Skocz do zawartości

Polska scena polityczna w Internecie


Findek

Rekomendowane odpowiedzi

Poza tym co to za gówno .Wg zgazety Polskiej na PO głosują Nie Polacy? A Ty die dziwisz ze ktoś uważa to za pogardę?

Tu chyba chodzi o cos innego. Ze na po glosuja polacy ktorzy nie sa zwiazani ze swoim miejscem zamieszkania stad swietny wynik w duzych miastach i na terenach gdzie polacy sie przenosili po 2 wojnie. Co nie jest w sumie niczym specjalnie odkrywczym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu chyba chodzi o cos innego. Ze na po glosuja polacy ktorzy nie sa zwiazani ze swoim miejscem zamieszkania stad swietny wynik w duzych miastach i na terenach gdzie polacy sie przenosili po 2 wojnie. Co nie jest w sumie niczym specjalnie odkrywczym.

Mieszkańcy lubelskiego i podkarpackiego, tradycyjnie związani z emigrowaniem w celach zarobkowych po Europie głosowali w większości za PiS. Ale oczywiście są tradycyjnie związani z ziemią rodzinną.

 

A może po prostu w dużych miastach jest bliżej do Europy i to ma czynnik decydujący? A może jest wiele czynników?

Edytowane przez Tecu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu chyba chodzi o cos innego. Ze na po glosuja polacy ktorzy nie sa zwiazani ze swoim miejscem zamieszkania stad swietny wynik w duzych miastach i na terenach gdzie polacy sie przenosili po 2 wojnie. Co nie jest w sumie niczym specjalnie odkrywczym.

tylko że to gównoprawda skoro Pis przegrywa w Wielkopolsce czy na Pomorzu a wygrywa na Mazurach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mieszkańcy lubelskiego i podkarpackiego, tradycyjnie związani z emigrowaniem w celach zarobkowych po Europie głosowali w większości za PiS. Ale oczywiście są tradycyjnie związani z ziemią rodzinną.

 

A może po prostu w dużych miastach jest bliżej do Europy i to ma czynnik decydujący? A może jest wiele czynników?

Sęk w tym, że Ci co wyemigrowali nie głosują, a głosowali właśnie Ci, co nie wyemigrowali. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mieszkańcy lubelskiego i podkarpackiego, tradycyjnie związani z emigrowaniem w celach zarobkowych po Europie głosowali w większości za PiS. Ale oczywiście są tradycyjnie związani z ziemią rodzinną.

 

 

Ci którzy wyemigrowali i nie wrócili nie głosują a ci którzy wyemigrowali i wrócili to chyba są związani z ziemią rodzinną skoro wrócili:)

bardziej prawdziwą tezą byloby stwierdzenie że Pis wygrywa tam gdzie bieda a przegrywa tam gdzie wiarze się dobrze żyje ale nie jestem socjologiem

Taka teza też ma silne podstawy.

 

Choć pis np wygral na dolnym slasku ktore jest 2 najbogatszym polskim wojewodztwem. Tak samo z Twoimi mazurami i wielkopolska, zawsze sa wyjatki od takich regul.

 

Zreszta dyskusja byla o tym czy teza tego dziennikarza byla dla kogos obrazliwa i moim zdaniem nie byla.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ci którzy wyemigrowali i nie wrócili nie głosują a ci którzy wyemigrowali i wrócili to chyba są związani z ziemią rodzinną skoro wrócili:)

 

Nie. Dyskusja rozpoczęła się na temat rejonów, miejsc, a nie ludzi.

W danym rejonie ludzie są tradycyjnie związani z ziemią i dlatego głosują na PiS. Na Podkarpaciu ludzie nie są związani z ziemią, bo często w historii wybierali emigrację zarobkową czy to do Stanów czy Europy. Czyli często wybierali pieniądze nad ziemię.

Dlaczego można nazwać te tereny tradycyjnie związane z ziemią a Wielkopolski już nie? Dlatego, że tam wygrał PiS i tak pasuje do teorii?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mówimy o tradycjach regionów.

Mówimy o rodzinach, które mają z pewnymi okolicami więzi od pokoleń. Na przykład ja jestem z Górnego Śląska i tutaj bardzo mały odsetek ludzi ma dłuższy niż jedno pokolenie związek z ziemią. Moja rodzina pochodzi z okolic Wilna i Lwowa na przykład. 

Nie. Dyskusja rozpoczęła się na temat rejonów, miejsc, a nie ludzi.

W danym rejonie ludzie są tradycyjnie związani z ziemią i dlatego głosują na PiS. Na Podkarpaciu ludzie nie są związani z ziemią, bo często w historii wybierali emigrację zarobkową czy to do Stanów czy Europy. Czyli często wybierali pieniądze nad ziemię.

Dlaczego można nazwać te tereny tradycyjnie związane z ziemią a Wielkopolski już nie? Dlatego, że tam wygrał PiS i tak pasuje do teorii?

Ci co wyemigrowali z Podkarpacia chyba nie bardzo głosowali na Podkarpaciu na kogokolwiek?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez wątpienia tam, gdzie jest Polska z pokolenia na pokolenie, gdzie są tradycje, rodziny są instytucjonalnie zakorzenione w terenie – tam wygrywa PiS. Tam, gdzie Polska była efektem eksperymentu socjodemograficznego, tam łatwiej nowym projektom – dodał redaktor naczelny "Gazety Polskiej".

 

Ktoś mi wytłumaczy dlaczego te wypowiedź taki natemat.pl uznaje za pogardliwą. Jaki Sakiewicz jest, ale ma sporo racji patrząc na zachowania w terenie od 1944 roku, czy na wyniki wyborów od 1989 roku.

Tam gdzie jest - określenie regionu a nie człowieka i o tym mówimy. Podkarpacie kojarzy się z emigracją a nie z tradycją zakorzenienia w terenie a głosują na PiS jako region.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mówimy o rodzinach, które mają z pewnymi okolicami więzi od pokoleń. Na przykład ja jestem z Górnego Śląska i tutaj bardzo mały odsetek ludzi ma dłuższy niż jedno pokolenie związek z ziemią. Moja rodzina pochodzi z okolic Wilna i Lwowa na przykład.

 

Wielkopolska, Pomorze, Warmia, Dolny Śląsk pasują do tej tezy?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O matko. Długa dyskusja się wywiązała. Nawet ely z tematu o jazz wkroczył i zamiast przeczytać dwa razy i zastanowić się coś tam wykrzyczał o niepolakach, pogardzie itd.

 

Ja tylko chciałem zwrócić uwagę że PiS, pierwsze LPR, wcześniej AWS, i ogólnie rozumiana prawica zawsze miała wysokie poparcie na Podlasiu, Białostocczyźnie, Lubelszczyźnie, Rzeszowszczyźnie, Małopolsce i Podhalu. Nawet w wyborach w 89 roku komunistyczną listę krajową odrzuciło tam 70-90% wyborców podczas gdy na ziemiach odzyskanych mniej. Przejrzyjcie sobie mapki jak gdzie największe poparcie muała Solidarność.

 

O co chodzić może z tym przywiazaniem do ziemi, tradycji.

Przed wojną Wlkp i Pomorze były najbardziej endeckie. W czasie wojny te tereny straciły tysiące przedstawicieli polskiej inteligencji.

Z kolei Podlasie, Rzeszowszczyzna i inne przeze mnie wymienione stanowiły tereny, gdzie w czasie wojny istniały silne struktury PPP, a po wojnie istniała tam silna antykomunistyczna partyzantka. Dodatkowo po wojnie te tereny nie były miejscem osiedlenia się milionów przybyszy. Mazury, tzw ziemie zachodnie, Śląsk stanowiły nowy dom dla milionów kresowiaków i wysiedlonych Ukraińców, Łemków po akcji Wisła.

Poza tym komuniści naprawdę na terenach dzisiejszej ściany wschodniej dawali w kość. Mogą sobie dzisiaj niektórzy drwić z zacofanych chłopów z podrzeszowskiej wsi, ale taki chłop w 44 roku wiedział, że bolszewik, komunista to nic dobrego dla Polski. I nie zachwycał się budową Polski Ludowej tak jak to czyniło wielu polskich intelektualustów pokroju Miłosza czy Szymborskiej.

tylko że to gównoprawda skoro Pis przegrywa w Wielkopolsce czy na Pomorzu a wygrywa na Mazurach

Chyba ci się Mazury z Podlasiem pomyliły.

 

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/3/33/Parlamentswahl_Polen_2015_Wahlkarte.svg/800px-Parlamentswahl_Polen_2015_Wahlkarte.svg.png

Edytowane przez DeltaCenter
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poza tym komuniści naprawdę na terenach dzisiejszej ściany wschodniej dawali w kość. Mogą sobie dzisiaj niektórzy drwić z zacofanych chłopów z podrzeszowskiej wsi, ale taki chłop w 44 roku wiedział, że bolszewik, komunista to nic dobrego dla Polski. I nie zachwycał się budową Polski Ludowej tak jak to czyniło wielu polskich intelektualustów pokroju Miłosza czy Szymborskiej.

Taki Gomułka był z Podkarpacia. Akurat bardzo wielu Polaków zachwycało się mniej lub bardziej budową Polski Ludowej wśród prostych ludzi, bo bardzo im się podobała idea Niemców za Odrą czy wręcz Łabą. Taki chłop z podrzeszowskiej wsi wiedział, że soldat nie zabije, a jak będzie przesadzał, można się poskarżyć na niego i przestanie. Taki chłop z podrzeszowskiej wsi miał kilkuletnie, bardzo intensywne studium dlaczego wojna nie jest dobrym pomysłem i bardzo chętnie słuchał każdego, który mu mówił, że czas niszczenia się skończył i nastał czas budowy. 

Antykomunizm z perspektywy fotela w 2018 wygląda dużo bardziej atrakcyjnie niż z perspektywy terroru, mordu i głodu w 1944. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Iskra Gwardi Ludowej też była z Rzeszowszczyzny i co? Mi nie chodzi o to skąd kto był. Gomułka był bardziej związany ze Związkiem Sowieckim niż z Krosnem. Skoro chłop z podrzeszowskiej wsi miał dość wojny to czemu jeszcze kilka lat po "wyzwoleniu" pomagał tym, którzy walczyli z tymi wyzwolicielami????

Uwierz mi, że jak podrzeszowskim chłopom zabito albo wywieziono młodych synów na wschód już po wyzwoleniu, to oni się tak nie słuchali i jak dożyli to w 89 roku głosowali przeciw PZPR

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Iskra Gwardi Ludowej też była z Rzeszowszczyzny i co? Mi nie chodzi o to skąd kto był. Gomułka był bardziej związany ze Związkiem Sowieckim niż z Krosnem.

Nie. Gomułka był absolutnie i całkowicie związany z Polską i Krosnem. To, że ktoś myśli, że lepiej Polska wyjdzie na sojuszu ze Związkiem Sowiecki nie oznacza wcale, że nie myśli o interesie Polski. 

Generalnie Gomułka był typowym polskim chłopem małorolnym i miał mentalność polskiego chłopa małorolnego przez całe życie. Nawet kiedy był de facto dyktatorem Polski. 

 

 

. Skoro chłop z podrzeszowskiej wsi miał dość wojny to czemu jeszcze kilka lat po "wyzwoleniu" pomagał tym, którzy walczyli z tymi wyzwolicielami????

Ilu pomagało, a ile jednak nie pomagało? 

 

Uwierz mi, że jak podrzeszowskim chłopom zabito albo wywieziono młodych synów na wschód już po wyzwoleniu, to oni się tak nie słuchali i jak dożyli to w 89 roku głosowali przeciw PZPR

A jak nie zabito i nie wywieziono, to głosował za PZPR. Jeszcze w 1990 Polacy byli za pozostaniem Armii Czerwonej w Polsce dopóki nie zostanie wyjaśniona sprawa granic z Niemcami. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • ely3 zablokował(a) ten temat
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.