Skocz do zawartości

wojna na ukrainie


lorak

Rekomendowane odpowiedzi

3 minuty temu, fluber napisał:

Nom, komunizm był lepszy bo ludzie brali co tylko się dało jak tylko udało się coś wyprodukować, więc lepiej zaspokajał potrzeby;) 

Nigdzie nie pisze ze był lepszy.

Z innej beczki:

"Przy granicy z Ukrainą stacjonuje obecnie około 100 tysięcy rosyjskich żołnierzy. Na zdjęciach satelitarnych, wykonanych w czterech lokalizacjach w zachodniej Rosji, uchwycono rosyjskie obozy wojskowe. Widać na nich między innymi znaczną liczbę pojazdów.
....
Siły rosyjskie skumulowane wokół Ukrainy widać na zdjęciach satelitarnych udostępnionych przez firmę Maxar Technologies. Wykonano je w czterech lokalizacjach na zachodzie Rosji, nieopodal ukraińskiej granicy - w Jelnii, Woroneżu, Klińcach oraz Klimowie. "
tvn24.pl/swiat/ukraina-rosyjskie-wojsko-przy-granicy-zdjecia-satelitarne-5566115

no i poszukałem na mapie tych miejscowosci nieopodal
o ile jeszcze klińce i klimowo ujdą:
https://www.google.com/maps/place/Klińce,+Obwód+briański,+Rosja/@51.8537177,26.0701933,6z/data=!4m5!3m4!1s0x46d36d3d115dc63f:0x265ff7162ccd84ae!8m2!3d52.7566164!4d32.2566693

https://www.google.com/maps/place/Klimowo,+Obwód+briański,+Rosja/@51.8934154,30.0581268,6z/data=!4m5!3m4!1s0x46d4a0d137ad6257:0x7ea4add83a2b92ac!8m2!3d52.3763189!4d32.2005574

to zobaczcie jak bardzo nieopodal ukraińskiej granicy jest Jelnia i Woroneż
https://www.google.com/maps/place/Jelnia,+Obwód+smoleński,+Rosja,+216330/@54.4001386,32.6520879,5.29z/data=!4m5!3m4!1s0x46cc2e2580365913:0x22de89400bfef8be!8m2!3d54.5772791!4d33.1846309
 

https://www.google.com/maps/place/Woroneż,+Obwód+woroneski,+Rosja/@50.5501017,33.5903614,6z/data=!4m5!3m4!1s0x413b2f5ce874e813:0x48d94c0efba762bd!8m2!3d51.6683487!4d39.1919288

Edytowane przez darkonza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, darkonza napisał:

Nie, to oznaczaa ze jak produkujesz rekordowe ilosci masła (taniego) to ile do sklepu nie pójdzie tyle ludzie kupią.

Gdyby ceny dowalić wtedy wyzsze, to ludzie zamiast 9kg masła jedli by 4 kg tak jak teraz w IIIRP i to masło by w sklepach zalegało. W kapitaliźmie mniejsza produkcje ukrywa wysoka cena, towar jest na półkach bo jest drogi, mimo ze moze być go produkowane mniej.

Ale ludzie spożywają teraz 20 procent kalorii więcej niż w komunie i jedzą mniej tego co wyhodowali sami. 

Ludzie teraz jedzą więcej, kupują więcej, konsumują wiecej. 

Tylko akurat nie masła:) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, fluber napisał:

Ale ludzie spożywają teraz 20 procent kalorii więcej niż w komunie i jedzą mniej tego co wyhodowali sami. 

Ludzie teraz jedzą więcej, kupują więcej, konsumują wiecej. 

Tylko akurat nie masła:) 

Ok, jasne ze tak, to zeby nie było takich pobocznych efektówe przejdźmy znów na mieszkania.

Mozna było w PRL ustalić ich ceny tak ze nie byłoby kolejek, tak zeby zalegały na placach i kupowaliby tylko Ci co lepiej zarabiaja. Zero kolejek i powiedzmy wciaz 50tys mieszkań "na placu" Czyli zamiast 6 lat czekania ktoś kto decyduje sie na mieszkanie ma je od razu, tyle ze musi zapłacić wiecej. Mozna tak było zrobic, ale mniej ludzi nabywało by mieszkania no i to nie byłoby zgodne z "duchem komunizmu"

Edytowane przez darkonza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, fluber napisał:

Nom, komunizm był lepszy bo ludzie brali co tylko się dało jak tylko udało się coś wyprodukować, więc lepiej zaspokajał potrzeby;) 

no cóż nawet na tym forum osoby niby wyedukowane popierają że wystarczy drukować pieniądze i ładować je w wydatki publiczne a zrobi się samo el dorado :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, darkonza napisał:

Ok, jasne ze tak, to zeby nie było takich pobocznych efektówe przejdźmy znów na mieszkania.

Mozna było w PRL ustalić ich ceny tak ze nie byłoby kolejek, tak zeby zalegały na placach i kupowaliby tylko Ci co lepiej zarabiaja. Zero kolejek i powiedzmy wciaz 50tys mieszkań "na placu" Czyli zamiast 6 lat czekania ktoś kto decyduje sie na mieszkanie ma je od razu, tyle ze musi zapłacić wiecej. Mozna tak było zrobic, ale mniej ludzi nabywało by mieszkania no i to nie byłoby zgodne z "duchem komunizmu"

Czemu piszesz o kupowaniu jak mieszkania należały do spółdzielni albo zakładu pracy? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, fluber napisał:

Czemu piszesz o kupowaniu jak mieszkania należały do spółdzielni albo zakładu pracy? :)

Bo można było zrobić tak by mieszkania należały tylko do państwa a budowałyby je wydzielone firmy, albo państwo mogło kazać dalej je budowac spółdzielniom i zakładom pracy zgodnie z planami 5-letnimi i póxniej sprzedawac z "zasobu centralnego".

Edytowane przez darkonza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, P_M napisał:

Wolałbym taki wykres w odniesieniu do median zarobku w społeczeństwie.

Wiadomo, liczy się tylko Mediana :)

Średnia i minimalna są kompletnie oderwane od rzeczywistości i kompletnie nie mają wpływu na medianę i zarobki w społeczeństwie.

Tylko MEDIANA. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, RappaR napisał:

Wiadomo, liczy się tylko Mediana :)

Średnia i minimalna są kompletnie oderwane od rzeczywistości i kompletnie nie mają wpływu na medianę i zarobki w społeczeństwie.

Tylko MEDIANA. 

A czy ja powiedziałem, że twój wykres jest zły? On też ma swoją wartość, po prostu bardziej interesującą daną zwłaszcza w kontekście siły nabywczej byłby ten wykres w relacji do mediany zarobków w społeczeństwie, bo nie wiem jaki % zarabia we Francji minimalną, a jaki w Polsce. Stąd zestawienie dwóch median obu społeczeństw, pozwala łatwiej się odnieść do takiego wykresu ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, P_M napisał:

A czy ja powiedziałem, że twój wykres jest zły? On też ma swoją wartość, po prostu bardziej interesującą daną zwłaszcza w kontekście siły nabywczej byłby ten wykres w relacji do mediany zarobków w społeczeństwie, bo nie wiem jaki % zarabia we Francji minimalną, a jaki w Polsce. Stąd zestawienie dwóch median obu społeczeństw, pozwala łatwiej się odnieść do takiego wykresu ;)

Minimalna w Polsce to 39 procent francuskiej, mediana to 38 procent. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, RappaR napisał:

A w czym teraz problem?

 

Chodziło mi o to, jaki % społeczeństwa zarabia minimalną we Francji, a jaką w PL innymi słowy o poziom powszechności/częstotliwości parametru minimalnego. wynagrodzenia, o którym mowa na twoim wykresie. Dlatego mówiłem, że wolałbym zobaczyć medianę.

Wiesz, w skrócie czym innym jest porównywać poziom wynagrodzenia, który pobiera 1% społeczeństwa danego kraju, a w drugim ten poziom wynagrodzenia pobiera 80% kraju (%owe dane, które tu wziąłem to hiperbola, nie twierdzę, że tak jest na twoim wykresie) i na bazie takiego wykresu wyciągać wnioski o poziomie siły nabywczej przeciętnego obywatela danego kraju.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, P_M napisał:

Chodziło mi o to, jaki % społeczeństwa zarabia minimalną we Francji, a jaką w PL innymi słowy o poziom powszechności/częstotliwości parametru minimalnego. wynagrodzenia, o którym mowa na twoim wykresie. Dlatego mówiłem, że wolałbym zobaczyć medianę.

Wiesz, w skrócie czym innym jest porównywać poziom wynagrodzenia, który pobiera 1% społeczeństwa danego kraju, a w drugim ten poziom wynagrodzenia pobiera 80% kraju (%owe dane, które tu wziąłem to hiperbola, nie twierdzę, że tak jest na twoim wykresie) i na bazie takiego wykresu wyciągać wnioski o poziomie siły nabywczej przeciętnego obywatela danego kraju.

Jeśli stosunek średniej, minimalnej, gini jest podobny, w jaki sposób ma zajść abberacja w procencie społeczeństwa zarabaijącego minimalną we Francji

Chętnie się dowiem :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, P_M napisał:

Chodziło mi o to, jaki % społeczeństwa zarabia minimalną we Francji, a jaką w PL innymi słowy o poziom powszechności/częstotliwości parametru minimalnego. wynagrodzenia, o którym mowa na twoim wykresie. Dlatego mówiłem, że wolałbym zobaczyć medianę.

Dlatego podałem mediane jako procent minimalnej która była przedstawiona na wykresie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, RappaR napisał:

Jeśli stosunek średniej, minimalnej, gini jest podobny, w jaki sposób ma zajść abberacja w procencie społeczeństwa zarabaijącego minimalną we Francji

Chętnie się dowiem :) 

 

https://businessinsider.com.pl/twoje-pieniadze/praca/placa-minimalna-w-krajach-unii-w-2021-roku/xzhdn9d

Z danych GUS wynika, że pensję minimalną otrzymuje ok. 13 proc. pracujących Polaków. Według Eurostatu (dane za 2018 r.) minimalna krajowa trafia do kieszeni 12,1 proc. obywateli naszego kraju. Polska jest jednym z pięciu państw Unii, w których płacę minimalną pobiera więcej niż 10 proc. pracujących osób. Na pierwszym miejscu znajdziemy Słowenię (15,2 proc.), następnie Bułgarię (14,1 proc.) i Rumunię (13,3 proc.). Stawkę zamyka Francja z wynikiem 11,6 proc.

Jak widzisz różnicę są, we Francji 11,6% pobiera minimalną, a w takiej Słowenii 15,2, a w innych krajach ta różnica będzie jeszcze większa, jeżeli mowa o krajac Unii, w końcu tylko w tych pięciu krajach minimalną pobiera pow. 10% społeczeństwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, P_M napisał:

 

https://businessinsider.com.pl/twoje-pieniadze/praca/placa-minimalna-w-krajach-unii-w-2021-roku/xzhdn9d

Z danych GUS wynika, że pensję minimalną otrzymuje ok. 13 proc. pracujących Polaków. Według Eurostatu (dane za 2018 r.) minimalna krajowa trafia do kieszeni 12,1 proc. obywateli naszego kraju. Polska jest jednym z pięciu państw Unii, w których płacę minimalną pobiera więcej niż 10 proc. pracujących osób. Na pierwszym miejscu znajdziemy Słowenię (15,2 proc.), następnie Bułgarię (14,1 proc.) i Rumunię (13,3 proc.). Stawkę zamyka Francja z wynikiem 11,6 proc.

Jak widzisz różnicę są, we Francji 11,6% pobiera minimalną, a w takiej Słowenii 15,2, a w innych krajach ta różnica będzie jeszcze większa, jeżeli mowa o krajac Unii, w końcu tylko w tych pięciu krajach minimalną pobiera pow. 10% społeczeństwa.

Czyli 12,1 procent w Polsce i 11,6 procent we Francji? No to jakby niewielka różnica 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.