Skocz do zawartości

Rozważania o wierze o Bogu i KK


fluber

Rekomendowane odpowiedzi

4 minuty temu, P_M napisał:

Mamy też wiele prywatnych uczelni, gdzie ludzie otrzymują dyplomy i tytuły, pytanie czy samo istnienie szkół/uczelni oznacza wkład w rozwój i postęp nauki ;)

Katolickie szkoły są znacznie powyżej średniej. Jak jeszcze były gimnazja w polsce to wsrod 100 najlepszych pod względem wynikow gimnazjów w Polsce było 25 katolickich. I ta tendencja występuje także poza Polska:) 

Innymi słowy, przeciętna szkoła katolicka jest lepsza pod względem poziomu niż przeciętna szkoła która katolicka nie jest:) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, fluber napisał:

Katolickie szkoły są znacznie powyżej średniej. Jak jeszcze były gimnazja w polsce to wsrod 100 najlepszych pod względem wynikow gimnazjów w Polsce było 25 katolickich. I ta tendencja występuje także poza Polska:) 

Innymi słowy, przeciętna szkoła katolicka jest lepsza pod względem poziomu niż przeciętna szkoła która katolicka nie jest:) 

Pytanie czy dla Ciebie prowadzenie gimnazjum, podstawówek to faktycznie wklad w rozwój postępu? Chyba obaj się możemy zgodzić, że obecny system edukacji, bardziej działa na zasadzie utrzymania jakiegoś statusu quo, aniżeli faktycznego rozwoju. Dla mnie postęp to dokonywanie jakichś przełomów technologicznych, odkryć. 

Generalnie od samego początku jak rozmawiamy wychodzi, że mówimy o dwóch różnych rzeczach, więc albo mamy jakieś fundamentalne inne rozumienie rzeczywistości, albo problem leży na linii komunikacji, niemniej ja nie wiem jak precyzyjniej się wyrażać. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, P_M napisał:

Pytanie czy dla Ciebie prowadzenie gimnazjum, podstawówek to faktycznie wklad w rozwój postępu? Chyba obaj się możemy zgodzić, że obecny system edukacji, bardziej działa na zasadzie utrzymania jakiegoś statusu quo, aniżeli faktycznego rozwoju. Dla mnie postęp to dokonywanie jakichś przełomów technologicznych, odkryć. 

Jezeli Kościół kształci przez kilkanaście pierwszych lat ponadprzecietnych dorosłych którzy potem dokonują tych przelomow to ja ten wkład widzę wyraźny. Np. Einstein to taki przykład. 

8 minut temu, P_M napisał:

 

Generalnie od samego początku jak rozmawiamy wychodzi, że mówimy o dwóch różnych rzeczach, więc albo mamy jakieś fundamentalne inne rozumienie rzeczywistości, albo problem leży na linii komunikacji, niemniej ja nie wiem jak precyzyjniej się wyrażać. 

No jest bo jeżeli masz na myśli cis w stylu Mendla i genetyki to przecież w takim sensie KK nie działał też wczesniej. Jeżeli chodzi o działalność szkolną, sponsorowanie badań, prowadzenie uczelni, fundowanie stypendiow itd. to było to zarowno kiedys jak i jest teraz

12 minut temu, P_M napisał:

Dla mnie postęp to dokonywanie jakichś przełomów technologicznych

Prawdziwych przelomow technologicznych nie dokonano od dawna. @darkonza tłumaczył już dlaczego. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czemu idiotyczna?

Widzę, że wcześniej pisaliście o rozwoju nauki. Interesujące spojrzenie na ten temat przedstawił fizyk Thomas Kuhn, który w tekście The Structure of Scientific Revolutions wprowadził pojęcie paradygmatu. Nauka jego zdaniem nie rozwija się wcale liniowo, a poprzez "rewolucje" związane z wypieraniem jednego paradygmatu przez inny. Dzieje się tak m.in. dlatego, że ludzie nauki wcale nie są tacy otwarci i bywają mocno przywiązani do zastanej wiedzy, a nowe przyjmują z trudem. Zobaczcie zresztą jak takie potęgi umysłu jak Einstein i jemu współcześni przyjęli teorię kwantów: wyparciem, odrzuceniem, pogardą. Zdaje się Michelson twierdził zresztą w tym czasie, że w fizyce nie ma już niczego nowego do odkrycia i cała fizyka zostanie ukończona za parę lat 🙃

Ale ad rem, wy tu o kościele piszecie, a groźniejsza dla postępu od kościoła jest po prostu ludzka natura.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 5.01.2022 o 11:52, lorak napisał:

europa ruszyła do przodu w XVII/XVIII wieku, gdy oderwano państwa oraz naukę od kościołów. chrześcijaństwo ma swoje zasługi jako pośrednik między starożytnością a nowożytnością oraz za wdrożenie fundamentalnych dla nas wartości (człowieczeństwo i racjonalizm), ale jego rola niezmiennie spada od kilkuset lat, a cywilizacja się rozwija w niespotykanym wcześniej tempie.

 

Yhy. Głupie mity ateistów dla poczucia się lepiej. Purytańska Anglia XIX wieku i USA pierwszej połowy XX wieku były bardziej radykalne od średniowiecza, a wtedy dokonał się tam największy progres w historii, a także w stosunku do reszty świata. 

A Europa ruszyła w XII i XIII wieku dynamicznie do przodu i już wtedy była najbardziej zaawansowana. 

Ogółem śmiesznie gadać o spadającej roli religii przez kilkaset lat, jak w czasach projektu Manhattan i wynalezienia pierwszego komputera na świecie nie można było pokazać Richelieu jko kardynała, bo istniał zakaz pokazywania w kinie postaci religijnych w jakikolwiek sposób negatywnie

 

Ogółem bajki ateistów, by poczuć się lepiej od reszty świata. Znany mechanizm, antyszczepionkowcy i płaskoziemcy działają tak samo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, jack napisał:

Instytut ks. Skargi. Zero zaskoczenia.

https://poloniachristiana.org/2021/12/17/synod-wazna-broszura-stowarzyszenia-ks-piotra-skargi-ostrzezenie-dla-kosciola/

Edytowane przez fluber
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, fluber napisał:

"NIEMIECKA INSPIRACJA DLA GLOBALNEGO PROCESU SYNODALNEGO" i wszystko jasne 😎

 

"Synodalność” polega na przeprowadzaniu przez papieża i biskupów szerokich „konsultacji”.

"Dlatego dobór tematów, o jakich będzie dyskutować się w Polsce, musi być ostrożny i delikatny;"

no to se pokonsultowali 🤣

 

Edytowane przez jack
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 2 miesiące temu...
  • 3 tygodnie później...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.