Skocz do zawartości

wojna na ukrainie


lorak

Rekomendowane odpowiedzi

A pro pos Kriżnali

Wiem ,że Siły Powietrzne Ukrainy zdementowały ale fakt pozostaje faktem. Ludzie , którzy od razu rozpoznali ,że w Przeworów uderzyła ukraińska S-300 tak samo twierdzą ,że to jest Kriżnal. Nie wiem dlaczego Ukraina to dementuje . Może nie chcą pokazać rejonu w którym stacjonują Patrioty ale jak widać Rosjanie nawet swoje super Kriżnale mogą sobie wsadzić bo nie dość ,że totychczas musieli wystrzeliwać 6 by choć jeden trafił to jeszcze te które są przerobione bo wersja M to przeróbka na samoloty nie mają szans w starciu z Patriotami.

Inna sprawa ,że jak Rosjanie strzelają Krużnalami to już naprawdę mają pustki w swoich arsenałach

A przy okazji Leopardy 2 były wczoraj widziane na stacji kolejowej w Odessie. Jak wspomniałem dużo nowych dostaw jest skoncentrowanych na południu w rejonie Chersońskim i Mikołajowskim

Ale wciąz nie wiem czy to podpucha czy naprawdę chcą forsować Dniepr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Koelner napisał:

 

Taa...Kiedyś to było...😀

A poważnie, wtedy (bo to pewnie defilada z 1941 ku czci Wielkiej Proletariackiej) dywizje syberyjskie niejako przy okazji ,, po drodze " przemaszerowały przed mauzoleum w drodze na front, który był wtedy kilkadziesiąt kilometrów od Kremla. Jakoś to logistycznie udało się połączyć. 

Dziś nawet Rosjanom już się nie chciało (a raczej  nie mogli) ściągać masę jednostek z dość odległego frontu ukraińskiego na tą pokazówkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ukraina uderzyła na Zachód od Bachmutu.

 

Dan jest bardzo wiarygodny i raczej nie podaje pierdół . Jest kilka filmików i sam Prigożyn biadolił ,ze się front posypał. Geolokacje pokazują ,że Ukraina zepchnęła Rosja o prawie kilometr bardziej na południe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mały update

Ogólnie Ukraina uderzył i zlikwidowała całkowicie przyczółek na kanale , który mieli ROsjanie. Rosjanie stracili przeprawę przez kanał i zostali w gołym polu. Z tego co czytam  w kilku źródłach nie tylko tu to straty Rosjan i Wagnera są spore

Oprócz tego są filmy co ciekawe rosyjskie , które pokazują ,że Ukraina przesunęła się o jakieś 2-3 km na całej długości pomiędzy Vuhledarem a Wielką Nowosilką

Oczywiście to żadna ofensywa raczej przejmowanie pojedynczych okopów i czysszczenie strefy niczyjej ale na pewno Ukraina w rejonie spokojnym popraiwa sobie pozycje do ataku.

 

Pamiętajcie jednak ,że Rosjanie zbudowali niesamowitą ilość linii obronnych. To co tu jest przypomina Chersoń z jesieni. Tylko ,że tu tych linii jest 5-6 . Tam dopiero po 2 miesiącach atak na Zołotą Białkę złamał od razu dwie główne linie obrony ale przedtem Ukraina miała ogromne problemy ze zdobywaniem terenu..

Poza tym kierunek na Wołnowachę jest kuszący ale znowu jak nad Dnieprem to duże ryzyko. Dla mnie bardziej interesujący jest kierunek Bachmucki bo tam rzeczywiście wygląda na systematyczne niszczenie Rosjan na Zachód i południe od miasta. I Ukraina ma znowu zabezpieczone flanki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ely3 ogólnie mam wrażenie że jakoś szybko kontrofensywy nie będzie. Raczej szarpanie raz w jednym raz w drugim miejscu i próby niszczenia logistyki. Jak myślisz realne jest że UA czeka na rakiety dalekiego zasięgu i F16? Jakiś czas temu czytałem że emerytowany pilot USA zgłosił się na ochotnika do walki po stronie UA. jakieś 2-3 tygodnie widziałem wypowiedz ze strony Ukrainy że takich osób mają kilkadziesiąt (a w tamtym roku w jednym z pakietów były środki na szkolenie UA na F16). Tylko w F16 wątpię z dwóch powodów.  To nie z pilotami jest problem tylko z cała obsługą naziemną i logistyka. A po drugie gdyby chcieli to bardziej logiczne było by przekazania samolotów parę tygodni temu skoro ofensywa miała być teraz. Oczywiście możliwe ze mówienie o tej ofensywie ma na celu zamęczenie ruskich w stanie wyższej gotowości . Bardziej realne wydaje się dostarczenie rakiet dalekiego zasięgu przy czym jestem prawie pewien że o tym że to się stało dowiemy się po fakcie jak zaczną wybuchać składy ruskie dalej od frontu.

Z innej beczki można już podsumować że cała kampania przeciwko infrastrukturze cywilnej zakończyła się  kompromitacja wojsk ruskich i coraz bardziej ruscy przypominają bachora który nie umie przegrać wiec próbuje raz za razem z tym samym skutkiem. W ostatnich atakach Kijów ani razu nie został trafiony (bezpośrednio bo uszkodzenia były od wraków) ,a obrona plot może być tylko lepsza bo dalej nie wszystkie obiecane zachodnie systemy zostały przekazane. Największe zagrożenie jak na razie to szybujące bomby które robią olbrzymie zniszczenia blisko linii frontu.

P.S widziałeś gdzieś potwierdzenie ze Archer'y są już na Ukrainie? Bo 3 razy czytałem że zostaną przekazane ale chyba jeszcze żadnego potwierdzenia nie widziałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i coś się powoli wyjaśnia. 

https://www.google.com/amp/s/www.rmf24.pl/newsamp-news-rmf-fm-biegli-wstepnie-potwierdzili-ze-pod-bydgoszcza-s,nId,6767139

Tzn wiadomo, że w środku natowskiego kraju przyleciała i spadła rosyjska rakieta. Nie gdzieś w terenie przygranicznym, na kresach czy gdzieś w ,,zakierzońskim kraju". Spadła i sobie leżała 5 miesięcy, czekała aż jakiś spacerowicz albo grzybiarz ją znajdzie.

Czyli na jedno pytanie ( tj pochodzenie rakiety) jest odpowiedź. Tyle , że to wyjaśnienie wywołuje jeszcze więcej poważnych pytań. Spodziewam się teraz wysypu kuriozalnych wytłumaczeń. Jedno już jest. ,,Potworna śnieżyca w grudniu i za to nie znaleźliśmy. Ale szukaliśmy".

W sumie osoby odpowiedzialne za to miały pecha że ch-55 nie wpadła do Wisły albo jakiegoś głębszego stawu. Nie byłoby sprawy. 

Albo że akurat nie ma covida, bo byłby zakaz wstepu do lasu i też nikt niepowołany nie natrafilby na kłopotliwe znalezisko. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, DRK napisał:

No i coś się powoli wyjaśnia. 

https://www.google.com/amp/s/www.rmf24.pl/newsamp-news-rmf-fm-biegli-wstepnie-potwierdzili-ze-pod-bydgoszcza-s,nId,6767139

Tzn wiadomo, że w środku natowskiego kraju przyleciała i spadła rosyjska rakieta. Nie gdzieś w terenie przygranicznym, na kresach czy gdzieś w ,,zakierzońskim kraju". Spadła i sobie leżała 5 miesięcy, czekała aż jakiś spacerowicz albo grzybiarz ją znajdzie.

Czyli na jedno pytanie ( tj pochodzenie rakiety) jest odpowiedź. Tyle , że to wyjaśnienie wywołuje jeszcze więcej poważnych pytań. Spodziewam się teraz wysypu kuriozalnych wytłumaczeń. Jedno już jest. ,,Potworna śnieżyca w grudniu i za to nie znaleźliśmy. Ale szukaliśmy".

W sumie osoby odpowiedzialne za to miały pecha że ch-55 nie wpadła do Wisły albo jakiegoś głębszego stawu. Nie byłoby sprawy. 

Albo że akurat nie ma covida, bo byłby zakaz wstepu do lasu i też nikt niepowołany nie natrafilby na kłopotliwe znalezisko. 

 

Są tu tacy co Ci powiedzą, że jest ok bo przecież szkód nie narobiła. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, DRK napisał:

No i coś się powoli wyjaśnia. 

https://www.google.com/amp/s/www.rmf24.pl/newsamp-news-rmf-fm-biegli-wstepnie-potwierdzili-ze-pod-bydgoszcza-s,nId,6767139

Tzn wiadomo, że w środku natowskiego kraju przyleciała i spadła rosyjska rakieta. Nie gdzieś w terenie przygranicznym, na kresach czy gdzieś w ,,zakierzońskim kraju". Spadła i sobie leżała 5 miesięcy, czekała aż jakiś spacerowicz albo grzybiarz ją znajdzie.

Czyli na jedno pytanie ( tj pochodzenie rakiety) jest odpowiedź. Tyle , że to wyjaśnienie wywołuje jeszcze więcej poważnych pytań. Spodziewam się teraz wysypu kuriozalnych wytłumaczeń. Jedno już jest. ,,Potworna śnieżyca w grudniu i za to nie znaleźliśmy. Ale szukaliśmy".

W sumie osoby odpowiedzialne za to miały pecha że ch-55 nie wpadła do Wisły albo jakiegoś głębszego stawu. Nie byłoby sprawy. 

Albo że akurat nie ma covida, bo byłby zakaz wstepu do lasu i też nikt niepowołany nie natrafilby na kłopotliwe znalezisko. 

 

Tylko jaka to była rakieta była wiadomo od samego początku jak tylko pierwsze zdjęcia się pokazały. Najgorsze że mam wrażenie że o tej rakiecie nikt nie wiedział lub fizycznie ze względu na przygotowanie i rozmieszczenie obrony przeciwlotniczej nie było szans jej zestrzelić. Nawet nasz PR-owy rząd chyba nie byłby tak głupi żeby świadomie pozwolić rakiecie spaść blisko strategicznych zakładów i na przedłużenia lotniska. Inna sprawa że próba zestrzelenia powinna skończyć się eskalacja konfliktu po stronie NATO mając w pamięci Przewodów. Mam wrażenie że dlatego taka cisza była i próby maskowania że to atrapa z cwiczeń (co mogło by się udać gdyby nie Pinokio). Na marginesie dalej chciałbym mieć pewność czy poprzednio poza s300 nie było też ruskiej rakiety.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Sebastian napisał:

Są tu tacy co Ci powiedzą, że jest ok bo przecież szkód nie narobiła. 

Tą wersję, że nie ma szkód i nikt nie poległ to raczej rozpowszechniał MM albo któryś wojskowy. Tu na forum raczej nikogo tak nie odebrałem. 

 

4 minuty temu, Gregorius napisał:

Mam wrażenie że dlatego taka cisza była i próby maskowania że to atrapa z cwiczeń (co mogło by się udać gdyby nie Pinokio)

Sprytny plan, na szczęście MM tym razem wymsknęła się prawda (przynajmniej częściowo).

 

7 minut temu, Gregorius napisał:

Na marginesie dalej chciałbym mieć pewność czy poprzednio poza s300 nie było też ruskiej rakiety.

Nie można tego wykluczyć. Wtedy w Przewodowie dość solidnie czegoś jeszcze szukali. A ciekawe czy w tym najnowszym przypadku  może ktoś zaręczyć, że przyleciał tylko jeden ch-55. Może kolejne wciąż czekają na szczęśliwych znalazców?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja to milczenie n/t tego niewybuchu rozumiem. ludzie w swojej masie traca rozum, latwo o panike (vide kolejki na stacjach paliw tuz po ataku na kijow, bo poszla plotka, ze lada moment wachy zabraknie lol). ludzie sa w znakomitej wiekszosci bezmyslni... 

ruscy nie sa zadnym 'bachorem', tylko konsekwentnie realizuja swoja polityke, co wiecej, od poczatku byli przygotowani na 'maraton' (to banderowcy sa na musiku). jesli ktos sadzi, ze 'juz za momencik',' juz za chwileczke' nastapi jakis przelom, to jest w c*** naiwny (chyba, ze cos sie wydarzy na tajwanie. oby nie!)...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, DRK napisał:

No i coś się powoli wyjaśnia.

Na całe szczęscie dla nas ta konketna rakieta miała głowicę wabik bez mateiału wybuchowego. Strach pomyśleć co by było gdyby jednak miała nomalny materiał. I tez by ją znalazł tuysta. 

To ,że rakieta wpadła do Polski i nie zostala zestrzelono to kiepsko ale to ,ze polska armia nie miała pojęcia gdzie ta akieta spadła to juz jest smutne

57 minut temu, DRK napisał:

Tą wersję, że nie ma szkód i nikt nie poległ to raczej rozpowszechniał MM albo któryś wojskowy. Tu na forum raczej nikogo tak nie odebrałem. 

Stay fan wzucał foki ,że większe szkody robią dziki

 

9 minut temu, kcp78 napisał:

tylko konsekwentnie realizuja swoja polityke

Albo jesteś taki mega nawiwny albo mega wierzysz w popagande rosyjską. Niby jaką politykę koneskwentnie realizyują?  Pół oku temu wyszli z Chesonia . Zimowa ofensywa zakończyła się dla nich katastrofą. Spzedaż opy i gazu w pierwszym kwatale wygląda kiepsko ( spadek 43% rok do roku( Budżet za 1 kwartał zaliczył deficyt minus 29 mliiardów dolarów

Gazprom sprzedał w marcu i kwietniu 10% tego co sprzedawał rok temu w Europie. Jego eksport po pierwszym kwartale wynosi 50% tego co w latach przedwojennych. Już za cały 22 miał mniejszy zysk niż za 21 i to mimo rekordowych zysków w pierwszej połowie roku .

I ja ci podaje dane za TASS czyli to jest co podają Rosjanie albo IAE bo europejskie wyliczenia są jeszcze mniej korzystne dla Rosjan

Rosjanie przed wojną chwalili się ,że mają 17 tys czołgów gotowych do walk. Po roku wojny okazuje się to wymysłem Rosjan bo obecnie nie mają nawet czołgów by wysłać na paradę i się okazało ,że ponad 12 tys tych czołgów istniało tylko na papierze. Właśnie im się kończą rakiety i już nawet nie są w stanie wystrzelic50 rakiet na raz. 

Rosyjska armia przestaje być zagrożeniem militarnym. Nadal mają głowicę nuklearne ale tego nie użyją nigdy bo sami nie mają czym odeprzec jakby co kontruderzenia i z Rosji zostałaby spalona ziemia

Po roku walk stracili większość kontraktów wojskowych. Ich sprzęt w większości przypadków okazał się zacofany i gorszy od tureckich czy niemieckich rozwiązań.  Populacja spadła kolejny rok o ok milion a ,że umierają głównie młodzi mężczyźni to za chwilę będa mieć problem z dziećmi ,. Do tego rekordowo emigracja. KAzachstan podawał ,że ok 400 tys nowych próśb o meldunek mieli w zeszłym roku

Niewiele albo prawie nic idzie po myśli Rosjan w tej wojnie

33 minuty temu, kcp78 napisał:

juz za chwileczke' nastapi jakis przelom, to jest w c*** naiwny

To akurat zależy co rozumiesz za przełom? Ukraina moim zdaniem ma szanse w tym roku osiągnać sukces porównywalny do zeszłorocznej jesiennej kampanii. Wbić się głęboko w obronę rosyjskie i wyzwolić kolejne kilkadziesiąt tys km kwadratowych. 

Ale to na pewno nie zakończy wojny. I nie będzie pogromu Rosjan . 

2 godziny temu, Gregorius napisał:

P.S widziałeś gdzieś potwierdzenie ze Archer'y są już na Ukrainie? Bo 3 razy czytałem że zostaną przekazane ale chyba jeszcze żadnego potwierdzenia nie widziałem

Nie widziałem jeszcze ani szwedkich pojazdów opancerzonych ani Archerów .. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a moze to ty lykasz propagande ukrainska?! sam sobie odpowiedz, kto ma tutaj wiekszy lewar. chyba na tyle rozumu posiadasz. w c*** mnie smieszy taka postawa/moda (w brzmieniu: kazdy kto nie gardluje za zelenskim, ten 'ruska onuca, propagandzista!'). o ile oczywistym jest dla mnie, ze jestes calym sercem za ukraina (podobnie, jak ja!), o tyle nie potrafie pojac, jak mozesz byc tak 'oderwany' od wiedzy historycznej. na kazdej wojnie/w kazdym konflikcie zbrojnym, wszyscy klamia jak najeci! kazdy manipuluje danymi, puszcza do mediow fake newsy etc. pisanie o 'ruskiej propagandzie' tak, jak by to 'oni' wymyslili, i - jako jedyni! - uzywali jako oreza jest intelektualnie nieuczciwe i bezdennie glupie...eot z mojej strony, w tej kwestii...

jak pisalem wczesniej - nic to u ruskich nie zmienia. moga przegrywac kolejne bitwy, moga 'przymierac glodem', ale konsekwencji im nie braknie. gospodarke juz maja przestawiona na czas wojny i sa swiadomi wszelkich konsekwencji takiego stanu rzeczy...

Edytowane przez kcp78
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I dlatego podaje ci dane z TAS czy niezależnych organizacji jak OPEC czy IAE. Nie piszę jak Ukraińcy ,ze Rosjaonm się kończy amunicja ,ze ludzie uciekają z frontu itp.. 

Ale nawet Rosjanie podają jak duży deficyt mają w pierwszym kwartale . JAk mocno spadły wpływy z eksportu ropy i gazu .

A zadałem ci pytanie co wg Ciebie idzie zgodnie z rosyjskim planem? Bo napisałeś ,że oni go konsekwetnie realizują i że byli przygotowani na maraton choć oficjalne dane nie wskazują na to( choćby to ,że nie mają zapasów częsci do produkcji dalmierzy do czolgów czy dobrej jakości elektroniki do rakiet. - oni zdecydowanie byli nastawieni na szybki sukces a nie długotrwała wojnę - Ukraina była jeszcze mniej gotowa na wojne i dlatego Rosja miała początkowo spore sukcesy )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, ely3 napisał:

Stary fan wzucał foki ,że większe szkody robią dziki

Tak, w kontrze, do Twoich twierdzeń, że to Minister obrony telefonicznie decyduje w co się strzela w tym kraju  :)

Dobrze, że nie sejm lub senat, tak to chociaż namierzyłeś scentralizowane ciało decyzyjne. 

 

Na ch.y nam te centrum radarowe, o które się tak bolszewiki droczą?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, ely3 napisał:

I dlatego podaje ci dane z TAS czy niezależnych organizacji jak OPEC czy IAE. Nie piszę jak Ukraińcy ,ze Rosjaonm się kończy amunicja ,ze ludzie uciekają z frontu itp.. 

Ale nawet Rosjanie podają jak duży deficyt mają w pierwszym kwartale . JAk mocno spadły wpływy z eksportu ropy i gazu .

A zadałem ci pytanie co wg Ciebie idzie zgodnie z rosyjskim planem? Bo napisałeś ,że oni go konsekwetnie realizują i że byli przygotowani na maraton choć oficjalne dane nie wskazują na to( choćby to ,że nie mają zapasów częsci do produkcji dalmierzy do czolgów czy dobrej jakości elektroniki do rakiet. - oni zdecydowanie byli nastawieni na szybki sukces a nie długotrwała wojnę - Ukraina była jeszcze mniej gotowa na wojne i dlatego Rosja miała początkowo spore sukcesy )

a, to spoko. ruscy byli 'nastawieni na zybki sukces' i na pewno nie mieli planu 'b', to oczywiste. sa kretynami przeciez...eot z mojej strony...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, starYfaN napisał:

Tak, w kontrze, do Twoich twierdzeń, że to Minister obrony telefonicznie decyduje w co się strzela w tym kraju  :)

Dobrze, że nie sejm lub senat, tak to chociaż namierzyłeś scentralizowane ciało decyzyjne. 

 

Na ch.y nam te centrum radarowe, o które się tak bolszewiki droczą?

Możesz pisać sobie co uważasz ale cała ta sprawa to chyba nawet bardziej kompromitacja rządu niż wojska. I nie to że rakieta niezauważona (lub zauważona bez reakcji) spadła koło Bydgoszczy. Ale wszystko to co się stało później co jest standardem tego rzadu. Mataczenie, tuszowanie i chowanie głowy w piasek. 

5 godzin temu, kcp78 napisał:

a, to spoko. ruscy byli 'nastawieni na zybki sukces' i na pewno nie mieli planu 'b', to oczywiste. sa kretynami przeciez...eot z mojej strony...

Możesz sobie wierzyć w co chcesz ale na forum dyskusyjnym zamiast strzelania focha miło jakbyś podparł swoje przekonanie czymś więcej niż ruscy nie mogą być tak głupi. Bo jak na razie dobrze odpisał Ci ely podając fakty. Których u Ciebie brakło. Ruscy maja taki plan B że od 9 msc próbują zdobyć Bachmut ,a na front trafiły T55. Chyba nie zdajesz sobie sprawy jak ciężko jest naprawić błędy z Lutego 2022 roku. To jak walka przebiegała w pierwszych miesiącach jest już nie do odrobienia . Ruscy już przegrali, pytanie tylko czy nie bedzie to trwało na tyle długo że Ukraina też przegra.

7 godzin temu, ely3 napisał:

Nie piszę jak Ukraińcy ,ze Rosjaonm się kończy amunicja

Tyle że to już podają ostatnio amerykanie i brytyjczycy. Plus dużo analityków mówi o bardzo duzym wzroscie ilości nie wybuchów wśród pocisków artyleryjskich. To co teraz ruscy uzywają to mieszanina bieżącej produkcji (i tej z Iranu) i starej, zgrzybiałej po terminie przydatności. Co oczywiście nie oznacza że kiedyś amunicja się skonczy tak jak i zawsze jakieś rakiety bedą. W obu przypadkach małe stany magazynowe oznaczać będą jedynie zmniejszenie intensywności ostrzałów.

8 godzin temu, ely3 napisał:

Nie widziałem jeszcze ani szwedkich pojazdów opancerzonych ani Archerów .. 

No włąsnie tez mam takie wrażenie. Wszędzie Szwedzi pisali jak to przekazali i ile a na koniec wychodzi z tego gówno choć możliwe że jakieś cv90 widziałem. Tylko nie jestem pewien czy z czwiczeń UA na zachodzie czy już z Ukrainy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, kcp78 napisał:

a, to spoko. ruscy byli 'nastawieni na zybki sukces' i na pewno nie mieli planu 'b', to oczywiste. sa kretynami przeciez...eot z mojej strony...

 

Zaatakowali bez powodu i bez perspektyw kraj w XXI doprowadzając do śmierci ponad ćwierć miliona ludzi.

Tak, są kretynami 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.