Skocz do zawartości

wojna na ukrainie


lorak

Rekomendowane odpowiedzi

32 minuty temu, mayor napisał:

Akurat źle trafiłeś przez 15 lat mieszkałem w. US i w polskich wyborach nie głosowałem. Mogłem, ale uważałem , że to jest nie fair . Jeżeli rzeczywiście nie jesteś kremlowskim trollem ,tylko fanem NBA.,To opisz bez szukania w Google -w ciągu 2 minut na czym polega zasada TTF?

W takim razie może tam już zostań...

jako kremlowski troll nie bede wykonywał 2 minutowych polecań obcych osob

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie... Argument o tym  że gość jest na forum o NBA a nic o tym nie pisze,  to trochę chybiony. Ja tez o NBA i koszykówce ani słowa na tym forum nie napisałem. A raczej z Orusem92 się nie zgadzam , więc proszę nas w żaden sposób nie łączyć, poza tym, że kosz nie jest naszą (a na pewno nie jest moją) ulubioną dyscypliną sportową. :)

A propos. @Orus92 Czy jak dostaniesz (lub ktoś z twoich ziomkow) w palnik od kogoś to pytasz się czy ciekawe, czy taki gość na forum bylby taki wygadany?  To jest forum, nie ulica, więc co ma do tego uliczna odwaga?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Orus92

Ta wojna może się zakończyć tylko jeśli obie strony stracą inicjatywę. Rosja niby wchłonęła Donbas i Zaporoże ale wciąż w Donbasie są osobne struktury wojskowe. Tam jest osobna mobilizacja. Mają swoich dowódców i osobną administrację. Tu wciąż jest kilka interesów dlatego Separatyściu atakują rejon wokół Doiniecka i tracą ludzi. Dlatego Wagner cały czas szturmuje Bahmut i Soledar nawet jeśli ponosi przy tym spore straty 

Rosjanie między majem a lipcem mieli powolna inicjatywę. Oznaczało to ,ze dzeiń w dzień przesuwali się o kilkaset metrów. Zdobywali wioski co drugi trzeci dzień. Efekt  był taki ,ze upadł rejon Lisiczańska i cały Ługańsk przeszedł w ich ręce. Oraz duża część Doniecka.. Ukraina broniła się broniła ale w pewnym momencie postępy zagrażały całej armii.

Teraz jest odwrotnie to Ukraina od 10 października robi powolne postępy w rejonie Ługańskim . Wyzwala wioski , wzgórze. zdobywa przyczółki na rzecz. Przejmuje kontrolę na dorgami.

Ma też inicjatywę w Chersoniu ale tam to jest bardziej inicjatywa ogniowa . Oni strzelają , potem rozbią zwiad i szukaja słabego punktu by zrobić to co na początku października gdize też front wydawał się stabilny. Zrobili jedno uderzenie i wyzwolili 1000 km na połnocy rejonu i złamali aż 2 mocne linie obrony. Teraz też jest testowanie , sprawdzania i czekanie na odpowiedni moment.

Rosjanie od kilku tygodni jesli robią gdzieś uderzenie to praktycznie po 3 dniach wracają z ogromnymi stratami na pozycje wyjściowe.  Ale Rosjanom zalezy by spowolnić marsz i by Ukraina wyczerpałą zasoby amunicji , ludzi pojazdów zmechanizowanych. Rosjanie wiedzą ,ze sami musza sięgać po coraz starsze zapasy . Otwierają kolejne hangary magazyny. Widać ,że kończą im się zasoby. Ukraina ma pomoc Zachodu a Rosja jest sama z Iranem i Koreą. Dopóki Ukraina ma ciągły strumień dostaw to ma szanse ,że kiedyś złamie rosysjki front. Rosja nie ma zasobów wojskowych by walczyć kolejne 12 miesięcy. Oni to wiedzą i dlatego sie głównie okopują teraz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak przy okazji polecam obserwować Chersoń. Dziś i jutro mogą być bardzo znaczące. Nie widziałem żadnego potwierdzonej informacji dlatego nie piszę jeszcze więcej ale wszystko wskazuję że ruscy się wycofują i będą zmuszeni oddać całą prawa stronę. Bo w to że okopią się w okręgu paru km od miasta Chersoń czy zapory nie wierzę. Jak UA podejdzie na 20 km od tych miejsc to ruscy nie mają żadnych szans się utrzymać po tej stronie rzeki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, Gregorius napisał:

A tak przy okazji polecam obserwować Chersoń. Dziś i jutro mogą być bardzo znaczące. Nie widziałem żadnego potwierdzonej informacji dlatego nie piszę jeszcze więcej ale wszystko wskazuję że ruscy się wycofują i będą zmuszeni oddać całą prawa stronę. Bo w to że okopią się w okręgu paru km od miasta Chersoń czy zapory nie wierzę. Jak UA podejdzie na 20 km od tych miejsc to ruscy nie mają żadnych szans się utrzymać po tej stronie rzeki.

Ja tu bym poczekał bo wprawdzie wczoraj wieczorem pojawiło sie video spod Snichuriwki gdzie było dymiąca kolumna rosyjskich pojazdów i kierunek wskazywał na wycofywanie się Rosjan ale od razu było dementi ,ze to stary film i nie z Chersonia i w ogóle to nieprawda. Ale jest dużo sygnałów o opuszczaniu posterunków. I to często lokalsi na telegramie wrzucają ale wiesz  dopóki nie będzie tam flagi ukraińskiej to trzeba wstrzymać rozpędzone  konie. Równie dobrze Rosjanie mogli opuścić nieistotne posterunki i skupić siły na kolejnej linii . Ogólnie dziś rano widziałem tez wpisy o wysadzaniu mostów w rejonie Snichuriwki. Ogólnie jesli to miasto rzeczywiście padnie to Rosjanie muszą sie wycofać ze sporego obszaru bo bez tego miasta nie mają kontroli i żadnego innego punktu obrony

Ja bym poczekał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, ely3 napisał:

Ja tu bym poczekał bo wprawdzie wczoraj wieczorem pojawiło sie video spod Snichuriwki gdzie było dymiąca kolumna rosyjskich pojazdów i kierunek wskazywał na wycofywanie się Rosjan ale od razu było dementi ,ze to stary film i nie z Chersonia i w ogóle to nieprawda. Ale jest dużo sygnałów o opuszczaniu posterunków. I to często lokalsi na telegramie wrzucają ale wiesz  dopóki nie będzie tam flagi ukraińskiej to trzeba wstrzymać rozpędzone  konie. Równie dobrze Rosjanie mogli opuścić nieistotne posterunki i skupić siły na kolejnej linii . Ogólnie dziś rano widziałem tez wpisy o wysadzaniu mostów w rejonie Snichuriwki. Ogólnie jesli to miasto rzeczywiście padnie to Rosjanie muszą sie wycofać ze sporego obszaru bo bez tego miasta nie mają kontroli i żadnego innego punktu obrony

Ja bym poczekał

Od rana pojawiają się zdjęcia dużej liczby wysadzonych mostów na całym obszarze regionu Chersonskiego plus zdjęcia opuszczonych posterunków w Mylowe (nie wiem na ile rzetelne). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Szabla napisał:

Panowie... Argument o tym  że gość jest na forum o NBA a nic o tym nie pisze,  to trochę chybiony. Ja tez o NBA i koszykówce ani słowa na tym forum nie napisałem. A raczej z Orusem92 się nie zgadzam , więc proszę nas w żaden sposób nie łączyć, poza tym, że kosz nie jest naszą (a na pewno nie jest moją) ulubioną dyscypliną sportową. :)

A propos. @Orus92 Czy jak dostaniesz (lub ktoś z twoich ziomkow) w palnik od kogoś to pytasz się czy ciekawe, czy taki gość na forum bylby taki wygadany?  To jest forum, nie ulica, więc co ma do tego uliczna odwaga?

 

Nie dostałem w palnik na ulicy, wiec trudno mi się odnieść. Wydaje mi się, że argument o przenoszeniu spraw z życia realnego do internetu jest nietrafiony. To w internecie, życiowe niedorajdy i fajtłapy dostają +100 do odwagi i bez obaw zaczynają hejtować, obrażać ludzi i wydawać osądy, których nie mieliby odwagi przekazać na żywo. Za to, że byłem ciekaw Waszego zdanie o zagrożeniu atomowym czy ewentualnym przygotowywaniu opinii publicznej pod jakiś pokój zostałem ruskim trollem + że nie komentuje meczów na dziale NBA. Chciałbym zobaczyć jak mnie tak nazywa na ulicy czy jakimś innym miejscu publicznym :)

Godzinę temu, ely3 napisał:

@Orus92

Ta wojna może się zakończyć tylko jeśli obie strony stracą inicjatywę. Rosja niby wchłonęła Donbas i Zaporoże ale wciąż w Donbasie są osobne struktury wojskowe. Tam jest osobna mobilizacja. Mają swoich dowódców i osobną administrację. Tu wciąż jest kilka interesów dlatego Separatyściu atakują rejon wokół Doiniecka i tracą ludzi. Dlatego Wagner cały czas szturmuje Bahmut i Soledar nawet jeśli ponosi przy tym spore straty 

Rosjanie między majem a lipcem mieli powolna inicjatywę. Oznaczało to ,ze dzeiń w dzień przesuwali się o kilkaset metrów. Zdobywali wioski co drugi trzeci dzień. Efekt  był taki ,ze upadł rejon Lisiczańska i cały Ługańsk przeszedł w ich ręce. Oraz duża część Doniecka.. Ukraina broniła się broniła ale w pewnym momencie postępy zagrażały całej armii.

Teraz jest odwrotnie to Ukraina od 10 października robi powolne postępy w rejonie Ługańskim . Wyzwala wioski , wzgórze. zdobywa przyczółki na rzecz. Przejmuje kontrolę na dorgami.

Ma też inicjatywę w Chersoniu ale tam to jest bardziej inicjatywa ogniowa . Oni strzelają , potem rozbią zwiad i szukaja słabego punktu by zrobić to co na początku października gdize też front wydawał się stabilny. Zrobili jedno uderzenie i wyzwolili 1000 km na połnocy rejonu i złamali aż 2 mocne linie obrony. Teraz też jest testowanie , sprawdzania i czekanie na odpowiedni moment.

Rosjanie od kilku tygodni jesli robią gdzieś uderzenie to praktycznie po 3 dniach wracają z ogromnymi stratami na pozycje wyjściowe.  Ale Rosjanom zalezy by spowolnić marsz i by Ukraina wyczerpałą zasoby amunicji , ludzi pojazdów zmechanizowanych. Rosjanie wiedzą ,ze sami musza sięgać po coraz starsze zapasy . Otwierają kolejne hangary magazyny. Widać ,że kończą im się zasoby. Ukraina ma pomoc Zachodu a Rosja jest sama z Iranem i Koreą. Dopóki Ukraina ma ciągły strumień dostaw to ma szanse ,że kiedyś złamie rosysjki front. Rosja nie ma zasobów wojskowych by walczyć kolejne 12 miesięcy. Oni to wiedzą i dlatego sie głównie okopują teraz

Dziękuje za swoje spostrzeżenia! Mógłbyś dzielić się nimi na twitter - nie musiałbym wchodzić tu jako ruski troll

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Gregorius napisał:

Od rana pojawiają się zdjęcia dużej liczby wysadzonych mostów na całym obszarze regionu Chersonskiego plus zdjęcia opuszczonych posterunków w Mylowe (nie wiem na ile rzetelne). 

Tak wiem. Wiem też ,że sa informacje jakoby w nocy Ukraiana złamała Rosjan w Snihuriwce i przeszła przez całą wioske i dziś rano Rosjanie wysadzili wszystkie mosty na drodze Snihuriwka-Chersoń ale trzeba poczekać. Połozenia tego miasta jest strategiczne i wywoła efekt domina ale naprawdę trzeba poczekać aż będzie choć minimum potwierdzenia  choć nie ma się co oszukiwać skoro Rosjanie masowo wysadzają mosty to znaczy ,że front musiał pęknąć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, ely3 napisał:

Tak wiem. Wiem też ,że sa informacje jakoby w nocy Ukraiana złamała Rosjan w Snihuriwce i przeszła przez całą wioske i dziś rano Rosjanie wysadzili wszystkie mosty na drodze Snihuriwka-Chersoń ale trzeba poczekać. Połozenia tego miasta jest strategiczne i wywoła efekt domina ale naprawdę trzeba poczekać aż będzie choć minimum potwierdzenia  choć nie ma się co oszukiwać skoro Rosjanie masowo wysadzają mosty to znaczy ,że front musiał pęknąć

Z tym że trzeba poczekać to się zgadzamy. Dlatego też nie wrzucam zdjęć czy nie pisze więcej . Ogólnie ostatnio mniej piszę bo mniej jest potwierdzonych informacji. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe jak sobie to Rosjanie wymyślili, bo na pewno najwygodniej byłoby im oprzeć linię obrony na Dnieprze, ale tak oddać Chersoń bez walki? Nie chcę nic mówić, ale trochę nie wypada zostawić tych wszystkich głosujących w referendum mieszkańców obwodu na pastwę rozjuszonych Ukraińców. Średnio to też wygląda pod względem militarnym, bo z listy największych dotychczasowych sukcesów trzeba będzie zaraz wykreślić błyskawiczne zajęcie ponad ćwierćmilionowego miasta niemal bez walki. Ciężka sprawa - zostać na drugim brzegu i próbować robić twierdze wokół Chersonia i Berysławia, czy też zmykać czym prędzej póki jeszcze da się to zrobić inaczej niż po zamarzniętym Dnieprze? :)

E: Oczywiście musiałem odświeżyć po napisaniu posta TT i zobaczyć, że Szojgu nakazał wycofanie się za Dniepr. Ma się ten timing...

Edytowane przez Hoolifan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Hoolifan Wygląda na to ,ze Rosjanie od kilku dni się wycofywali i Ukraina zrobiłą szturm na kilka pozycji w tym Snihuriwke i Rosjanie przyspieszyli decyzje  bo groziło im przełamanie frontu i paniczna ucieczka. Ciekawe czy uda im się wszystko wycofać w uporządkowany sposób

Godzinę temu, DRK napisał:

Dlatego w wypadku samochodowym bo w pobliżu pod ręką nie było wielopiętrowych budynków. 

to nieprawda gdyż wg wszelkich kanonów on za bardzo wychyilił się przez boczną szybę paląc papierosa i po prostu wypadł pod koła nadjeżsżającej ciezarówki, Normalny pech palacza w Rosji

@memento1984 I jak tam Twoje obliczenia? Co do postępów Możesz dorzucić kolejne 4 300 km i ok 350 tys wyzwolonych mieszkanców plus ryzyko utraty dostaw wody na Krym

Ciekawe czy teraz wysadzą tamę?

Ukraina nie będzie forsować Dniepru . Rosja ma tam 3 głebokie linie obrony. Atak byłby samobójczy.. Teraz pewnie przesunąć cieżar walk na inny kierunek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, ely3 napisał:

Ciekawe czy uda im się wszystko wycofać w uporządkowany sposób

Na twitterze piszą, że walki na froncie wciąż trwają, a to by oznaczało, że zaraz zacznie się paniczna ucieczka :)

14 minut temu, ely3 napisał:

Teraz pewnie przesunąć cieżar walk na inny kierunek

Co obstawiasz? Tokmak? Wołnowacha?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ely3 wątpię, żeby oni w organizowany sposób byli w stanie zwinąć tak duże ugrupowanie mając do wykorzystania bardzo wąskie i ograniczone pod względem przepustowości drogi ucieczki. Poza tym c'mon - to są Rosjanie :) Prędzej spodziewam się dziesiątek nagrań z bijącymi się o miejsce na promie żołnierzami różnych formacji, niż zdjęć ze sprawnie przeprowadzonej ewakuacji. Oczywiście część jednostek już przerzucili, ale największa panika udziela się zawsze tym, którzy zostają na opuszczanym brzegu jako ostatni. 

Jakby tego było mało trwające walki sugerują, że Rosjanie będą grali na opóźnianie ukraińskich postępów, ale tutaj za pewnik można uznać, że te linie obronne zaczną pękać, bo żołnierze mają z tyłu głowy to, że zaraz mogą mieć Ukraińców nie tylko z przodu, ale i po bokach. Zorganizowany odwrót mogłyby z pewnością wykonać jednostki elitarne, ale wcale bym się nie zdziwił, gdyby znaczna część z nich już teraz siedziała sobie po bezpiecznej stronie Dniepru. O ile Rosjanie z natury średnio przejmują się losem swoich żołnierzy, tak te najlepsze będą pewnie chcieli zachować w pierwszej kolejności.

E: Zapomniałem dopisać, że Dniepru na pewno nie sforsują, bo tak naprawdę i dla Ukraińców oparcie linii frontu o Dniepr jest w tamtym regionie na swój sposób wygodne. Niestety Chersoń będzie przez Rosjan bombardowany i to bez opamiętania, ale lepszy zbombardowany w rękach ukraińskich, niż pozornie bezpieczny w rękach rosyjskich. 

Edytowane przez Hoolifan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, karpik napisał:

Co obstawiasz? Tokmak? Wołnowacha?

Tokmak jest lepszym celem bo  to naturalny kierunek na Melitopol. Z drugeij strony utrata Wołnowachy zamyka możliwość transportu kolejowego W ogóle ja nie wiem czy ewakuacja nie wynika z nieudanego szturmu na Pawliwkę. Rejon Vuhledar - Pawliwka trzymał w szachu linię kolejową Wschód -Zachód idącą przez Wołnowachę. To była jedyna sensowna możliwość zaopatrywania Chersonia. Dla mnie to jedyne logiczne wytłumaczenie po co Rosjanie rzucili dwie elitarne jednostki na silnie umocnioną wioskę.

Ukraina powinna uderzyć na Tokmak ale Rosja też o tym wie. To nie będzie łatwe. bo tam też jest kilka silnych fortyfikacji. No i siły z Chersonie pewnie będą rzucone na ten front. ... Moim zdaniem najbliższe dni i tak pewnie będzie tylko uderzenie na Swatowe. Może przy odrobinie szczęścią atak na Łysyczańsk bo to miasto lepiej mieć przed zimą pod swoją kontrolą

Pamiętaj ,że teraz Rosja będzie bombardować Chersoń który będa mieć w zasięgu wzroku. To będzie problem dla Ukrainy bo raczej nie będzie mogła mieć tam dużych sił by nie narażać mieszkańców

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.