Skocz do zawartości

Polityka w Polsce


Borys

Rekomendowane odpowiedzi

1 minutę temu, starYfaN napisał:

Np jaka?


No jest ogromna roznica pomiedzy mysleniem 40 latka z glebokich bieszczad, a z glupiego Poznania, nie wiem za bardzo co tu tlumaczyc nawet.

Mam dziewczyne z bieszczad, kilku znajomych. Wszyscy opowiedzieli mi wiele o mentalnosci tam, ba. Bylem tam sam kilkukrotnie i najwiecej mowily o tym ludzie, ktorzy tam zostali a nie ci ktorzy wyjechali zeby ''leczyc kompleksy''. To sa na prawde ciezkie tematy, to z jakimi rzeczami trzeba sie czasami przebijac w rodzinie, z jakim betonem mozna sie spotkac, czy jak waskie horyzonty potrafia miec ludzie, ktorzy cale zycie mieszkaja w przyslowiowych bieszczadach i widza tylko to, tylko ten punkt widzenia itd.

Ale oczywiscie tak, ktos z glebokiej wsi w wielkopolskim tez pewnie ma poglady blizsze bieszczadom, niz tym w Poznaniu, wiec samo polozenie geograficzne nie jest tu wyznacznikiem, chodzi tu o skrot myslowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Reikai napisał:


No jest ogromna roznica pomiedzy mysleniem 40 latka z glebokich bieszczad, a z glupiego Poznania, nie wiem za bardzo co tu tlumaczyc nawet.

Mam dziewczyne z bieszczad, kilku znajomych. Wszyscy opowiedzieli mi wiele o mentalnosci tam, ba. Bylem tam sam kilkukrotnie i najwiecej mowily o tym ludzie, ktorzy tam zostali a nie ci ktorzy wyjechali zeby ''leczyc kompleksy''. To sa na prawde ciezkie tematy, to z jakimi rzeczami trzeba sie czasami przebijac w rodzinie, z jakim betonem mozna sie spotkac, czy jak waskie horyzonty potrafia miec ludzie, ktorzy cale zycie mieszkaja w przyslowiowych bieszczadach i widza tylko to, tylko ten punkt widzenia itd.

Ale oczywiscie tak, ktos z glebokiej wsi w wielkopolskim tez pewnie ma poglady blizsze bieszczadom, niz tym w Poznaniu, wiec samo polozenie geograficzne nie jest tu wyznacznikiem, chodzi tu o skrot myslowy.

To nie regionalizacja.

Pracowałem/mieszkałem chyba w całej Polsce. Jedyna rzecz, która znacząco rzucała się w oczy, to krakusy jeżdżące chodnikiem w celu ominięcia korków :) 

Co do reszty, to poza regionalnie inną nazwą tych samych rzeczy, wszędzie spotykałem mniej więcej podobne podejście do życia. A mix jest wszędzie. Podobnych ludzi jak w bieszczadach, spotkasz w w-wie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, starYfaN napisał:

To nie regionalizacja.

Pracowałem/mieszkałem chyba w całej Polsce. Jedyna rzecz, która znacząco rzucała się w oczy, to krakusy jeżdżące chodnikiem w celu ominięcia korków :) 

Co do reszty, to poza regionalnie inną nazwą tych samych rzeczy, wszędzie spotykałem mniej więcej podobne podejście do życia. A mix jest wszędzie. Podobnych ludzi jak w bieszczadach, spotkasz w w-wie.

Ciekawe, jak miałem okazję przebywać dłużej z Góralami z Zakopanego, Ślonzakami i mieszkańcami mazowieckiej prowincji, to miałem wrażenie, że to trzy różne gatunki ludzkie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, starYfaN napisał:

 A mix jest wszędzie. Podobnych ludzi jak w bieszczadach, spotkasz w w-wie.

W-wa to w ogóle robi się miasto co raz cięższe to życia z wielu względów ale mam tu na myśli głównie mentalność części mieszkańców, z roku na rok obserwowałem zmianę na gorsze.Poza tym jest to na prawdę fajne miasto i jest co robić jednak nie żałuję wyprowadzki do gminy ościennej.Każde miejsce ma swoje plusy i minusy, też nie oszukujmy się pochodzimy z różnych części polski i z różnych środowisk co ma wpływ na nasz odbiór rzeczywistości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, fluber napisał:

Ciekawe, jak miałem okazję przebywać dłużej z Góralami z Zakopanego, Ślonzakami i mieszkańcami mazowieckiej prowincji, to miałem wrażenie, że to trzy różne gatunki ludzkie.

Bo są. 

 

41 minut temu, starYfaN napisał:

To nie regionalizacja.

Pracowałem/mieszkałem chyba w całej Polsce. Jedyna rzecz, która znacząco rzucała się w oczy, to krakusy jeżdżące chodnikiem w celu ominięcia korków :) 

Co do reszty, to poza regionalnie inną nazwą tych samych rzeczy, wszędzie spotykałem mniej więcej podobne podejście do życia. A mix jest wszędzie. Podobnych ludzi jak w bieszczadach, spotkasz w w-wie.

Pewnie ze znajdziesz wszędzie, ale skala jest inna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, fluber napisał:

Ciekawe, jak miałem okazję przebywać dłużej z Góralami z Zakopanego, Ślonzakami i mieszkańcami mazowieckiej prowincji, to miałem wrażenie, że to trzy różne gatunki ludzkie.

Podobnie będzie jak przeżyjesz miesiąc z rybakiem z Sobieszewa, prawnikiem z Poznania i chłopem z Zielonej Góry. Tylko to wcale nie znaczy, że w Zielonej Górze żyją inni ludzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, fluber napisał:

No właśnie nie wiem czy rozumiemy to tak samo, skoro ja twierdzę że to wzbogacenie kulturowe, a Ty że nie wzbogacenie kulturowe tylko muzułmanie.

konserwatyści ; ] natomiast gdyby wzbogacenie nastąpiło poprzez sprowadzenie ludzi z innych kultur (o nie konserwatywnych światopoglądach), to takie postawy nie miałby miejsca - i dlatego też to wzbogacenie nie jest główna przyczyna tych wyników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, fluber napisał:

Ciekawe, jak miałem okazję przebywać dłużej z Góralami z Zakopanego, Ślonzakami i mieszkańcami mazowieckiej prowincji, to miałem wrażenie, że to trzy różne gatunki ludzkie.

Stary zapewnił już, że nie ma różnicy. Znajomi z Sopotu mu mówili. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, fluber napisał:

Jest gmina w Polsce, w której niecałe 40% mieszkańców ma... łazienkę. Różnice są

Jak z taką stygmatyzacją pomagasz tym wszystkim biednym ludziom, to może zrób im przysługę i skorzystaj z proponowanej niszy :) 

2 godziny temu, jack napisał:

Stary zapewnił już, że nie ma różnicy. Znajomi z Sopotu mu mówili. 

Po strzeleniu sobie w stopę, w kolano i w ..... dajesz, kolejny pokaz przyswajania treści. Podziwiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, starYfaN napisał:

Jak z taką stygmatyzacją pomagasz tym wszystkim biednym ludziom, to może zrób im przysługę i skorzystaj z proponowanej niszy :) 

Podaje to jako przykład różnic. Dla wielu osób jest to nie do pomyślenia, że nie ma się łazienki a są gminy gdzie to jest norma. To jest przecież namacalna różnica.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, fluber napisał:

Podaje to jako przykład różnic. Dla wielu osób jest to nie do pomyślenia, że nie ma się łazienki a są gminy gdzie to jest norma. To jest przecież namacalna różnica.

I czym różnią się ci ludzie od reszty, poza biedą? Są bogaci, ale nie potrzebują wody? To stygmatyzacja.

Tacy sami ludzie, tylko biedni. W żaden sposób nie są gorsi, od meneli z łazienką. Dyskusja dotyczyła mentalności, nie dostępu do bidetu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, starYfaN napisał:

I czym różnią się ci ludzie od reszty, poza biedą? Są bogaci, ale nie potrzebują wody? To stygmatyzacja.

Tacy sami ludzie, tylko biedni. W żaden sposób nie są gorsi, od meneli z łazienką. Dyskusja dotyczyła mentalności, nie dostępu do bidetu.

Uważasz że pieniądze nie zmieniają ludzi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, fluber napisał:

Uważasz że pieniądze nie zmieniają ludzi?

Zmieniają. Tak jak wykształcenie, choroby, sukcesy lub porażki. Natomiast znacznie bardziej ($) zmieniają postrzeganie danej osoby.

Jak z danej gminy (Twój przykład) stado słoików wyemigruje do W-wy, to rodzice którzy zostali, są wg Ciebie mniej warci, niż reszta Polski, bo ich nie stać na kibel?

Natomiast potomstwo jest gwarantem sukcesu?

Stygmatyzacja i podziały są passe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • matek zablokował(a) ten temat
  • Reikai odblokował(a) ten temat

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.