Skocz do zawartości

Inwestowanie 2022


Sewer

Rekomendowane odpowiedzi

11 godzin temu, Orus92 napisał(a):

Nie mówię, że się nie da, bo skrajnie optymistyczne i pesymistyczne przypadki można pokazać dla większości rynków. Chodzi mi bardziej o inne kwestie - ryzyko geopotoliczne wojny, historie jak Kernel, teraz LPP, jakieś elektrownie Będzin itd. 

Wychodzę z założenia, że skoro jestem w stanie generować nadwyzki finansowe i chciałbym je inwestowac na rynku kapitałowym, to zdecydowanie bezpieczniej czuję się posiadać np. akcje z USA niż WIG20 i zastanawiać się kiedy Sasin czy Budka zaczną mieszać.

 

 

Rynek amerykański też jest spaczony przez magnificent7, która ciągnie od wielu lat indeks sp500. Wiesz, wszystko jest kwestią ryzyka. Każdy rynek ma swoje plusy i minusy :) ot kwestia analizy ryzyka.

Edytowane przez P_M
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie do końca się zgodzę z takim podejściem do sprawy typu każdy rynek ma plusy i minusy - proporcje jednych do drugich są znacząco różne, ale rozumiem, że percepcja każdego z Nas może być inna. To co dla mnie jest ryzkiem dla kogoś innego być szansą i odwrotnie ;)

Dlatego rynek kapitałowyjest taki piękny i każdy znajdzie sobie miejsce dla siebie!

To "spaczenie" mag7 jest w dużym stopniu uzasadnione przez fundamenty i wzrost wyników dla tych spółek. W ostatnich latach to był kosmos, więc nic dziwnego, że mają znaczacy udział w indeksie. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, memento1984 napisał(a):

no ja w krypto delikatnie wszedłem tylko pod koniec 2022 i trochę w maju 2023. Trochę PolkiDOT Matica i Ethera, za 2,6k i overall +- x2 mam w tym momencie, ale jeszcze sobie poholduję :)
W ogóle przyznaję, że myślałem, że obecna hossa będzie inna na krypto, a tymczasem dalej Bitcoin rządzi. Zadziwiające jak bardzo po sznurku względem poprzednich hoss ten rynek działa...

Edytowane przez P_M
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, P_M napisał(a):

no ja w krypto delikatnie wszedłem tylko pod koniec 2022 i trochę w maju 2023. Trochę PolkiDOT Matica i Ethera, za 2,6k i overall +- x2 mam w tym momencie, ale jeszcze sobie poholduję :)
W ogóle przyznaję, że myślałem, że obecna hossa będzie inna na krypto, a tymczasem dalej Bitcoin rządzi. Zadziwiające jak bardzo po sznurku względem poprzednich hoss ten rynek działa...

ale ogolnie za moment wyglada, ze "smart money" wyskocza i zostawia amatorow. nie ma wiecej pieniedzy chyba zeby dalej wkladac zeby to tak wesolo roslo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi też się wydaje, że czas na korektę. Mam wrażenie, że rynek jest albo zafascynowany AI albo byczo nastawiony pod kolejny dodruk. A co jeśli nie będzie ani tego ani tego? Plus jakąś geopolityczna zmiana (na froncie ewidentnie rosjanie uzyskują przewage) i pojawia się okazję;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Orus92 napisał(a):

Mi też się wydaje, że czas na korektę. Mam wrażenie, że rynek jest albo zafascynowany AI albo byczo nastawiony pod kolejny dodruk. A co jeśli nie będzie ani tego ani tego? Plus jakąś geopolityczna zmiana (na froncie ewidentnie rosjanie uzyskują przewage) i pojawia się okazję;)

$50T w kapitalizacji calej gieldy, gdzie caly M2 “piniondz” to $25T haha! I jeszcze chyba $3T w krypto monetach. 
male firmy (<$1bn) przyjebaly zdrowo w ostatnich 2latach (-50%+) wiec chyba potencjal przetasowania portfeli i wybrania najlepszych sie wyczerpal. Watpie ze to potrwa dlugo - ten rok byl zaplanowany ze wroca dawne dobre czasy $ po 2.0% a tu muka, inflacja nadal “3%” 

*widzial ktos prospekt tej gowno-platformy trumpa? $5bln przy 3-5mln users, $3mln revenue i chyba stowke straty? 🥲

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Cdprojekt delikatnie do góry (+5%) po opublikowanych wynikach za 2023, gdzie przebiły one konsensus rynkowy o 25-30%. Nadal jednak mamy aż 3,2% krótkich pozycji na CDP, a powoli będziemy wchodzić w hype nowych produkcji, a dodatkowo przed nami jeszcze bardzo dobry raport za Q1 2024, gdzie cyberpunk był w topce sprzedażowej na steamie. Podtrzymuję jak coś swoje zdanie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, P_M napisał(a):

Cdprojekt delikatnie do góry (+5%) po opublikowanych wynikach za 2023, gdzie przebiły one konsensus rynkowy o 25-30%. Nadal jednak mamy aż 3,2% krótkich pozycji na CDP, a powoli będziemy wchodzić w hype nowych produkcji, a dodatkowo przed nami jeszcze bardzo dobry raport za Q1 2024, gdzie cyberpunk był w topce sprzedażowej na steamie. Podtrzymuję jak coś swoje zdanie :)

Ja żałuję, że dałem symbolicznie :P

Jeśli wyjdę z zyskiem, stawiam Ci whisky!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, RappaR napisał(a):

Ja żałuję, że dałem symbolicznie :P

Jeśli wyjdę z zyskiem, stawiam Ci whisky!

Życzę zysków, za whisky dziękuję, ale wkurwiają mnie te puste kalorie i wolę nie pić, zwłaszcza, że jeżeli już piję to i tak za mało by cokolwiek poczuć, więc tym bardziej bezsensowne kalorie mnie wkurwiają xD 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, P_M napisał(a):

Życzę zysków, za whisky dziękuję, ale wkurwiają mnie te puste kalorie i wolę nie pić, zwłaszcza, że jeżeli już piję to i tak za mało by cokolwiek poczuć, więc tym bardziej bezsensowne kalorie mnie wkurwiają xD 

Doszedłem do tego samego. Na wakacjach można, bo wtedy grubo(chociaż ostatnio po grubym balecie zgonowałem w basenie dwa dni), ale w Polsce to nie ma sensu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.