Skocz do zawartości

wojna na ukrainie


lorak

Rekomendowane odpowiedzi

12 godzin temu, ely3 napisał:

 Skoro Rosjanie wierzą ,że walczą  z armią Polską to moga i uwierzyć ,że to Polacy występują w tych filmikach.. 

 

@Gregorius @Hoolifan Nie wiem czy widzialiscie ale Rosjanie rzucili swoje jedyne dwie kompanie Terminatorów na front. Jedna nalezy do nowosformowanego 3 korpusu a druga do 90 dywizji Pancernej, którą częsciowo odtworzono. Pod Swatowe i Kremninę oprócz Terminatorów też rzucono też T-90 M a do tego po dobno pod Ługańskiem są zdjęcia T-90 S to jest wersja eksportowa z których niektóre kraje zrezygnowały w tym roku więc Rosjanie rzucili je na front

Tak naprawde Ukraina czeka na zimno bo na razie to błoto jest takie ,że nie da się w ogóle atakować . Jak było 5 dni zimna i błoto zamarzło to od razu Ukraina zdobyła 2-3 wioski na północ od Kremniny ( Czernopopiwka na pewno a do tego  żytliwka i Holykiwka są albo częśiowo opaonowane albo Ukraina jest na obrzeżach.  Ogólnie widać ,że Ukraina ma wieksze siły w tamtym rejonie ale czeka na pogodę.

A drugi taki rejon to jednak Tokmak. Dane z FIRMS pokazują ogromną ilośc ognia artyleryjskiego w tamtym rejonie. Nienaturalnie dużo jak na to jak działa armia ukrainska. Powtarzam nie jestem sztabowcem więc gdybam tylko ,że jakies uderzenie pójdzie  bo by to znacząco odciązyło front Bahmutu i Doniecka

Nie czytałem o Terminatorach wcześniej. Ale jeśli faktycznie zostaną rzucone do walki a nie jak do tej pory to będzie moim zdaniem świadczyło o wielkiej desperacji ruskich. Sledzę dalej co się dzieje na froncie ale pisze mało bo w sumie bardzo statyczny czas obecnie. Ale z ostatnich dni parę ciekawostek :

1) Wczoraj pojawiła się informacja o Patriotach i dodatkowych Francuskich systemach. Co ciekawe podobno od dłuższego czasu Ukrainscy żołnierze byli już szkoleni w obsłudze Patriotów i przekazanie może być na dniach.

2) 90 czołgów t72 remontowane przed przekazaniem na UKR powiekszyło się o kolejne 30 (pomoc od kraju z Afryki). Co oznaczało by że niedługi UKR będzie miała setkę nowych czołgów.

3) Pomimo informacji o Archerach dalej nie ma ich na Ukrainie i mam obawy ze ich nie zobaczymy.

4) Palenie szkodzi. Przekonują się o tym fabryki i magazyny w rosji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Gregorius napisał:

się o kolejne 30 (pomoc od kraju z Afryki).

Najpewniej Maroko , które zamówiło 30 czołgów u Czechów. Zapłaciło  a potem odstąpiło i poprosiło by przekazać je Ukrainie. Już wcześniej przekazali częśći zamienne do T-72 , które mieli u siebie na stanie . 

 

8 minut temu, Gregorius napisał:

Pomimo informacji o Archerach dalej nie ma ich na Ukrainie i mam obawy ze ich nie zobaczymy.

Szwedzi trochę kluczą bo sami podawali ,że będa w kolejnych pakietach pomocy. Tylko ,że tak mówią od maja niestety

a to Niemcy podali ,że kolejne armatohaubice będa przekazane Łącznie ma być 24. Do tego nowsa wersja ma być wyprodukowana i dostarczona ale tu to jednak dopiero 2024 bo nei da się wcześniej. Jeszcze dodatkowe 6 Gepardów. I coraz mocniej się mówi o Leopardach 2 ,  które mają być dostarczone na Ukraine. A Leopardy-2 to są obecnie najlepsze czołgi. Znacznie lepsze od Abramsów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, ely3 napisał:

a to Niemcy podali ,że kolejne armatohaubice będa przekazane Łącznie ma być 24. Do tego nowsa wersja ma być wyprodukowana i dostarczona ale tu to jednak dopiero 2024 bo nei da się wcześniej. Jeszcze dodatkowe 6 Gepardów. I coraz mocniej się mówi o Leopardach 2 ,  które mają być dostarczone na Ukraine. A Leopardy-2 to są obecnie najlepsze czołgi. Znacznie lepsze od Abramsów

Wiesz, tylko ja zakładam, że w przypadku Leopardów nie mówimy o najnowszych wersjach, tylko o sprzęcie z niemieckich magazynów (czyli 2A4 czy 2A5), który bez modernizacji wielkiej różnicy na froncie nie zrobi. Oczywiście nadal wolałbym siedzieć w starym Leosiu niż w równie starym T-72, ale zanim Niemcy doprowadzą to przyzwoitego stanu i znajdą odpowiednią amunicję, minie zapewne sporo czasu. Jakby nie patrzeć, tego typu deal jest dla niemieckich firm całkiem korzystny, bo ktoś te pojazdy będzie musiał zmodernizować, ale to nie jest tak, że te zakłady nie mają co robić bez zleceń z Ukrainy :)

Jeśli chodzi o sytuację na froncie, to śledzenie nowych informacji ograniczyłem do minimum, bo dzieje się po prostu niewiele. Może wrócę do przeglądania Twittera nieco częściej jak warunki pozwolą na prowadzenie jakichkolwiek operacji ofensywnych, bo teraz na filmikach widać głównie walkę z błotem, a nie z przeciwnikiem (no, może poza okolicami Bachmutu).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, ely3 napisał:

A Leopardy-2 to są obecnie najlepsze czołgi

Nawet mówiąc o wersji A7 osobiście bardziej cenie nowe wersje Abramsa. Do do starszych wersji typy 2A5 to na pewno są lepsze niż stare T72 i być może w zakresie optyki lepsze niż nowe wersje T72. Ale raczej nie we wszystkim. 

Godzinę temu, ely3 napisał:

Najpewniej Maroko , które zamówiło 30 czołgów u Czechów.

też tak obstawiam ale to może być jakiś inny kraj bo T72 z Maroka Amerykanie mają odkupić i przekazać do UA dodatkowo.  Natomiast gdzieś mi mignęło ,a nie miałem czasu sprawdzać że wersja czeska będzie jedną z najnowocześniejszych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, Gregorius napisał:

Nawet mówiąc o wersji A7 osobiście bardziej cenie nowe wersje Abramsa. Do do starszych wersji typy 2A5 to na pewno są lepsze niż stare T72 i być może w zakresie optyki lepsze niż nowe wersje T72. Ale raczej nie we wszystkim. 

 

“What color is your Bugatti?!?!?”

troche offtop, ale musialem :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wagnerowcom udało się w końcu po kilku miesiącach wbić do Bachmutu od wschodu. Zajęli część terenów przemysłowych we wschodniej części miasta. Wygląda też na to , że Rosjanie na południe od miasta w okolicy Kurdiumiwki uchwycili przyczółek po zachodniej stronie tego kanału, o który miała oprzeć się ukraińska obrona. 

Edit:

W końcu wyjaśniło się w jakim celu wagnerowcy  od lipca z takim uporem i stratami przebijali się do Bachmutu. W mieście jest największa w byłym ZSRR fabryka win szampańskich zbudowana z rozkazu  jeszcze Stalina. W tej chwili Rosjanie są o rzut kamieniem (no, może strzał z pistoletu) od swojego ,,upragnionego "🥂 celu.

Edit 2

https://wydarzenia.interia.pl/kraj/news-komunikat-mswia-ws-eksplozji-w-komendzie-glownej-policji,nId,6474792

Koniec świata!

 

Edytowane przez DRK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 15.12.2022 o 12:04, DRK napisał:

Wagnerowcom udało się w końcu po kilku miesiącach wbić do Bachmutu od wschodu

Wczoraj Ukraina wykonała kontratak i wyrzuciła Wagnerowców całkowicie z miasta . Dziś są filmy na dowód.

 

W dniu 15.12.2022 o 12:04, DRK napisał:

uchwycili przyczółek po zachodniej stronie tego kanału, o który miała oprzeć się ukraińska obrona.

Kanał chwycili ale od dwóch dni są filmy jak ich tam Ukraina masakruje. Już widziałem dwa filmy gdzie za każdym razem było min 15 truów i też podobno Ukraina odbiła pozycje. Ogólnie w Soledarze też odbili kilka budynków. Niemniej Ukraina ma tam za mało sił. Rosjanie jednak mają duą prewagę. I na razie wciąż nie waidomo gdzie są oddziały spod Chersonia bo na razie do walk weszły nowe jednostki z rezerw oparte na słoweńskich czołgach T-55

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Koelner napisał:

 

To arcydzieło sztuki filmowej to i tak prawdziwy majstersztyk w porównaniu do tego jak werbujący wcześniej zachęcali do podpisania ochotników kontraktowych:  Zapisz się, pojedziesz za granicę, trochę porabujesz, trochę pogwałcisz, a na koniec jeszcze za wszystko nieźle  zapłacimy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Sewer napisał:

Wszystko jasne, jeśli w twojej firmie są opóźnienia z wypłatami pensji to po prostu rzuć to wszystko i idź na wojnę (a przy okazji po iphone'a dla córki) Co za kraj :) 

Musimy sobie powiedzieć ,że kradzież to jest norma dla każdej armii. To nie przypadek ,że ostatnie 20 lat to nagłe zwroty do niemieckich kościołów i muzeów rzeczy ukradzionych przez amerykańskich żołnierzy. Musicie pamiętać ,że w armii rosyjskiej ok 1/3 jak nie więcej stanowią bardzo biedne rejony. W Tuvie i to nie jest żart dawano owcę w zamian za ochotnika z danej rodziny. Ale ponieważ chętnych było więcej niż owiec do rozdania to próowano rozdawać koszyk warzyw. Ale tu już chętnych nie było. O tym mówimy . Jeśli rodzice wypychają syna na wojnę byleby tylko dostać owcę to nie ma się co dziwić ,że potem kradną pralki, kible czy inne rzeczy. . Tam gdzie walczyły elitarne jednostki np pod chersoniem tam tych kradzieży było sporo mniej .

To ,że na wojnie zdarzają się gwałty czy rabunki to jest niestety częste zjawisko i nie jest to tylko armia rosyjska,  A teraz to przecież z rosyjskich więzień zniknęło 30 tys skazanych .

Z innej beczki

Ciekawe kto podpala te pola naftowe w Irkutsku bo to akurat na standard nie wygląda. W Rosji co roku jest dużo pożarów ale jeśli w tydzień płoną zbiorniki z paliwem czy pola naftowe to już nie jet normalne. A to są akurat miejsce z których idzie sprzedaż do Chin i nie da się ich tak łatwo zastąpić

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, ptak napisał:

Afganistan zaczął się 40 lat temu a skończył 35. Przecież ówczesny poborowy ma teraz pod 60.

42 i 33 odpowiedni. Taki szczególik

7 godzin temu, ely3 napisał:

To ,że na wojnie zdarzają się gwałty czy rabunki to jest niestety częste zjawisko i nie jest to tylko armia rosyjska,  A teraz to przecież z rosyjskich więzień zniknęło 30 tys skazanych .

 

Jednak z tego co zauważyłem, chociaż to tylko moja opinia, inne armie nie starają się celowo rekrutować armii z więzień

7 godzin temu, ely3 napisał:

Musimy sobie powiedzieć ,że kradzież to jest norma dla każdej armii. To nie przypadek ,że ostatnie 20 lat to nagłe zwroty do niemieckich kościołów i muzeów rzeczy ukradzionych przez amerykańskich żołnierzy. Musicie pamiętać ,że w armii rosyjskiej ok 1/3 jak nie więcej stanowią bardzo biedne rejony. W Tuvie i to nie jest żart dawano owcę w zamian za ochotnika z danej rodziny. Ale ponieważ chętnych było więcej niż owiec do rozdania to próowano rozdawać koszyk warzyw. Ale tu już chętnych nie było. O tym mówimy .

Znowu nie wszędzie jest taka bieda

 

 

Ale ogółem wojna to syf, ludzie co chcą przedłużenia konfliktu w imię upokorzenia Rosji to debile. 

Jak tylko Rosja zgodzi się wydać porwanych Ukraińców, Kijów powinien zgodzić się na pokój. Lepszy kiepski pokój, niż dobra wojna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, RappaR napisał:

42 i 33 odpowiedni. Taki szczególik

Jednak z tego co zauważyłem, chociaż to tylko moja opinia, inne armie nie starają się celowo rekrutować armii z więzień

Znowu nie wszędzie jest taka bieda

 

 

Ale ogółem wojna to syf, ludzie co chcą przedłużenia konfliktu w imię upokorzenia Rosji to debile. 

Jak tylko Rosja zgodzi się wydać porwanych Ukraińców, Kijów powinien zgodzić się na pokój. Lepszy kiepski pokój, niż dobra wojna

Tylko, ze w tym przypadku pokoj to raczej zawieszenie broni na 3-5 lat, az Rosja sie dozbroi i zaatakuje ponownie. Przeciez debil Lukaszenka przypadkiem sie wysprzeglil, ze nastepna miala byc Moldawia.  Stad nie dziwia glosy z USA o checi wykrwawienia ruskich tak, zeby nie bylo co z nich militarnie zbierac przez dwie dekady. Niestety dla Ukraincow. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Reikai napisał:

Tylko, ze w tym przypadku pokoj to raczej zawieszenie broni na 3-5 lat, az Rosja sie dozbroi i zaatakuje ponownie.

Rosja wyzbyła się możliwości bojowych do końca świata. Po zbrojeniach to polska armia będzie silniejsza od rosyjskiej.

Z Rosji już nie ma co militarnie zbierać przez dwa stulecia. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.