Skocz do zawartości

Polityka w Polsce


Borys

Rekomendowane odpowiedzi

Teraz, ely3 napisał:

No właśnie i to Darkonza podał jako przykład ,że Intel go wyrzucił bo uznał go za słabego menedżera

Ja pierdzielę Ely czy Ty pierwszy raz dyskutujesz z Darkim ? Ja wczoraj nie wiem po co kolejny raz próbowałem, ale jak jebnął, ze Intelowi się udaje bo jest monopolistą to już nie wytrzymałem i podziękowałem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Sebastian napisał:

Dymał koleżankę z pracy.

No tak, taka jest oficjalna wersja, to moze teraz mniej oficjalna:

" W kuluarach mówi się, że prawdziwym powodem odejścia Krzanicha było nieefektywne zarządzanie firmą. Faktem jest, że Intel ostatnio nie radził sobie zbyt dobrze na wielu polach, co zaczęła wykorzystywać konkurencja. "

https://www.benchmark.pl/aktualnosci/dlaczego-brian-krzanich-tak-naprawde-zrezygnowal-z-funkcji-ceo.html

Zadajcie sobie pytanie czemu teraz nerda wzięli na CEO a nie jakiegoś managera z doświadczeniem z innych wielkich firm. Chodziło im o to ze nerdy rzadziej dymaja koleżanki?

Godzinę temu, Sebastian napisał:

Ale to nie ma i tak znaczenia. Ważne jest to, że Darki po prostu w sprawie Intela nie ma racji, bo nie rozumie po co się prowadzi biznes. 

Binzes prowadzi sie po to by zarabiać. Tylko ze Ty i ely3 nie wiecie o tym jaką gestosc upakowania tranzystorów mają obecnie procki Intela a jaką mają procki AMD, pewnie nie wiecie jaki teraz współczynnik IPC ma intel w stosunku do AMD a jak to wyglądąło kilka lat temu, przez to nie macie poglądu jak wygląda sytuacja. Oczywiście sam mam mocno ograniczony, ale jednak wiem wiecej od was bo kilka inżynierskich sprawy ogarniam i mogę wam powiedzieć ze Intel w 2015 roku robił dwa razy gęściejsze procesory niż AMD a obecnie robi 3 razy "rzadsze" (w desktopie). Róznica miedzy AMD a Intelem w tym jednym z kluczowych aspektów zmieniła się 6-krotnie w ciągu 4 lat.  To jest całkowita zmiana układu sił, dlatego zarabianie Intela wisi na włosku, tym włoskiem są ograniczone moce produkcyjne TSMC, jeśli ta firma postawi nowe fabryki i zacznie produkowac dla AMD 3 x wiecej procków to AMD sprzeda 3 razy więcej a Intel sprzeda proporcjonalnie mniej, bo stracił technologiczną przewagę i ludzie i firmy wolą procki AMD

W 2015 roku TSMC mogłoby mieć 100 razy wiecej fabryk i produkowc 100 razy wiecej procków dla AMD (wtedy produkowała dla AMD ina firma) i mimo to AMD nie sprzedało by 100 razy wiecej procków, nie sprzedałoby nawet 2 razy wiecej procków bo wtedy Intel miał technologiczną przewagę.

 

Edytowane przez darkonza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, darkonza napisał:

Oczywiście sam mam mocno ograniczony, ale jednak wiem wiecej od was bo kilka inżynierskich sprawy ogarniam i mogę wam powiedzieć ze Intel w 2015 roku robił dwa razy gęściejsze procesory niż AMD a obecnie robi 3 razy "rzadsze" (w desktopie).

Nie napisałeś nic o TDP przy porównywalnej wydajności i jakie to rodzi konsekwencje :) (pomagam jak mogę).

Bo wydajność wydajnością, ale w dzisiejszym świecie TDP, to TDP :) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sebastian, ely3m bez obrazy, ale bronicie zarządzania z którym ja tu toczę wojnę, zarządzania opartego na przeczytaniu kilku cyfr bez zrozumienia. Oceniacie firmę na podstawie tak powierzchownych spraw ze juz bardziej powierzchownie się nie da. Nie zagłebiacie się w niuanse rozwoju procesorów AMD i Intela, w architektury, procesy technologiczne, w zwiazku z tym nie wiecie co sie dzieje w tych firmach, widzicie tylko końcowe cyferki zamiast "inżynierskich tematów". Gdybyscie sie zagłebili zrozumielibyscie jak wtopił Intel a jak wybiło sie AMD. Ocena firmy technologicznej/produkcyjnej bez analizy jak ona rozwija technologię to przecież skrajna ignorancja. Jeśli zarządza firmą CEO który nie rozumie do końca technologii i nie wie w jakich kierunkach warto podazac to firma ma przerąbane. Takie właśnie zarządzanie prowadzi do katastrofy, brak wiedzy o specyfice branzy i technicznych tematach które w firmach produkcyjnych sa podstawą.

I mam na to przykłady z własnego życia, własnie takie zarządzanie bez znajomosci tematu, bez rozumienia niuansów technicznych zrobiło problemy Telefonice, własnie takie zarządzanie nakazowe bez zrozumienia procesu i jego wymagań, skutkowało zamiast oszczędnosciami to ograniczeniem produkcji w innej firmie o której pisałem. Tam też patrzono tylko na końcowe cyferki i sobie wymyślano jak zrobic by wyglądały lepiej. To była próba zwycięstwa ducha nad materią, ale materia stawiła opór.

To o czym piszę dotyczy firm zajmujących się inżynierią i produkcja.

Wasze stanowisko moim zdaniem moze mieć sens w innych firmach, handlowych, usługowych itp., natomiast w takich jak Intel to musi być ktoś kto z jednej strony rozumie finanse, uwarunkowania rynkowe, ale też rozumie co jest mozliwe i ma sens w temacie inżynierii.

9 minut temu, starYfaN napisał:

Nie napisałeś nic o TDP przy porównywalnej wydajności i jakie to rodzi konsekwencje :) (pomagam jak mogę).

Bo wydajność wydajnością, ale w dzisiejszym świecie TDP, to TDP :) .

No można pisac o pamieciach L1 L2 L3 o tym czy warto robic 4 czy 8 drożne, o tym czy pamiec ma byc wieksza czy mniejsza ale z mniejszymi opóźnieniami, o tym czy warto zwiększać ilość ALU, czy moze FPU, jak przewidywać rozgałezienia, perceptronem tylko czy jednak przeznaczyć spory budzet tranzystorów TAGE i jak go rozbudować, czy dużo czy mało i nadrobic większym "cache" i z tysiac takich drobiazgów o których mało kto słyszał. 

Ely3 i Sebastian nie wiedza nic o tym wiec nie czują jak bardzo Intel się "posypał". Na początek jednak już samo mówienie o rodzaju architektury i rodzaju procesu musi wystarczyć by to "posypanie" sie wytłumaczyć , bo te zmiany co Intel obiecywał co roku i na które łatwo mozna znaleźć linki, natomiast szczegóły zmian to juz magia czesto nie zrozumiała nawet jak sie człowiek uprze by zrozumieć

A jakby ktoś chciał liznac o co chodzi w architekturach procków to proszę skrótowo o "Zen2" od AMD z debiutem w 2019 roku

https://pclab.pl/art81115-2.html

Ely3 z Sebastianem powinni przeczytać uważnie i wtedy byśmy wrócili do dyskusji o Intelu i AMD na "bardziej wspólnej płaszczyźnie"

12 minut temu, starYfaN napisał:

Bo wydajność wydajnością, ale w dzisiejszym świecie TDP, to TDP :) .

Ale z tym TDP to myśle masz rację, jak by sie pokazało chłopakom jak sie zmienił pobór mocy procków AMD i Intela na wykresach to by w sumie na pewno ładnie przemówiło

2015 rok:

Wydajnosc procesorów AMD i Intela na przykłądzie popularnego Cinebech: (czerwone słupki to AMD)

cinebench_render.png

Ile energi procesory zużywaja:

energia_cine.png

Czyli Intel jest wydajniejszy i mniej energi zużywa

 

teraz rok 2020, wydajnosc w cinebench: (Core to Intel, Ryzen to AMD)

UJJXvBkBiveWgJ5ETbQZVi-970-80.png.webp

A tutaj ile energi zużywaja pod maksymalnym obciążeniem:

FN3yzwrmrUkYN2YuYWMyNk-970-80.png.webp

teraz Intel jest zacofany technologicznie przy AMD, w 5 lat się odwróciło tak ze trudno uwierzyć

Edytowane przez darkonza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Się rozpędziłem wiec ostatni przykład/analogia na dziś.

mamy taki klub piłkarski jak Real Madryt, założmy ze ten klub zaczyna się staaczać, przestał dominować lidze hiszpańskiej, wciaz jednak zarabia full kasy bo ma swoich fanów na całym świecie.

Jest drugi klub, błekitni stargard, założmy ze znalazł sie manager który transferami zbudował drużynę która gra lepiej niż real, jak sie spotykaja w pucharach to błekitni zawsze wygrywaja. Czy błekitni zarabiają teraz wiecej kasy? Nie, zarabiaja mniej i musiałoby bardzo wiele lat słabosci Realu upłynąc i siły błekitnych (pewnie kilkadziesiat) by w końcu zaczęli zarabiac większą kase niz Real.

I to jest analogia dla AMD i Intela, teraz AMD gra lepiej, ale Intel zarabia większą kasę. Chłopaki jednak twierdzą ze ten manager co zarządza Realem/intelem jest lepszy mimo ze ma gorszy zespół niż błekitni stargard. Nie zna sie na piłce, robi złe transfery, zatrudnia złych trenerów, manager błekitnych zatrudnia lepszych trenerów i lepsze perełki piłkarskie, ale co z tego skoro błekitni nawet wygrywajac wciaz mniej zarabiają? Nie liczy sie przeciez gra zespołu a tylko zarabianie kasy, wiec:

Skoro większa kasa dla Madrytu to manager Realu jest lepszy niż manager błękitnych i poziom gry zespołów nie ma nic do rzeczy.

Chyba już lepiej tego błednego rozumowania wytłumaczyć nie potrafię

p.s. Real to ma przychody a nie zyski, wiec zamieńcie to na Bayern czy kogos innego kto dużo zarabia netto

 

Edytowane przez darkonza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nokia też kiedyś robiła cyferki, ale przespali rozwój technologii i wszyscy wiemy gdzie są teraz jeśli chodzi o telefony. Intel pewnie tak nie padnie. Ja (chyba) rozumiem o co chodzi @darkonza Trend się odwrócił, Intel został technologicznie z tyłu i jeśli jakoś nie nadrobią technologią to "cyferki" na korzyść AMD są tylko kwestią czasu. W takich okolicznościach ciężko chwalić za zarządzanie.

Edytowane przez Krzemo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Krzemo napisał:

Nokia też kiedyś robiła cyferki, ale przespali rozwój technologii i wszyscy wiemy gdzie są teraz jeśli chodzi o telefony. Intel pewnie tak nie padnie. Ja (chyba) rozumiem o co chodzi @darkonza Trend się odwrócił, Intel został technologicznie z tyłu i jeśli jakoś nie nadrobią technologią to "cyferki" na korzyść AMD są tylko kwestią czasu. W takich okolicznościach ciężko chwalić za zarządzanie.

Dokładnie, a jak się przypomni wydatki na badania to to jest jakiś grubszy mindfuck:

1amd_nvidia_intel.png

Oni powinni ostro zwiększać przewagę technologiczna przy takich wydatkach na badania, nawet utrzymanie tej przewagi byłoby wtopą, a oni nie tylko nie utrzymali przewagi, nie tylko ją stracili, ale zostali mocno z tyłu.

To tak jakby błekitni stargard robiacy transfery za setki tysiecy zbudowali zespół pokonujacy pewnie zespół zawodników za dziesiatki milionów dolarów, bardziej nieudane kierowanie firmą czy drużyną ciezko sobie wyobrazić

 

Edytowane przez darkonza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Krzemo napisał:

Nokia też kiedyś robiła cyferki, ale przespali rozwój technologii i wszyscy wiemy gdzie są teraz jeśli chodzi o telefony. Intel pewnie tak nie padnie. Ja (chyba) rozumiem o co chodzi @darkonza Trend się odwrócił, Intel został technologicznie z tyłu i jeśli jakoś nie nadrobią technologią to "cyferki" na korzyść AMD są tylko kwestią czasu. W takich okolicznościach ciężko chwalić za zarządzanie.

Ok. To jeszcze raz. W żaden sposób nie deprecjonuje osiągnięć AMD - nawet bardzo się cieszę, że się uaktywnili i obudzili trochę rynek. Muszą jednak prócz fajnych prezentacji zacząć produkować. Mają kłopoty i z procesorami i z produkcją kart graficznych. Jakie tego nie wiem, ale nie łykam tekstów o wąskim gardle, sądzę, że po prostu są problemy z technologią.

A co do Intela i jego sytuacji w porównaniu z AMD. Wystarczy uruchomić na chwilę wyobraźnię i wyobrazić sobie jacht motorowy i kontenerowiec. Jach motorowy szybciej skręca, szybciej się przemęcza - ogólnie robi zajebiście dobre wrażenie. Kto by nie chciał mieć jachtu motorowego ?  

luksusowy-jacht-motorowy.jpg

Bajka nie ?

 

A z drugiej strony mamy kontenerowiec. Wielki, brzydki, niezgrabny ale przede wszystkim powolny i mało skrętny.

12023.jpg

Kto by chciał pływać kontenerowcem ? 

Ale jak przychodzi co do czego to kontenerowiec robi robotę..

Intel jest takim kontenerowcem. Intel ma swoje fabryki przystosowane do produkcji w pewnych technologiach. Każda zmiana kosztuje ich krocie. Dlatego na maksa wykorzystują to co mają. Tak samo robią wszyscy wielcy producenci samochodów osobowych. Pisanie, że CEO AMD jest super a COE Intela ssie jest jak pisanie, że VW i PSA są do dupy bo Tesla się pojawiła. Ten sam rodzaj absurdu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 lat temu kontenerowiec był używany dlatego ze był najlepszy i nie było jachtów (AMD pływało drewnianymi łódkami)

Przez 5 lat Intel nie zbudował w zasadzie nic nowego i dalej pływa kontenerowcem, AMD zaś opracowało i wybudowało jachty. Wielu zadowolonych ludzi śmiga jachtami, ale podaz jachtów jest niewystarczająca więc przestarzały kontenerowiec wciaz ma rację bytu. Jeśli jednak podaż jachtów się zwiększy nikt już nie bedzie chciał pływać kontenerowcem. Jedyna szansa Intela to jednak zrobic na przyszłosc lepsze jachty albo choć porównywalne z AMD

28 minut temu, Sebastian napisał:

Intel ma swoje fabryki przystosowane do produkcji w pewnych technologiach. Każda zmiana kosztuje ich krocie. Dlatego na maksa wykorzystują to co mają.

Intel zawsze był liderem w opracowywaniu nowych kontenerowców. zawsze te zmiany kosztowały ich krocie. Mieli plany o tym by co roku jak wcześniej wprowadzać albo nowy kontenerowiec albo nowe silniki do niego. Wydawali na to kasę a ani nowych kontenerowców ani nowych silników przez lata nie było. Robienie z tego przemyslanego planu w którym to godza sie by ich AMD przegoniło nie jest poważne.

31 minut temu, Sebastian napisał:

Pisanie, że CEO AMD jest super a COE Intela ssie jest jak pisanie, że VW i PSA są do dupy bo Tesla się pojawiła. Ten sam rodzaj absurdu. 

Top nie ja a wszyscy bez wyjątku piszą ze CEO AMD jest super:

https://twojepc.pl/news41486/Prezes-AMD-cieszy-sie-ogromnym-poparciem-akcjonariuszy.html

nikt nie pisze ze Krzanich był super. Upieranie sie ze Krzanich jest ok, jest równowazne mówieniu ze prezes Bayernu który zaczął przegrywac z błekitnymi stargard jest super bo przeciez kasa dla Bayernu wciąż płynie większa niż dla błekitnych

Ta nasza dyskusja to kolejny przykład na to jak można fatalnie oceniać "jakość" pracowników (w tym przypadku CEO) opierając się na zbyt płytkich danych. Patrząc tyle na kase wychodzi nam ze jest ok, nie patrząc na to że jego drużyna gra coraz gorzej w i w końcu bardzo słabo. Jak sie siedzi choć odrobinę w tematach inżynierskich by to sie nie zdarzyło, tak jak nie zdaży sie to komuś kto obserwuje wyniki sportowe danego klubu zamiast patrzec tylko na jego zyski. Taki CEO im ma głebsza wiedze techniczną, im więcej rozumie z technologii tym wieksze szanse ma wybrac optymalne projekty, lub wybrać ludzi którzy beda decydowac sie na optymalne projekty. Jeśli nie rozumie techniki którą zarządza, wybierze ludzi którzy bardzo ładnie gadaja nawet jeśli gadają bzdury, a później te bzudry zostaną wdrożone za ciezkie miliardy i nic z nich nie wyjdzie. To właśnie stało sie w Intelu. Teraz zarząd zrozumiał gdzie jest błąd i wybrał na CEO człowieka który pewnie nie jest mistrzem w kierowaniu i zarządzaniu, ale zna doskonale "technikę", od najbardziej podstawowych i często niezrozumiałych dla normalnego człowieka rozwiązań. On ma wybierać teraz właściwie projekty lub dobierać sobie właściwych ludzi bo dzieki swojej fachowości istnieje duża szansa ze szybko będzie wiedział kto gada bzdury bez sensu, a kto ma dobre pomysły warte dalszego wdrażania.

Ok, ja niż nic nowego nie wymyślę w tej dyskusji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, darkonza napisał:

Dokładnie, a jak się przypomni wydatki na badania to to jest jakiś grubszy mindfuck:

1amd_nvidia_intel.png

Tyle, że te wydatki dotyczą jak sądzę również kwestii produkcji (intel). A na kwestię badań nad coraz mniejszymi procesami litograficznymi dla AMD niejako "składają" się od lat samsung, tsmc, ogryzek, qualcomm, mediatek itd itp.

Po prostu w modelu biznesowym zaproponowanym przez AMD, nie występują badania nad etapami produkcji w coraz mniejszych procesach litograficznych.

To redukuje koszty, zmniejsza ryzyko i zapotrzebowanie na kapitał. Są mniej wrażliwi na wahania rynku.

 

Intel zrobił błąd wiele lat do tyłu, nie wchodząc w konkurencje w małych procesorach segmentu smart.

AMD dość szybko ogarnęło wątpliwy, ale jednak sukces mediateka oferującego "wincyj" mających rdzeni :) 

 

A mniejsze zapotrzebowanie na moc TDP - [tutaj TDP (intel) jest jednak niekompatybilne z TDP które stosuje ARM (bardziej ACP)]-to w urządzeniach mobilnych kwestia:

-po pierwsze baterii i czasu działania;

-po drugie kwestia chłodzenia, czyli dalej baterii, kosztów i wielkości obudowy.

To z kolei determinuje już konkretne wybory i większą konkurencyjność nawet w ujęciu wydajności, która też jest większa.

 

Być może Intel klepie dalej 14nm aby od razu w następnym kroku przejść na 7nm. Litografia 10 (ponoć mało udana) to jest dalej ok 20% większe TDP, niż poziom 7, więc niewiele da.

Fakt jest taki, że Intel przespał działania AMD, przestał być monopolistą i liderem technologii. Na dzisiaj.

To wcale nie znaczy, że w 2022-23 nie wystrzeli z 5nm i procesorami "wszystkomającymi/wincyj rdzeni"

Na dzisiaj procesory Intela przy max obciążeniu wszystkich rdzeni, taktują się max w połowie interwału turbo, pomiędzy min-max. To kwestia TDP i nomenklatury Intela odnośnie TDP.

Mam nadzieję, że pomogłem :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, starYfaN napisał:

Tyle, że te wydatki dotyczą jak sądzę również kwestii produkcji (intel). A na kwestię badań nad coraz mniejszymi procesami litograficznymi dla AMD niejako "składają" się od lat samsung, tsmc, ogryzek, qualcomm, mediatek itd itp.

Tak, ale AMD wydawało kasę wtedy na opracowanie zupełnie nowych kart graficznych (architektura RDNA) i zupełnie procesorów (Zen), Intel zaś wciąz udoskonalał swoją architekturę (Core) i wydawał na nowe procesy produkcyjne, a nie robił np. żadnych kart graficznych. No można jeszcze uznać ze rozwijał tą zintegrowaną grafikę

31 minut temu, starYfaN napisał:

Po prostu w modelu biznesowym zaproponowanym przez AMD, nie występują badania nad etapami produkcji w coraz mniejszych procesach litograficznych.

To redukuje koszty, zmniejsza ryzyko i zapotrzebowanie na kapitał. Są mniej wrażliwi na wahania rynku.

Teraz to jest widziane jako zaleta, wcześniej uważano za dużą wadę, a rozwiązanie te ma i wady i zalety.

Np. AMD zanim narzuci swoją marże, musi wpierw przełknąc marże jaką narzuca TSMC

https://ithardware.pl/aktualnosci/tsmc_rzekomo_planuje_podniesienie_cen_chipow_az_o_25_do_konca_tego_roku-15554.html

Intel nie ma tego problemu, on jakby dostaje chipy z fabryki po kosztach własnych.

Druga sprawa, AMD nie moze wyprodukowac tyle prockó ile chce by zupełnie wypchnąc Intela z rynku, bo w TSMC produkuja zaledwie od dwóch lat, stałym klientem pierwszym w kolejce jest od dawna Apple, drugim Quacomm, trzecim mediatek, jak oni się nasycą zamówieniami, to wtedy to co zostanie moze dostać AMD (to ratuje Intela)

No to teraz moze jaka wadę ma posiadanie przez Intela swoich fabryk  - jeśli inni produceni jak Samsung i TSMC beda utrzymywac przewagę w miniaturyzacji i dobudują nowe fabryki tak ze beda w stanie zaspokoić popyt to fabryki Intela staną się czymś takim czym dzis staja sie kopalnie węgla, niechciane i nikomu niepotrzebne a kosztujące mase kasy. Gdy Inteli liderował w miniaturyzacji ogromne moce produkcyjne były ogromną zaletą. Jeśli przestaje liderować, ogromne moce produkcyjne moga sie stac kulą u nogi ciagnącą w dół.

31 minut temu, starYfaN napisał:

Być może Intel klepie dalej 14nm aby od razu w następnym kroku przejść na 7nm. Litografia 10 (ponoć mało udana) to jest dalej ok 20% większe TDP, niż poziom 7, więc niewiele da.

Klepie w 14nm bo ten proces ma dopracowany i wychodzi tanio.

W 10nm musza cos klepac by zachowac jakakolwiek konkurencyjnosc technologiczną, ale nie śpiesza sie z przezbrojeniem 14 na 10nm w fabrykach bo te 10nm jest nieudane i daje małe uzyski - inaczej mówiac dużo kosztuje i w efekcie byłoby za drogo. Mozna powiedzieć ze dzis utrzymuja sie na rynku dzieki 14nm, a 10nm spełnia funkcję marketingową do której moze nie tyle ze sie dopłaca ale sie na niej nie zarabia.

7nm wciąz notuje kolejne opóźnienia, ale to normalne, jak kto nie umie zrobic dobrze 10nm to tym bardziej nie bedzie umiał zrobic 7nm. Tak samo jak sztangista co nie moze podniesc 200kg nie podniesie od razu 220kg opuszczajac te 200

p.s. W 10nm idzie im jednak coraz lepiej jeśli chodzi o technologię |(coraz wyższe taktowania) za to koszty podobno wciaz wysokie

31 minut temu, starYfaN napisał:

To wcale nie znaczy, że w 2022-23 nie wystrzeli z 5nm i procesorami "wszystkomającymi/wincyj rdzeni"

Nie wystrzelą, właśnei zpowodu "paradoksu sztangisty" i już sie dawno z tym pogodzili. Wchodzą w nowy temat - karty graficzne i majac fabryki o ogromnych mocach produkcyjnych beda je robić na wyjeździe u TSMC

https://ithardware.pl/aktualnosci/gamingowe_gpu_intel_xe_hpg_produkowane_maja_byc_przez_tsmc_w_6_nm-13077.html

Plan jest "szczwany". AMD planowało w 6nm TSMC robić nowe procesory Zen3+ "Warhol", ale wiadomo ze Intel ma większa kase więc zgodzi sie na wyzsze ceny za produkcję, Intel wiec jest pewien ze bedzie juz produkował w TSMC, zaś krążą plotki ze "wypchnęli" z kolejki AMD.

Miało być tak:

https://www.purepc.pl/amd-ryzen-6000-warhol-oraz-ryzen-7000-raphael-nowe-informacje-na-temat-wydajnosci-nadchodzacych-procesorow

a wygląda ze bedzie tak:

https://newsbeezer.com/poland/seria-amd-ryzen-6000-x-kolejne-zrodla-potwierdzaja-rezygnacje-z-serii-warhol-zamiast-tego-odswiezony-ryzen-5000xt-przy-7-nm/

Dalsza strategai Intela polega na dalszym wypychaniu AMD z TSMC. To sa tylko plotki na razie, ale:

https://ithardware.pl/aktualnosci/digitimes_intel_podpisal_umowe_z_tsmc_na_produkcje_procesorow_3_nm-14850.html

Więc Intel będzie produkował swoje procesory u TSMC wypychając z rynku AMD, a swoje fabryki robiace w "starym" 14nm zaoferuje moce produkcyjne na wynajem. Jeśli im się to uda to znów wyjdzie ze "kapitalizm cwaniaków" wygrywa, mogą wrócić na szczyt nie dlatego ze zrobili coś lepiej, tylko dlatego ze wykorzystał swoją wielkosc do rozepchnięcia się łokciami na rynku.

Zresztą, kiedyś stosowali znacznie brudniejsze chwyty:

https://www.pcworld.pl/news/AMD-nasze-zarzuty-wobec-Intela-potwierdzily-sie,352436.html

 

Edytowane przez darkonza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, darkonza napisał:

Teraz to jest widziane jako zaleta, wcześniej uważano za dużą wadę, a rozwiązanie te ma i wady i zalety.

To nic innego jak outsourcing i jest spotykane we wszystkich branżach. Zaletą jest ścisła specjalizacja i cięcie kosztów.

23 minuty temu, darkonza napisał:

Więc Intel będzie produkował swoje procesory u TSMC wypychając z rynku AMD, a swoje fabryki robiace w "starym" 14nm zaoferuje moce produkcyjne na wynajem. Jeśli im się to uda to znów wyjdzie ze "kapitalizm cwaniaków" wygrywa, mogą wrócić na szczyt nie dlatego ze zrobili coś lepiej, tylko dlatego ze wykorzystał swoją wielkosc do rozepchnięcia się łokciami na rynku.

A to jest z kolei wada outsourcingu, bo ktoś z grubszym portfelem, może w ujęciu jednego sezonu, zabrać sprawdzone moce produkcyjne.

Cóż, duży może więcej. 

Tak czy inaczej AMD podgoniło prawo Moore’a.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jeszcze w temacie Tiger-lake, co marudziłem ze zrobili procka dla mobilków a projektowali jak dla PC-tów, ze niby super szybki ale sie do do lapków nie bardzo nadaje bo wydajnosc ogranicza pobór mocy:

https://twojepc.pl/news41506/Intel-Tiger-Lake-pojawia-sie-w-wersjach-dla-komputerow-stacjonarnych.html

Czyli przerabiaja go na stacjonarnego, bo tam pasuje idealnie, nowy prezes próbuje prostować najbardziej oczywiste błedy. Ten procesor będzie lepszy od Rocket-lake co zadebiutował 2 miesiace temu ledwie, będzie miał mniejsze TDP a wieksza wydajność bo w desktopie chłodzenie nie bedzie problemem jak w lapkach

Edytowane przez darkonza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, darkonza napisał:

Sebastian, ely3m bez obrazy, ale bronicie zarządzania z którym ja tu toczę wojnę, zarządzania opartego na przeczytaniu kilku cyfr bez zrozumienia

To nie jest prawda bo nic takiego nie napisałem. Ja tylko jestem w kontrze do Twojej tezy ,że dyrektor tylko rzuca hasło rozwiążcie problemy i bez wiedzy technicznej nie może zarządzać firma produkcyjną. Piszę ci to nty raz ,że czasem jeszcze zdarzają się ludzie technokraci dla których są tylko cyferki i zwlaniają ludzi albo wycinaja wydatki bez ładu i składu. Teraz większość managerów buduje zespoły. Ludzi traktuje jak majątek firmy i dba tak jak się dba na Zachodzie by nie odchodzili z firmy bo przecież w nich inwestujesz jak w maszyny czy budynki.

 

16 godzin temu, darkonza napisał:

mamy taki klub piłkarski jak Real Madryt, założmy ze ten klub zaczyna się staaczać, przestał dominować lidze hiszpańskiej, wciaz jednak zarabia full kasy bo ma swoich fanów na całym świecie.

Jest drugi klub, błekitni stargard, założmy ze znalazł sie manager który transferami zbudował drużynę która gra lepiej niż real, jak sie spotykaja w pucharach to błekitni zawsze wygrywaja. Czy błekitni zarabiają teraz wiecej kasy? Nie, zarabiaja mniej i musiałoby bardzo wiele lat słabosci Realu upłynąc i siły błekitnych (pewnie kilkadziesiat) by w końcu zaczęli zarabiac większą kase niz Real.

Ten przykłąd to jest złoto i idealnie pokazują Twoje błędy w rozumowaniu

Mamy takie zespoł Real Madryt. Ostatnie 8 lat osiągniął sukcesy jakich nikt inny w historii nie miał. Zdominował piłkę nożną. Ostatnie 2 lata ma ciut gorsze. Jest taki klub Villareal. Zdobył Ligę Europy. Ma lepszych juniorów. Real ma stary skład.. I wpada taki Darkonza i twierdzi  ten Prezes Realu i trener Zidane jest tragiczny . Nikt w życiu nie widział tak fatalnei zarządzanego klubu. Kit ,że zdobyli po drodze te 4 tytuły . Darkonza wydał werdykt Zidane jest fatalnym trenerem bo nie wykształcił młodzieży,

Stwierdzić ,ze Real Madryt jest fatalnie zarządzanym klubem bo nie zdobył żadnego tytułu a taki Villareal jest lepiej zarządzany bo w tym roku zdobuł to asurd czystej wody

 

3 godziny temu, darkonza napisał:

Druga sprawa, AMD nie moze wyprodukowac tyle prockó ile chce by zupełnie wypchnąc Intela z rynku, bo w TSMC produkuja zaledwie od dwóch lat, stałym klientem pierwszym w kolejce jest od dawna Apple, drugim Quacomm, trzecim mediatek, jak oni się nasycą zamówieniami, to wtedy to co zostanie moze dostać AMD (to ratuje Intela)

Praktycznie co krok podajesz dowody ,że ten AMD nie jest dobrze zarządzany. Czyli mają produkt , którego nie mogą wyprodukować bo chcą to robić tanio więc ich poddostawca ich olewa.

Poza tym Ty chyba jednak nie czujesz rynku . My wciąz mamy produkty , które zostały opracowane 15 lat temu bo wciąż jest spora grupa klientów , którzy chcą na nich pracować. Bo tak mają ustawiony park maszynowy i najpierw oni by musieli zainwestować u siebie  by przejść na nowszą generację. I w pandemii nawet te tańsze stare produkty zyskały na sprzedaży bo wiecej finalnych klientów oszczędza... .Mam jednego konkurenta , który od zawsze czeka co się przyjmie na rynku. Ich proces inwestycyjny jest spóźniony o jakieś 6-10 miesięcy w stosunku do rynku za to nie mają przestrzelonych inwestycji. My za to mamy np jeden kompletnie nowy produkt , który się na rynku nie może przyjać i drugi na którym powoli zarabiamy nieźle i widać . I nie uważasz by ci co czekają byli źle zarządzani. Nie mają wielkich kosztów na R&D. Nie mają nietrafionych inwestycji. Tak mają skalkulowany biznes

Ty twierdzisz ,że AMD wygrywa z Intelem ale tak naprawdę nie ma lepszych wyników finansowych .Nie jest w stanie nawet wykrozystać przewagi technologicznej bo nie potrafi wyprodukować większych ilości. To tak jkaby Pfizer wprowadził szczepionke nowoczesną na rynek ale nie miałby rozbudowanych zakładów w Belgii i finalnie większość kasy zgarnęłay Astra produkująca wg starej technologii ale za to w każdej ilości.

A już twierdzenie ,że Intel nie zrobi przeskoku technologicznego to już ciekawostka. Skąd ta pewność?. Znasz właśnie projekty nad którymi pracuje Intel?

Widzisz AMD pomimo sukcesów nadal ma niepewną sytuację finansową. A Intel nagromadził tyle pieniędzy ,że może nawet całkowicie przejąć moce TCMS i wcale to nie jest brudna sztuczka biznesowa ale normalna gra rynkowa.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • matek zablokował(a) ten temat
  • Reikai odblokował(a) ten temat

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   1 użytkownik

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.