Skocz do zawartości

Kompendium wiedzy


MuM

W sumie to tutaj ankieta się przyda  

22 użytkowników zagłosowało

  1. 1. W sumie to tutaj ankieta się przyda



Rekomendowane odpowiedzi

Ja rowniez mam pytanie dotyczace zbiorki.

 

Jezeli jakis zawodnik biegnie na kosz, umyslnie odbije pilke od tablicy, zlapie ja i zapakuje (wiecie o co mi chodzi? Tak jak np Carter, albo Tmac na ASG), to czy poza punktami liczy mu sie zbiorka?

 

Drugie pytanie podobne. Jezeli jakis zawodnik wystawi drugiemu alley oopa od tablicy, to czy jest to uznane jako niecelny rzut, zbiorka i punkty czy tez jako asysta i punkty?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo podobne pytanie dotyczące bloków. Moje pytanie: Załóżmy zę X daje komus czape, piłka jest dalej na boisku i zawodnik Y z tej samej drużyny co X przejmuje piłkę, czy jest mu to liczone za przechwyt? Czy po prostu w momencie zablokowania rzutu piłka jakby automatycznie była w posiadaniu drużyny, z której jest X i Y. Hmmm... ale namieszałem :lol: ale mam nadzieje, że zrozumiałe to jest :?

 

I pytanie o rzut z faulem: Jeżeli zawodnik jest faulowany przy rzucie i trafi, to logiczne jest, że do statystyk przechodzi ten rzut jako celny. A co jeżeli rzuci z faulem, ale nie trafi? Czy zostanie mu to uznane za rzut niecelny czy po prostu tego rzutu się w ogóle nie bierze pod uwage w statystykach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I pytanie o rzut z faulem: Jeżeli zawodnik jest faulowany przy rzucie i trafi, to logiczne jest, że do statystyk przechodzi ten rzut jako celny. A co jeżeli rzuci z faulem, ale nie trafi? Czy zostanie mu to uznane za rzut niecelny czy po prostu tego rzutu się w ogóle nie bierze pod uwage w statystykach?

tego rzutu nie bierze sie pod uwage w statystykach (tak jakby go wogole nie bylo) :P
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze a to dziwne cholerka! bo byłem święcie przekonany, że taki rzut jest liczony jako niecelny :? No bo nawet w jakiejś gazecie czytałem, że Elliot miał prawie 100% skut. z gry, lecz jego niecelny rzut był przy faulu i, ze to go 'usprawiedliwia' ztego, że nie miał 100%....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Karczuś,

 

Jezeli jakis zawodnik biegnie na kosz, umyslnie odbije pilke od tablicy, zlapie ja i zapakuje (wiecie o co mi chodzi? Tak jak np Carter, albo Tmac na ASG), to czy poza punktami liczy mu sie zbiorka?

Nie ma zbiórki. Są tylko punkty.

 

Drugie pytanie podobne. Jezeli jakis zawodnik wystawi drugiemu alley oopa od tablicy, to czy jest to uznane jako niecelny rzut, zbiorka i punkty czy tez jako asysta i punkty?

Tylko asysta i punkty.

 

Master,

 

Moje pytanie: Załóżmy zę X daje komus czape, piłka jest dalej na boisku i zawodnik Y z tej samej drużyny co X przejmuje piłkę, czy jest mu to liczone za przechwyt? Czy po prostu w momencie zablokowania rzutu piłka jakby automatycznie była w posiadaniu drużyny, z której jest X i Y. Hmmm... ale namieszałem ale mam nadzieje, że zrozumiałe to jest

Miałem o tym wcześniej napisać. Nie, w tym przypadku przechwytu nie ma bo drużyna X zdobywa piłkę poprzez blok. Jak kolega złapie piłkę to nie zalicza żadnej statystyki. Nie jest mozliwe takie coś że jeden zawodnik robi stratę (daje się zablokować) a z drugiej druzyny jeden zalicza blok, a drugi przechwyt.

 

Przechwyt jest wtedy gdy:

X1 biegnie z piłką. Y1 wybija mu ręką piłkę i piłka gdzies sobie poleciała. Y2 łapię piłkę i ma przechwyt. To się nazywa bezpańskie przechwyty.

Zawodnik wogóle nie starał sie zdobyć tej piłki ale przez przypadek trafia ona w jego ręce i jest steal.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Karczuś,

 

Jezeli jakis zawodnik biegnie na kosz, umyslnie odbije pilke od tablicy, zlapie ja i zapakuje (wiecie o co mi chodzi? Tak jak np Carter, albo Tmac na ASG), to czy poza punktami liczy mu sie zbiorka?

Nie ma zbiórki. Są tylko punkty.

 

I jeszcze do tego... czy zawodnik rzucający piłkę o tablice ma to zaliczone jako niecelny rzut? raczej na 99% tak, ale wole się upenić :wink:

 

I mam jeszcze drugie dosc proste pytanie. Każdy wie co to asysta i kiedy mniej więcej jest zaliczona. Mam pytanie: Są jakieś "kryteria asystowania", według którcy przyznaje sie asysty lub też nie zalicza?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Master,

 

I jeszcze do tego... czy zawodnik rzucający piłkę o tablice ma to zaliczone jako niecelny rzut? raczej na 99% tak, ale wole się upenić

Na 100% NIE. Podanie do siebie o tablice to się nazywa 'asysta do samego siebie' choć w statach tej asysty się nie odnotowuje. Rzutu niecelnego nie ma - to jest podanie.

 

 

Mam pytanie: Są jakieś "kryteria asystowania", według którcy przyznaje sie asysty lub też nie zalicza?

Podaj do kolegi, który zdobedzie punkty z jakiegokolwiek miejsca na boisku i masz asystę. :D :wink:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co prawda spree juz wam odpowiedzial, ale ja to rozwine:

 

Wedlug przepisow NBA "proba rzutu do kosza z gry" ma miejsce wtedy, kiedy zawodnik rzuca do kosza z zamiarem zdobycia punktow. Poniewaz gracz, ktory podaje drugiemu od tablicy nie zamierza zdobyc punktow wiec cos takiego jak "proba zdobycia punktow rzutem z gry" nie zachodzi w tym przypadku. Podobnie ma sie sprawa wtedy, gdy ktos umyslnie odbije pilke od tablicy, zlapie ja i zapakuje.

 

 

spree,

Podaj do kolegi, który zdobedzie punkty z jakiegokolwiek miejsca na boisku i masz asystę.

Fajna teoria, ale nieprawdziwa. Jezeli zalozmy "X poda pilke do Y" (Twoje pierwsze zalozenie) a ten zrobi kilka croosoverow, minie kilku rywali (okolicznosci towarzyszace) i "zdobedzie punkty z dowolnego miejsca na parkiecie" (Twoje drugie zalozenie) to chyba to nie bedzie asysta. :P

 

Generalnie asysta jest kazde podanie otwierajace droge do kosza. A jak okreslic kiedy asysta jest, a kiedy jej nie ma? Najlepiej to robic "na wyczucie". To jest troche tak jak z pojeciem "tandeta". Nie ma jednej sprecyzowanej definicji tandety a jednak generalnie da sie odroznic co tandeta jest a co nie jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lord, To też miałem pisząc swoją teorię. Nie brałem pod uwagę że ktoś może zrobić crossovery czy jeszcze sobie z ta piłką pobiegać. Myślałem że to jest jasne. Ale ładnie wytłumaczyłeś. :wink:

Hehe, to teraz spree#8 bedziesz juz wiedzial, jak sie wyrazac :) Wszystkie takie uogolnienia, co kazdemu piszacemu (i czytajacemu?) wydaja sie oczywiste, nie sa takie dla Lorda, ktory skrzetnie wykorzystuje tego typu okazje do popisania sie erudycja i madroscia :wink:

 

A co do tych asyst i nie tylko, to trzeba pamietac, ze to oceniaja ludzie. Nie wiem jak sie nazywa ten typ roboty, co siedzisz przy stoliku i na biezaco prowadzisz zapisy do statystyk... ale to sa ludzie. Sa przepisy, ale wszystko kwalifikuje ludzie oko. Taki czlowiek obserwuje i wie, co bylo rzutem na kosz, a co nie itp. Nie da sie do tego pochodzic czysto technicznie jak komputer czy w NBA Live :) A jesli chodzi o same asysty, to dobrze powiedzial to kiedys Magic Johnson... ze niby przepisy czy ocena sytuacji sie zmieniaja. Wedlug niego teraz trudniej zaliczyc asyste niz w czasach, gdy on gral. Zartowal nawet, ze w jego erze mozna bylo dostac pilke, przebiec pol boiska mijajac paru gosci, zdobyc punkty i jeszcze kumpel dostawal za to asyste :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest troche tak jak z pojeciem "tandeta". Nie ma jednej sprecyzowanej definicji tandety a jednak generalnie da sie odroznic co tandeta jest a co nie jest.

Zapomnialem dopisac, ze przykladem tandety jest avatar Szaka. :wink:

Oj przepraszam, avek Szaka tp przykład kiczu ale nie tandety :wink: Spójrz Lordzie na to słoneczko, morze...ach, jakie to wzruszające :wink: :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracac do tematu i tego co napisał Szak (który rzeczywiscie ma paskudny avatar, bo piękny zachód słońca szpeci jakiś koszykarz ;) ). Przedwczoraj w meczu USA była taka sytuacja, ze DT wyprowadził piękną kontrę, pod samym koszem piłke dostał Melo i wg. naszych komentatorów fatalnie ją przestrzelił bo odbiła sie nad koszem i zostałą przejęta przez przeciwników. Ja byłem na 100% przekonany ze Melo chciał ją podać odbciem o tablice do nadbiegajacego zdaje się LBJ lub Duncana, ale popełnił błąd bo pod ksozem był już zbyt duży tłok i brakowało temu wszystkiemu dynamiki. Czyli Melo ma na koncie pudło, a jak mu rzeczywiscie chodziło o podanie to powienien mieć stratę... To właśnie zależy od tego, jak oceniają to Ci ludzie od statsów i jaki jest punkt widzenia. Taka mała uwaga z mojej strony :-)

 

PS. Rzut do kosza. Pudło. Piłke próbuje ktoś zebrać, ale tylko lekko jej dotyka czubkiem palców, innemu zawodnikowi odbija sie o ręce i wreszcie gdzieś na parkiecie przejmuje ja zawodnik którego nazwiemy umownie AI :) Czy to ciagle zbiórka, czy przeczwyt czy nic tylko po prostu zdobycie "martwej' piłłki. Ja bym obstawiał jednak zbiórke, skoro żadne z innych graczy jej nie złapał :?:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podobna sytuacja do tej, ktora opisujesz, miala miejsce w game 4 serii Sacto - Lakers sprzed dwoch lat. Kilka sekund do konca, 2 punkty przewagi Kings. Kobe wchodzi pod kosz ale nie trafia, zbiera Shaq i dobija - rowniez nie trafia, w zamieszaniu pod koszem Divac wybija pilke na oslep, ta odbija sie od parkietu i trafia w rece stojacego na linni trzech punktow Roberta Horry'ego. Horry praktycznie z pierwszej pilki (uzywajac zargonu pilkarskiego ;-] ) rzuca game-winnera.

 

Ad Rem:

 

Z tego co pamietam zarowno Divacowi jak i Horry'emu zostala wtedy zapisana zbiorka (na konto Divy poszla rowniez asysta ;-] ). Moglby ktos to zweryfikowac? Otrzymalibysmy wtedy rowniez czesciowa odpowiedz na pytanie, ktore zadal Gumbi.

 

EDIT:

 

Jednak sam znalazlem potwierdzenie:

 

Divac ma rzeczywiscie zapisana zbiorke w obronie chociaz AFAIR wybil pilke jedynie koniuszkami palcow.

Nie pomylilem sie rowniez twierdzac, ze Horry takze ma zapisana zbiorke (oczywiscie w ataku). Czujecie - zbiorka na siodmym metrze od kosza. :shock: :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

A ja mam pytanako tez :)

Kazdy wie ze rekordzistą w ilosci zdobytych punktów w meczu jest Chamberlani, a ktory zawodnik miał najwiecej zbiórek, asyst i przechwytów w jednym meczyku :?:, bo bloków wiem to Keon Clark, poniewaz oglądałem wtedy meczyk Keon w barwach Toronto miał az 12 bloków....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hm kurcze nie wiem jak to jest z blokami ale wg tej stronki liderem bloków jest niejaki.....Elmore Smith 17.

a ja pamiętam jak Akeem miał 9 bloków w barwach Toronto choć przysiągł bym że dwa razy dotknoł piłke :evil:

 

A o Clarku nic tam nie słychać:) , te 12 to może rekord XXI wieku :lol: choc chyba w 20 grał jeszcze w Toronto.

 

 

http://www.basketball.com/nba/records/index.shtml

 

 

ps

w przechwytach to nawet sobie przypominam jak się cieszył Gill nie tak dawno. 11 przechwytów i zaliczył wtedy nawet TD.

jesli chodzi o asysty to jak dla mnie bohaterem jest ten gość co zaliczył 14 asyst w jednej kwarcie John Lucas w '84 :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.