Skocz do zawartości

wojna na ukrainie


lorak

Rekomendowane odpowiedzi

1 minutę temu, RonnieArtestics napisał:

No a co z tymi wielkimi magazynami co mówiłeś ze są w Kupiansku? Ruscy tego nie bronili? 

A co to za dziwne pytanie? Jakby nie bronili to takie zdjęcie byś widział 24 godziny temu. Rosjanie przez cały dzień pokazywali jak lądują heliktoptery które dostarczały żołnierzy oraz pojazdy opancerzone. Rosjanie do obrony Kupiańska przerzucili z Li,mania kilka tysięcy żolnioerzy ok 2-3 tys plus z rejonu spłynęło następne 2 tys.. Ale wiesz oni sklejali obronę na szybko . Nie wiem kto tam dowodzil. Jakiej klasy to były jednostki a Ukraina wbiła się tam całą 92 brygadą ZMechanizowaną. Rosjanie nie są na etapie jak widać by zorganizować gdzieś twardy opór.

Plus pamiętaj Kupiańsk leży nad rzeką . Ona jest szeroka w mieście  i magazyny mogły być po obu stronach miasta. Ja nie wiem czy główna stacja kolejowa leży po tej czy po tamtej stronie a pewnie wokół niej były magazyny. Wczoraj Ukraina trafiła z artylerii bazę wojskową w Wielikm Burluku. To jest kolejne duża baza z magazynami.

Ogólnie teraz ROsjanie musza próbować wykorzystać rzekę do obrony a Ukraina ma jeszcze 6-7 dni zanim Rosjanie przerzucą duże siły z Zaporoża. Już widać jakieś transporty wojskowe w Ługańsku. Jak zabrali wojska z  Iziumu do obrony Chersonia to przerzut zajął im 2 tygodnie . Z Mariupola wczoraj zniknął cały sprzęt rosyjski więc widać ,ze jakieś ruchy się zaczęły. Ale wbrew opiniom propagandy rosyjskiej na razie Rosja rzuca jakieś ochłapy, Jakieś kompanie, Może batalion. Oni tak na szybko mogli pewnie zorganizować jakieś tysiac żołnierzy... Ukraina też musi zacząć konsolidować zdobycze bo jak Rosja przerzuci te 30-40 tys żołnierzy to musza mieć uszykowane linie obrony a nie atakować cały czas. Teraz ich cel nr 1 to Izium a cel nr 2 to Wielki Burluk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W nocy Ukraina uderzyła też n Izium. Jeden analityk który rzadko się myli podał że Ukraina przejęła tamę w Starym Oskole czyli odcięli wszystkie drogi. 10 minut temu Rosjanie podali że miasto padło. Fakt że Lipińska padł w 20 godzin i nie ma wielu zniszczeń pokazuje że Rosjanie nie są w stanie walczyć. Ale Izium to inna bajka. Tam są dwie rosyjskie armie. Elitarna 1 pancerna. Jeśli to padło szybko to oznacza że Rosja ma dramat 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, RonnieArtestics napisał:

No ale przejęli już te magazyny Ukraińcy czy co? Nic o tym nie napisałeś a mówiłeś wcześniej, że to gruba sprawa. 

No jeśli były na zachodnim brzegu to przejęli te na wschodnim jeszcze nie . Już samo zdobycie miasta odcina zaopatrzenia dla wschodu. Są jeszcze magazyny w Wielkim Burliku i Swatowe ale to nie aż tyle 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, ely3 napisał:

Ja nie wiem czy główna stacja kolejowa leży po tej czy po tamtej stronie a pewnie wokół niej były magazyny. Wczoraj Ukraina trafiła z artylerii bazę wojskową w Wielikm Burluku. To jest kolejne duża baza z magazynami.

Z zachodniej strony są tylko tory w stronę Biełgorodu, reszta jest na wschodzie, a główny węzeł znajduje się na płd od miasta.

Ruscy podobno uciekli z Iziumu i Lymania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, ely3 napisał:

No jeśli były na zachodnim brzegu to przejęli te na wschodnim jeszcze nie . Już samo zdobycie miasta odcina zaopatrzenia dla wschodu. Są jeszcze magazyny w Wielkim Burliku i Swatowe ale to nie aż tyle 

Tak podsumowując na szybko (goszczę właśnie gościa z Ukrainy i nie barzo mam czas pisać dużo😞

1) Cała zachodnia cześć Kupiańska zdobywa. Na wschodniej była stacja kolejowa i zapewne magazyny. Tak czy inaczej dla ruskich bez żadnego znaczenia bo żadne zaopatrzenie nie przejdzie już przez Kupiańsk. Tym bardziej że jedyna linia do Białogrodu jest po zachodniej stronie.

2) Ruscy poddali Izum i myślę że to prawda za dużo źródeł od 20-30 min potwierdza zeby nie było to prawdą. Próbują uciekać ale nie bardzo widzę gdzie by mogli. Szczególnie z cięzkim sprzętem.

 

3) Łymań padł a co do magazynów w wielkim burliku to nie wiem czy tam dalej są magazyny (UA artyleria ostro działała).

Tak czy inaczej nie spodziewałbym się dalszych ataków na wschód. Raczej poszerzanie przyczółka na północ i likwidacja ruskich w worku. Co do tych liczb ruskich zołnierzy to myslę że pod Izumem oni nie mieli powyżej 10k. Pamiętaj że wielokrotnie okazywało się że stan faktyczny oddziałów w 50% odpowiadał raportowanymi. Do tego ale to tylko moje gdybanie na całym tym odcinku ruscy nie mieli artylerii i jako że byli pewnie że to bezpieczne miejsca zapewne mało ręcznej broni przeciwko czołgom. W kontrataku myslę że najwiekszym problemem dla ruskich będzie artyleria i amunicja do niej. 

@ely3 jak myślisz którędy będą próbowali uciekać z Izum? Pytam bo nie bardzo widze drogi którymi ciężki sprzęt mógłby uciec? Choć może tłumaczy to dlatego pod Izuymem UA zdobywa tak dużo nienaruszonych czołgów. Tylko z dziś widziałem 5 zdjęć przejętych czołgów.

Edytowane przez Gregorius
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Troszkę nie ogarniam tego jak łatwo to poszło, o Izium było tyle krzyku cały czas a teraz nagle oddali to bez walk? Ukraińcy hulają sobie jak chcą w tym terenie a Ruscy maja przecież lepsza flotę powietrzna, zakładam ze ukraincy nie zdążyli jeszcze poustawiać obrony pplot na swiezo zdobytych terenach. Z czego wynika ta biernosc waszym zdaniem @ely3 i @Gregorius 

rozumiem ze wywiad Ukraiński tam raczej dobrze działa nawet na okupowanych terenach na wschod i nie ma tez opcji ze Ruscy wciągają ich specjalnie wgłąb żeby uszykować im jakąś niespodziankę ? Bo zbyt pięknie to wszystko wygląda jak dla mnie. 

Edytowane przez RonnieArtestics
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, karpik napisał:

Z zachodniej strony są tylko tory w stronę Biełgorodu, reszta jest na wschodzie, a główny węzeł znajduje się na płd od miasta.

Ruscy podobno uciekli z Iziumu i Lymania.

Rosjanie zazwyczaj mają magazyny przy stacji końcowej więc raczej mieli przy linii na Biełgorod 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, ely3 napisał:

Rosjanie zazwyczaj mają magazyny przy stacji końcowej więc raczej mieli przy linii na Biełgorod 

To jest węzeł. Ze wschodu jest linia na Woronież, z zachodu na Biełgorod. Węzeł ze stacją jest na płd od miasta na wschód od rzeki. Tego chyba jeszcze Ukraina nie kontroluje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Gregorius napisał:

Co do tych liczb ruskich zołnierzy to myslę że pod Izumem oni nie mieli powyżej 10k.

Nie chce mi się cytować samego siebie ale ja pisałem ,że wg danych Rosja miała tam 10-12 BTG  i zostało im ok 4 tys dobrego żołnierza. Wiadomo ,ze spływało do nich dużo rozbitych oddziałó separatysów, policji oddziały tyłowe. Razem pewnie mają tam jakies 7 tys .

 

2 godziny temu, Gregorius napisał:

w wielkim burliku to nie wiem czy tam dalej są magazyny (UA artyleria ostro działała).

Ale głónie uderzała w bazy wojskowe

 

2 godziny temu, RonnieArtestics napisał:

roszkę nie ogarniam tego jak łatwo to poszło, o Izium było tyle krzyku cały czas a teraz nagle oddali to bez walk? Ukraińcy hulają sobie jak chcą w tym terenie a Ruscy maja przecież lepsza flotę powietrzna, zakładam ze ukraincy nie zdążyli jeszcze poustawiać obrony pplot na swiezo zdobytych terenach. Z czego wynika ta biernosc waszym zdaniem

Poszło łatwo bo Ukraina uderzyła precyzyjnie . Uderzyła w Bałaklije w miejscu gdzie było sporo pól minowych dużo artylerii ale nie było doborowych oddziałów. UDerzyli i jak złamali opór to sie okjazało ,że Bałaklija która była mała twierdzą nie miała umocnień od północy. Nie mieli zaminowanych mostów z tego kierunku. Ukraina weszła kuchennymi drzwiami i wepchneli w to wąskie gardło 3 pełne piułki. 92 zmechanizowaną i dwa piułki spadochronowe . Do tego jednostkę specjalną Alfę. I ruszyli do przodu . Zaatakowali Bałaklije by związać Rosjan. Na dzień dobry zdobyli główny Arsenał ze sprzętem. Ale tu się liczył czas. Ne tracili go na walki uliczne tylko szli do przodu. Już po 3 godzinach mieli opanowany pierwszy ważny węzeł. Wołchowy Jar. Potem od razu ruszyli na Szewczenkowo . Drugi ważny węzeł.

Rosjanie mieli w rejonie kilka tysięcy żołenirzy weteranów. Dobre BTG ale one były albo na południe od Bałakliji albo na Zachód od Wołchowego Jaru i nagle te dobre oddziały znalazły się w sytuacji, że mogą tkwić w okpach ,bunkrach i czekać aż ich otoczą albo próbowac się wycofać ale musieli się wycofywać w sytuacji gdzie atakujacy Ukraińcy byli szybiciej w danych wioskach niż wycofujący się ROsjanie. Więc wpadali w zasadzki. Więc zostawiali działa na polach bo nie mieli czasu by je wycofać. Zaczął się chaos. Rosjanie wpadali w zasadzki. Nie wiedzieli gdzie swój gdzie wróg. Stracili zwartość. Wyycofywali się każdy na własną ręlę. I nagle Ukraina miała przed sobą ogromny teren gddzie były głównie siły Rosgwardii, SBORU, i bataliony ługańczyków. Rosjanie na szybko próbowali przerzucić oddziały z Limania by bornić Kupiańsk ale jak widać to była na łapu capu bez artylerii , czołgów itp

Do tego Ukraina pchała swoje dobre kompanie zwiadowcze w kluczowe punkty. PRzejęli podobno most w Borowej w stanie nienruszonych .Byli na tamie w Starym Oskole wcześniej niż rosjanie. Wbili się w Szewczenkowo zanim Rosjanie zdązyli ustawić tam działa. PRzejęli baterię 18 dywizji Piechoty bo byli szybciej w rejonie walk niż oni. Ukraina swoją szybkością. Dobrymi jednostkami nie pozwoliła ustawić ROsjanom nigdzie linii oporu

I tu się pojawia pytanie czemu Rosjanie nie ruszyli swoich oddziałów pancernych spod Iziumu? Wiadomo ,że miesiąc temu zabrano im kilka tysięcy żołnierzy ale tkwienie w okpach to była głupota, Nie wiem czy uratowaliby sytuacje ale pchnięcie ich na Kupaińska najpewniej dałoby silną obronę miasta. Najpewniej nie padłaby Borowa. Mogliby ustaiwć obronę na rzecę Oskoł. Ukraina po prostu szalała na tyłac rosyjskich wojsk i ci musieli się wycofywać w poprzek atakujących oddziałów bez wiedzy gdzie jest wróg.  Ukraina wprowadziła też szybko drugi rzut by zdobyć Bałaklije i zacząć ogarniać zdobycze terytorialne..

Ukraina będzie musiała się przygotować na to ,ze za tydzień Rosja będzie miała o wiele więcej żołnierzy niż teraz i bedą próbowali albo odbić teren albo zadać duże straty

2 godziny temu, Gregorius napisał:

jak myślisz którędy będą próbowali uciekać z Izum? Pytam bo nie bardzo widze drogi którymi ciężki sprzęt mógłby uciec? Choć może tłumaczy to dlatego pod Izuymem UA zdobywa tak dużo nienaruszonych czołgów. Tylko z dziś widziałem 5 zdjęć przejętych czołgów.

Wiesz oni nie mają tak naprawdę żadnej drogi bo mieli most w Borowej i tamę w Startym Oskole. Oba upadły, Moga jeszcze próbowac odtworzyć most pontonowy W Jaremiwce bo tam są najlepsze warunki ale Ukraina jest w Pasice kilometr dalej więc nie bardzo wierzę ,że to się uda

1 godzinę temu, Gregorius napisał:

opatrzcie na to: to tylko z 2 ostatnich dnij. Myślę że dziś pójdą na rekord biorąc pod uwagę przejecie baz remontowych.

To wczoraj cytowałem

 

2 godziny temu, karpik napisał:

To jest węzeł. Ze wschodu jest linia na Woronież, z zachodu na Biełgorod. Węzeł ze stacją jest na płd od miasta na wschód od rzeki. Tego chyba jeszcze Ukraina nie kontroluje.

Tego jeszcze nie ale czy Ty wiesz gdzie oni mieli te magazyny> Na zachdonim czy wschodnim brzegu

Tak w ogóle to Rosjanie w tej chwili próbują przerzucać magazyne ze Swatowe. Chyba nie wierzą ,że da sie je obronić skoro Ukraina przekroczyła już Oskoł i wkroczyła do Krasnego Limania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasne w miarę rozumiem co się stało, ze nie mieli na ladzie czym się bronić, ale bardziej chodzi mi o to czemu Rosjanie nie korzystają w ogóle z floty lotnictwa, przecież samolot z jakiejś Moskwy doleci tam w godzinę. I nie sadze żeby Ukraina miała dobrze ustawioną obrone przeciwlotnicza w tych rejonach które dopiero co zdobyli. Nie do końca wiem jakie możliwości maja takie systemy przeciwlotnicze wiec może maja jakiś większy zasięg i palnąłem jakaś głupotę, ale z tego co mi laikowi się wydaje to to był właśnie jedyny właściwy moment gdzie lotnictwo mogłoby zrobic duża różnice w tym chaosie, a tak się nie stało i tylko ta bierność floty powietrznej mnie dziwi.. ja rozumiem ze w regularnych walkach na linii frontu gdy systemy są poustawiane to duże ryzyko utraty samolotów i śmigłowców i dlatego z nich się mniej korzysta w tej wojnie, ale nie rozumiem czemu nie można z tej przewagi korzystać w momencie gdy idzie taka akcja. 

Edytowane przez RonnieArtestics
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@RonnieArtestics Zobacz jak dużo w ostatnich dniach wypływa filmów i zdjęc zniszczonych pojazdów wokół Szewczenkowo. To była główna droga ewakuacji silnych jednostek z pierwszej linii frontu . Tylko ,że Ukraina była tam szybciej i Rosjanie pakowali jeden konwój za drugim w zasadzki

Rosjanie korzystali z lotnictwa ale tu się znowu kładnia specyfika. Kiedy wróg jest cały czas w ruchu to co Ty chcesz bombardować To nie jest sytuacja jak W Chersoniu czy wcześniej gdzie atakujesz czołowo. Wróg zna dokładnie lokalizacje i obrywasz od artylerii i lotnictwa. A ty zanim samolot wystrzeli rakietę to już Ukraina jest gdzie indziej. Ba wręcz możesz trafić swoich . Ktoś ci musi podać namiary a Rosjanie tracili w tych chaosie stacje radarowe . Na dodatek wiadomo ,ze Ukraina pchnęła tam dużo własnych wyrzutni plot. Były S-300 były radary dlatego nie było tak łatwo atakowac. Rosjanie stracili 1 samolot , 1 helikopter. Teraz to co najwyżej mogą spróbować zniszczyć mosty które Ukraina przejęła w nienaruszonym stanie. Ale akurat lotnictwo nie miało wielkich szans w tych chaosie. Dla Rosjan jedyną szansą było szybkie odpuszczenie Iziumu i wycofanie 1 armii Pancernej na Kupiańsk. Tylko tam mogli zatrzymać Ukrainę i dać sobie czas na sprowadzeie posiłków

@Gregorius @karpik

Rosjanie na wjeździe do Iziumu od strony Kunje. Widać brak walk więc chyba rzeczywiście Rosjanie opuścili miasto po krótkich walkac w nocy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, ely3 napisał:

Wiesz oni nie mają tak naprawdę żadnej drogi bo mieli most w Borowej i tamę w Startym Oskole. Oba upadły, Moga jeszcze próbowac odtworzyć most pontonowy W Jaremiwce bo tam są najlepsze warunki ale Ukraina jest w Pasice kilometr dalej więc nie bardzo wierzę ,że to się uda

Dlatego pytałem bo ruscy dalej piszą o wycofywaniu przez te mosty ;) . Dla mnie zostało im porzucenie sprzętu i uciekanie na piechotę. 

 

22 minuty temu, ely3 napisał:

I tu się pojawia pytanie czemu Rosjanie nie ruszyli swoich oddziałów pancernych spod Iziumu? Wiadomo ,że miesiąc temu zabrano im kilka tysięcy żołnierzy ale tkwienie w okpach to była głupota, Nie wiem czy uratowaliby sytuacje ale pchnięcie ich na Kupaińska najpewniej dałoby silną obronę miasta. Najpewniej nie padłaby Borowa

Może jest ich mniej niż myslimy. Do tego cześć musi bronić od południa. Raczej też nie mają zbyt dużo artylerii w regionie. 

 

7 minut temu, ely3 napisał:

Rosjanie korzystali z lotnictwa ale tu się znowu kładnia specyfika.

Same źródła RU podają że lotnictwo nie widziało gdzie swój/obcy i nie dała rady.

Swatove :

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.