Skocz do zawartości

Polityka w Polsce


Borys

Rekomendowane odpowiedzi

4 minuty temu, Sebastian napisał:

Masz rację, źle się wyrażam.

Nie chodzi o karanie a brak nagradzania za taką sytuację.  Nie chcesz mieć dzieci, poświęcasz się karierze. Ok - wysoka pensja jest nagrodą. Ale nie emerytura. Emeryturę płacą dzieci i czemu czyjeś mają płacić za Ciebie ?

Nie da się ukryć, że koszta posiadania dzieci są ogromne. Nie dość, że finansowe to dodatkowo czasowe.

Mam swoje, dlaczego mają więc płacić Twoje/czyjeś? :)

 

Edytowane przez starYfaN
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Gregorius napisał:

Równa składka emerytalna dla wszystkich + obowiązek alimentacyjny rodziców (który zresztą jest) + minimalna socjalna emerytura równa dla wszystkich po osiągnieciu pewnego wieku  i ulgi dla tych którzy chcą inwestować w prywatne fundusze emerytalne.

I z czego będą fundowane te składki jeśli nie będzie dzieci?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Sebastian napisał:

Masz rację, źle się wyrażam.

Nie chodzi o karanie a brak nagradzania za taką sytuację.  Nie chcesz mieć dzieci, poświęcasz się karierze. Ok - wysoka pensja jest nagrodą. Ale nie emerytura. Emeryturę płacą dzieci i czemu czyjeś mają płacić za Ciebie ?

Nie da się ukryć, że koszta posiadania dzieci są ogromne. Nie dość, że finansowe to dodatkowo czasowe.

Ja nie chce żeby czyjeś dzieci pracowały na mnie dlatego najlepiej żebym mógł się wypisać z tego systemu i samemu zainwestować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, julekstep napisał:

mocne słowa - jak na polskojęzyczne forum i dyskusję nt. polskiego systemu ubezpieczeń

https://www.nationmaster.com/country-info/stats/People/Total-fertility-rate

Polska ma najmniejsze zasoby wody w całej EU :) Czy reformując system ubezpieczeń, nie warto wziąć tego pod uwagę?

Ekonomia się z Wami zgadza, tutaj nie ma dyskusji. Natomiast środowisko niestety nie jest z gumy.

Podstawowe pytanie, czy pracując całe życie, moralnie udokumentowanym jest przerzucanie utrzymania własnej osoby, na następne pokolenie?

To raczej słabe, ale najłatwiejsze (dla rządzących bez podziału na kasty).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, starYfaN napisał:

Polska ma najmniejsze zasoby wody w całej EU :) Czy reformując system ubezpieczeń, nie warto wziąć tego pod uwagę?

Ekonomia się z Wami zgadza, tutaj nie ma dyskusji. Natomiast środowisko niestety nie jest z gumy.

Podstawowe pytanie, czy pracując całe życie, moralnie udokumentowanym jest przerzucanie utrzymania własnej osoby, na następne pokolenie?

To raczej słabe, ale najłatwiejsze (dla rządzących bez podziału na kasty).

to jakie jest lepsze (ale trudniejsze) rozwiazanie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Gregorius napisał:

Tylko dalej nie określiłeś granicy gdzie jest to uczciwe a gdzie jest to złodziejstwem. Idać Twoim tokiem myślenia (mimo że tego nie powiedziałeś) zabijajmy wszystkich bezdzietnych (albo jak sie zastanowić wszystkich bo sa tylko obciążeniem dla społeczeństwa)  po osiągnieciu przez nich wieku emerytalnego. Przecież trzeba ich karac

kto by pomyslał że w czyś się z Toba zgodzę ale dokładnie to. jest nas za dużo a dodatkowo niedługo może nas czekać deficyt pracy.

nie może lecz na pewno. algorytmy odbiora prace miliardom ludzi, którzy nie będą mieli zajecia. to jest problem przyszłości a nie brak rak do roboty. w ogóle patrzenie na współczesne realia z perspektywy systemu wymyślonego pod koniec 19 wieku to grubszy LOL

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, starYfaN napisał:

Polska ma najmniejsze zasoby wody w całej EU :) Czy reformując system ubezpieczeń, nie warto wziąć tego pod uwagę?

Ekonomia się z Wami zgadza, tutaj nie ma dyskusji. Natomiast środowisko niestety nie jest z gumy.

Podstawowe pytanie, czy pracując całe życie, moralnie udokumentowanym jest przerzucanie utrzymania własnej osoby, na następne pokolenie?

To raczej słabe, ale najłatwiejsze (dla rządzących bez podziału na kasty).

Tym bardziej że w pewien sposób to że dzieci płaca na Ciebie jest pewną demagogia skoro dostajesz w sumie 30-40% tego co wpłaciłeś bo Państwo Ci reszte ukradło. Wiń Państwo a nie bezdzietnych. Problem zdecydowanie nie jest związany z dzietnością tylko z cała architektura naszego systemu. W tym momencie niezależnie od dzietności system się załamie i bez gruntownej zmiany i przeorganizowania to rozmowa o dzieciach jest trochę tematem zastępczym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Gregorius napisał:

Ja nie chce żeby czyjeś dzieci pracowały na mnie dlatego najlepiej żebym mógł się wypisać z tego systemu i samemu zainwestować.

Przecież równa stała emerytura to właśnie pewne "wypisanie się" z systemu. Każdy płaci tyle samo i tyle samo dostaje. Kto chce mieć więcej inwestuje.

Ale płacić musi każdy bo są osoby, który nigdy nie będą w stanie podjąć pracy ze względu na choroby, wypadki itp. I społeczeństwo musi wziąć ciężar ich utrzymania na siebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, lorak napisał:

nie może lecz na pewno. algorytmy odbiora prace miliardom ludzi, którzy nie będą mieli zajecia. to jest problem przyszłości a nie brak rak do roboty. w ogóle patrzenie na współczesne realia z perspektywy systemu wymyślonego pod koniec 19 wieku to grubszy LOL

niech te algorytmy sie najpierw naucza dobrze typowac zwyciezce finalow NBA to pogadamy xD

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, julekstep napisał:

to jakie jest lepsze (ale trudniejsze) rozwiazanie?

Zastanowiłbym się w pierwszej kolejności, dlaczego wszyscy tutaj, dopłacamy do KRUSU. Każdy może sprawdzić ile.

 

4 minuty temu, Sebastian napisał:

Wiesz dobrze, że piszę o osobie bezdzietnej  a nie o kimś personalnie.

Wiem :)

2 minuty temu, Gregorius napisał:

Tym bardziej że w pewien sposób to że dzieci płaca na Ciebie jest pewną demagogia skoro dostajesz w sumie 30-40% tego co wpłaciłeś bo Państwo Ci reszte ukradło. Wiń Państwo a nie bezdzietnych.

:) Możesz jaśniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, starYfaN napisał:

 

:) Możesz jaśniej.

A jak gospodarka Ukrainy?

 

...

Chodzi mi o to że Państwo pieniądze przeznaczone na twoją emeryturę jest zmuszony przekazać na emerytury innych osób. Żeby tak nie było był plan prywatyzacji żeby z zysków zasypać dziurę w systemie emerytalnym ,a potem od tego momentu każdy realnie odkładał na swoje przyszłe wypłaty. W obecnym systemie każdy z nas zapewnia więcej pieniędzy niż później otrzyma więc ja winie Państwo za marnotrawienie moim pieniędzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, starYfaN napisał:

Zastanowiłbym się w pierwszej kolejności, dlaczego wszyscy tutaj, dopłacamy do KRUSU. Każdy może sprawdzić ile.

Dumamie nad zasadnoscia KRUSU jest alternatywa dla zwiekszania dzietnosci w kontekscie aspektow moralnych i zmniejszajacej sie puli zasobow naturalnych?

Edytowane przez julekstep
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, julekstep napisał:

niech te algorytmy sie najpierw naucza dobrze typowac zwyciezce finalow NBA to pogadamy xD

wiesz, predykcje tego rodzaju a automatyzacja w większości powtarzalnych czynności, to jednak dwie różne sprawy.

poza tym celtics na mistrza typowałem już w marcu i bynajmniej nie był to rzut kostką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Koelner napisał:

chyba za mało.

Wszystkie szacunki wskazują że w zdecydowanej większości branż człowiek zostanie zastąpiony przez maszyny lub algorytmy. Możemy to już zauważyć np. w fabrykach samochodów. 

Pracy będzie szczególnie mniej dla osób z mniejszymi kwalifikacjami.  Zwiększy się liczba pracujących w usługach i w miejscach które wymagają wysokich kwalifikacji. I nie mówimy tu o dziesiątkach lat ale najbliższych 10-20. Technologia do tego jest już właściwie dostępna tylko na razie ze względu na koszty wdrożenia często bardziej opłaca się ludzka praca. Ale mniej więcej rok temu czytałem że w USA koszty pracy zbliżyły się do momentu kiedy masowa automatyzacja ma uzasadnienie ekonomiczne.

Edytowane przez Gregorius
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, Gregorius napisał:

Ja nie chce żeby czyjeś dzieci pracowały na mnie dlatego najlepiej żebym mógł się wypisać z tego systemu i samemu zainwestować.

 

Jestem za z jednym haczykiem - nie możesz w jakikolwiek korzystać na pracy innych osób wychowywanych przez rodziców i państwo. Handel także jest korzyścią.

Po prostu musisz sobie radzić sam i tylko sam, razem ze wszystkimi swoimi inwestycjami

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, lorak napisał:

wiesz, predykcje tego rodzaju a automatyzacja w większości powtarzalnych czynności, to jednak dwie różne sprawy.

poza tym celtics na mistrza typowałem już w marcu i bynajmniej nie był to rzut kostką.

ale przecież automatyzacja to nie jest magiczne coś co 'będzie'

to jest trwający proces, już na dość zaawansowanym etapie w wielu sektorach

 

a prac przybywa 🤷‍♂️

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • matek zablokował(a) ten temat
  • Reikai odblokował(a) ten temat

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.