Skocz do zawartości

Rozważania o wierze o Bogu i KK


fluber

Rekomendowane odpowiedzi

25 minut temu, Deltuś napisał:

tobie podobni nawolujacy do zmian w KK " zeby przyciągać młodych, być otwartym, blablabla"

Mylisz się co do mnie. Ja nie nawołuję do zmian w kościele, to co się w nim dzieje jest mi właściwie obojętne. Chciałbym tylko rozdziału państwa od kościoła. 

Godzinę temu, fluber napisał:

No bo deltus użył sarkazmu:) 

Aaaa to teraz już widzę cóż się tam wydarzyło 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Deltuś napisał:

I nie zobaczysz :) tobie podobni nawolujacy do zmian w KK " zeby przyciągać młodych, być otwartym, blablabla" kompletnie nie mogą dostrzec najważniejszego.

Ten filmik można pokazywać "reformatorom" bez przerwy. 

 

Ale co jest na ty filmie takiego, że trzeba to pokazywać reformatorom? Przecież to jest moment podczas Mszy Świętej, gdy przekazuje się znak pokoju. Jakby ksiądz odwracał się do nałożenia rąk na tego człowieka i stałoby się to samo, to myślisz że reformatorzy pokazywaliby ten filmik jako znak, że trzeba skończyć z tradycją i okazywać znak pokoju np. poprzez przytulenie się?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, jack napisał:

No przecież widzisz do czego prowadzi postęp. To jest filmik nie dla reformatorów ale dla konserwatystów 😁 

 

Tylko, że konserwatyści to tak naprawdę reformatorzy. Jak z tą Komunią na rękę. 1000 lat prawie tylko tak przyjmowano, a konserwatyści krzyczą, że to nowoczesne wymysły.

Najbardziej pierwotną formą przekazywania Znaku Pokoju jest nawet nie przytulenie, co pocałunek, dopiero setki lat później doszły bardziej stonowane formy. A jakby @Deltuś zobaczył coś takiego przy ołtarzu, to pierwszy by wrzeszał o neomarksistach w kościele:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, fluber napisał:

Tylko, że konserwatyści to tak naprawdę reformatorzy.

A to nie tak, że konserwatyści chcą by kościół był jak za czasów JP2 albo jeszcze lepiej jak w średniowieczu, reformatorzy chcą by się zmieniał, rozwijał i otwierał a ci trzeci chcą by kościół upadł by ci prawdziwi wierni mogli "w jaskiniach" odbudować prawdziwy, czysty, kościół Jezusa? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, jack napisał:

A to nie tak, że konserwatyści chcą by kościół był jak za czasów JP2 albo jeszcze lepiej jak w średniowieczu, reformatorzy chcą by się zmieniał, rozwijał i otwierał a ci trzeci chcą by kościół upadł by ci prawdziwi wierni mogli "w jaskiniach" odbudować prawdziwy, czysty, kościół Jezusa? 

Nie zapominaj o czwartych, którzy mają nadzieję, że się wzajemnie pozabijacie i skończy się ta cała histeria ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, jack napisał:

A to nie tak, że konserwatyści chcą by kościół był jak za czasów JP2 albo jeszcze lepiej jak w średniowieczu, reformatorzy chcą by się zmieniał, rozwijał i otwierał a ci trzeci chcą by kościół upadł by ci prawdziwi wierni mogli "w jaskiniach" odbudować prawdziwy, czysty, kościół Jezusa? 

Ja nie wiem co chcą konserwatyści, trudno mi to zrozumieć tak szczerze:) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, P_M napisał:

Nie zapominaj o czwartych, którzy mają nadzieję, że się wzajemnie pozabijacie i skończy się ta cała histeria ;)

W sensie ze wierzysz ze wraz z pelna laicyzacja nastapi meryrokracja i ostateczny triumf nauki?

dopiero wtedy sie zacznie prawdziwa histeria (ktorej przedsmak juz przeciez mamy) xD

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, julekstep napisał:

W sensie ze wierzysz ze wraz z pelna laicyzacja nastapi meryrokracja i ostateczny triumf nauki?

dopiero wtedy sie zacznie prawdziwa histeria (ktorej przedsmak juz przeciez mamy) xD

Gdzież taki pomysł Ci do głowy przyszedł, że nauka zwycięży w kontekście całej ludzkości? Nasze gadzie móżdżki na to nie pozwolą :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, julekstep napisał:

dokładnie

dlatego należy żałować upadku tradycyjnych religii, bo to co będzie po nich może być sporo gorsze

Tutaj już się jednak nie zgodzę. Zalatujesz teraz Pawlakiem i słynnym cytatem "Kargul, wróg, a wróg, ale swój, mój, nasz na własnej krwi wyhodowany."

Ja wiem, że kochamy status quo i nie lubimy zmian, ale nie idźmy tą drogą. Jakoś do postępu cywilizacyjnie dojść musimy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, P_M napisał:

Tutaj już się jednak nie zgodzę. Zalatujesz teraz Pawlakiem i słynnym cytatem "Kargul, wróg, a wróg, ale swój, mój, nasz na własnej krwi wyhodowany."

Ja wiem, że kochamy status quo i nie lubimy zmian, ale nie idźmy tą drogą. Jakoś do postępu cywilizacyjnie dojść musimy. 

kościół jako instytucja się do tego postępu bardzo mocno przyczynił

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, julekstep napisał:

kościół jako instytucja się do tego postępu bardzo mocno przyczynił

I tak i nie, z jednej strony przyczynił, z drugiej hamował, z trzeciej zostawiał dla siebie. Za duży temat dla mnie do omawiania na forum. Inna sprawa, że to kompletnie nie ma znaczenia w kontekście tej naszej krótkiej rozmowy. Natomiast obecnie z poziomu instytucji jaką jest kościół nie widzę w jaki sposób mógłby się dorzucić do kontynuowania postępu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, P_M napisał:

 Natomiast obecnie z poziomu instytucji jaką jest kościół nie widzę w jaki sposób mógłby się dorzucić do kontynuowania postępu. 

Ciekawe jak bardzo musi jeszcze wzrosnąć liczba samobójstw, terapii psychologicznych i tego typu rzeczy żeby zauważyć jakieś korzyści między motywacja ludzi do życia a wiara w to że jest coś wiecej... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, fluber napisał:

Ciekawe jak bardzo musi jeszcze wzrosnąć liczba samobójstw, terapii psychologicznych i tego typu rzeczy żeby zauważyć jakieś korzyści między motywacja ludzi do życia a wiara w to że jest coś wiecej... 

dlaczego instytucje kościoła mieszasz z wiarą?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.