Skocz do zawartości

Kobe i inni kolesie których lubią arbitrzy.


elwariato

Rekomendowane odpowiedzi

Dżordżjus, na siłe możnaby to uznać za faul, ale ogólnie to on wpadł na Kobego, więc gwizdek mógł polecieć w stronę Lakers. Tu nie ma mowy o gwizdku, takich rzeczy się nie gwiżdże po prostu.

 

A co do Wade'a to w 06 rzeczywiście dostawał dużo gwizdków, ale jest to wyolbrzymiane, przecież każdy wie, że jak się pod kosz wpada(pod sam kosz) to tam przy minimalnyk kontakcie się po prostu gwizda bo to jest pole gdzie atakujący >>>>>>>> obrońca i co do tego nie ma wątpliwości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bb2 nie spinaj się. to jest zwykła dyskusja. nie rozumiem jak ktoś może tyle tracić nerwów wiedząc ,że jego idol czy ulubiony zespół nie wie o jego istnieniu.

 

wciaz nie dostalem dowodu na to, ze kobe jest jakos specjalnie traktowany w porownaniu z reszta czolowki ligi, ktora wkleilem.

nie jest.

 

smiesza mnie te teorie spiskowe. skoro lidze tak zalezy na kobe'm i lbj'u to czemu w ogole jest salary? czemu kobe nie zdobywal mistrzostwa w latach 03,04,05,06,07 czy 08?????? przeciez lidze na tym tak zalezalo. nie widzialem jakiegos wyciagani za uszy wtedy kobego zeby go wcisnac do finalow.

wyobraź sobie ,że kiedy kobe grał kupę to sędziowanie pod niego byłoby aż nadto widoczne. były już skandale jak lakers-kings czy wade vs dallas.

drukowanie za dużo powiedziane. ale przymykanie oka, gwizdanie aptekarskie pod gwiazdę jest widoczne gołym okiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

koelner ale ja sie nie spinam.

znam niektorych forumowiczow od dluzszego czasu. komenty el czesto czytam na jazz.e-nba

i poprostu chce dusic w zarodku pewne zachowania. za dlugo jestem na forach koszykarskich eb-e-nba zeby nie wiedziec co sie dzieje i jak przebiegaja dyskusje i co sie z nich rodzi. to, ze gwiazdy tej ligi maja nieco latwiej jest logiczne. ale pragne tez zwrocic uwage na to, ze to jest... normalne. goscie oddaja wiecej rzutow, sa gtg itd. naturalna kolej rzeczy.

 

"kobe i inni kolesi"

po takiej manipulacji tytulem mozesz odniesc wrazenie, ze kobe jest szczegolnie trakowany na tle reszty. bo czemu nie ma lbj i inni, badz wade i inni?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby odpwiedzieć na to pytanie trzeba odpwiedzieć też na takie:

1. Kto jest uznawany za symbol minionej dekady?

2. Kto jest najbardziej lubianym i jednocześnie najbardziej hejtowanym zawodnikiem w lidze?

 

Wiem, że sam jestem nieobiektywny, ale dajmy mój przykład. Widze gwizdek dla Wade'a. Patrzę na powtórkę- był faul!

Widzę gwizdek na Bryancie. Patrze na powtórkę- wtf?

 

:wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

o to właśnie mi chodziło.

całkowicie się z Tobą zgadzam. taki bonus star występuje w każdej lidze. od polskiej po hiszpańską przez nba.

nawet w mniejszym gronie czyli drużynie wstępuje bonus star ale oczywiście na innych zasadach.

cała dyskusja być może jest prowokacją i dyskusja jest jałowa ale warto podyskutować czy to jest fair?

jeśli usiądziesz z młodym miłośnikiem koszykówki i zobaczy taką sytuację jak z Bogutem i spyta się Ciebie jako znawcę "dlaczego jest faul?"

ameryka to obszerny temat ale w dobie wrestlingów ,budowanie herosów i ...głupoty. budowanie takiego wizerunku się opłaca.

młodemu chłopczykowi powiesz tylko tyle "dlatego odgwizdano faul bogutowi bo kobe jest gwiazdą i ma pewne przywileje".

ale aż takie?

wytłumacz temu chłopakowi co mógł innego zrobić andrew? chyba jedyna możliwość jaka była to przesunięcie się w bok i danie bryantowi rzuci easy lay-up a najlepiej żeby skończyć to dunkiem.

i o to właśnie chodzi. ciężko taką sytuację wytłumaczyć jak wmawia się młodym ,że ciężka praca da mu sukces w tym sporcie .

wokół sportu buduje się otoczkę fair play i w takim wypadku najlepiej byłoby jakby kobe uporczywie kłócił się z sędziami ,że popełnił błąd. niemożliwy scenariusz ? dokładnie.

"dlatego kasa misiu kasa."

 

http://www.youtube.com/watch?v=89w3ciG7lMQ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wytłumacz temu chłopakowi co mógł innego zrobić andrew? chyba jedyna możliwość jaka była to przesunięcie się w bok i danie bryantowi rzuci easy lay-up a najlepiej żeby skończyć to dunkiem.

i o to właśnie chodzi. ciężko taką sytuację wytłumaczyć jak wmawia się młodym ,że ciężka praca da mu sukces w tym sporcie .

co mógł zrobić Bogut ? nie zachować się jak mięczak tylko faktycznie twardo stanąć i bardzo możliwe, że wtedy Bryant po prostu odbiłby się od niego i arbitrzy nie gwizdnęliby niczego co bardzo często ma miejsce kiedy Kobe wchodzi pod kosz i wpada na jakiegoś wysokiego gracza i nawet kiedy jest wtedy faul obrońcy to często po prostu nie ma gwizdka. Najlepszym tego przykładem mecz z Cavs i wejścia Bryanta kiedy wpadał na Shaqa. Bogut mógł też skoczyć do bloku, jakoś contestować ten rzut minimalnie się odsuwając, ale wolał się przewrócić, a kiedy obrońca jednak się przewraca sam praktycznie zmusza sędziów do podjęcia jakiejś decyzji w jedną czy w drugą stronę, co przy faulach ofensywnych jest cholernie trudne bez oglądania powtórki.

 

Reasumując gdybym miał młodemu chłopakowi to wytłumaczyć to powiedziałbym żeby to było dla niego nauczką na przyszłośc niech się nauczy bronić jak facet a nie jak jakiś Steve Nash.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak już odpowiadając na tytuł tematu, Kobe, Lebron, Dirk, Melo to kolesie, którzy zapracowali sobie na pewną reputację i sędziowie wiedzą, że są bardzo fizycznie kryci i ostro faulowani stąd 50/50 gwizdki idą na ich korzyść, simple as that, ja bym się tutaj jakichś większych teorii nie doszukiwał, jeżeli występują już jakieś przypadki rażącego sędziowania na korzyść kogoś to pojedyncze, Wade 06, Lebron w serii z Magic w tamtym sezonie, ale to też, zależy od punktu siedzenia czy ktoś to widzi czy nie.

Szacunek dla ciebie ze nie poszedłeś za przykładem bb2 który jedynie co zauważył że ktoś ośmielił się napisać o KB(mimo że to prawda) nie zauważając że pojawia się tutaj więcej nazwisk. BTW skąd znalazł się w twojej liście Dirk? Jakoś nigdy nie kojarzyłem go ze star bonus.

Bo jak widać tytuł tematu jest trochę dziwny, stronniczy or whateva, ale jako fan Lakers już się na tyle przyzwyczaiłem do hateu, że się do tego nie odnoszę. Póki wygrywamy nie ma się o co burzyć, najlepsi zawsze wzudzają najwięcej hateu/kontrowersji.

 

Co do Dirka to jakoś tak poleciałem z graczami wielkiego formatu, on akurat mało dostaje tego typu gwizdków bo siedzi na półdystansie i rzadko penetruje, chociaż w tym sezonie chyba trochę więcej niż w poprzednim, ale często dostaje dziwne touch fouls na pump fakeach itd, ale nie aż tyle żeby się irytować.

 

 

Back screen, którego rotujący zawodnik nie zauważył bo patrzył się gdzie indziej i wbiegł na KB, kolego.

 

kto na kogo wbiegł?I odkąd biegnie się stojąc na baczność z rekami opuszczonymi w dól? Cała szkopuł w tym ze Sergio zdążył stanąć(nie będę się kłócił czy to pozycja obronna) a KB nie tylko w niego wpadł ale odepchnął go prawa ręka a to już samo w sobie jest faulem

Rodriguez na KB. Kobe postawił zasłonę, w zasadach gry jest tak, że zawodnik defensywny musi mieć czas na zobaczenie zasłony, nie może ona być postawiona nagle, mega szybko przed jego nosem, tutaj widać było jak najbardziej poprawny back screen, którego Rodriguez nie zauważył i wbiegł na niego. Gdyby patrzył się tam gdzie trzeba może by to wybronili albo KB rzucałby nad nim.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dżordżjus, na siłe możnaby to uznać za faul, ale ogólnie to on wpadł na Kobego, więc gwizdek mógł polecieć w stronę Lakers. Tu nie ma mowy o gwizdku, takich rzeczy się nie gwiżdże po prostu.

 

A co do Wade'a to w 06 rzeczywiście dostawał dużo gwizdków, ale jest to wyolbrzymiane, przecież każdy wie, że jak się pod kosz wpada(pod sam kosz) to tam przy minimalnyk kontakcie się po prostu gwizda bo to jest pole gdzie atakujący >>>>>>>> obrońca i co do tego nie ma wątpliwości.

Ad 1. Nie będę się spierał choć parę razy oglądałem i wg mnie on już zdążył stanąć. Zreszta po sytuacji z Bogutem to już wogole nie mam pytań.

 

EDIT : biegnięciem bym tego nie nazwał ale faktycznie się przesuwał. Choć akurat osobiście zagwizdałbym ruchomą zasłonę. Najważniejszy wydaje mi się ruch(odepchniecie) reką KB. Ale podtrzymując to co pisze o faulu jest to tylko jedna sytuacja i nie o tym ten temat. Równie dobrze mozna napisac o niesionej/krokach LBJ w kontrataku gdzie odgwizdali na nim faul.

 

Ad 2. Problem w tym ze o ile minimalny nawet kontakt może byc uznany za faul to nigdy sie tego nie gwizdze. Faule na Wade'zie gwizdali dosłownie za wszystko. Nie widziałem jeszcze tak konsekwentnie stosowanego star bonus. Co innego 2-3 akcje co innego prawie całe finały.

 

Zresztą wg mnie w dłuższym rozrachunku wyjdzie to NBA na minus.

 

1. Brak przejrzystych zasad spowoduje odwrócenie się kibiców przy jednym gwizdku za dużo.

2. Daje możliwość do takich afer jak z obstawianiem meczy przez arbitrów. Różne interpretacje i dowolność traktowania zasad(chocby liberalne traktowanie kroków) ułatwia takie działania i zasiewa watpliwosci do do uczciwosci takich rostrzygniec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

wytłumacz temu chłopakowi co mógł innego zrobić andrew? chyba jedyna możliwość jaka była to przesunięcie się w bok i danie bryantowi rzuci easy lay-up a najlepiej żeby skończyć to dunkiem.

i o to właśnie chodzi. ciężko taką sytuację wytłumaczyć jak wmawia się młodym ,że ciężka praca da mu sukces w tym sporcie .

co mógł zrobić Bogut ? nie zachować się jak mięczak tylko faktycznie twardo stanąć i bardzo możliwe, że wtedy Bryant po prostu odbiłby się od niego i arbitrzy nie gwizdnęliby niczego co bardzo często ma miejsce kiedy Kobe wchodzi pod kosz i wpada na jakiegoś wysokiego gracza i nawet kiedy jest wtedy faul obrońcy to często po prostu nie ma gwizdka. Najlepszym tego przykładem mecz z Cavs i wejścia Bryanta kiedy wpadał na Shaqa. Bogut mógł też skoczyć do bloku, jakoś contestować ten rzut minimalnie się odsuwając, ale wolał się przewrócić, a kiedy obrońca jednak się przewraca sam praktycznie zmusza sędziów do podjęcia jakiejś decyzji w jedną czy w drugą stronę, co przy faulach ofensywnych jest cholernie trudne bez oglądania powtórki.

 

Reasumując gdybym miał młodemu chłopakowi to wytłumaczyć to powiedziałbym żeby to było dla niego nauczką na przyszłośc niech się nauczy bronić jak facet a nie jak jakiś Steve Nash.

 

Myślisz, że tak łatwo jest po prostu stanąć i nie dać się ruszyć? Przecież on przesuwając się do tyłu w dobrym momencie wyprzedził ruch KB. Kobe wpadł na niego z impetem i mimo, że Bogut trochę waży zwyczajnie wywalił się. Nie wiem co próbujesz tutaj udowadniać - to było bdb zachowanie obrońcy. Możliwe, że lekko improwizował ale ogólnie rzecz biorąc upadek jest możliwy w takiej sytuacji. Porównywanie tego do obrony Nasha jest chyba lekko nie na miejscu.

 

Faul ofensywny był tak oczywisty jak star bonus Wade'a w wielu gwizdkach w Finałach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rodriguez na KB. Kobe postawił zasłonę, w zasadach gry jest tak, że zawodnik defensywny musi mieć czas na zobaczenie zasłony, nie może ona być postawiona nagle, mega szybko przed jego nosem, tutaj widać było jak najbardziej poprawny back screen, którego Rodriguez nie zauważył i wbiegł na niego.

 

49 sek.

Przyjrzycie się jak wygląda postawiona zasłona - podkreślam jeszcze raz - postawiona.

prawa ręka tez była nieruchoma a Sergio potknął się o własne nogi ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co mógł zrobić Bogut ? nie zachować się jak mięczak tylko faktycznie twardo stanąć i bardzo możliwe, że wtedy Bryant po prostu odbiłby się od niego i arbitrzy nie gwizdnęliby niczego co bardzo często ma miejsce kiedy Kobe wchodzi pod kosz i wpada na jakiegoś wysokiego gracza i nawet kiedy jest wtedy faul obrońcy to często po prostu nie ma gwizdka. Najlepszym tego przykładem mecz z Cavs i wejścia Bryanta kiedy wpadał na Shaqa. Bogut mógł też skoczyć do bloku, jakoś contestować ten rzut minimalnie się odsuwając, ale wolał się przewrócić, a kiedy obrońca jednak się przewraca sam praktycznie zmusza sędziów do podjęcia jakiejś decyzji w jedną czy w drugą stronę, co przy faulach ofensywnych jest cholernie trudne bez oglądania powtórki.

:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Rodriguez na KB. Kobe postawił zasłonę, w zasadach gry jest tak, że zawodnik defensywny musi mieć czas na zobaczenie zasłony, nie może ona być postawiona nagle, mega szybko przed jego nosem, tutaj widać było jak najbardziej poprawny back screen, którego Rodriguez nie zauważył i wbiegł na niego.

 

49 sek.

Przyjrzycie się jak wygląda postawiona zasłona - podkreślam jeszcze raz - postawiona.

prawa ręka tez była nieruchoma a Sergio potknął się o własne nogi ;)

normalny ligowy no call

 

jeszcze dodaj może, że wyszedł na out of bounds i zrobił kroki ;]

 

tak jak już mówiłem, Lebron Wade Kobe czyli greatness budzi najwięcej hejtu

 

dla mnie temat już jest zamknięty z bonusami, swoje udowodniłem i powiedziałem ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeszcze dodaj może, że wyszedł na out of bounds i zrobił kroki ;]

 

tak jak już mówiłem, Lebron Wade Kobe czyli greatness budzi najwięcej hejtu

 

dla mnie temat już jest zamknięty z bonusami, swoje udowodniłem i powiedziałem ;)

Udowodnić to nic nie udowodniłeś :wink:

 

Ale fakt faktem niby w poprzednich latach(90's) takiego star bonus nie było chyba. Niby Jordan miał ale czy ktoś jeszcze? Naoglądałem się sporo meczy w latach 92-98 i hmm nie pamiętam żeby tyle tego było. No ale brak tylu powtórek , stron gdzie fani każda decyzje rozkładają na czynniki pierwsze. Albo zwyczajnie braki w pamięci. Lorak pamiętasz może jak to wyglądało wtedy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślisz, że tak łatwo jest po prostu stanąć i nie dać się ruszyć? Przecież on przesuwając się do tyłu w dobrym momencie wyprzedził ruch KB. Kobe wpadł na niego z impetem i mimo, że Bogut trochę waży zwyczajnie wywalił się. Nie wiem co próbujesz tutaj udowadniać - to było bdb zachowanie obrońcy. Możliwe, że lekko improwizował ale ogólnie rzecz biorąc upadek jest możliwy w takiej sytuacji. Porównywanie tego do obrony Nasha jest chyba lekko nie na miejscu.

 

Faul ofensywny był tak oczywisty jak star bonus Wade'a w wielu gwizdkach w Finałach.

Co do tego impetu to też nie przesadzaj co innego na pełnej prędkości wpaść na kogoś, a co innego po obrocie się z nim zderzyć tu już nie może być mowy o dużym impecie i 20 kg cięższy zawodnik nie powinien w takiej sytuacji padać jak rażony piorunem, flop i tyle.

 

Wcale nie jest taki oczywisty ten faul ofensywny bo to zajęcie pozycji przez Boguta książkowe nie było, chociaż gdybym miał po obejrzeniu ileś razy powtórki podjąć decyzję to pewnie odgwizdałbym faul Bryanta chociaż gdybym był trenerem i mój center mający 213cm wzrostu i ważący 120kg w taki sposób zachowałby się w obronie kiedy guard rywali wchodzi pod kosz to dałbym mu po meczu po łbie.

 

 

Rodriguez na KB. Kobe postawił zasłonę, w zasadach gry jest tak, że zawodnik defensywny musi mieć czas na zobaczenie zasłony, nie może ona być postawiona nagle, mega szybko przed jego nosem, tutaj widać było jak najbardziej poprawny back screen, którego Rodriguez nie zauważył i wbiegł na niego.

 

49 sek.

Przyjrzycie się jak wygląda postawiona zasłona - podkreślam jeszcze raz - postawiona.

prawa ręka tez była nieruchoma a Sergio potknął się o własne nogi ;)

przecież właśnie na tej powtórce, którą wskazałeś widać, że on go ręką wcale nie odpycha chociaż może w lepszej jakości niż klip z youtube, ale właśnie ta powtórka jest raczej roztrzygająca o tym, że gwizdka być nie powinno

 

co mógł zrobić Bogut ? nie zachować się jak mięczak tylko faktycznie twardo stanąć i bardzo możliwe, że wtedy Bryant po prostu odbiłby się od niego i arbitrzy nie gwizdnęliby niczego co bardzo często ma miejsce kiedy Kobe wchodzi pod kosz i wpada na jakiegoś wysokiego gracza i nawet kiedy jest wtedy faul obrońcy to często po prostu nie ma gwizdka. Najlepszym tego przykładem mecz z Cavs i wejścia Bryanta kiedy wpadał na Shaqa. Bogut mógł też skoczyć do bloku, jakoś contestować ten rzut minimalnie się odsuwając, ale wolał się przewrócić, a kiedy obrońca jednak się przewraca sam praktycznie zmusza sędziów do podjęcia jakiejś decyzji w jedną czy w drugą stronę, co przy faulach ofensywnych jest cholernie trudne bez oglądania powtórki.

:)

hehe chodziło mi oczywiście o konieczność użycia gwizdka w jedną lub w drugą stronę zamiast po prostu pozwolić im grać.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

jeszcze dodaj może, że wyszedł na out of bounds i zrobił kroki ;]

 

tak jak już mówiłem, Lebron Wade Kobe czyli greatness budzi najwięcej hejtu

 

dla mnie temat już jest zamknięty z bonusami, swoje udowodniłem i powiedziałem ;)

Udowodnić to nic nie udowodniłeś :wink:

Słabo czytasz

 

Jeśli miałbym się do czegoś przyczepić w tej ostatniej akcji z Kings to możliwe (?) kroki. Ale nie było szans, że to zagwiżdżą - podobnie jak w tym przypadku:

 

od ok 30 sekundy, trójka Wade'a.

Jeszcze to Lebronowi wyciągnijcie z archiwum + buzzer z RS z krokami zza kosza i jakieś kroki Jordana, i wszyscy będą szczęśliwi

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To napisałem od razu że nie chodzi wyłącznie o Kobasa, i nie jest to jakiś przejaw sympatii czy też nie, poprostu natchnęło mnie machnąć ten temat po obejrzeniu spotkań Lakers. No i jasne że ciężko jest udowodnić stronniczość, bo dla mnie takie aptekarskie podejście do sprawy które temperuje dobrych obrońców przeciwko wszystkim tym super scorerom jest nie w porządku, ale udowodnić się jakoś bardzo nie da naruszania przepisów, każdy ma swój rozum swoje oczy widzi to co widzi. Dwa lata temu jak Na Harpie gwizdali wszystko co było w okolicy Bryanta też mi się wydawało nie fer ale nijak nikt z obozu Lakers nie widział w tym nic złego. Dla jednych to jest ok i tyle, myślę że ci co się tak oburzają że w ogóle zwraca się na to uwagę, bronili by swoich pupili w każdej sytuacji. A mi się po prostu sędziowanie teraz nie podoba, i większości ludziom z za oceanu też, dlatego niedługo NHL przebije popularnością NBA, i może sobie Kobe być wtedy najlepszy i tak większość będzie to miała gdzieś. A ikony Sterna będą się ścigać popularnością z zawodnikami rajdów traktorów :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hehe chodziło mi oczywiście o konieczność użycia gwizdka w jedną lub w drugą stronę zamiast po prostu pozwolić im grać.

moim zdaniem chronologia odgwizdania powinna być tak:

1.faul w ataku

2.puszczenie gry

3.faul w obronie

4. techniczny za flop ( w NBA jest to używane?)

 

nie można nazwać tego flopem a jeśli to trochę jest to naciągane ,więc o czym rozmawiamy?:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale fakt faktem niby w poprzednich latach(90's) takiego star bonus nie było chyba. Niby Jordan miał ale czy ktoś jeszcze? Naoglądałem się sporo meczy w latach 92-98 i hmm nie pamiętam żeby tyle tego było. No ale brak tylu powtórek , stron gdzie fani każda decyzje rozkładają na czynniki pierwsze. Albo zwyczajnie braki w pamięci. Lorak pamiętasz może jak to wyglądało wtedy?

moim zdaniem star bonus niemal od zawsze jest mniej więcej taki sam i nie ma w tym nic dziwnego, że on w ogóle istnieje. jedyne co mnie w związku z tym dziwi to to, jak zachowują się czasem fani danego gracza, gdy akurat gwizdki idą nie tak, jakby chcieli ;]

 

dodatkowo jeśli spojrzymy na ilość FTA i odgwizdywanych fauli to okazuje się, że dwa ostatnie sezony wypadają bardzo dobrze wśród wszystkich od czasu wprowadzenia linii za trzy punkty. w sumie na te 30 sezonów nigdy nie odgwizdywano tak mało fauli jak w '08 i '09 (po przeliczeniu na 100 poss), z kolei najmniej wolnych rzucano w latach '02-'04 oraz właśnie w '08 i '09. ostatnio tylko sezon '06 był wyraźnie inny pod tym względem: 7 (na 30 możliwych) jeśli chodzi o FTA i 4 jeśli chodzi o ilość fauli. '05, czyli pierwszy gdy wprowadzono nowe przepisy, też jest dość wysoko w tych kategoriach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.