Czyli kolejny raz tworzysz sobie chochoła o którym nikt nie pisał? Ja piszę ,ze problemem w wydawaniu decyzji środowiskowej są opóćnienia oraz liczbe niemerytoryczne uwagi od instytucji państwowym a Ty z uporem maniaka piszesz ,ze to wina samorządu. Samorządy przynajmniej te z którymi ja mam do czynienia mają dość racjonalne podejście za to WIOŚ jak sam przyznaje nie może teraz wydać opinii bez uwag bo od razu takie coś sprowadza kontrolę z góry . Więc lepiej wpisać idiotyczne uwagi niż oddać dokument bez niczego. I tu widze sporą różnicę pomiędzy tym co było przed 2015 a tym co jest teraz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PiS to pompuje swoje kieszenie przy bardzo drogim i słomianym równocześnie projekcie elektrownia Ostrołęka. Wiec jeżeli moje pieniądze maja isc

a) do prywatnych kieszeni i na rozbiórkę miliardowego projektu 

b) na baseny w Warszawie 

to mimo ze to nienajlepszy wybór wybiorę B

no chyba ze wszystkie te baseny rozbiorą a finansowanie tego okaże się równie skandaliczne i kryminalne jak elektrownia. 
 

Fluber prowokujesz temat letni i z domysłami gdy pod nosem masz jedna z największych afer na kosmicznym poziomie finansowym jak i całkowicie nieudanym bo do rozbiórki. To już nie jest jakiś bubel czy coś nie do końca udane. To celowe wyprowadzenie kasy w stylu takim ze nikt nawet nie udawał ze miało to inny cel niż okradanie budżetu. Wyskakujesz z basenem i domysłami. Zajmij się tematem gdzie masz wszystko czarno na białym. 

Zrobione z bezczelnością i premedytacja . 

Zgwałcili ci sąsiadkę włożyli butelkę w krocze po czym kobieta się wykrwawiła a w sumie wszyscy widzieli sprawcow a Ty zajmujesz się przetartym naskórkiem drugiego sąsiada gdzie nie do końca wiadomo czy nie stało się to podczas jazdy na rowerze. 

Taka skala i różnica klas w tematach którymi się zajmujesz. 

O ile te baseny będą w Warszawie sprawne. 

https://businessinsider.com.pl/wiadomosci/blok-w-ostrolece-za-13-mld-zl-do-rozbiorki-obajtek-mamy-prawo/c92ksjy.amp

 

@starYfaN jak to było 10-15% prowizji za przetarg? 
1,35mlrd

2,5 mlrd nowego kontraktu 

plus pewnie za rozbiórkę ekstra bo @ely3 będzie musiał to zezłomować w najdroższy możliwy sposób 

Poziom bezczelności w tym przypadku z akcentem „mamy prawo” i bezkarność porażająca. 
 

i to nie jest pierwsza lepsza odbita piłeczka w stylu a Tusk do dopiero… tu masz coś na niespotykanym poziomie. 

Edytowane przez ignazz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, ignazz napisał:

PiS to pompuje swoje kieszenie przy bardzo drogim i słomianym równocześnie projekcie elektrownia Ostrołęka. Wiec jeżeli moje pieniądze maja isc

a) do prywatnych kieszeni i na rozbiórkę miliardowego projektu 

b) na baseny w Warszawie 

to mimo ze to nienajlepszy wybór wybiorę B

no chyba ze wszystkie te baseny rozbiorą a finansowanie tego okaże się równie skandaliczne i kryminalne jak elektrownia. 
 

Fluber prowokujesz temat letni i z domysłami gdy pod nosem masz jedna z największych afer na kosmicznym poziomie finansowym jak i całkowicie nieudanym bo do rozbiórki. To już nie jest jakiś bubel czy coś nie do końca udane. To celowe wyprowadzenie kasy w stylu takim ze nikt nawet nie udawał ze miało to inny cel niż okradanie budżetu. Wyskakujesz z basenem i domysłami. Zajmij się tematem gdzie masz wszystko czarno na białym. 

Zrobione z bezczelnością i premedytacja . 

Zgwałcili ci sąsiadkę włożyli butelkę w krocze po czym kobieta się wykrwawiła a w sumie wszyscy widzieli sprawcow a Ty zajmujesz się przetartym naskórkiem drugiego sąsiada gdzie nie do końca wiadomo czy nie stało się to podczas jazdy na rowerze. 

Taka skala i różnica klas w tematach którymi się zajmujesz. 

O ile te baseny będą w Warszawie sprawne. 

https://businessinsider.com.pl/wiadomosci/blok-w-ostrolece-za-13-mld-zl-do-rozbiorki-obajtek-mamy-prawo/c92ksjy.amp

 

@starYfaN jak to było 10-15% prowizji za przetarg? 
1,35mlrd

2,5 mlrd nowego kontraktu 

plus pewnie za rozbiórkę ekstra bo @ely3 będzie musiał to zezłomować w najdroższy możliwy sposób 

Poziom bezczelności w tym przypadku z akcentem „mamy prawo” i bezkarność porażająca. 

Prace nad projektem nowego bloku węglowego w Elektrowni Ostrołęka Energa zaczęła się w 2009 r

Mamy prawo wycofywać się z inwestycji, których rentowność jest zagrożona i kontynuować inne, korzystne - oświadczył w piątek w Ostrołęce prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Należąca do Orlenu Energa podpisała z GE Power umowę na budowę elektrowni gazowej zamiast węglowej, która poszła do rozbiórki.

6 miliardów ponad miało to kosztować, zamiast tego wybudują gazową za 2,5 miliarda. Faktycznie błędem było to że nie wycofali się z tego pomysłu Platformy wcześniej, ale ciągle wyjdzie taniej niż gdyby ten projekt Platformy dokończyć

22 minuty temu, Reikai napisał:

tps://www.wykop.pl/link/6691509/tusk-wyjasnia-pisowcow-na-temat-ofe/

 

Zapomniała jeszcze o ośmiorniczkach i zegarku Nowaka.

Ile kasy musieliby Ci przenieść z oszczędności do zus żebyś uznał że coś Ci podpierdolono? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wystarczy w takim wypadku napisać ze coś ma Ileś tam kosztować i można rozbierać i nie pytać o szczegóły. 
Jak zobaczysz pełen kosztorys to wrócimy do rozmowa za jakiś czas. Jeżeli wierzysz ze identyczne lub lepsze energetycznie rozwiązanie będzie za 3,5 niż za 6 i mamy tu do czynienia z potężnymi oszczędnościami to sam nie wierze ze w to wierzysz. 
 

myślałem ze z powodu tak wstydliwego tematu chociaż na chwile odpuścisz a Ty tymczasem zamienisz największy wstyd ostatnich lat na sukces gospodarności. Tego nawet nie ma jak leczyć Fluber. Trzeba być skrajnie chorym zapatrzonym frajerem w obecna władze jeżeli nie tylko nie piętnujesz tego lub nie bronisz a wręcz chwalisz. Nie liczyłem na to ze się wstydzić będziesz. Zaskoczyłoby mnie to jakbyś podjął próbę obrony. A Ty chwalisz? 

Edytowane przez ignazz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • matek zablokował(a) ten temat
  • Reikai odblokował(a) ten temat

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.