Skocz do zawartości

Coronavirus


RonnieArtestics

Rekomendowane odpowiedzi

Gość StaryFan
47 minut temu, Camelus napisał:

Jakoś nie chce spadać liczba zarażonych - dzisiaj 383. Znowu najwięcej na Śląsku.

Niby niedługo kolejny etap odmrażania - ciekawe czy pójdzie globalnie czy tylko w niektórych województwach.

W Chinach, Śląskie już byłoby izolowane. Nie rozumiem też paniki z tym związanej. Reszta pracuje i pomaga, Śląsk choruje.

Rogalski

image.png.032c1c7d9b75a9f7ec4c6e3118790c9b.png

4 minuty temu, lorak napisał:

to znaleźć nie stanowi problemu, ale w którym z tych plików jest formuła oraz źródła danych, dzięki którym otrzymano przewidywany wynik - 4,3 dla polski? bo ctrl+f "methodology" nic nie zwraca, a nie chce mi się przebijać przez 200stronicowy dokument.

"This forecast is based on a set of external assumptions, reflecting market expectations at the time of the forecast." - mnie to nie wystarcza ; ]

A agencje i Banki ratingujące, udostępniają Ci formuły do swoich prognoz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, lorak napisał:

mnie to nie wystarcza

Co zrobić! ;) Prognozowanie PKB to nie wzór na RAPM (choć na samo GDP oczywiście jest), tylko "troszkę" bardziej skomplikowana operacja - więc w skrócie oczekujesz wytłumaczenia stosowania modeli makroekonomicznych i danych źródłowych (prognoz) w nich używanych - dla tej wiedzy to trzeba było iść na ekonomię ;)  

Niemniej gdybyś w googlach wpisał co napisałeś, to... masz tu mały samouczek

https://ec.europa.eu/eurostat/statistics-explained/index.php/Beginners:GDP_-_Calculating_GDP

tu jest metodologia: https://ec.europa.eu/eurostat/web/national-accounts/methodology

Polecam tę książkę, aczkolwiek zaznaczam, że dla osób nie po ekonomii/zarządzaniu czy finansach, będzie to co najmniej "dosyć trudna" lektura: https://www.cambridgescholars.com/factors-of-eu-economic-growth 

więc najpierw może klasyk Makroekonomia Begga https://ksiegarnia.pwn.pl/Makroekonomia,68479126,p.html?gclid=EAIaIQobChMI0PiTwunA6QIVCJSyCh3ckAhsEAYYASABEgJoHfD_BwE

no i oczywiście guru Keynes (Ogólna teoria zatrudnienia, procentu i pieniądza) oraz neoklasycysta von Hayek z przeciwnymi teoriami pieniądza oraz interwencji państwa. Poniekąd od zrozumienia tych dwóch teorii warto zacząć, bo potem lepiej zrozumieć dlaczego i z jakiego powodu (czynniki) zmienia się podejście do zmian w polityce makroekonomii.

W Polsce generalnie NBP prognozuje w oparciu o Model makroekonomiczny NECMOD (najnowszy opublikowany jest z marca).

https://www.nbp.pl/home.aspx?f=/polityka_pieniezna/dokumenty/projekcja_inflacji.html

https://www.nbp.pl/polityka_pieniezna/dokumenty/raport_o_inflacji/necmod_marzec_2020.pdf

Dobra, starczy tej makroekonomii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, lorak napisał:

"This forecast is based on a set of external assumptions, reflecting market expectations at the time of the forecast." - mnie to nie wystarcza ; ]

mógłbyś się zdziwić że prognozy wzrostu różnych branż i produktów w konsultingu nie są robione na modelach, tzn modele jakieś są ale często gęsto bazują na szklanej kuli i "wydaje mi się bo jestem eskpertem" + dopasowywanie wyników w excelu żeby do teorii podpasowały ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, Me Myself and I napisał:

mógłbyś się zdziwić że prognozy wzrostu różnych branż i produktów w konsultingu nie są robione na modelach, tzn modele jakieś są ale często gęsto bazują na szklanej kuli i "wydaje mi się bo jestem eskpertem" + dopasowywanie wyników w excelu żeby do teorii podpasowały ;)

a myślisz, ze dlaczego tak się tego czepiłem XD

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Me Myself and I napisał:

mógłbyś się zdziwić że prognozy wzrostu różnych branż i produktów w konsultingu nie są robione na modelach, tzn modele jakieś są ale często gęsto bazują na szklanej kuli i "wydaje mi się bo jestem eskpertem" + dopasowywanie wyników w excelu żeby do teorii podpasowały ;)

Przyklad:

firma top3 obsluga badan klinicznych na swiecie. Model rekrutacji w badaniu wielo osrodkowym, z miesiecznymi updates. 
dostaje kolorowy wykres hi-fi 600 dpi, jak ten z “forecast” na GDP.

Pytam jaka metodologia - po 3tygodniach dostaje excela (kierwa xls nawet nie xlsx!) - WTF?!?!?!? Pytam co to - “wpisz Pan ile Pan uwaza”. Bagatela $3500/miesiac.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ile prawda, bo widzę wielu osobom jest mocno nie na rękę, że Szwecja idzie zupełnie inną drogą niż reszta krajów i na siłę próbują ją dyskredytować czego zresztą nie rozumiem, ponieważ ich strategia nie szkodzi przecież innym krajom tylko jak już to im samym.

Edytowane przez Pepis21
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szwecja od początku była pod silną presją całego świata, zresztą jak każdy kraj, który nie chciał iść jedyną dozwoloną ścieżką czyli kompletnego lockdownu. I tak jak większość (np. Wielka Brytania) się ugięły tak oni zostali przy swoim i teraz się będzie działo to czego się obawiały wszystkie inne kraje czyli wyjdzie, że taki lockdown nie był w ogóle potrzebny.

 Od 1 czerwca zapewne już nie będzie masek na zewnątrz, tak więc epidemia powoli się nudzi i będziemy wracać do normalności.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, Pepis21 napisał:

O ile prawda, bo widzę wielu osobom jest mocno nie na rękę, że Szwecja idzie zupełnie inną drogą niż reszta krajów i na siłę próbują ją dyskredytować czego zresztą nie rozumiem, ponieważ ich strategia nie szkodzi przecież innym krajom tylko jak już to im samym.

no ale dagens nyheter to szwedzka gazeta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niby racja, ale weźmy Polskę, mało to gazet, które srają we własne gniazdo tylko dla srania? Jeżeli jednak to prawda to powiedzieć iż jest to mega nieetyczne to nie powiedzieć nic. Jeżeli jest to jednak paszkwil to też bardzo paskudny sposób na wyrobienie sobie atencji. Czy tak czy siak nie ma obrony na to.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość StaryFan
Godzinę temu, polskignom napisał:

Problem ze szwedzkim podejściem jest taki, ze nie dość, ze nie uratowali gospodarki, to jeszcze efekty ich podejścia widać w śmiertelności. Wiec nie wiem czy to presja prolockdownowcow czy może samych danych.

Wiesz, powoli u nas zaczynamy mieć to samo.

Zaczęli dobrze, ale za mało było/jest konsekwencji. Ogniska zostały. Nie załatwiono sprawy na Śląsku.

To ciągle jest R>1. W całej EU epidemia się zwija. U nas nic na to nie wskazuje.

Tak jak w NBA, czasem brakuje czynnika X, aby odnosić sukcesy, tak tutaj zabrakło zaciśnięcia pięści/kropki nad i, aby to skończyć.

Szkoda ludzkich pieniędzy i STOPU całego społeczeństwa.

 

Co do Szwecji, czy Polski model np leczenia raka jest lepszy?

Są ludzie tak schorowani, że czekają na ten ostatni moment. Morfina to lekki koniec. Czy zarzynanie człowieka chemią do końca jest lepsze?

Nie mi oceniać. Nie wiem. I nie tylko Szwedzi to praktykowali, Włosi, Hiszpanie też. Ale to były przypadki, gdzie nie było szans na wyleczenie.

Cały Świat ma inne podejście, czasami ludzie leżą w śpiączce latami, cierpią latami. Dopóki nie znamy skali cierpienia, nie powinniśmy oceniać takich sytuacji, bo każdy przepadek jest inny.

Tak jak Szwedzi są inni, tam często rodzina nie odbiera ciał, po zgonach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość StaryFan
42 minuty temu, fluber napisał:

raczej wynosi mniej wiecej jeden

Gdyby było 1, miałbyś stałą aktywnych. A ciągle masz wzrost. Oczywiście nie wszędzie, ale średnio >.

 

https://sportowefakty.wp.pl/zuzel/882953/koronawirus-w-kopalniach-sytuacja-wymknela-sie-spod-kontroli-kazano-pracowac-cho

Edytowane przez StaryFan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.