Skocz do zawartości

Inwestowanie 2022


Sewer

Rekomendowane odpowiedzi

39 minut temu, agresywnychomik napisał(a):

Skad on wie że fajne jak trzyma w pudełku i nigdy nie układał....

Nie potrafisz ocenić co jest fajne a co nie nie używając tego? Kurcze myślałam, że to powszechna umiejętność. Może faktycznie powinienem wziąć przykład z flubera i gdy coś umiem zakładać, że inni tego nie potrafią 🤣

A tak poważnie to ma kilka fajnych zestawów złożonych na półkach ale skoro rozmawiamy o inwestowaniu to niestety konieczne są zestawy w nienaruszonych pudełkach. O tym, że są fajne świadczy popyt i rosnące ceny. To raczej kluczowe by wybierać zestawy fajne, które ludzie będą pożądać w przeszłości. 

Są też ciekawe zestawy po których oczekiwałem wyższych cen jak np to tym

https://www.brickeconomy.com/set/71014-1/lego-minifigure-series-dfb-series-joachim-loew

😜

ale może z czasem się coś ruszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, jack napisał(a):

Nie potrafisz ocenić co jest fajne a co nie nie używając tego? Kurcze myślałam, że to powszechna umiejętność. Może faktycznie powinienem wziąć przykład z flubera i gdy coś umiem zakładać, że inni tego nie potrafią 🤣

Dla mnie empiryczne poznanie jest dużo ważniejsze niż trzymanie rzeczy w pudelkach i zachwycanie się zbiorami - moim zdaniem jest to chore. Dla zobrazowania osobiście wolałem postukać przed ślubem niż mówić jaka mam fajną narzeczoną xD

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mi bardziej chodzi o to ze nie wiem jak mozna sie nie zlamac i nie otworzyc

grubsza socjopatia!

ew. moglbym inwestowac jakbym kupil 5x dany zestaw w tym 1 dla mnie (tzn oficjalnie 'dla corek' ofc xD) - jak bym mial miejsce w chacie to pewnie kilka zestawow bym tak kupil, np sredniowieczna kuznie bym bo to rewelka, z niezla cena i za x lat imho moze chodzic za duuuuzo

Edytowane przez julekstep
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, agresywnychomik napisał(a):

Dla mnie empiryczne poznanie jest dużo ważniejsze niż trzymanie rzeczy w pudelkach i zachwycanie się zbiorami - moim zdaniem jest to chore. Dla zobrazowania osobiście wolałem postukać przed ślubem niż mówić jaka mam fajną narzeczoną xD

Mylisz kolekcjonowanie z inwestowaniem 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, jack napisał(a):

Mylisz kolekcjonowanie z inwestowaniem 

lego od dluzszego czasu mialo "dobry" trend, w zasadzie wiekszosc przypadkowych setow 2-3x swoja wartosc po okolo 3-5lat minimum. sa lepsze i gorsze, ale skladowanie tego (kompletnych zestawow w "mint" condition) w odpowiednich warunkach to nie jest kit w ucho.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 10.08.2023 o 19:32, fluber napisał(a):

Dlatego mam ike obligacje i tylko 10-latki.

Ikze to też bym nie brał gdyby nie 2 próg 

Obligacje na IKE to z matematycznego ( i praktycznego ) punktu widzenia wydaje sie nieoptymalne (IKE w teorii dają zwolnienie od podatku Belki, a w przypadku obligacji nie ma co liczyć na spektakularne wzrosty tylko raczej symboliczny plus vs oficjalna inflacja). Do tego zamknięcie IKE chwilę trwa, więc te środki są średnio dostępne w wyjątkowych warunkach. Czemu nie inwestujesz w akcje? Skoro zamrażasz kasę na 10 lat, to statystyka jest po Twojej stronie i akcje powinny być dużo wyżej niż obligacje w takich warunkach?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 12.08.2023 o 23:32, Orus92 napisał(a):

Obligacje na IKE to z matematycznego ( i praktycznego ) punktu widzenia wydaje sie nieoptymalne (IKE w teorii dają zwolnienie od podatku Belki, a w przypadku obligacji nie ma co liczyć na spektakularne wzrosty tylko raczej symboliczny plus vs oficjalna inflacja). Do tego zamknięcie IKE chwilę trwa, więc te środki są średnio dostępne w wyjątkowych warunkach. Czemu nie inwestujesz w akcje? Skoro zamrażasz kasę na 10 lat, to statystyka jest po Twojej stronie i akcje powinny być dużo wyżej niż obligacje w takich warunkach?

 

Nie ma czegoś takiego jak statystyka przy inwestycjach giełdowych. To że etf-y rosną od lat wcale nie gwarantuje braku pierdolniecia w przyszłości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tak i nie @fluber bo nie do końca jest to prawda, ale tez nieprecyzyjnie to określasz.

A mówię dlatego że moja praca dyplomowa to była analiza średniego zwrotu z inwestycji w oparciu o fundusze inwestycyjne o rożnym profilu (obligacje, mieszane, akcyjne) w okresach 5, 10 i 15lat 

Analizowałem to w oparciu o giełdę amerykańska od roku 1900 do 2010 i w badaniu dowiodlem że w okresie 10letnim, niezależnie jaki wycinek historii weźmiesz to srednioroczny zysk wychodzi koło 8-10%
I że okres 10letni jest lepszy niż 5 i 15 letni ;) 

takze tak - krachy są naturalnym elementem resetu ceny ale w inwestycji long term zawsze wychodzi się na plus 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Szulim napisał(a):

I tak i nie @fluber bo nie do końca jest to prawda, ale tez nieprecyzyjnie to określasz.

A mówię dlatego że moja praca dyplomowa to była analiza średniego zwrotu z inwestycji w oparciu o fundusze inwestycyjne o rożnym profilu (obligacje, mieszane, akcyjne) w okresach 5, 10 i 15lat 

Analizowałem to w oparciu o giełdę amerykańska od roku 1900 do 2010 i w badaniu dowiodlem że w okresie 10letnim, niezależnie jaki wycinek historii weźmiesz to srednioroczny zysk wychodzi koło 8-10%
I że okres 10letni jest lepszy niż 5 i 15 letni ;) 

takze tak - krachy są naturalnym elementem resetu ceny ale w inwestycji long term zawsze wychodzi się na plus 

Nie, wykazales tylko że zawsze wychodziło się na plus. Z czym nie polemizuję 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Owszem - ale było to czyste oparcie o dane statystyczne ;) 

wiec dlatego z jednej strony rozumiem o czym piszesz w kwestii statystyki na giełdzie, a z drugiej strony statystyka + czas daje ci większa szanse na pozytywne zakończenie takiej inwestycji 

choc oczywiście - gwarancji nigdy nie ma w tak ryzykownych formach jak typowo giełda i akcje 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
W dniu 10.08.2023 o 19:28, fluber napisał(a):

Aaaa, to ja po prostu jestem dużo bardziej asekuracyjny bo najpierw z żoną wypełniamy limity ikze i ike, a resztę to wolę w zwiększanie wartości domu wrzucić albo wydać jak @ignazz 

fluber ciekawostka, jakbyś teraz zamknął IKZE, to jeżeli wspólnie z żoną nie wpadacie w podwyższony próg, to dochód ze zwrotu z IKZE będziesz opodatkowywał na niższej stawce PIT 12%, aniżeli pierwotny zwrot, który otrzymałeś na stawce 18%, można sobie szybko obrócić wirtualnym zyskiem :)
Oczywiscie przy zalozeniu, ze nie masz tam jakiejś grubszej kwoty, przy wyjęciu, której wpadniesz w wyższy próg.

Edytowane przez P_M
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 11.08.2023 o 11:19, jack napisał(a):

Ja swego czasu inwestowałem w klocki lego ale to cholerstwo wymaga dobrych warunków przechowywania ( i co najgorsze sporo bezpiecznego miejsca. Wzrosty o 100% wartości na zestawie to norma osiągalna na samych wzrostach cen producenta. Spokojnie 300% wzrostu można osiągać. Wyższe to rzadko i raczej trzeba korzystać jak ceny wariują i sprzedawać. 

Swego czasu mieszkając w UK podobne deale robiłem na butach :) wyszukiwałem promocji, limitowanych edycji jakie wychodziły i kupowałem jak wychodziło po 50/100szt i zazwyczaj po okresie 6/12 miesięcy zawsze znajdował się gówniarz który kupował Lebrony, Jordany czy inne modne marki za dwa/trzy razy więcej niż ja je kupowałem. Kasy niewiadomo jakiej nie było ale zawsze na jakieś wakacje na Majorce było :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

w stanach FED zrobil nastepna podwyzke stop (+0.25%) i mamy kredyty na nieruchomosci w okolicach 7.5-8.2% APR (pamietacie jakie byly heheszki z ruskich i ich mieszkaniowki na ~10%?). Jest wesolo, w mojej okolicy same zakupy gotowkowe i domy $3mln+, reszta poprostu nie ma miejsca bytu -> nie ma bioracych na "uzywane" 60-80letenie drewniane chatki za  $1.0-1.2mln (~120-150m2).

na gieldzie duza konsolidacja i kasozerne startupy z dupy beda mialy jeszcze ciezej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, fluber napisał(a):

Miałem dokupić obligacji po starym oprocentowaniu ale dobrze, że się wstrzymałem, bo widzę że w ministerstwie finansów też orlenowski stan umysłu się włączył 

Teraz najlepszy czas na akumulację ryzykownych aktywów jak akcje i krypto (w zależności do tolerancji ryzyka) w obligi bym nie szedł. Liczę na jeszcze dalsze spadki i parę k sobie włożę w portfel :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
  • 1 miesiąc temu...

Spróbuję trochę rozruszać temat.

Zastanawiam się mocniej nad akumulowaniem akcji cyfrowego polsatu i cdprojektu, ten pierwszy jest na historycznych dołkach, c/wk na poziomie 0.46 gdzie de facto za 46 groszy otrzymujemy 1 zł w aktywach, a sama firma mimo, że mocno operuje na długu, to radzi sobie z nim dobrze i umiejętnie potrafi go rolować, a przy tym w przyszłości czai się perspektywa obniżonych stóp, a także wejście w wiele różnych sektorów jak energetyka (farmy wiatrowe, fotowoltaiczne), czy wodór (NesoBus). Myślę, że long-term fajna przyszłościowa inwestycja w multi-branżowy koncern.

CDprojekt - pomimo bardzo dużego sukcesu dodatku do CP2077, cena akcji sukcesywnie spada i osiagnęła jeden z niższych od dłuższego czasu poziomów.  Wskaźniki jak to w gamingu mocno przeszacowane, ale jak wejdzie raport uwzględniający sprzedaż podstawki i dodatku, to może się okazać, że na tle konkurencji gamingowej CDP jest bardzo tanią spółkę, a na Steamie podstawka jest wyżej w top sellerach niż dodatek, którego sprzedało się 5 mln (Łącznie nie tylko na Steam). To, co mnie zachęca to fakt bardzo dużej ilości gotówki w kasie CDP, a także rozszerzenie działalności z firmy gamingowej na firmę rozrywkową. Oprócz tworzenia gier i dwóch longsellerów w postaci Cyberpunka i Wiedźmina mamy zaangażowanie się w produkcję filmów,seriali, gier planszowych, komiksów, akcesoriów, własna platforma dystrybucyjna (GOG). Dodatkowo kurs akcji najbardziej rozkręca hype, a ten pojawi się przy okazji kolejnej gry z Universum Wiedzmina i CP 2.0, także perspektywy przed polską spółką, która w mojej opinii ma największe szanse na globalną rozpoznawalność są bardzo dobre.
 

W dniu 18.12.2023 o 19:15, memento1984 napisał(a):

czy dla spolek na polskiej gieldzie jest taki odpowiednik publicznego, amerykanaskiego systemu SEC'owskiego EDGARA?

https://www.knf.gov.pl/ - powinien Ci pomóc - zakładka podmioty. Aczkolwiek jeżeli interesują Cie informacje typu raporty z konkretnych spółek to możesz korzystać z serwisów typu bankier.pl stooq.pl czy biznesradar.pl

image.png.f9f50ca67b536f6526e6dac831e0d05f.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.