Skocz do zawartości

wojna na ukrainie


lorak

Rekomendowane odpowiedzi

@Hoolifan @Gregorius @memento1984@P_M@ptak

Bylem odebrac córkę z przedszkola a tu

plus

@Reikai

Jednak nie doceniłem Rosjan.. Chersoń będzie do końca listopada w rękach ukraińskich. Wybuch na moście musial poważnie uszkodzić kolej bo gdyby mogły jeździć pociagi wojskowe w pełbym obciązeniu to by się nie wycofali a widocznie obecnie moga tylko pasażerskie. Innego wytłumaczenia nie ma dla braku amunicji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, ely3 napisał:

Jednak nie doceniłem Rosjan.. Chersoń będzie do końca listopada w rękach ukraińskich. Wybuch na moście musial poważnie uszkodzić kolej bo gdyby mogły jeździć pociagi wojskowe w pełbym obciązeniu to by się nie wycofali a widocznie obecnie moga tylko pasażerskie. Innego wytłumaczenia nie ma dla braku amunicji

Most Krymski? nic sie nie stało naprawili w 24h... ale kosmetyczne poprawki zeby pociag jeździł to tak mniej więcej jeszcze pół roku.

11 minut temu, ely3 napisał:

Bylem odebrac córkę z przedszkola a tu

Podobno czołówka doszła już do Czarnobajewki . Ale nie rozumiem co się dzieję bo i tak powinni mieć tam kilkanaście tysięcy wojsk i sprzętu. Może się okazać że front się na tyle załamał że duże siły będą otoczone/wzięte do nie woli. Tak samo nie widzę jak ruscy zamierzają ewakuować ciężki sprzęt.  Tam się coś naprawdę grubo musiało  posypać czego ruscy się nie spodziewali i teraz to tylko minimalizowanie strat. ... albo czegoś nie wiemy. Oficialnie Ukraina bardzo ostrożna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://twitter.com/Militarylandnet/status/1590735370022289408

Właśnie weszli do Tomaryne a to jest 8 km od Berysławia.. Jeśli tak idą jak po swoje to oznacza ,że Rosjan już nie ma na tym brzegu. a przynajmniej nie ma już na północy. Pewnie całą noc i dzień pracowały promy. Sprżet raczej ewakuowali . To w końcu są spadochroniarzy , 22 korpus. Tu nie ma amatorów więc nie spodziewam się duzego bajzlu ale już amunicji mogli nie dać rady wywieź. I jak pokazują filmiki nie wszędzie udało się wycofać artylerię bo niektóre GRADy padły w ręce ukraińskie

EDIT pomyliłem Tamaryne w na granicy rejonuy Chersoń-Mikołajów a Tomaryne// Na razie Ukraińskie siły weszły do tej pierwszej czyli jednak nie są aż tak  blisko tamy w Nowej Kachowce

 

Edytowane przez ely3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Reikai napisał:

Super wiadomość i nic tylko się cieszyć. Ale jednocześnie przeraża mnie to, co mogą znaleźć tam Ukraińcy. To są rejony okupowane od lutego/marca prawda? Ilość sal tortur i jakiś zbiorowych grobów może być okropna, jak na tak duże miasto jak Chersoń. 

ALe tam walczyli nne jednostki. Było wiele informacji od Ukrainców ,że akurat ci  nie skupiają się na torturach. Wyjątek moze być Chersoń ze względu na silną partyzantkę. Ale co do reszty wiosek to na razie nie odszukali żadnej sali

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Yigal Levin fajnie opisał sytuację. Rosjanie przerzucając jednostki na prawy brzeg podnoszą jakość swoich wojsk. To nie jest dziadowskie wojsko z poboru, to zaprawieni w boju zawodowcy. Nie dość, że nie uciekną na widok ukraińskiego czołgu to można szybko przekwalifikować ich na oficerów niższego szczebla którzy ogarną rekrutów. A takich ludzi najbardziej w rosyjskiej armii brakuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, ptak napisał:

Yigal Levin fajnie opisał sytuację. Rosjanie przerzucając jednostki na prawy brzeg podnoszą jakość swoich wojsk. To nie jest dziadowskie wojsko z poboru, to zaprawieni w boju zawodowcy. Nie dość, że nie uciekną na widok ukraińskiego czołgu to można szybko przekwalifikować ich na oficerów niższego szczebla którzy ogarną rekrutów. A takich ludzi najbardziej w rosyjskiej armii brakuje

Wątpię, żeby to miało się sprawdzić w warunkach wojennych. Owszem w koszarach, treningowo, ale tutaj niskie morale, brak umiejętności, faktyczne starcie z rzeczywistością wojny, może sprawić, że podstawowe instynkty przetrwania się uruchomią i Ci rekruci ruszą do ucieczki. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podobno siły specjalne ukraińskie weszły do Chersonia i ustawiły punkty obserwacyjne i sprawdzają czy nie ma zasadzek. Tak więc idzie błsykawicznie. Nigdzie nie ma Rosjan

ogólnie to win dla Ukrainy bo Rosja jeszcze 2 tygodnie budowała bunkry wokół Chersonia . Tam było najwięcej pól minowych m bunkrów na całym froncie. Ukraina bez walki  istrat przejmuje tereny silnie ufortyfikowane. I co ważne przejmuje duże miasta w stanie nieuszkodzonym. To nie jest Izium. Sami zaś nie atakują mocno Rosjan wiec ci uciekają nie stawiając oporiu. Ukrainie bardziej zalezy na przejęciu terenu bez walk niż na ciężkich walakch z oddziałami straży tylnej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Reikai napisał:

Co tam się dzieje?

Wyglada na ostrą masakrę uciekających orków.

Tam nie ma walk więc nie wiem o jakiej masakrze piszesz. Rosjanie się wycofują. Ukraina tylko wczoraj zaskoczyła kilka oddziałów plus w samej snichriwce pewnie było troce trupów. Teraz raczej Ukraina jest kilka godzin za Rosjanami. Teraz nikt nie chce walk bo to by naraziło ludność cywilną a Ukrainie chodzi o teren a nie o zabijanie Rosjan

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, ely3 napisał:

Tam nie ma walk więc nie wiem o jakiej masakrze piszesz. Rosjanie się wycofują. Ukraina tylko wczoraj zaskoczyła kilka oddziałów plus w samej snichriwce pewnie było troce trupów. Teraz raczej Ukraina jest kilka godzin za Rosjanami. Teraz nikt nie chce walk bo to by naraziło ludność cywilną a Ukrainie chodzi o teren a nie o zabijanie Rosjan

Nie jestem pewien czy masz racje. Jest trochę filmów gdzie widać że artyleria mocno pracuje przy przeprawach przez Dniepr. Do tego coraz więcej filmów z przejętym sprzętem. nie wiem na ile prawdziwe ale coraz więcej kont Ukraińskich i ruskich pisze o tym że duże oddziały nie zdążyły się wycofać.   Oczywiście nie wiem jaka jest prawda  i to co @ely3 piszesz jest najbardziej prawdopodobne tym bardziej że praktycznie nie słychać o walkach podczas natarcia. Nie mniej dopuszczam alternatywny scenariusz że ruscy zostali zaskoczeni w trakcje ewakuacji dużo wcześniejszym poważnym atakiem  niż myśleli i teraz szybkie zbliżenie się UA zarówno do Chersonia jak i do Kachowki  odcięło cześć sił od przepraw plus artyleria zadaję straty podczas samych przepraw przez rzekę. Część kont podaję że 16-18k w dalszym ciągu zostało na prawym brzegu. Moim zdaniem jeśli ten scenariusz jest prawdziwy to zostało sporo mniej ale i tak straty moga być duże.

Edytowane przez Gregorius
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale to ,że ostrzeliwuja to oczywiste ale co do zasady to cięzko topić promy ogniem artylerii. Tu trzeba atakować z powietrza. I na przeprawach pewnie Rosjanie poniosą straty ale nie ma praktycznie walk w terenie . Chersoń jest pusty od 10 dni o czym pisałem swego czasu. Tam już dawno nie ma wojsk. A wokół Nowej Kachowki są aż 3 pasy umocnień. Jakby co to mogą się tam bronić długo by nie było chaosu i jeńców

@Gregorius Też o tym czytałem ale nie sądze by była taka katastrofa. W Limaniu było gorzej a straty były 300-400 podczas ewakuacji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, ely3 napisał:

Ale to ,że ostrzeliwuja to oczywiste ale co do zasady to cięzko topić promy ogniem artylerii. Tu trzeba atakować z powietrza. I na przeprawach pewnie Rosjanie poniosą straty ale nie ma praktycznie walk w terenie . Chersoń jest pusty od 10 dni o czym pisałem swego czasu. Tam już dawno nie ma wojsk. A wokół Nowej Kachowki są aż 3 pasy umocnień. Jakby co to mogą się tam bronić długo by nie było chaosu i jeńców

@Gregorius Też o tym czytałem ale nie sądze by była taka katastrofa. W Limaniu było gorzej a straty były 300-400 podczas ewakuacji

A to w Limaniu nie było ugody że moga odejść ale cięzki sprzęt mają zostawić? Zresztą tutaj problemem jest rzeka. Jak artyleria dojdzie na 10-20km to po sprawie. Ale tak jak pisałem myślę że w 48h sie dowiemy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcie z dziś rana

 

Chersoń już jest ukraiński. Podobno w nocy wyleciał most Antonowski a Ukraina resztki amunicji zużywała na bombardowaniu przeprawy. Info nr sygnałów komówkrowych pokazują koncentrację na północ od Chersonia

@karpik Wczoraj Ukraina przejęła dwa czołgi T-90A , które Rosjanie porzucili po drodze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, ely3 napisał:

Podobno w nocy wyleciał most Antonowski

zważywszy, że tym mostem mogła przechodzić piechota  to po co  mieliby go ruscy wysadzać?

 

jednak wysadzony, znaczy musieli się wcześniej  ewakuować. Nie widzę  tego inaczej.

 

Edytowane przez NieMy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.