Skocz do zawartości

Kompendium wiedzy


MuM

W sumie to tutaj ankieta się przyda  

22 użytkowników zagłosowało

  1. 1. W sumie to tutaj ankieta się przyda



Rekomendowane odpowiedzi

Najwięcej w jednym meczu

Zb. Chamberlain- 55

As. Skiles-30

Prz. Kenon i Gill -11

Bl. Elmore Smith -17 w jednej poł. 11

 

Playoff

 

pkt. Jordan 63 z Bos 2 dogr.

as. Magic i Stockton - 24

zb. Chamberlain 41

prz. Iverson - 10

bl. Eaton i Olajuwon - 10

 

 

To te podstawowe.

 

 

EDIT:

 

Pytania.

1.Co z butami się dzieje po meczu? Wyrzucają , biorą na następny mecz czy co jeszcze?

To samo odnośnie strojów. Piorą czy wyrzucają czy rozdają.

 

2. Jak stoją emerytury z czym są związane ( z kontraktem czy starzem)?

 

3. Gdzie można znaleźć w Polsce gadżety (przez internet , jak si e spodziewam) NBA (ręczniki, koszulki czapeczki itp.

 

4. Kto mi odpowie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Przem tez sie nad tym zastanawiałem, nawet ostatnio z kolegą gadałem który twierdził, że oni po kazdym meczu pozbywają się strojów i butów i dostają nowe. Ja szczerze w to wątpię, myślę że koszulki i spodenki mają na przynajmniej kilkanaście spotkań, jak nie wiecej, a potem albo rozdają albo idą na stos... A buty podejrzewam że są używane przez cały sezon lub do czasu, aż nie zaczną za bardzo śmierdzieć ;) Takie sa tylko moje przemyślenia, nie sądzę zeby ktoś to dokłądnie wiedział, treba zapytać Czarka T. albo Macieja L.

 

2. Jakbym miał zgadywac to nie sądzę, zeby oni mieli jakąś emeryturę. Pewnie sami mogą płacić jakieś składki jesli takie są, lub ewentualnie z wypłaty im odciagają. Poza tym zarabiaja tyle kasy, że na pewno im starczy. Swoja drogą ciekawe, czy dostają wypłate co miesiac, czy co sezon.

 

3. Polecam aukcje i jakieś europejskie sklepy, bo z USA buli się dużo za przesyłkę. Jesli nie masz karty żeby zapłacić, to zostają już tylko aukcje lub polskie sklepy, których jest niewiele. Wiecej info na http://www.sixers.e-nba.pl/sklep.php

 

4. Gumbi, ale wiecej zgadywał niż odpowiadał :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1.Co z butami się dzieje po meczu? Wyrzucają , biorą na następny mecz czy co jeszcze?

 

Na pewno to zależy od ilości pieniędzy zawodnika. Np. Jordan w swoim drugim powrocie (na bank w 2 ostatnich sezonach) nosił nowe w każdym meczu. Jeśli zawodnika na to stać, tzn. jest na tyle dobry, że firma daje mu nową parę na każdy mecz, to często je zmienia. Myślę, że to od tego zależy. Najlepsi grają za każdym razem w nowych. Wiem, że Jordan wystawiał (ale chyba niektóre tylko) na aukcje charytatywne.

 

To samo odnośnie strojów. Piorą czy wyrzucają czy rozdają.

Jeśli chodzi o stroje to już jestem pewniejszy - Każdy zawodnik ma 1 komplet koszulek i spodenek (domowe, wyjazdowe, alternatywne i old-school) na sezon. Muszą je prać, a po sezonie idą głównie na aukcje. Może nawet wszystkie. Ja znowu jestem w 100% pewny tylko co do strojów Jordana. On wystawiał na charytatywne aukcje.

 

Nie wiem dokładnie czy są to aukcje organizowane przez Jordana, czy przez NBA, ale są :)

 

3. Gdzie można znaleźć w Polsce gadżety (przez internet , jak si e spodziewam) NBA (ręczniki, koszulki czapeczki itp.

http://www.allegro.pl, http://www.szatnia.com/

 

4. Kto mi odpowie?

Gumbi zgadywał, ja coś wiedziałem, ale nie wszystko - zadawaj prostsze pytania :P :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To samo odnośnie strojów. Piorą czy wyrzucają czy rozdają.

Jeśli chodzi o stroje to już jestem pewniejszy - Każdy zawodnik ma 1 komplet koszulek i spodenek (domowe, wyjazdowe, alternatywne i old-school) na sezon. Muszą je prać, a po sezonie idą głównie na aukcje. Może nawet wszystkie. Ja znowu jestem w 100% pewny tylko co do strojów Jordana. On wystawiał na charytatywne aukcje.

Chyba masz rację PI3TR45 bo pamiętam takie zdanie z jednego z artykułów w nieistniejącym już niestety MagicBaskecie o Jazzmanach, a konkretnie wielkimi trio Malone/Stock/Horny. Było tam napisane, iż po każdym meczu sami sobie piorą stroje. No ale może u Mormonów inne obyczaje panują :P 8) :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dzięki. Przemyslenia mam podobne.

Zależy też od gracza.

Duncan np. pokłucił się raz z Adidasem i ubrał stare Nike na mecz.

Też pewnie sami decydują co z tymi butami. czy grają dalej czy zmieniają. Codziennie w nowych butach - trochę niewygodne.

Emerytury to powinni mieć.

Nara

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam takie pytanie:

Jeśli zawodnik zwiedzi kilka klubów NBA i w pierwszym rozpocznie karierę, w drugim zagra najwięcej sezonów, a w trzecim odniesie największe sukceszy, a w czwartym zakończy karierę (np. Barkley) to gdzie zostanie wywieszona jego koszulka? w 1., 2., 3. czy 4. :?: Jaka wogóle jest co do tego zasada? (gdzie wywiesili koszulke Barkley'a?)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam takie pytanie:

Jeśli zawodnik zwiedzi kilka klubów NBA .....Jaka wogóle jest co do tego zasada? (gdzie wywiesili koszulke Barkley'a?)

 

Nie ma właściwie zasady. Klub decyduje o zasługach gracza dla nich. pewnie zarząd się zbiera i uzgadniają.

Jak na razie Barkley'a "zawiesili" w Philadelphi.

Być może też go "wywieszą" w Phoenix. Ale niewiadomo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat Barkley to koszykarz nietuzinkowy a nie byle Massenberg. I gdzieś czytałem że jesli jeszcze nie wisi ;) w Phoenix to napewno będzie jego koszulka wisiała pod stropem hali.

No i nie jest powiedziane że Houston go nieuchonoruje.

 

też mam pytanka jakieś

 

 

 

 

Czy rookie przechodza fale?

 

Kto jest obecnie najwiekszym mocarzem najbardziej przypakowanym zawodnikiem (juz raczej nie Malone i nie Jim Jackson) ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kto jest obecnie najwiekszym mocarzem najbardziej przypakowanym zawodnikiem (juz raczej nie Malone i nie Jim Jackson) ??

Moim zdaniem Ben Wallace, koles jest swietnie zbudowany. W "NBA Action - Za kulisami" czesto mowili o Detroit, byly tam pokazywane materialy jak wlasnie Big Ben trenuje na silowni, to trzeba przyznac ze kawal z niego chlopa :shock:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Emerytury to powinni mieć.

 

Taaa, bo te załóżmy 100 baniek $ za 5 lat gry to im nie wystarczy żeby żyć w luksusie do końca zycia :lol:

HHHmmm

 

Roczny plan emerytalny NBA wszedł w życie w 1965 roku.

I jest zależny od lat gry w lidze. Od 1965 obejmowała ona graczy którzy mieli 3lub więcej lat gry. Zmiana w 1988 mówiła już o minimum 5 latach. Gracze sprzed 1965 dostawali po 100$ na miesiąc za każdy rok. A po ’65 było to przynajmniej 200$.

Dużo się nie zmieniło: w 2001 było to 306,35$ na miesiąc za każdy grany sezon niezależnie od występów. Supergwiazda i „ławkowy” dostają tyle samo emerytury.J:) :D:D:D

 

HA!

-----

next

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Mnie nurtuje sprawa blokowania rzutow. W zwiazku z tym mam 2 pytania:

 

1. Od kiedy nie mozna blokowac pilki? Czy od momentu, gdy osiagnie najwyzszy punkt swojego lotu, czy dopiero wtedy jak jest w locie opadajacym? Czyli de facto chodzi o to, czy mozna zbic pilke dokladnie w momencie, gdy jest w najwyzszym punkcie, czy tez juz w tym stadium jest chroniona?

 

2. Jest sytuacja, ktos rzuca, zawodnik przeciwnej druzyny skacze do bloku i... zamiast zbic pilke - po prostu ja lapie. Oczywiscie zakladam, ze ingerencja nastapila podczas lotu wznoszacego pilki i nie ma mowy o "goaltending". I czy, jesli mozna te pilke zlapac, to zaliczany jest przechwyt?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie nurtuje sprawa blokowania rzutow. W zwiazku z tym mam 2 pytania:

 

1. Od kiedy nie mozna blokowac pilki? Czy od momentu, gdy osiagnie najwyzszy punkt swojego lotu, czy dopiero wtedy jak jest w locie opadajacym? Czyli de facto chodzi o to, czy mozna zbic pilke dokladnie w momencie, gdy jest w najwyzszym punkcie, czy tez juz w tym stadium jest chroniona?

 

2. Jest sytuacja, ktos rzuca, zawodnik przeciwnej druzyny skacze do bloku i... zamiast zbic pilke - po prostu ja lapie. Oczywiscie zakladam, ze ingerencja nastapila podczas lotu wznoszacego pilki i nie ma mowy o "goaltending". I czy, jesli mozna te pilke zlapac, to zaliczany jest przechwyt?

 

1. Jak jest w locie opadającym. z resztą jak stwierdzić najwyższyt punkt skoro piłka jest w stałym ruchu. Piłka musi opadać ,a jak wiadomo decyduje oko sędziowskie.

2. Tu ujest mały problem chocia.ż nie powinno być. Każda intencja rzutu przez rzucającego, jest próbą zdobycia punktów. Tak więc przeszkadzając w tym powinno być uznawane za blok. (Tak samo nie liczą zbiórki jeżeli specjalnie walniesz o dechę -99%)

Tak więc blok powinien być napisany przy nazwisku łapiącego, przy stoliku sędziowskim. Kiedyś Rattiff miał taki blok w 10 bloków sezonu. Nie liczyli tego jako przechwyt.

 

Narazie tyle. Może jeszcze sprawdzić definicję przechwytu, ale później.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam takie pytanka dotyczace rekordow.

1. Ktos (nie pamietam kto :P) napisal w tym temacie Bobki najgorsza druzyna w historii ze rekord przegranych w sezonie nalezy do philadelphi a czy ktos wie ile konkretnie wynosil ??

2. Pytanie podobne do 1 tylko odwrotne czyli kto mial najwiecej zywciest, kedy i ile to bylo ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

sorki ze odgrzewam stare smieci ale ostanio zastanawialem sie nad czysm takim. wiadomo ze gracz po 6 faulach spada. a co sie stanie gdy z 12 spadnie

7 gosci i zostanie ostanich 5. czy liga przwiduje ze druzyna bedzie grac 4 w przypadku gdy i ten piaty przekroczy limit. sytuacja raczej malo prawdopodobna , ale mnie interesuje sam fakt, czy sa jakies przepisy odnosnie tego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sorki ze odgrzewam stare smieci

Spoko, przeciez po to jest ten temat, dla takich wlasnie spraw.

 

ale ostanio zastanawialem sie nad czysm takim. wiadomo ze gracz po 6 faulach spada. a co sie stanie gdy z 12 spadnie

7 gosci i zostanie ostanich 5. czy liga przwiduje ze druzyna bedzie grac 4 w przypadku gdy i ten piaty przekroczy limit. sytuacja raczej malo prawdopodobna , ale mnie interesuje sam fakt, czy sa jakies przepisy odnosnie tego.

Sa przepisy. Tez mnie zaciekawila ta sprawa i sprawdzilem. Dotad myslalem, ze jak tak sie stanie, to sedziowie zakoncza mecz walkowerem, ale nie, jest inaczej.

 

Spis regul i przepisow jest tutaj - http://www.nba.com/analysis/rules_index.html

 

A czesc dotyczaca tego problemu to "Rule No. 3", na poczatku taka sytuacja jest przywolana.

 

Section I-Team

 

a. Each team shall consist of five players. No team may be reduced to less than five players. If a player in the game receives his sixth personal foul and all substitutes have already been disqualified, said player shall remain in the game and shall be charged with a personal and team foul. A technical foul also shall be assessed against his team. All subsequent personal fouls, including offensive fouls, shall be treated similarly. All players who have six or more personal fouls and remain in the game shall be treated similarly.

 

b. In the event that there are only five eligible players remaining and one of these players is injured and must leave the game or is ejected, he must be replaced by the last player who was disqualified by reason of receiving six personal fouls. Each subsequent requirement to replace an injured or ejected player will be treated in this inverse order. Any such re-entry into a game by a disqualified player shall be penalized by a technical foul.

Czyli w skrocie. Spadaja prawie wszyscy zawodnicy i w grze pozostaje ostatnich pieciu, zmiennicy juz nie moga wejsc, bo wszyscy osiagneli limity 6 przewinien. I teraz jeden z tej grajacej piatki popelnia 6-ty faul. Oto co sie dzieje (po kolei):

- zawodnik ten zostaje w grze,

- nalicza sie to jak normalny faul (personal foul) i faul druzyny (team foul) *

- przeciwko tej druzynie zasądza sie faul techniczny (czyli rozumiem, ze rywal dostaje rzut wolny)

 

Sytuacja. Gosc fauluje kogos przy rzucie za 2p. To jego 6-ty faul, ale nie ma juz kto za niego wejsc. Tak wiec zostaje. Faul jest normalnie naliczany. Faulowany rywal rzuca dwa wolne. Potem jeszcze dorzuca wolnego z tytulu przyznanego faulu technicznego.

 

Czyli druzyna gra dalej jakby normalnie, zadnego walkowera nie ma. Tyle ze kazdy faul to przy okazji rzut wolny dla przeciwnika. Jesli np. ktos z tej ostatniej piatki sie skontuzjuje, to na jego miejsce wchodzi z lawki ten, co ostatnio zaliczyl 6-ty faul i musial usiąsc. Gra sie wiec do konca, nie ma zmiluj typu "koncz wasc, wstydu oszczedz" :wink:

 

 

* faul w obronie, to jednoczesnie faul zawodnika i faul druzyny. Faule druzyny sie sumuje i jesli w jednej kwarcie jest ich 4, to kazdy nastepny to rzuty wolne dla przeciwnika. Faul w ataku jest uznawany tylko za faul zawonika, a nie druzyny. Dlatego jak taki gosc z 6 przewinieniami na koncie zostaje z koniecznosci w grze, to jego druzyna ma szanse szybciej przekroczyc ten limit 4-ech w kwarcie, bo do "team fouls" licza sie wtedy tez ofensy, a nie tylko te w obronie.

 

Jesli cos poknocilem, to niech ktos mnie ewentualnie poprawi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jeśli chodzi o najwięcej zwycięstw to w sezonie 1996-1997 Chicago Bulls osiągnęli bilans 72-10.

A ja widzę że tu Wróbel wprowadza wszystkich niewiedziących w błąd i do tego czasu nikt go nie poprawił. Byki bilans 72-10 osiągnęli w sezonie 1995-96, a w 96-97 mieli 69-13, choć byli blisko wyrównania tego osiągnęcia bo na 4 mecze do końca mielie 68-10 i wtedy zaczeli dostawac w dupe.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sytuacja. Gosc fauluje kogos przy rzucie za 2p. To jego 6-ty faul, ale nie ma juz kto za niego wejsc. Tak wiec zostaje. Faul jest normalnie naliczany. Faulowany rywal rzuca dwa wolne. Potem jeszcze dorzuca wolnego z tytulu przyznanego faulu technicznego.

 

Czyli druzyna gra dalej jakby normalnie, zadnego walkowera nie ma. Tyle ze kazdy faul to przy okazji rzut wolny dla przeciwnika. Jesli np. ktos z tej ostatniej piatki sie skontuzjuje, to na jego miejsce wchodzi z lawki ten, co ostatnio zaliczyl 6-ty faul i musial usiąsc. Gra sie wiec do konca, nie ma zmiluj typu "koncz wasc, wstydu oszczedz" :wink:

 

Czyli jak ktoś rzuca za 3 punkty i jest faulowany, ale trafia, to dorzuca jeden wolny z racji faulu i jeden wolny z racji techniczego i jest akcja 5 punktowa :lol: Teoretycznie możliwe.

 

 

A ja mam takie pytania:

1. Czy jak ktoś wyprowadza pikę zza linii i podaje do zawodnika, który od razu rzuca i trafia, to czy to jest asysta?

2. Jest kontra. Zawodnik A podaje do zawodnika B, który jest prawie przy koszu przeciwnika. Ale podaje wyraźnie niedokadnie, pilka tylko ociera sie o dlonie zawodnika B i wypada na aut. Kogo jest strata, zawodnika A czy B?

3. Niecelny rzut do kosza drużyny A. Zawodnik B zamiast lapać pilki, to specjalnie odbija ją ręką w kierunku swojego kolegi, bo np. jest na trudnej pozycji i zbiorka mobglabysie nie udac. Jego kolega lapie pilke. Czy zbiorka jest naliczana zawodnikowi, ktory ja odbil, czy temu co zlapal to "podanie".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Czy jak ktoś wyprowadza pikę zza linii i podaje do zawodnika, który od razu rzuca i trafia, to czy to jest asysta?

Nie, bo piłka nie jest w grze przy wyprowadzeniu. (Tak myślę)

2. Jest kontra. Zawodnik A podaje do zawodnika B, który jest prawie przy koszu przeciwnika. Ale podaje wyraźnie niedokadnie, pilka tylko ociera sie o dlonie zawodnika B i wypada na aut. Kogo jest strata, zawodnika A czy B?

Zawodnika A, ponieważ zawodnik B nie wszedł w jej posiadanie

3. Niecelny rzut do kosza drużyny A. Zawodnik B zamiast lapać pilki, to specjalnie odbija ją ręką w kierunku swojego kolegi, bo np. jest na trudnej pozycji i zbiorka mobglabysie nie udac. Jego kolega lapie pilke. Czy zbiorka jest naliczana zawodnikowi, ktory ja odbil, czy temu co zlapal to "podanie".

Temu co podawał. Pamiętam jak Robak tak zaliczał rebsy :twisted: Rodman tip the ribound :!: (czy jakoś tak :wink: )

 

Jak sięmylę to szybko mnie ktoś zweryfikuje 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.