Skocz do zawartości

wojna na ukrainie


lorak

Rekomendowane odpowiedzi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

@Reikai

Zanim się zaczniesz powoływać na Rybara to odpowiem

Ukraina nie weszła do Jahidne ani  nie zrobili przełomu w rejonie Swatowe.

To co Ukraina robi i co troche mnie zaskoczyło bo jednak Bachmut nie wydawał mi się sensownym celem to dość intensywne spychanie Rosjan.

Po - przejęli wszystkie przyczółki na kanale i Rosjanie musieli się wycofać do Kurdiumiwki ( tam wręcz opuścili wschodni brzeg kanału)

Utracili kolejne pozycje wokół Kiszliwki  itam już walki toczą się 500-600 metrów od wioski. Rosja stara się utrzymać ostatnie wysoko położone umocnienia bo jeśli je stracą to sama wioska jest nie do obrony i muszą się wycofać aż do kudriumiwki

Na północy pojaiwły się filmiki z czyszczenia okopów ale to znowu są jatki rosyjskich żołnierzy więc nie będę wrzucał ale wydaje się ,że tam Rosjanie utracili wszystko wokół wiosek i teraz istawili obronę w Dubowo-Wasyliwka i Orchowo-Wasyliwka.

Rosjanie utracili na południe od Bachmutu sztaby dwóch walczących tam brygad więc pewnie tam panuje teraz chaos

Reszta frontu na razie spokojna

 

 

 

 

 

 

 

 

2reik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Gregorius

Jeden rosyjski miniblogger stwierdził ,że te 4 samloty/heliktoptery co spadły nad Briańskiem to efekt działania NASCAMu albo inego podobnego  systemu. Tak przynajmniej wg niego wskazują szczątki rakiet. Cięzko mi powiedzieć ale czy niemiecki IRIS albo amerykański NASCAM może trafiać samoloty będąc ok 80-100 km od nich. Wiadmo ,że jeśli to możliwe to Rosjanie ustawią więcej systemów s-400 blisko granic  ale ciekawe cyz to w ogóle jest możliwe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, ely3 napisał:

@Gregorius

Jeden rosyjski miniblogger stwierdził ,że te 4 samloty/heliktoptery co spadły nad Briańskiem to efekt działania NASCAMu albo inego podobnego  systemu. Tak przynajmniej wg niego wskazują szczątki rakiet. Cięzko mi powiedzieć ale czy niemiecki IRIS albo amerykański NASCAM może trafiać samoloty będąc ok 80-100 km od nich. Wiadmo ,że jeśli to możliwe to Rosjanie ustawią więcej systemów s-400 blisko granic  ale ciekawe cyz to w ogóle jest możliwe

Z tego co pamiętam jest to nie możliwe żeby to były naziemne systemy przeciwlotnicze chyba że USA(ktoś) przekazało do nich AMRAAM-ER o zasięgu do 120 km (z przypominam sobie żeby UA je dostała) . Ale i tutaj robi się ciekawie możliwe ze rakiety AIM-120 AMRAAM zostały przekazane i zintegrowane z samolotami (zasięg się zgadza). one też o ile pamiętam były wykorzystywane w NASCAM wiec różnice pomiędzy szczątkami są bardzo podobne. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, starYfaN napisał:

No. Do armii. Do trumny niekoniecznie. 

To, że wstępują, wcale nie oznacza, że w Rosji robią to ochotniczo :) 

Jednak nie znasz byłych wojskowych. On ochotniczo jeźdżą na misję choć mogą zginąć bo lubią wojnę. Lubią adrenalinę. Akurat wyższych ranga nie trzeba było zmuszać do powrotu. Mając do wyboru siedzienie na działce przy grillu czy udział w walkach to naprawdę nie dziwnę że wracają ochotniczo. Zwłaszcza, że wyższe rangi nie idą walczyć w okopach.. Giną to prawda ale jednak to są znacząco rzadsze zgony

Mniej moge zrozumieć czemu aż tylu policjanótw, antyterrorystów byłych i obecnych jest na froncie. To pewnie jest jakaś presja środowiska.

Rosja ma kult struktur siłowych. Jak ktoś był w FSB, Omonie czy SBORZe to pewnie nadal chce walczyć albo nie pójście na front byłoby odbierane jak tchórzostwo. Może kult siły, może wiara w Putina i wielką Rosję plus pogarda dla Ukraińców bo to akurat częste w strukturach siłowych

Co do samej wojny to polecam ten wątek

 

To jest rzetelne podsumowanie całego frontu od Chersonia po Kupiańsk.

Może jedynie trzeba dodać ,że o ile Ukraina robi rzeż na flankach o tyle w samym mieście utrzymują już tylko 3 izolowane fragmenty z nieduża iloscią budynków. Bachmut raczej padnie do końca maja o ile się coś nie zmieni

Co do zniszczenia sztabu 4 brygady to jest to brygada z Doniekca przerzucona na front prosto z Kreminy. Brygada ma spore straty a teraz stracili caly sztab. Zginął dowódca szef sztabu , szef łączności . Ogólnie 20 do 40 żołnierzy sztabu. Ta brygada jest mcono zdezorganizowana a na niej opiera się obrona kiszliwki. Na północy walczą 2 i 3 brygada z ługańska też w nienajllepszej formie i 200 Arktyczna Zmotoryzowana dywizja. W teorii mocna ale on jeszcze miesiac temu była pod Chersoniem i tam traciła sporo artylerii. Teraz pęka w każdym starciu z Ukraińcami

 

I jeszcze jedno. dzis Ukraina wysadziła lokal i poważnie raniła jednego z ważniejszych separatystów w Ługańsku niejakiego  Igora Korneta. Trafili go u fryzjera .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, starYfaN napisał:

No. Do armii. Do trumny niekoniecznie. 

To, że wstępują, wcale nie oznacza, że w Rosji robią to ochotniczo :) 

Bez przesady, zyja w takiej samej propagandowej bance sukcesu, nikt nie mysli ze zaraz bedzie salcesonem w worku. Taka “mysl”, “co ja tu k**** robie” przychodzi pewnie znienacka, po obu stronach, jak jest chlodno, ciemno i nie ma kamer i selfies tylko akurat “wrog” naciera i c*** wie co zrobic.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Szabla napisał:

U Ukraincow chyba rzadziej. Mają silniejszą motywację do walki. Bo raczej nie sądzę, żeby walka w operacji specjalnej w denazyfikacji chocholow była silniejszą motywacja od obrony własnej ojczyzny, rodzin i rodakow przed agresorem.

Wiadomo ,że większa jest energia kiedy bronisz swojego kraju. Ale mam wrażenie ,że nie doceniacie rosyjskiej duszy. To nie jest tak ,że jest Putin a naród idzie na wojnę choć nie chce.

Co do zasady to ROsjanie popierają wojne choć jest spora grupa , która woli by walczyli inni . Nie zmienia to faktu ,ze struktury siłowe całym swoim sercem chcą być na niej. Chcą walczyć i zabijać. JEst mnóstwo Rosjan , którzy chcą walczyć bo kochają Rosję . Bo mają wmówione ,że to Rosja została napadnięta. Rosjanie na początku zrobili błąd i rzucil żołnierzy poborowychna wojnę choć powiedzieli im, że jadą na ćwiczenia. Tacy się wystarszyli i często dezerterowali. Teraz już nie ma takiej ściemy 

Co jakiś czas pojawiają się filmiki jak mobiki marudzą, że dostali zardzewiałą broń albo ,że nie mają amunicji a ich oficerowie to durnie ale na program dobrowolnej dezercji odpowiada neiwielu . Wciąz jest tego mało i w dużej mierze to są to ludzie wcielani do armii rosyjskiej z Zaporoża , Ługańska czy ogólnie Donbasu. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 Wiadomo ze Putin tez juz sto razy umieral, a Erdogan mial zawal, ale chlop na prawde nie wyglada za dobrze, albo nawet jakkolwiek. Jakby malo byl syfu na swiecie, to w przypadku smierci mamy kolejny scenariusz balaganu tj. opozycja bialoruska probujaca zmienic wladze i skonczyc z dyktatura vs na pewno Rosja ma juz gotowego marionetkowego prezydenta podstawionego i za chwile mozemy bezposrednio graniczyc z Rosja, gdyby ci ich ostatecznie wchloneli do konca oglaszajac sukces specjalnej operacji militarnej, ktora pomogla bratniemu narodowi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie to mnie zastanawia koncepcja Rosjan. Zwiększyli częstotliwość ostrzału rakietami ale teraz strzelają od 10 do 20 rakiet. Zaczęli uzywać Kriżnali i jak na razie wszystkie są strącane przez Patrioty.. Reklamują ,że trafili Patriota oraz radary wspierające wyrzutnie ale nie ma na to dowodów. 

W mocy poleciało 6 Kriżnali i 9 Kalibrów na Kijów i wszystkie zostały zniszczone w powietrzu . W Kijów już od dawna nic  nie trafiło. Widać że kombo Iris Patriot plus Gepardy jest mega skuteczne

W tym roku Rosjanie trafiają tylko clee na prowincji np zniszczenie magazyny rakiet typu powietrze ziemia w obwodzie chmielnickim. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 15.05.2023 o 12:26, Gregorius napisał:

Z tego co pamiętam jest to nie możliwe żeby to były naziemne systemy przeciwlotnicze

Własnie czytam ,że fransuko włoski SAMP-T ma możliwośc strącania celów powietrznych aż do 150 km od wyrzutni. Nie mam gwarancji ,ze to dotyczy również samolotów ale kto. Bardziej jendak stawiam na chaos po stronie rosyjskiej. W rejonie Briańska są głównie jakieś bataliony ochrony kolei. Jakieś kompania mobikó., saperów itp. Z niewielkim doświadczeń i mogli spanikowac,że Ukraina leci zniszczyć lotnisko w Starodubie

Jeśli chodzi o walki to widać starą sowiecką szkołę. JAk jest problem to trzeba go zasypać masą ludzką. Rosjanie przerzucili na front pod Bachmutem dużo sił z Ługańska i spowolnili oni ruch wojsk ukraińskich. Choć geolokalizacje pokazuja kolejne 500-600 metrów zdobyte w kierunku Kiszliwki. Ciekawe rzeczy piszą niektórzy blogerzy związani z separatystami.. Otóz wg nich Rosja ma problem na froncie bo cUkraina wstawiła tyle system zakłócania elektorniki że komercyjne drony padają jak muchy i Rosja straciła całkowicie rozpoznanie krótkiego zasięgu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, ely3 napisał:

Własnie czytam ,że fransuko włoski SAMP-T ma możliwośc strącania celów powietrznych aż do 150 km od wyrzutni.

Jak pisałem nie brałem zupełnie SAMP-T pod uwagę bo wydawało się że jeszcze nie ma. Czytając bardzo pobieżnie to jest najlepszy system w tym momencie w Ukrainie. I w zasadzie miałem o nim dopiero przeczytać.

Godzinę temu, ely3 napisał:

np zniszczenie magazyny rakiet typu powietrze ziemia w obwodzie chmielnickim.

To jest ten stary magazyn rakiet balistycznych gdzie wybuchło stare paliwo rakietowe czy coś pomyliłem. Jak nie wiesz to nie szukaj bo sprawdzę sobie po pracy. Na VPN mam ograniczony dostęp do netu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Gregorius napisał:

Jak pisałem nie brałem zupełnie SAMP-T pod uwagę bo wydawało się że jeszcze nie ma.

To jest trochę tajemnicze bo wg Włochów już jest na Ukrainie. Ofcijalnie nikt nie potwierdza ale jakby ustawili go po czernichowem to chyba by mógł zrobić jatkę lotnictwu rosyjskiemu.

Tylko ,że nikt nie wie. Brytyjczycy ogłosili rano ,że przekazdują swoje rakietą a wieczorem już Ukraina trafiała centrum dowodzenia w Ługańsk. Co oznacza ,że te rakiety były już od jakiegoś czasu

Ogólnie jeśli Rosjanie teraz strzelają Kriżnalami to albo naprawdę nie mają z czego produkować nowych rakiet albo rzeczywiście chcieli przetestować skutecznosć Patriotów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dyktatura na bialorusi, dobre. rozumiem, ze tak to przedstawiaja zachodnie media, ale litosci! z bialorusia dzieje sie dokladnie to samo, co z ukraina. jankesi chca wywrocic stolik i wstawic tam swojego 'dudexa', ktory ten kraj 'sprywatyzuje' (na podobienstwo bandyckiej prywatyzacji, jakiej dokonal u nas balcerowicz) i rozpierdoli kulturowo...demokracja, demokracja, uber alles!...

Edytowane przez kcp78
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, kcp78 napisał:

dyktatura na bialorusi, dobre. rozumiem, ze tak to przedstawiaja zachodnie media, ale litosci! z bialorusia dzieje sie dokladnie to samo, co z ukraina. jankesi chca wywrocic stolik i wstawic tam swojego 'dudexa', ktory ten kraj 'sprywatyzuje' (na podobienstwo bandyckiej prywatyzacji, jakiej dokonal u nas balcerowicz) i rozpierdoli kulturowo...demokracja, demokracja, uber alles!...

Tak, masz całkowita racje. To wina Sorosa, zydów i iluminatów. Ukraina zawsze chciała być razem z Rosja to tylko USA. Balcerowicz musi odejść !!!

1 godzinę temu, ely3 napisał:

To jest trochę tajemnicze bo wg Włochów już jest na Ukrainie. Ofcijalnie nikt nie potwierdza ale jakby ustawili go po czernichowem to chyba by mógł zrobić jatkę lotnictwu rosyjskiemu.

W teorii tak szczególnie ze jest przedstawiane jako bardzo mobilne tylko dalej musiała by być na tyle blisko granicy że myślę że to za duże zagrożenie. 

 

1 godzinę temu, ely3 napisał:

Ogólnie jeśli Rosjanie teraz strzelają Kriżnalami to albo naprawdę nie mają z czego produkować nowych rakiet albo rzeczywiście chcieli przetestować skutecznosć Patriotów

A nie sądzisz że to miała być odpowiedz na Storm Shoadow'a i ostatnie sukcesy dronów i rakiet UA. Chcieli się pokazać ,a zaliczyli blamaż. Co widać po bólu dupy i używania filmów z tamtego roku i to jeszcze nie z Kijowa. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, Gregorius napisał:

Tak, masz całkowita racje. To wina Sorosa, zydów i iluminatów. Ukraina zawsze chciała być razem z Rosja to tylko USA. Balcerowicz musi odejść !!!

 

typowy belkot korpoludkow. znalem. widze, ze gowno prawda jest twoja codzienna lektura. jak to sie komuchy od michnika przefarbowaly na 'zachod', no no! zydzi zawsze wiedza, na ktorej polce leza konfitury...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, kcp78 napisał:

typowy belkot korpoludkow. znalem. widze, ze gowno prawda jest twoja codzienna lektura. jak to sie komuchy od michnika przefarbowaly na 'zachod', no no! zydzi zawsze wiedza, na ktorej polce leza konfitury...

Pożartowaliśmy, przedstawiłeś swoją kulture a może teraz jakieś argumenty na realność Twoich tez. Czy też spiskowa teoria dla spiskowej teorii. Jeszcze może napiszesz że na Białorusi jest tak dobrze ze Polacy po kasze przyjeżdżają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat tu wtrącę swoje trzy grosze. Niedawno zaszokowały mnie wyniki finansowe Białorusi per capita i to na przestrzeni dekad i wyszło mi w dyskusjach ze znajomymi ze na wschodzie - akurat tam są spore gałęzie przemysłu o potężnym wpływie na gospodarkę. Myśle ze to może być dużo bardziej łakomy kąsek dla zachodnich firm niż nasza wesoła prywatyzacja. Z pewnością obraz jaki mamy wryty przez nasze media i mainstream jest dużo gorszy niż rzeczywisty i tam serio jest sporo targetow. A jeżeli twierdzisz ze nasza prywatyzacja przebiegała korzystnie dla nas to niestety jesteś w błędzie. 

To był parszywy układ. 

Mnie zaszokowało ze Białoruś nie mająca ani morza ani kurortów ani nic atrakcyjnego turystycznie ma wyższy dochód niż Ukraina i to grubo przed konfliktem z RUS. 

Tam mi się na logikę cyfry absolutnie nie zgadzały ergo mamy wypaczony pogląd na zamożność krajów regionu. 

Ja w ocenie mocno nie doszacowalem sąsiada. 

W sumie dalej jestem w szoku. 

Rappar wrzucał tu nawet Dane. 

Obraz oczywiście zaciemnia szara strefa. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.