Skocz do zawartości

Polityka w Polsce


Borys

Rekomendowane odpowiedzi

55 minut temu, BMF napisał:

Jak napiszę: ,,dzisiaj w NBA rzuca się więcej trójek niż kiedykolwiek'', to raczej nikt mi nie odpowie, że ,,wcale nie dzisiaj, bo NBA nie gra od 3 miesięcy, przestań kłamać''. Analogicznie tutaj, trzeba bardzo dużo złej woli, żeby tak to interpretować. Co najwyżej czepiać się można byłoby zwrotu ,,straciło pracę'' wobec wszystkich osób bezrobotnych, ale szczerze nie wiem, jak wygląda praktyka w pozwach w trybie wyborczym, takich nieprecyzyjnych wypowiedzi są setki i prostowanie każdej faktycznie mijałoby się z celem.

Raczej odwrotnie. W Twoim przykładzie, to Trzaskowski właśnie mówi, że dzisiaj się nie rzuca trójek, bo od 3 miesięcy NBA nie gra.

Ani w dniu wypowiedzi, ani w dniu 3 miesiące wcześniejszym, ani w ciągu 3 miesięcy przed wypowiedzią nie straciło pracy milion osób. 

To tak jakby powiedzieć, że PO w latach 2007-2015 zamordowało 3 miliony Polaków. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, BMF napisał:

Jak wyżej, jeżeli pozwy w trybie wyborczym funkcjonują na tej zasadzie, że każda nieprecyzyjna wypowiedź musi być prostowana (,,dzisiaj milion osób straciło pracę, co dla nich robi dziś Andrzej Duda?'' -> ,,w chwili obecnej milion osób pozostaje bez pracy, z czego dominująca większość w pewnym momencie straciła pracę, co dla nich robi dziś Andrzej Duda?''), to Trzaskowski powinien to zrobić, a wyrok jest błędny, ale szczerze nie sądzę, żeby tak było. Ba, wiem, że tak nie jest.

 

Nie, bo sensem użycia tego dzisiaj jest zarzut, że to Duda jest winnym. 

Jak już to poprawić można - w chwili obecnej milion osób pozostaje bez pracy, z czego znaczna część nie miała pracy w latach 2007-2015 za czasów rządów Platformy Obywatelskiej, co robi dla nich dzisiaj Andrzej Duda?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, BMF napisał:

Jak wyżej, jeżeli pozwy w trybie wyborczym funkcjonują na tej zasadzie, że każda nieprecyzyjna wypowiedź musi być prostowana (,,dzisiaj milion osób straciło pracę, co dla nich robi dziś Andrzej Duda?'' -> ,,w chwili obecnej milion osób pozostaje bez pracy, z czego dominująca większość w pewnym momencie straciła pracę, co dla nich robi dziś Andrzej Duda?''), to Trzaskowski powinien to zrobić, a wyrok jest błędny, ale szczerze nie sądzę, żeby tak było. Ba, wiem, że tak nie jest.

Nieprawdę/kłamstwo Trzaskowskiemu zarzucić można byłoby tylko wtedy, gdyby ,,dziś'' traktować literalnie, ale raczej nikt nie uwierzył, że któregoś tam dnia czerwca faktycznie milion osób straciło pracę.

Już wypowiedź ,,nie głosowałem przeciwko obniżeniu wieku emerytalnego, nie byłem nawet posłem'' dużo bardziej nadawałaby się na pozew w tym trybie. Bo to jest ,,nieprawda'', która ''mogłaby u wyborcy stworzyć wrażenie obrazu rzeczywistości niezgodnego ze stanem faktycznym''. 

No cóż, baaardzo wiele osób zinterpretowało, to zgodnie z brzmieniem tych słów. Jeżeli Trzaskowski chciał powiedzieć coś innego, tzn., że mamy milion bezrobotnych. Co robi dla nich Andrzej Duda, to byłoby fajnie, gdyby sąd nakazywał opublikowanie wyjaśnienia, bez konieczności przeprosin, zamiast stosować, w moim odczuciu, niezwykle głupią argumentację.

Zwłaszcza, ze sformułowanie o milionie ludzi tracących pracę jest prawidłowe dla rządów platformy i nie jest prawidłowe dla rządów pis-u, a słowa te wypowiedziano w środku kampanii pomiędzy jedną, a drugą partią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, RappaR napisał:

Nie, bo sensem użycia tego dzisiaj jest zarzut, że to Duda jest winnym. 

Sensem zarzutu jest, że Duda nie robi nic żeby poprawić sytuację bezrobotnych. A to już sama ocena, pewnie z dupy, ale wciąż tylko ocena.

Jak Morawiecki kiedyś powiedział ,,nie było dróg i mostów, wydaliśmy więcej pieniędzy przez 2 lata niż PO przez 8'' - to stwierdzenie ,,nie było dróg i mostów'' (oczywista nieprawda, były budowane) zostało uznane za subiektywną ocenę Morawieckiego (tzn. mógł to powiedzieć w formie jakiejś hiperboli), a za nieprawdę uznano stwierdzenie o wydaniu większej kwoty pieniędzy (bo to można było zweryfikować, i w dniu, w którym te słowa padły - ta kwota była mniejsza). 

Jakby Morawiecki skończył jedynie na ,,nie było dróg i mostów'' to nie uznano by tego za mówienie nieprawdy, pomimo tego, że literalnie to była nieprawda.

Może się mylę, bo nie analizowałem tego, ale typuję na podstawie tych dwóch przykładów, że generalnie orzecznictwo jest mocno ''rygorystyczne'', bo inaczej tych pozwów byłoby w cholerę. Czy stwierdzenie ,,weź kredyt, zmień pracę - to była polityka Rafała Trzaskowskiego'' to nieprawda? No, tego nie da się zweryfikować na płaszczyźnie faktów, chociaż wiadomo, że chodziło o fałszywe przypisanie słów innego polityka Trzaskowskiemu. Czy PO było dla gospodarki gorsze niż koronawirus? No, raczej nie (+3%PKB za czasów PO vs - kilka % w 2020 z powodu koronawirus), ale Duda może się zasłaniać, że chodziło mu o bezrobocie (było wyższe). Ale dochodzenie tego w trybie z Kodeksu Wyborczego byłoby mocno z dupy.

Więc - jak wyżej - już lepiej było gonić Rafaua za ten wiek emerytalny, bo to była ewidentna nieprawda/kłamstwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 22.06.2020 o 17:35, quevas napisał(a):


może nie wychwycić, że inflacja w Polsce 5-krotnie przekracza średnią unijną ?

a jak kupuje w Żabce to wychwyci?

W dniu 22.06.2020 o 17:33, BMF napisał(a):

 

Jak Morawiecki kiedyś powiedział ,,nie było dróg i mostów

Ale jakby Morawiecki powiedział "nie było w Polsce nawet 10 mostów", to myślę, że żaden Sąd, by nie stwierdził, że kiedyś nie było w Polsce 10 mostów, tylko, że odnosił się do czasów Platformy, kiedy tych mostów było więcej. Tak mi się przynajmniej wydaje. Trzaskowski podał konkretną liczbę. Ty podajesz już kolejny przykład w stylu "dzisiaj rzuca się najwięcej trójek", "nie było dróg i mostów", "opozycja gorsza niż koronawirus" itd. Czyli cytaty, w których nie ma odniesienie do konkretnej wartości liczbowej, którą można skonfrontować z faktami.

Można stwierdzić, kiedy milion Polaków straciło pracę. Ten milion ma odzwierciedlenie w konkretnej wartości punktów procentowych stopy bezrobocia w konkretnym zakresie czasowym.

Na przykład od października 2008 roku, do lutego 2013 roku pracę straciło milion Polaków ( wzrost bezrobocia od poziomu 8,8% do poziomu 14,4%)

Licząc od najlepszego wskaźnika odkąd rządzi PIS tych bezrobotnych wzrosło około 180 tysięcy. W wyniku koronawirusa straciło pracę około 90 tysięcy. 

 

Przecież w decyzji Sądu jest wyraźnie napisane: 

Cytat

co najmniej milion osób straciło w jakimś czasie pracę, więc wypowiedź Trzaskowskiego nie była błędna.

Przecież ten cytat wyraźnie oznacza, że Trzaskowski miał prawo to powiedzieć nie dlatego, że miał na myśli, ile osób jest teraz bez pracy, ale to, że ta wypowiedź jest prawdziwa dla pewnych ram czasowych. Sąd wyraźnie stwierdza, że prawdą jest iż milion osób straciło w jakimś czasie pracę, więc ta wypowiedź nie jest błędna. 

W dniu 21.06.2020 o 17:55, quevas napisał(a):

 

Trzaskowski powinien oskarżyć PIS i Dudę o okradanie !, ba - ogryzanie !, ludzi z 500+ za pomocą prowadzenia nieudolnej polityki gospodarczej,  prowadzącej do śrubowania drożyny w sklepach oraz na rachunkach np. za media, inflacji [najwyższa w Europie] i wzrostu cen w sektorze usług publicznych.

 

 

Edytowane przez fluber
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, quevas napisał:

 

tym lepiej, mocne podejrzenie uwodzi bardziej niż potwierdzony fakt

jakie podejrzenie? przeciez to oczywiste ze tvp podstawila bialostockiego studenta zeby ten podszedl do absolwenta filologii angielskiej, pracujacego przez wiele lat jako tlumacz jezyka angielskiego zeby obnazyl jego braki w porozumiewaniu sie w jezyku angielskim. 

jak mozesz nazywac tak oczywiste fakty tylko mocnym podejrzeniem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Koelner napisał:

że tak jak pokazują wykresu bezrobocie spadałoby obojętnie czy rządziłby PiS czy Ruch Palikota a tutaj przedstawiałeś wizje Polski jakby za Komorowskiego byłaby jakaś zapaść gospodarcza . 

Nie ma żadnego związku przyczynowo-skutkowego między faktem, że w listopadzie 2015 było 9,6% bezrobocia, a twierdzeniem, że to kto rządzi nie ma wpływu na wskaźnik bezrobocia:) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

btw znajdzie sobie jakieś lepsze wskaźniki do dyskusji 'kto lepiej rządzi', bo porównywanie bezrobocia w 2020 jest meh. Tzn rozumiem, że jakieś tam 20% to jest problem, ale jakbyście np mnie dopuścili do władzy to spokojnie z obecnego bezrobocia  mogę wam zrobić coś zbliżonego do 1-2% w 3 miesiące. Tylko co z tego? 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Koelner napisał:

Super. Co to ma do rzeczy ?

Nic, punktuję fakt, że rzucasz się z tematu na temat za każdym razem, kiedy nie masz racji:)

2 minuty temu, rw30 napisał:

btw znajdzie sobie jakieś lepsze wskaźniki do dyskusji 'kto lepiej rządzi', bo porównywanie bezrobocia w 2020 jest meh. Tzn rozumiem, że jakieś tam 20% to jest problem, ale jakbyście np mnie dopuścili do władzy to spokojnie z obecnego bezrobocia  mogę wam zrobić coś zbliżonego do 1-2% w 3 miesiące. Tylko co z tego? 

 

Myślę, że w czasach pandemii ten wskaźnik jest całkiem wartościowy. Na przykład Hiszpania ma w tej chwili 27,2% bezrobocia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • matek zablokował(a) ten temat
  • Reikai odblokował(a) ten temat

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.