Skocz do zawartości

Polska scena polityczna w Internecie


Findek

Rekomendowane odpowiedzi

3 minuty temu, quevas napisał:

"Uczeni w piśmie - grupa ludzi zajmujących się od czasów Ezdrasza objaśnianiem pisma świętego jako normy postępowania wyznawców Mojżesza.

Uczeni w piśmie nauczali w synagogach, byli sędziami i biegłymi w Sanhedrynie.

Wystąpili razem z faryzeuszami i saduceuszami przeciwko Jezusowi. Nadawano im tytuł "rabbi" - nauczyciel"

 

wzajemnie

Uczeni w piśmie w sensie faryzeusze, to jest inne słowo w greckim:

Cytat

Φαρισαῖοι

Rozumiesz, że uczeni w piśmie, o których piszesz powyżej, to nie ci samu uczeni w piśmie, którzy są w zacytowanym przez Ciebie fragmencie?

Jako pisarz pewnie słyszałeś o homonimach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, quevas napisał:

sugestia, że Jezus nakazał strzec się "pisarzy", którzy - nie wiedzieć po co ? -  "odprawiają długie modlitwy dla pozoru" jest obraźliwa nawet dla intelektu tak szczątkowego jak mój

Jeżeli odczytujesz to dosłownie, to na pewno:)

Pisarze są tutaj tylko pewną reprezentacją. Pamiętaj, że mowa o pisarzach sprzed 2000 lat, czyli zawodzie, który wymagał absolutnie wyjątkowych, jak na tamte czasy umiejętności, które posiadał bardzo niewielki odsetek ludzi. Sformułowanie to odnosi się do ludzi, którym w szczególności zależy na wywyższaniu się ponad innych, bogactwie tego świata, a także popularności, którzy tak naprawdę modlitwy czy dobre uczynki wykonują na pokaz, a nie z powodu wiary. 

Naturalnie nie chodzi o to, żeby strzec się pisarzy, ale o to, żeby strzec się przed zachowaniami, które charakteryzują tychże pisarzy. To słowo "strzec się" w oryginale też nie oznacza dosłownie strzec się, a bardziej "obserwuj", "zobacz", "przyjrzyj się", "Wyciągnij wnioski". Tłumaczenie Biblii z oryginału to jest naprawdę ciężka robota i trudno to przetłumaczyć dosłownie. 

Tutaj komentarz do tego fragmentu pewnego biblisty, doktora,  z którego interpretacji często korzystam:

Cytat

 

Podmiotem tych socjologicznych rozważań Jezusa jest grupa zawodowa określana mianem greckim grammateus. Nieszczęśliwe polskie tłumaczenie nazywa ich "uczony w Piśmie" z jednoznacznym odniesieniem do Pisma Świętego. Tymczasem są to po prostu "pisarze" i nic więcej.

 

W czasach Jezusa zawód pisarza był ekskluzywnym fachem i jedynie nieliczni mogli go wykonywać. Oprócz umiejętności czysto pisarskich wymagał również znajomości prawa, przepisów i zwyczajów, jak również umiejętności redagowania kontraktów. Upodabniał się zatem biblijny grammateus bardziej do współczesnego prawnika niż egzegety! Obiektywnie i czysto po ludzku patrząc umiejętności i wiedza, jakie trzeba było posiadać chcąc pracować jako grammateus predestynowały tych ludzi do uważania siebie za elitę intelektualno-społeczną państwa. ( dlatego w niektórych wersjach Biblii występuje wersja "znawcy prawa" , w wersji angielskiej, którą czasami czytam występuje sformułowanie "teachers of law" - to już mój dopisek)

 

11 minut temu, lorak napisał:

ozncza rowniez tyle co "scholar", czyli uczony. Vasquez ma racje.

Dobrze Panowie, myślcie sobie co chcecie, szkoda mojego czasu:)

Edytowane przez fluber
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, fluber napisał:

Dobrze Panowie, myślcie sobie co chcecie, szkoda mojego czasu:)

https://glosbe.com/grc/en/γραμματεύς

 

@fluberzobacz jeszcze tutaj, że ten ksiądz (ma chyba nawet doktora z teologii) pisze o tym w takim kontekście, o jaki i Vasquezowi chodziło.

Edytowane przez lorak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

58 minut temu, Koelner napisał:

nie chciałbyś żyć w świecie przed XIX wiecznymi ruchami socjalistycznymi :) no chyba że byłbyś w tych 3%

za 500 lat jakiś Koelner z przyszłości napisze na jakimś odpowiedniku dzisiejszego forum, że nie wie jak można było żyć w 2019 - no chyba, że się było jakimś Sorosem, albo co najmniej Solorzem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, julekstep napisał:

za 500 lat jakiś Koelner z przyszłości napisze na jakimś odpowiedniku dzisiejszego forum, że nie wie jak można było żyć w 2019 - no chyba, że się było jakimś Sorosem, albo co najmniej Solorzem

pewnie, ważne żeby katolicyzm się utrzymał :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, fluber napisał:

A kiedyś ci na których tyrasz, tyrali na Ciebie:)

https://www.pb.pl/florencja-bogactwo-w-tych-samych-rekach-od-600-lat-839717

16 minut temu, julekstep napisał:

zmień pracę, weź kredyt!

zlikwiduje senat, zmniejsz liczbę posłów oraz urzędników, liczbę ministerstw . będzie łatwiej , zrób to dla nas.

 

3 minuty temu, fluber napisał:

Skoro pracuje za dwie osoby to powinien dwa. Bedzie bogatszy:)

jeśli dobry kredyt to jest oczywiste

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Koelner napisał:

Nie wiedziałem, że jesteś Włochem:) W Polsce też są takie 1000-letnie finansowe imperia?:)

6 minut temu, Koelner napisał:

 

jeśli dobry kredyt to jest oczywiste

 

Innych przecież nie oferujesz:)

43 minuty temu, Koelner napisał:

12,3 mln Polaków ( tych pracujących) ma na utrzymaniu resztę społeczeństwa, czyli ponad 25 mln osób.

 

Dzisiaj tyram na dwie osoby, ja pi****le.

Btw. pamiętasz jak dyskutowaliśmy o tym, jak długie urlopy mają nauczyciele. Pewnie nie pamiętasz, więc...

Ja dalej mam urlop:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, fluber napisał:

Nie wiedziałem, że jesteś Włochem:) W Polsce też są takie 1000-letnie finansowe imperia?:)

mentalnie Sycylijczykiem ;]

https://www.obserwatorfinansowy.pl/tematyka/makroekonomia/awans-spoleczny-zalezy-od-genow/

9 minut temu, fluber napisał:

 

Btw. pamiętasz jak dyskutowaliśmy o tym, jak długie urlopy mają nauczyciele. Pewnie nie pamiętasz, więc...

Ja dalej mam urlop:)

 

podziękuj a nie się kłócisz :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • ely3 zablokował(a) ten temat
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.